BuzzerBeater Forums

Βοήθεια – Ελληνικά > Ανάλυση τακτικών

Ανάλυση τακτικών

Set priority
Show messages by
From: JohnnyB
This Post:
11
143859.1
Date: 5/13/2010 6:56:25 PM
Overall Posts Rated:
343343
Σας είχα υποσχεθεί εδώ και καιρό μια παραπάνω ανάλυση τακτικών, πέρα από την σύγκριση του τρέξε με κίνηση. 1 ποστ λοιπόν από τον (70514) μου έδωσε την αφορμή να το κάνω τώρα. Πάμε λοιπόν:

Αργές τακτικές: Γενικά θέλουν παραπάνω πάσα οπότε στο λόου ποστ καλύτερα το 3αρι να μοιάζει με γκαρντ (καλή πάσα, περιφερειακά γενικά)

Το κοίτα μέσα δουλεύει καλύτερα με 3 σκόρερς οπότε τέρατα ψηλοί είναι πιο σημαντικοί στο λόου ποστ από ότι στο κοίτα μέσα αφού αυτοί θα είναι και οι βασικοί σκόρερ

Πρίνσεντον: Η εμβέλεια εδώ είναι το κλειδί. Αν αυτό είναι χαμηλό στην περιφέρεια και οι ψηλοί σας δεν έχουν σκιλς κοντών μην το δοκιμάσετε.

Το τρέξε θέλει καλό μπάσιμο και PG, με πολύ καλή πάσα για να πάρετε το μαξ.

Κίνηση: SG/SF θα πάρουν πολλές προσπάθειες.

Ουδέτερες επιθέσεις: Δεν πιστεύω πως πρέπει χρησιμοποιούνται σε ματς που οι ομάδες είναι πολύ κοντά σε δυναμικότητα. Με αυτές επιτρέπεις στον προπονητή να βρει τις αδυναμίες του άλλου, αλλά πρέπει να δεκτείτε το γεγονός ότι η επίθεση σας δεν θα ναι τόσο δυνατή είτε μέσα είτε έξω στο 1ο ημίχρονο. Αν είστε η πιο δυνατή ομάδα αποτρέπετε το ενδεχόμενο έκπληξης

Εσωτερικές τακτικές: Οι κοντοί θα πάρουν πολλές επιθέσεις ότι τακτική και να χρησιμοποιήσεις οπότε οι εσ τακτικές πλέον χρησιμεύουν στο να εκπλήξεις τον αντίπαλο σου παρά σαν κάτι σταθερό.

Σουτ με άλμα/εμβέλεια μάλλον δεν χρησιμεύουν και τόσο σε αυτές τις περιπτώσεις επειδή απλά αν ο αντίπαλος δεν παίζει 2-3 θα τα σπάσουν έτσι και αλλιώς. Μπάσιμο και εσ σουτ φαίνεται πως αποκτούν μεγάλη σημασία σε αυτές τις περιπτώσεις. Το κλειδί πάντως είναι η πάσα.

Δύσκολα με την νέα μηχανή θα βρείτε ομάδα που να χρησιμοποιεί με επιτυχία εσ τακτικές. Το να σταματήσεις λοιπόν τον αντίπαλο είναι πλέον πολύ βασικό αφού χρησιμοποιώντας εσ τακτικές δύσκολα θα βγάλετε ψηλό σκορ με αποτέλεσμα να πρέπει να νικήσετε μέσω της άμυνας σας


Μερικές σκέψεις απλά που ο φίλος moutlinho τις έβαλε σε μια τάξη και με βρίσκει σύμφωνο. Πάρα πολλοί από σας πιθανότατα να διαφωνήσετε και ενδεχομένως να έχετε δίκιο. Δέστε το σαν παρατηρήσεις από κάποιους έμπειρους χρήστες, συμπεράσματα που βγάλαν μέσα το την τριβή τους με το παιχνίδι.

Last edited by JohnnyB at 5/13/2010 7:00:28 PM

From: Lygas

This Post:
00
143859.3 in reply to 143859.1
Date: 5/14/2010 3:20:58 AM
Overall Posts Rated:
155155
Έχω μερικές απορίες....

Μέχρι την αρχή της σεζόν επικρατούσε η άποψη πως οι αργές τακτικές θέλουν καλύτερο χειρισμό και οι γρήγορες καλύτερη πάσα....Άλλαξε τίποτα στην μηχανή από τις αρχές της σεζόν??

