BuzzerBeater Forums

BB Poland > [NT] Polska - Turcja

[NT] Polska - Turcja

Set priority
Show messages by
This Post:
00
177844.1
Date: 3/18/2011 6:37:53 PM
Overall Posts Rated:
12061206
Tym razem gramy mecz z Turcją. Zapraszam do dyskusji i do kibicowania.

Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).

Historia Turcji
http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Turcji

Demografia
* Narodowości: Turcy ok. 65%, Kurdowie ok. 19%, Tatarzy Krymscy ok. 7%, Arabowie ok. 2%, Azerowie ok. 1%
* Wyznania: muzułmanie (gł. sunnici) 99% (statystyki oficjalne nie wyróżniają alewitów i traktują ich jako sunnitów; szacuje się, że alewici stanowią 25-30% populacji Turcji)
Oficjalne liczby są jednak nie do końca prawdziwe, gdyż każdy mieszkaniec Turcji, jeżeli nie deklaruje się jako wyznawca innej religii, automatycznie zaliczany jest do muzułmanów. Nie ma tam czegoś podobnego do wystąpienia z kościoła chrześcijańskiego, toteż ateiści i agnostycy oficjalnie uznawani są za muzułmanów. Wymagana jest po prostu przynależność do jakiejkolwiek religii. Z tego powodu liczba mieszkańców Turcji, niewyznających żadnej religii, jest nieznana. Regularnie brak również z urzędowych tureckich statystyk Greków, Bułgarów, Albańczyków, Adżarów, Gruzinów i Ormian, którzy stanowią znaczną część mieszkańców. Podobnie statystyki wyznaniowe zupełnie pomijają chrześcijan, a przecież obok Ormian i Greków, żyją tu starochrześcijanie: Asyryjczycy i Syryjczycy oraz Koptowie. Turcja nieoficjalnie, ma najwyższy odsetek osób bezwyznaniowych wśród krajów z dominującą religią muzułmańską.

Turystyka
Jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki Turcji jest turystyka. Najwięcej turystów przyjeżdża z Niemiec, Rosji, Holandii, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii i Polski. Wpływy z turystyki wynoszą 3,6 mld dolarów. Główne ośrodki turystyczne to: kurorty nad wybrzeżem morza Egejskiego i morza Śródziemnego (Bodrum, Fethiye, Kuşadasi , Antalya, Alanya), Stambuł, Kapadocja oraz zabytki kultury antycznej: Troja, Milet, Efez, Hierapolis, Pergamon, İzmir, Side, Aspendos i inne.

Siły zbrojne
Armia turecka jest szóstą największą armią świata i drugą co do wielkości w NATO (po armii USA). Liczy 823 tys. zawodowych żołnierzy. Według konstytucji armia stoi na straży świeckości państwa. W drugiej połowie XX wieku kilkukrotnie dokonywała zamachu stanu (ostatni raz w 1997), obalając przy tym rządy, które uznawała za zbyt islamskie. By wstąpić w jej szeregi trzeba mieć ukończone 20 lat. Według danych CIA Turcja przeznacza ok. 5% PKB na dozbrajanie armii.

Konstytucja: Konstytucja Turcji
Język urzędowy: turecki
Język używany: turecki, kurdyjski
Stolica: Ankara
Ustrój polityczny: republika parlamentarna
Typ państwa: demokracja
Głowa państwa: prezydent Abdullah Gül
Szef rządu: premier Recep Tayyip Erdoğan
Powierzchnia: 783 562 km² (36. na świecie)
Liczba ludności (2010): 77 804 122 (17. na świecie)
Jednostka monetarna: 1 lira turecka = 100 kuruszy (TRY)
Powstanie: Imperium osmańskie: 1299
Turcja: 29 października 1923
Religia dominująca: Islam (sunnizm)
Strefa czasowa: UTC +2 – zima
UTC +3 – lato
Kod ISO 3166: TR
Domena internetowa: .tr
Kod samochodowy: TR
Kod telefoniczny: +90

Więcej informacji na: http://pl.wikipedia.org/wiki/Turcja

From: Pewu

This Post:
00
177844.2 in reply to 177844.1
Date: 3/19/2011 7:45:31 AM
Overall Posts Rated:
914914
Niemek rozumiem czemu nie pokazałeś, ale Turczynek?!

From: B.B.King

To: Pewu
This Post:
11
177844.3 in reply to 177844.2
Date: 3/19/2011 7:57:57 AM
Overall Posts Rated:
12061206
No faktycznie, Turczynki są niezłe. Pamiętam, jak jedna została miss świata - akurat oglądałem ten konkurs i od razu wpadła mi w oko, kręcona brunetka, mimo że nie przepadam za kręconymi oraz wolę blondynki ;-)
Kilka siatkarek z Turcji też się wyróżnia.
Liczę, że ktoś wklei zdjęcia, ja się skupiam na zawodnikach Turcji a wam zostawiam to co najlepsze ;-)

This Post:
00
177844.4 in reply to 177844.3
Date: 3/21/2011 1:38:24 PM
Overall Posts Rated:
12061206
No i udało się, pierwsza wygrana na ME od ponad roku (poprzednia była 22.02.2010). Może wreszcie zaczniemy się piąć w rankingu.

This Post:
11
177844.6 in reply to 177844.5
Date: 3/21/2011 1:55:06 PM
Overall Posts Rated:
12061206
Co ciekawe w drugiej grupie Hiszpania rozstawia wszystkich po kątach. Włochy i Francja grają o wiele słabiej niż się spodziewałem.

This Post:
00
177844.9 in reply to 177844.6
Date: 3/21/2011 2:45:10 PM
KS Goldena
PLK
Overall Posts Rated:
40804080
Second Team:
KS Golden Grizzlies
Co ciekawe w drugiej grupie Hiszpania rozstawia wszystkich po kątach. Włochy i Francja grają o wiele słabiej niż się spodziewałem.

Hiszpanie wygrywają, bo nie boją się zaryzykować i zagrać strefą. Dzięki temu pokonali zdecydowanych faworytów grupy Włochów i Francuzów.

Według mnie to samo co Hiszpanie powinniśmy zrobić my w meczu z Niemcami. Ten mecz i tak można powiedzieć był przegrany jeszcze zanim się rozpoczął. Żeby go wygrać trzeba było czymś zaryzykować. Nikt nie miałby pretensji nawet gdyby się nie udało trafić strefą. Dla mnie grając MtM i podejrzewam na luzie po prostu poddaliśmy się przed meczem;-)

Mimo wszystko sytuacja jest niezła. Przed nami bardzo ważny mecz z Litwą, która grała normala w meczu z Estonią. Ten pojedynek może okazać się kluczowy. Już jestem ciekawy jak zagramy:D Według mnie będzie to bardzo podobny mecz do tego z Niemcami. Wszystko zależy jeszcze od formy ale jestem zdania, że MtM i takie samo nastawienie mimo prawdopodobnie mniejszego entuzjazmu Litwinów może nie wystarczyć.

Last edited by kozlik4 at 3/21/2011 2:45:49 PM

Message deleted
This Post:
00
177844.11 in reply to 177844.9
Date: 3/21/2011 3:35:17 PM
Overall Posts Rated:
9494
Dlaczego Litwa jest w grupie D i H ?