BuzzerBeater Forums

Βοήθεια – Ελληνικά > proponisi se mia 8esi me proponiti 5

proponisi se mia 8esi me proponiti 5

Set priority
Show messages by
From: Antil11
This Post:
00
115669.1
Date: 10/16/2009 7:00:01 AM
Antil Global B.C.
III.11
Overall Posts Rated:
138138
paidia stin voi8eia grafei , oti me proponiti ikanotitas 5 kai paixti 18-19 xronon me prooptiki asteri , i proponisi se mia 8esi , px center , gia ena skill opos i esoteriki amyna , xreiazontai 1-2 vdomades...

kserei kaneis , an gia 18ari superstar , kai proponiti 5 , se moni 8esi proponisis , paei ana mia vdomada ??? gt skeftomai oti exei poly kalyteri prooptiki , o proponitis einai o idios , ara....???

kserei kaneis pio empeiros ???

From: JohnnyB

This Post:
00
115669.2 in reply to 115669.1
Date: 10/16/2009 7:37:24 AM
Overall Posts Rated:
343343
To poso grigora anevainei 1 paiktis, DEN exartatai apo tin prooptiki tou. I prooptiki einai apla to POSO kalos mporei na ginei an proponi8ei. Dld an exeis 1 paikti talento, kai 1 aiwnio talento, o 1os mporei px na ftasei mis8o 50.000, enw o 2os mis8o 80.000. ( Ta noumera teleiws ypo8etika). Gia to poso grigora anevainei 1 paiktis paizei rolo to ypsos, poses 8eseis proponeis, ti proponiti exeis, kai tin ilikia tou. An aspoume exeis paikti 190, 8a anevazei esswteriki amyna poly pio arga apo 1 paikti 215. Episis kapoia skills, (rebounds gia psilous) anevainoun grigorotera apo esswteriki amyna, pou se gennikes grammes i amyna anevainei pio dyskola, apo ola. Episis, proponontas 1 skill, pes rebounds, taftoxrona pairnei o paiktis kai mia mikri proponisi se alla skills (esswteriki amyna stin prokeimeni periptwsi)

This Post:
00
115669.3 in reply to 115669.2
Date: 10/16/2009 10:17:11 AM
Overall Posts Rated:
7676
Φιλε μου νομιζω οτι κανεις μια πολυ μεγαλη παρανοηση εδω περα...Η προοπτικη παιζει ρολο στο ποσο γρηγορα αναπτυσσεται ενας παικτης οσο και στο ποσο ψηλα μπορει να φτασει αφου θα προπονειται πιο γρηγορα..Ειναι αλλωστε και ο λογος για τον οποιο διαλεγουμε παικτες με καλη προοπτικη..Διαφορετικα σε μια χαμηλη κατηγορια θα ηταν αρκετη μια προοπτικη χαμηλη αφου μεχρι εκει οι παικτες θα εφταναν ευκολα.Τωρα εμπειρικα για τον πρωτο φιλο καθε μια βδομαδα δεν ξερω αν θα ειναι,παντως θα ειναι γρηγοροτερα απ οτι με μια προοπτικη ταλεντο αφου ειναι μια συνιστωσα πολλαπλασιασμου.Το αποτελεσμα του γινομενου δεν το ξερουμε αλλα μπορεις να το μαθεις προπονωντας τον παικτη.

This Post:
00
115669.4 in reply to 115669.3
Date: 10/16/2009 12:13:06 PM
Overall Posts Rated:
343343
Molis ema8es kati kenourgio tote. I prooptiki DEN PAIZEI KANENA APOLYTWS ROLO sto poso grigora anevainei 1 paiktis. An den me pisteveis poly apla rwta afto akrivws to pragma sto kentriko help (aggliko). Otan o paiktis ftasei to soft cap tou (dld to max pou mporei na anevei), ekei erxetai i prooptiki. Klassiko paradeigma oi dikoi mou psiloi pou proponw. Me 3 proponiseis o Yiannakakos anevase 2 fores ta rebounds, o Kerkidis (synomilikos tou, poly pio psilo potential alla kontiteros) anevase 1. Afto to xw dei edw kai 1,5 sezon pou proponountai mazi, kai panta pairnoun ta lepta pou xreiazontai.

