BuzzerBeater Forums

Βοήθεια – Ελληνικά > 24 δευτερόλεπτα

24 δευτερόλεπτα

Set priority
Show messages by
This Post:
00
127804.1
Date: 1/14/2010 5:27:24 AM
Overall Posts Rated:
77
Αγαπητοί μου φίλοι καλημέρα σας,

Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα (ελπίζω να μην έχει ξανατεθεί και σας πρήζω άδικα). Ξέρουμε ότι υπάρχουν συγκεκριμένες τακτικές οι οποίες είναι αργές, άλλες γρηγορότερες κτλ. Μήπως αυτό δεν αποτυπώνεται στην μηχανή του παιχνιδιού τελικά; Βλέπω ότι το 90% των επιθέσεων (για να μην πω παραπάνω) γίνεται στα 22-24 δευτερόλεπτα. Συνεπώς για ποια γρήγορη τακτική μιλάμε; Είτε παίζεις τρέξε σούταρε, είτε λόου πόστ το ίδιο και το αυτό. Επίσης πράγμα το οποίο έχω προσέξει πολλάκις και με εκνευρίζει είναι το εξής. Χάνεις λ.χ. με 8-9 πόντους 4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και αντί οι δικοί σου να πάνε γρήγορα (ιδίως όταν παίζεις γρήγορο σύστημα) για επίθεση και οτι βγει, πάνε στα 24 δευτερόλεπτα χάνοντας υπερπολύτιμο χρόνο και βοηθώντας ουσιαστικά τον αντίπαλο να τελειώσει το παιχνίδι. Σίγουρα, παίζει ρόλο και η άμυνα που παίζει ο αντίπαλος, αλλά επειδή έτυχε να έχω παίξει με αντιπάλους όλων των τακτικών, προσέχω ότι πάντα γίνεται αυτό. Επίσης, βλέπω ότι στις τελευταίες επιθέσεις, όταν οι ομάδες είναι πολύ κοντά στο σκορ, αντί να πάει σε επίθεση 24 δευτερολέπτων και ότι βγει (εννοώ στην περίπτωση που χάνεις με 1 πόντο λ.χ.), πάει σε επίθεση 20 δευτερολέπτων (σε εξαίρεση δηλαδή του συνηθισμένου) αφήνοντας ουσιαστικά τελευταία επίθεση στον αντίπαλο. Δεν θα έπρεπε το παιχνίδι να είναι πιο προσεκτικό σε τέτοιες περιπτώσεις, όπου συχνά μπορεί να χάσεις μια κατηγορία; Θέλω τις απόψεις σας. Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

ΦΙΛΙΚΑ - ΔΗΜΗΤΡΗΣ

This Post:
00
127804.2 in reply to 127804.1
Date: 1/14/2010 7:09:22 AM
Overall Posts Rated:
155155
Οι φάσεις που βλέπεις στους αγώνες ειναι απλά τυχαίες καθώς το αποτέλεσμα το έχει βγάλει απο πριν η μηχανη και απλά δημιουργεί εκ των υστέρων αυτο που βλέπεις....Θα μπορούσε ένα παιχνιδι που τελειωνει με 10 πόντους διαφορά να σου δείξει οτι η ομαδα πήρε την διαφορα στα τελευταια 2 λεπτα με ένα σερί ή να νικάει με +20 σε ολο το παιχνιδι και στο τέλος να το μειωσει η άλλη ομαδα...ειναι τυχαίο αυτο που βλέπεις....
Τωρα σε οτι αφορα οτι παρ'ολο που παιζεις τρεξε και σουταρε βλέπεις να πηγαινεις σε επιθεσεις των 24 δευτερολέπτων θα έλεγα οτι φταίει πιθανώς η πολύ καλύτερη περιφεριεακη άμυνα των αντιπάλων σε σχεση με την επίθεσή σου....
Το έχεις παρατηρησει και σε παιχνίδια που ο αντίπαλος παίζει ας πουμε ζωνη 2-3??

This Post:
00
127804.3 in reply to 127804.2
Date: 1/14/2010 1:17:05 PM
Overall Posts Rated:
55
Και ενα αλλο βασικο.Δεν εχω δει ποτε να γινεται αιφνιδιασμος μετα απο κλεψιμο, ανεξαρτητου επιθεσης.

This Post:
00
127804.4 in reply to 127804.3
Date: 1/15/2010 9:29:20 AM
Overall Posts Rated:
5050
Συμβαίνει. Αλλά πολύ σπάνια. Και είναι όντως μη ρεαλιστικό. Τουλάχιστον το 70% των κλεψιμάτων οδηγούν σε αιφνιδιασμό.