BuzzerBeater Forums

BB România > Antrenament

Antrenament

Set priority
Show messages by
From: Magyari
This Post:
00
206887.1
Date: 01/21/2012 04:52:44
Overall Posts Rated:
11
Va salut, Szabi ma numesc si sunt din Tg-Mures.

Este saptamana a 2-a in BB. Pana acum treburile au mers cat de cat ok. Am trecut peste un antrenament pentru PG si SG la capitolul aruncari din saritura.

Acum insa, indiferent ce antrenament aleg, indiferent pentru ce jucatori, pe "pagina de inceput", la mijloc este sumarul tacticilor, antrenament actual - varsta, nume, minute - nu imi apare absolut nimic. Care ar putea sa fie cazul ?

Pentru bugetul meu mi-am luat si un antrenor destul de scump, am meci dupa masa si nu pot profita de antrenament.

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi.

From: Dacian

This Post:
00
206887.3 in reply to 206887.1
Date: 01/21/2012 09:18:27
Danube Delta
RBBA
Overall Posts Rated:
131131
Second Team:
Danube Delta Intl.
Antrenamentul are loc o singura data pe saptamana (vineri) si e valabil ce ai setat in acel moment, pentru jucatorii ce au jucat pe post/posturile antrenabile, in functie de minutele jucate pe acel post. Un antrenament full necesita minim 48 minute jucate saptamanal.
Nu vad cum ar fi putut sa mearga asa edificator antrenamentul in 2 saptamani de cand joci.

This Post:
00
206887.4 in reply to 206887.2
Date: 01/21/2012 09:43:06
Overall Posts Rated:
11
Tocmai asta e problema, intru la antrenament, setez de ex acum aruncari din saritura pentru CJ si AR, dau actualizeaza, iar dupa aceea cand dau pe "administreaza echipa" imi apare mentiunea "aruncari din saritura pentru CJ/AR" insa nu imi mai apar jucatorii care "sunt setati" pentru antrenament.

Saptamana trecuta (prima in joc) in momentul in care am setat aruncare din caciula pentru EXF si PV, automat mi-a aparut numele jucatorilor care se antrenau.

NU stiu din ce cauza acum nu mai pot antrena.......

Va trimit eventual in screen-shot, poate va dati seama ?

Si inca o chestie, tot la antrenament, "istoricul antrenamentelor" am asa: rezistenta a scazut, aruncari libere si rezistenta a crescut, scadere de calitate din cauza varstei. Am aceste trei capitole, cate o "casuta" pentru fiecare, insa indiferent ca bifez ceva sau nu, ca dau actualizare sau nu, ramane totul neschimbat. Ce inseamna defapt asta ? La ce imi foloseste ?


This Post:
11
206887.6 in reply to 206887.4
Date: 01/22/2012 03:10:31
Overall Posts Rated:
2222
hei salut!

da, cum ti-au spus si colegii de pe aici, dupa ce ai selectat antrenamentul pe pagina "administreaza echipa" iti apar jucatorii care primesc antrenament. ca un jucator sa "primeasca" antrenament trebuie sa aiba minute jucate pe pozitia/pozitiile antrenate. daca antrenezi aruncare pe PG atunci jucatorii care joaca pe pozitia de PG o sa primeasca antrenament.

Cum vineri tu nu jucasei inca niciun meci, nici un jucator nu primea antrenament inca. o sapt de BB are de obicei 3 meciuri, unul sambata, unul marti si unul joi. cheia este sa iti administrezi echipa in asa fel incat sa ai cel putin doi jucatori care sa primeasca antrenament maxim (48 de minute jucate pe pozitia antrenata).

eu de ex prefer antrenamentul pe o singura pozitie pentru ca este mult mai rapid ca cel pe doua si este si mai usor de administrat. practic in fiecare din cele 3 meciuri ai un jucator care nu are rezerva si joaca toate cele 48 de minute.