Xanalew pws i prooptiki exei na kanei me to poso kalos mporei na ginei 1 paiktis kai oxi poso grigora anevainei.

This Post:
00
115669.5 in reply to 115669.4
Date: 10/16/2009 12:56:36 PM
Overall Posts Rated:
129129
+1

I want what all men want...I just want it more.
From: Antil11

This Post:
00
115669.7 in reply to 115669.4
Date: 10/16/2009 6:42:16 PM
Antil Global B.C.
III.11
Overall Posts Rated:
138138
oraia , dexomai afto pou les , an kai eixa tin idia apopsi me to filo sto trito post , tora , simfona me afto pou rotisa , pisteveis oti kapoies vdomades 8a kanei katef8eian skill up , eno kapoies alles 8a xreiazetai kai defteri proponisi ???
sou ypen8imizo oti i proponisi einai se mia 8esi... kai simfona me tin voi8eia leei 1-2 weeks....

From: JohnnyB

This Post:
00
115669.8 in reply to 115669.7
Date: 10/17/2009 12:53:59 AM
Overall Posts Rated:
343343
Panw katw nai, alla afou diavases to post mou 8a des pws einai polles parametroi pou paizoun rolo gia tin taxitita proponisis. Egw proswpika san training plan, exw to exis: Proponw 1 skill mexri oloi mou oi paiktes pou proponountai na anevasoun, kai meta sto epomeno skill. Mou xei tyxei mia vdomada 1 paiktis mou na anevasei 2 skills mazi, mou xei tyxei na min anevasei kanenas.

From: nikos64

This Post:
00
115669.9 in reply to 115669.7
Date: 10/17/2009 1:07:28 AM
Overall Posts Rated:
303303
Δεν γνωριζω σιγουρα αν ανεβαινει γρηγοροτερα με προοπτικη καλλιτερη η οχι αλλα αν ειναι ετσι (οτι το ιδιο ειναι ολοι ) τοτε γιατι στην βοηθεια περι προπονησης αναφερεται παικτης απο ταλεντο και πανω?
Αυτο που εχω σαν σιγουρο ειναι οτι τα παντα , εδω στο παιχνιδι , που εχουν να κανουν με αριθμους (εκτος βεβαια απο τα λεφτα και τις θεσεις του γηπεδου) δεν ειναι απολυτα αλλα εχουν και δεκαδικους αριθμους (προοπτικες , σκιλς , μερες τραυματισμου ) οποτε το παραδειγμα με τα το ανεβασμα των σκιλ των ψηλων του αναφερθηκε δεν λεει και πολλα γιατι ο ενας 2 και γιατι ο αλλος 1 ανεβασμα με το ιδιο αριθμο προπονησεων.
Επισης το παραδειγμα με τους μισθους ειναι ατυχες αν υπαρχει καποιο ταβανι αναλογα με την προοπτικη (που βαση του εγχειριδιου υπαρχει) αυτο δεν μπορει να ειναι ο μισθος αλλα τα σκιλ .Αλλα και εδω δεν νομιζω καποιος με σιγουρια να μπορει να σου πει οτι φτανει πχ μεχρι 15 στα ριμπαουντ ενας με προοπτικη κουβαλητης.
Αυτο που αναφερθηκε σχετικα με τα υψη εχω και εγω την ιδια αποψη.
Και σε αυτο που ρωτας ναι ειναι εφικτο να ανεβαζει καποιες φορες συνεχομενα σκιλ αλλα οχι συνεχεια , σου υπενθυμιζω οτι μπορει να βλεπεις σκιλ πχ στο δυνατος αλλα δεν ειναι ακριβως δυνατος αλλος ειναι πιο κοντα στο δυνατος και αλλος πιο κοντα στο επομενο καταρτισμενος οποτε με 1 προπονηση ο ενας ανεβαζει και βλεπεις καταρτισμενος ο αλλος δεν βλεπεις το ποσο ακριβως ανεβηκε και συνεχιζεις να τον βλεπεις δυνατος.Αυτος ειναι και ενας λογος που δεν μου αρεσει η προπονηση στην μια θεση , οταν σε ενδιαφερει συνολικα η ομαδα και οχι ενας παικτης αποκλειστικα.
Τελευταιο βαση αυτης της λογικης περι αριθμων το ιδιο ισχυει και για τον γυμναστη δεν ειναι ολοι το ιδιο στο 5 , αλλος ειναι κοντα στο 5 και αλλος κοντα στο 6 , πως τους ξεχωριζεις? μακαρι να ξερα

