BuzzerBeater Forums

BB Poland > "Kiedy zmieniamy personel?"

"Kiedy zmieniamy personel?"

Set priority
Show messages by
From: McReal
This Post:
00
166300.1
Date: 12/15/2010 3:31:09 PM
Overall Posts Rated:
3737
No właśnie, kiedy by tu zmienić? Pensja już za duża? Czy za tą cenę warto...?

Te i inne pytania przewijają się przez forum co jakiś czas. Zastanawiało mnie, że nie ma jeszcze... kalkulatora pod tytułem: "kiedy zmienić personel klubu?". Dlatego chciałbym w tym wątku zebrać znane wam dane na ten temat i poszukać chętnego znawcy uczynienia planu realnym bit po bicie, choćby i w arkuszu kalkulacyjnym. ;)

Z tego co pamiętam BeBuś kiedyś przedstawiał przybliżone dane w kwestii personelu, być może zechciałby nam pomóc? Ostatnio zacichł, nad czym bardzo ubolewam. :))

Wszystkich chętnych zapraszam do wspierania, choćby i duchowego. Pozdro. :)

From: MuzG

This Post:
00
166300.2 in reply to 166300.1
Date: 12/15/2010 3:37:37 PM
Overall Posts Rated:
3030
Ostatnio zacichł, nad czym bardzo ubolewam.)

Nie obawiaj się - zaczną się wybory to pojawi się "BeBuś" ze swoją kiełbasą wyborczą i po raz kolejny rozgrzeje forum do czerwoności ;)

From: CrazyArek

To: MuzG
This Post:
00
166300.3 in reply to 166300.2
Date: 12/15/2010 3:41:26 PM
Overall Posts Rated:
88
Dobry pomysł, wielu osobom pomoże. Czas działać.

From: B.B.King

This Post:
11
166300.4 in reply to 166300.1
Date: 12/15/2010 3:45:11 PM
Overall Posts Rated:
12061206
Drogi Macusiu,
Dałem przecież kiedyś na forum właśnie wyliczenia dla personelu level 5. I akurat było to właśnie w arkuszu kalkulacyjnym. Nawet widziałem, że kopie tego pliku krążyły gdzieś po forum.
Jeśli mnie pamięć nie myli to dla pozostałych leveli nie dawałem, ale to jest taka sama funkcja.

From: McReal

This Post:
00
166300.5 in reply to 166300.4
Date: 12/15/2010 5:53:59 PM
Overall Posts Rated:
3737
Być może przeoczyłem, albo nie pamiętam. A byłbyś w stanie zrobić pełną wersje? :D Może General Motors wrzuciliby do "czerwonych tematów", albo samemu się doda. Od kiedy zacząłem szkolić młodych zapaleńców temat trenerów i ich zmian wraca do mnie jak bumerang, a po co powtarzać coś co zostało już napisane? No i z pewnością dużo lepiej i dokładniej wyjaśnione niż ja to zrobię. :)

P.S.: Startujesz w wyborach? :D

From: piotras

This Post:
22
166300.6 in reply to 166300.5
Date: 12/16/2010 3:16:32 AM
The In Your Face Dunkers
IV.3
Overall Posts Rated:
117117
Trzeba by było zmienić założenia w takim arkuszu, bo z tego co pamiętam obliczenia brały pod uwagę pensję poprzedniego trenera.
Błąd.
Każdy kto był w kasynie dobrze wie, że kulka nie ma pamięci. Obojętne jej ile razy pod rząd wpadła na czarne. Monecie też zupełnie obojętnie czy w poprzednim rzucie była reszka. Szansa na orła w następnym rzucie nadal wynosi 50%. Budżet Twojego klubu również nie ma pamięci. Nie obchodzi go czy przepłacałeś za ostatniego trenera, tylko czy zaczniesz rozsądnie gospodarować środkami od zaraz.
Właścicielowi firmy raczej obojętne ile kosztował poprzedni samochód w leasingu i jaki jest na koniec wykup. Bo pomijając czynniki psychologiczne to naprawdę ma się nijak do kolejnej decyzji zakupowej.
I tak samo powinno być w klubie!
Dlatego do obliczeń powinno zacząć się używać kosztu całkowitego "leasingu" trenera.
Jest to sytuacja identyczna jak przy umowie leasingowej samochodu (no nie licząc amortyzacji itp.).
1. Płacisz wkład własny (cena zakupu trenera).
2. Płacisz raty leasingowe (pensja trenera).
3. Płacisz wykup (ostatnia pensja przy zwolnieniu).