Επίσης μια παρατήρηση για το πρίνσετον:Εκτός από την εμβέλεια που θέλουν οι παίκτες έχει παρατηρηθεί πως και οι ψηλοί θέλει να έχουν καλή πάσα...Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει από αγώνες μου και απ'ο διάφορες συζητήσεις...

Στα υπόλοιπα συμφωνώ!!!
Ειδικά για τις εσ. τακτικές...Αν δείτε και τον αγώνα της εθνικής νέων με τα σκόπια παρ'ότι έπαιξα κοιτα μέσα οι περιφερειακοί έκαναν πάλι την δουλειά (αν εξαιρέσεις τον ΠΦ που φαίνεται να παίρνει αρκετές επιθέσεις σε αυτό το σύστημα) και αυτό λογικά ωφείλεται όπως είπες τζώνυ στο υψηλό μπάσιμο που έχουν οι περιφερειακοί καθώς και μεγάλο ρόλο παίζει και η πάσα....

From: JohnnyB

This Post:
00
143859.4 in reply to 143859.3
Date: 5/14/2010 6:06:57 AM
Overall Posts Rated:
343343

Μέχρι την αρχή της σεζόν επικρατούσε η άποψη πως οι αργές τακτικές θέλουν καλύτερο χειρισμό και οι γρήγορες καλύτερη πάσα....Άλλαξε τίποτα στην μηχανή από τις αρχές της σεζόν??



Μα με βάση το εγχειρίδιο του παιχνιδιού στις αργές τακτικές η μπάλα γυρνάει ώσπου να βρεθεί το καλύτερο σουτ. Αυτό από μόνο του είναι αρκετό να κάνει την πάσα το βασικότερο στοιχείο. ''Βλέπω γήπεδο''. Στις γρήγορες τακτικές όποιος έχει μπάλα σουτάρει χωρίς να έχει τόσο μεγάλη σημασία η ποιότητα του σουτ. Από μόνο του λοιπόν κάνει τον χειρισμό βασικό έτσι ώστε όταν τρέχεις να μην σου φεύγει η μπάλα. Προφανώς η επικρατούσα αντίληψη είναι λανθασμένη.

Επίσης μια παρατήρηση για το πρίνσετον:Εκτός από την εμβέλεια που θέλουν οι παίκτες έχει παρατηρηθεί πως και οι ψηλοί θέλει να έχουν καλή πάσα...Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει από αγώνες μου και απ'ο διάφορες συζητήσεις...


Έχω δει μια χώρα να έχει 4αρι με πάσα 10, και να μην δουλεύει και τόσο καλά. Η εμβέλεια σε όλες τις θέσεις είναι το σημαντικότερο. Η πάσα αυτονόητα πολύ σημαντικό για όλες τις θέσεις. Προσπάθησα όμως να δώσω κάποιες κατευθύνσεις για το πως λειτουργεί η κάθε επίθεση.

This Post:
00
143859.5 in reply to 143859.2
Date: 5/14/2010 6:07:56 AM
Overall Posts Rated:
343343
Κάνε συγκεκριμένες ερωτήσεις να πάρεις συγκεκριμένες απαντήσεις.

This Post:
00
143859.6 in reply to 143859.1
Date: 5/14/2010 6:09:18 AM
Overall Posts Rated:
5050
Αργές τακτικές: Γενικά θέλουν παραπάνω πάσα οπότε στο λόου ποστ καλύτερα το 3αρι να μοιάζει με γκαρντ (καλή πάσα, περιφερειακά γενικά)
Αυτός είναι και ο λόγος που είναι της μόδας τελευταία PG να μπαίνουν SF. Επίσης, ειδικά στο Κοίτα Μέσα, τη μεγαλύτεη βαρύτητα στο σκοράρισμα φαίνεται πως την έχει ο PF. Δεν ξέρω αν συμβαίνει επειδή κάθε ομάδα έχει τουλάχιστον έναν καλό εσωτερικό Αμυντικό (που τον βάζει πάντα C) ή αν είναι ιδιαιτερότητα που πηγάζει απ' τη μηχανή. Πάντως σε κάθε περίπτωση έχω παρατηρήσει πως τα PF αν διαθέτουν Σούτ με Άλμα τότε δεν θα διστάσουν να τραβηχτούν και να σουτάρουν.