From: JohnnyB

This Post:
00
115669.10 in reply to 115669.9
Date: 10/17/2009 3:01:51 AM
Overall Posts Rated:
343343
Λοιπόν θα σου απαντήσω σε όλα. Για το παράδειγμα των ψηλών μου: 1η βδομάδα προπόνησης, κανένα ανέβασμα. 2η ανεβαίνουν και οι 2 μου παίκτες. 3η ανεβαίνει ο ψηλότερος από τους 2. Σημείωση πως την προηγούμενη φορά που προπόνησα ριμπάουτς όλοι οι παίκτες που προπονώ ανέβασαν με ΜΙΑ προπόνηση όλοι. Αυτό με κάνει να πιστεύω πως οι όποιες διαφορές στα 10δικα είχαν μεταξύ τους είναι ελάχιστες. Επίσης προπονώντας τους για αρκετό καιρό έχω μια καλή ιδέα για το πόσο γρήγορα ανεβαίνουν.

Τώρα το θέμα μισθών/σκιλ. Τα σκιλς είναι άμεσα συνδεδεμένα με τον μισθό. Ανεβάζει κάποιος σκιλ=ανεβαίνει και ο μισθός του. Από το κεντρικό φόρουμ βοηθείας δίνω μια υπολογιστική που με copy/paste τα σκιλς του παίκτη σου θα δεις ποιος θα ναι ο μισθός του, με μικρές αποκλίσεις που οφείλονται στα 10δικα που ανέφερες.
http://rapidshare.com/files/227847785/BB_Salary_Calculato... και μην ανησυχείτε είναι καθαρό. (Για να δουλέψει πρέπει να γυρίσεις το μενού σου στα Αγγλικά, αλλιώς με αριστερό κλικ, ανεβάζεις 1 σκιλ, με δεξί κατεβάζεις)

Το επόμενο που αναφέρθηκες για την προοπτική. Αυτό που θα δώσω προέρχεται πάλι από το κεντρικό φόρουμ βοηθείας, και επειδή τα διαβάζω κάθε μέρα είναι γενικώς αποδεκτά από την κοινότητα

This is the list that i have found, and most people in the thread that it was put in agreed with it.

bench warmer - 8k
role player -13k
6th man - 15-17k
starter - 21-24k
star - 33-40k
allstar - 40-65k
perennial allstar - 80-100k
superstar - 125-145k
MVP -165-195k
hall of famer - Unknown
all-time great - Unknown
Για να φτιάξεις 1 παίκτη της προκοπής, ειδικά ψηλό που προπονείς λιγότερα σκιλς, άρα φτάνουν και ψηλότερα τότε θέλεις προοπτική μίνιμουμ star. Ναι όντως θα τον πας 15 στα ριμπάουντς, αλλά πόση εσωτερική άμυνα θα έχεις; πόσο εσωτερικό σουτ;

Θα μου πεις τώρα ''μα έχω δει παίκτες με προοπτική allstar να έχουν πολύ ψηλότερο μισθό από 65κ. 'Όντως έτσι είναι, αλλά δίπλα του βλέπεις και 1 *, που σημαίνει πως αυτός ο παίκτης προϋπήρχε του συστήματος με την προοπτική.

Ελπίζω να διαφώτισα, αρκετά με αυτό το θέμα και να βοήθησα. Είμαι σίγουρος πως ότι έχω πει θα επιβεβαιώσουν και άλλοι έμπειροι χρήστες. Όλα αυτά είναι συμπεράσματα που χω βγάλει διαβάζοντας άπειρες ώρες το κεντρικό φόρουμ βοηθείας, αλλά και μετά από ατελείωτες συζητήσεις με τους προπονητές των εθνικών Κύπρου


From: Pavl0s

This Post:
00
115669.11 in reply to 115669.10
Date: 10/17/2009 3:16:21 AM
Overall Posts Rated:
7373
mia ereotisi ... to how8 dn einai kalos BB calcurator :S?