inca un lucru, incearca sa te axezi pe o serie de antrenamente pentru aceiasi pozitie. de ex pentru pivoti recuperari/ aruncare din caciula / aparare in caciula. si aceste roteste antrenamentele astea in fiecare sapt. sapt 1 recuperari, sapt 2 aruncare caciula, sapt 3 aparare in caciula, sapt 4 recuperari s.a.m.d

acelasi sistem se poate face si pentru conducator de joc sau orice alta pozitie. trebuie doar sa te gandesti ce pozitie vrei sa antrenezi si sa-ti faci un program si rezultate o sa vina destul de rpd.

daca antrenezi 3 PG de ex, unu/doi pastrezi si restu vinzi si cumperi pe pozitiile pe care nu le antrenezi.

ah, si ca o adaugare la ce a zis jokeru, pe langa varsta e foarte importanta si inaltimea jucatorilor la antrenament. adica, un jucator de peste 2 m se va antrena mult mai repede la recuperari de ex decat unu de 1.80

pai daca mai ai intrebari .. te mai ajutam pe aici. bafta si bine ai venit in BB. :)

Last edited by andrei_r at 01/22/2012 03:11:22

This Post:
00
206887.7 in reply to 206887.6
Date: 01/22/2012 07:00:13
Overall Posts Rated:
11
Acum, defapt ieri dupa meci, am inceput sa inteleg ce si cum pe BB, legat de antrenament. Acum inca o intrebare, raspunsul nu imi este foarte clar inca.

Deci setez de ex aruncare din saritura pentru CJ si AR. In momentul in care unul dintre jucatorii de pe aceste posturi acumuleaza min 48 de minute, o sa-i creasca aceasta "capacitate", sau abia la sfarsitul saptamanii BB, toti cei care au acumulat min 48 de min (CJ si AR) vor creste ?

Eu am inteles pana acum ca e varianta a 2-a, astfel incat incerc pe cat posibil ca intr-o saptamana toti cei 5 (2 CJ si 3 AR) sa acumuleze min 48 de minute. In cazul in care este prima varianta, este mai bine sa pun accent pe 2 dintre ei (1 CJ si 1 AR), pentru ca la 3 meciuri, am sanse sa-i creasca de min 2 ori aceasta capacitate.

Deci cum sta treaba ? :)


This Post:
00
206887.8 in reply to 206887.7
Date: 01/22/2012 08:41:24
Overall Posts Rated:
2222
a doua varianta e cea corecta :)

update-ul de training se calculeaza o singura data, vineri in jur de ora 12 dimineata. se antreneaza toti jucatorii care au 48 de minute jucate pe posturile antrenate.

This Post:
00
206887.9 in reply to 206887.8
Date: 01/22/2012 10:36:13
Overall Posts Rated:
11
Perfect, deci ideal este ca in cursul saptamanii sa am cat mai multi jucatori cu minim 48 de minute jucate, pe un post binenteles. In cazul meu, cel mai bine e sa ma asigur ca toti cei cinci "aparatori" (2 CJ si 3 AR) sa aiba minutele, iar joi seara sa fie setat antrenamentul pe aruncari din caciula. Daca toti 5 ai minute, vor beneficia de "marire".


This Post:
00
206887.10 in reply to 206887.9
Date: 01/22/2012 11:11:54
Overall Posts Rated:
2222
yep, ai inteles.

dar aruncari din caciula nu e antrenament pentru centru si extrema de forta? eu tin jocul pe engleza deci s-ar putea sa ai dreptate .. poate e o eroare de traducere.

sa nu te astepti sa creasca toti inca din prima sapt .. o sa dureze un pic :)

bafta!

This Post:
00
206887.11 in reply to 206887.10
Date: 01/22/2012 20:34:25
Overall Posts Rated:
88
mda aruncari din caciula reprezinta antr pt C si Extrema d forta....aruncarea din saritura este pt CJ si AR...;)