Κίνηση: SG/SF θα πάρουν πολλές προσπάθειες.
Τρίτο στις προσπάθειες θα δείτε (εκτός απροόπτου) τον PF σας. Φαίνεται πως με την τρέχουσα μηχανή είναι η θέση κλειδί. Γι' αυτό προτιμήστε all-round PFs με Εμπειρία (δεν φαντάζεστε πόσο βοηθάει) και όχι Cs με ελάχιστο Σούτ με Άλμα.

Απλώς μερικές παρατηρήσεις μου.

From: Lygas

This Post:
00
143859.7 in reply to 143859.4
Date: 5/14/2010 6:58:48 AM
Overall Posts Rated:
155155
Ποιο γρήγορα όμως κινείται η μπάλα με πάσα παρά με τρίπλα....Επίσης στο κανονικό μπάσκετ όταν θέλουν να ροκανίσουν χρόνο παρατηρείται το φαινόμενο να παίρνει την μπάλα ο καλύτερος χειριστής και μονο αν έρθει double-team να γίνεται πάσα...
Δεν ξέρω φίλε Γιάννη αλλά με έβαλες σε πολλές σκέψεις με αυτό σου το πόστ!!!
:)

From: JohnnyB

This Post:
00
143859.8 in reply to 143859.7
Date: 5/14/2010 7:38:32 AM
Overall Posts Rated:
343343
Εμπειρίες εμπείρων χρηστών φίλε όπως είπα και πριν.

Δεν είναι θέμα ροκανίσματος, είναι θέμα να βρεις το κατάλληλο σουτ. Αυτό απαιτεί η μπάλα να γυρνάει πολύ. Δες ΠΑΟ πχ στα καλά του. Το τρέξε είναι κατά βάση το παιχνίδι του γάβρου. Γρήγορος ρυθμός και πολλά αψυχολόγητα σουτ.

This Post:
00
143859.9 in reply to 143859.8
Date: 5/14/2010 7:50:17 AM
Overall Posts Rated:
3131
Mporei kapoios na mou e3igisei se poies periptoseis to koita mesa i to low post antimetopizontai kalitera me 3-2 para me 2-3?

This Post:
00
143859.10 in reply to 143859.9
Date: 5/14/2010 8:00:44 AM
Overall Posts Rated:
343343
Με βάση όσα είπα, νομίζω πως είναι ξεκάθαρο. Οι κοντοί θα πάρουν πολλά σουτ έτσι και αλλιώς. Αν δεν μπορούν να στείλουν την μπάλα μέσα (χαμηλή πάσα) τότε αναγκαστικά θα τα πάρουν αυτοί, και δεδομένου του ότι παίζουν απέναντι σε καλή περ άμυνα θα χάσουν πολλά σουτ. Εν ολίγοις με 3-2 όχι μόνο σταματάς τους κοντούς από το σκοράρισμα αλλά εμποδίζεις και την μπάλα να πάει μέσα. Αν πάει βέβαια τότε οι αντίπαλοι ψηλοί θα έχουν εύκολο έργο. Ακόμα μια παράμετρος είναι πως με 3-2 απέναντι σε εσ τακτικές φορτώνονται με φάουλ οι ψηλοί σου, οπότε το να έχεις βάθος είναι σημαντικό. Περιττό βέβαια να πω για τα ριμπάουντς.

This Post:
00
143859.11 in reply to 143859.1
Date: 5/14/2010 8:19:12 AM
Overall Posts Rated:
129129
Πρίνσεντον: Η εμβέλεια εδώ είναι το κλειδί. Αν αυτό είναι χαμηλό στην περιφέρεια και οι ψηλοί σας δεν έχουν σκιλς κοντών μην το δοκιμάσετε.


Συμφωνω σ αυτο και ο ΠΦ ειναι πολυ σημαντικος να εχει και πασα και σουτ και οχι τοσο ο Σεντερ οπως λεει το εγχειριδιο..

Και γενικα πιστευω οτι ενω υπαρχουν πολλα γκαρντς με σουτ με αλμα 16-17,δεν υπαρχουν πολλοι με πασα σε τετοιο επιπεδο,γι αυτο και παιρνουν προσπαθειες στις εσωτερικες τακτικες..Δεν ειναι δηλαδη θεμα του παιχνιδιου,αλλα θεμα των παικτων που υπαρχουν..

I want what all men want...I just want it more.