Kwestią do obliczeń jest owy koszt całkowity posiadania trenera, czyli całe koszta przez cały okres jego posiadania.
Przypuszczam, że maksymalny okres czasu w jakim nasz trener pracuje to 5 sezonów, czyli 70 tyg.
Czy opłaca się kupić drogiego trenera z pensją 16k i trzymać go 5 sezonów?
Czy bardziej opłaca się kupić trochę tańszego z pensją 28k i trzymać go 2 sezony? Pomnażając ten koszt przez 2,5 mamy porównanie do poprzedniego przykładu.
Czy też może kupować trenera z pensją 60k i trzymać go 7 tygodni, a koszta mnożyć przez 10?

Porównując przyszłe koszta do kosztów przeszłych można podjąć decyzję w oparciu o błędną decyzję.
Kto odważny mi powie, że jest tu logika?

Jasne, że ciężko planować zakup trenera kilku sezonów do przodu, ale przyszłego WIBOR-u też nie znamy, a jakoś kredyty są brane pod uwagę w planach finansowych.
Jasne, że określenie czy poprzednia decyzja zakupowa była błędną obarczona jest dużą dozą subiektywności.
Ale do potrzebnych obliczeń można stworzyć punkt odniesienia zaczynając od najniższych pensji, lub użyć subiektywnego punktu "drogiego w utrzymaniu trenera".

Last edited by piotras at 12/16/2010 3:17:31 AM

This Post:
00
166300.7 in reply to 166300.6
Date: 12/16/2010 4:38:06 AM
Overall Posts Rated:
44
Kiedyś zrobiłem sobie w arkuszu takie porównywanie trenerów, jak ktoś chętny to proszę: http://www.speedyshare.com/files/25734207/Por_wnanie_tren...
Uzupełniając pola pensja trenera i kwota zakupu arkusz obliczy koszty utrzymania trenera po n sezonach. (przyjąłem że sezon ma 14 tygodni)

This Post:
00
166300.8 in reply to 166300.6
Date: 12/16/2010 7:24:59 AM
Overall Posts Rated:
12061206
Trzeba by było zmienić założenia w takim arkuszu, bo z tego co pamiętam obliczenia brały pod uwagę pensję poprzedniego trenera.
W moim? Nie brały.
Za to brały pod uwagę ewentualną odprawę dla nowego trenera po iluś tygodniach. Tylko że... gdy optymalnie wymieniasz trenera to zawsze przy takiej samej pensji (o ile nie zmienią się ceny na rynku trenerów) więc odprawa dla starego trenera (czyli aktualna, ostatnia pensja) jest mniej więcej równa odprawie nowego, którą trzeba będzie zapłacić gdy go będziemy wymieniać (i wtedy podsumuje się jego całkowity koszt).

Dlatego do obliczeń powinno zacząć się używać kosztu całkowitego "leasingu" trenera.

Tak zrobiłem. Ale to trzeba jednak odnieść do pensji starego trenera.

I jeśli średni tygodniowy koszt nowego trenera jest większy niż aktualna pensja starego trenera, to nie opłaca się wymieniać. Wtedy trzeba się cieszyć, że aktualnie płacimy mniej i z tego korzystać. Natomiast gdy pensja aktualnego trenera jest większa niż średni tygodniowy koszt nowego trenera (uwzględniający pensje, zakup i odprawę podzielone przez ilość tygodni użytkowania) to wtedy opłaca się wymienić.
Oczywiście można znaleźć nowego trenera bardziej i mniej opłacalnego.

Nowego optymalnie będzie wymienić wtedy, gdy jego aktualna pensja zrówna się ze średnim tygodniowym kosztem. Dopóki pensja jest niższa no to jeszcze koszty zakupu się nie zamortyzowały. Natomiast gdy pensja przekroczy ten próg, to wtedy zaczynamy dopłacać.

Znalazłem ten arkusz dla trenera level 5:

http://rapidshare.com/#!download|553l34|437148456|persone...

From: B.B.King

This Post:
00
166300.9 in reply to 166300.1
Date: 1/28/2011 8:48:33 AM
Overall Posts Rated:
12061206
No właśnie, kiedy by tu zmienić? Pensja już za duża? Czy za tą cenę warto...?

Te i inne pytania przewijają się przez forum co jakiś czas. Zastanawiało mnie, że nie ma jeszcze... kalkulatora pod tytułem: "kiedy zmienić personel klubu?". Dlatego chciałbym w tym wątku zebrać znane wam dane na ten temat i poszukać chętnego znawcy uczynienia planu realnym bit po bicie, choćby i w arkuszu kalkulacyjnym. ;)

Z tego co pamiętam BeBuś kiedyś przedstawiał przybliżone dane w kwestii personelu, być może zechciałby nam pomóc? Ostatnio zacichł, nad czym bardzo ubolewam. :))

Wszystkich chętnych zapraszam do wspierania, choćby i duchowego. Pozdro. :)


(171065.58)