BuzzerBeater Forums

BB Poland > Wpływ bloków na grę

Wpływ bloków na grę

Set priority
Show messages by
From: Mario
This Post:
00
230158.1
Date: 11/20/2012 9:26:38 AM
Overall Posts Rated:
605605
Ostro poruszany temat ostatnio więc może miejmy do tego wątek.
http://www.buzzerbeater.com/match/49777089/boxscore.aspx
Ten mecz dał mi do myślenia i to bardzo.
Dokładniej chodzi o pozycję centrów. Jak pokazują oceny centrów S5 zagrali na 15. Tylko ten mój ma troszkę większą pensję. W tym meczu obaj byli w sprawnej formie. Jak popatrzymy na zmienników to raczej mój było dużo lepszy(w sensie pensji wię i prawdopodobnie i skillach) do tego miał wyższą ocenę.
Teraz popatrzmy na oceny meczowe dla C: 82,3 - 107,2 punktów na teoretyczne 100 rzutów. Grałem wyjazd i CT vs TiE jak widać.
C - mój IS 10, ID 20(22), BLK14
C rywala - IS16, ID17 BLK 8
Obydwaj bronili na pozycji C w tamtym meczu.
Jak dla mnie widać że bloki ni jak się mają do statystyk meczowych, bo ile w pełni rozumiem że rywal ma oceny meczowe dużo wyższe dla C patrząc na porównanie ISów z IDkami. I nawet jeżeli że przyjmiemy że te 22ID w buzzermanagerze to nieprawda i przyjmiemy 20. To jeżeli bloki miały by w tej grze jakiś wpływ to właśnie teraz powinny być widoczne.
I jeszcze jak na złość rywal w meczu miał2 bloki a ja jeden :)

Zachęcam was do dzielenia się takimi porównaniami jeżeli macie i wiecie jakie były skille na przeciw siebie.

From: Sibik

This Post:
00
230158.2 in reply to 230158.1
Date: 11/20/2012 9:58:42 AM
Overall Posts Rated:
125125
Wplyw umiejetnosci blokow na stan meczu jest strasznie niedopracowany. Ja mam wrazenie ze gracz z wyzszym skillem blokow lapie mniej fauli w obronie ale nie blokuje.
Warto poczytac watek na globalu.

Tak samo mam wrazenie ze kondycja tez jest nie miarodajna, niejednokrotnie widzialem jak gracz z okropna kondycja grajac 48min w meczu rzuca na 80% skutecznosci ... Ale to nie topic na to :-)

From: Kac100

This Post:
11
230158.3 in reply to 230158.2
Date: 11/20/2012 11:26:02 AM
Overall Posts Rated:
435435
Tak samo mam wrazenie ze kondycja tez jest nie miarodajna, niejednokrotnie widzialem jak gracz z okropna kondycja grajac 48min w meczu rzuca na 80% skutecznosci ... Ale to nie topic na to :-)

Co do kondycji to ja badałem i im wyższa tym zawodnik lepsze noty meczowe łapie. Różnica miedzy 1-2 a 9 to jakieś 2 do 3 punktow wiecej w ocenie meczowego.
Bloków jednak nigdy nie badałem.

From: Michael

This Post:
11
230158.4 in reply to 230158.1
Date: 11/26/2012 8:27:01 AM
My Entire Team Sucks
II.2
Overall Posts Rated:
189189
Same bloki (jako skill) nie wystarczą do tego żeby notować dużo "czap" w statystykach. Ważniejsze jest ID/OD, dopiero potem silnik kalkuluje bloki. Co jest zresztą logiczne, bo gdyby było odwrotnie to każdy by cisnął bloki na maxa i jeszcze na tym oszczędzał. ;-)

Druga sprawa to fakt, że ważne jest kto jest naprzeciw naszego gracza w danej akcji. Z mojego doświadczenia wynika, że łatwiej jest rzucić niż obronić, a szczególnie zablokować (tzn. większe szanse są na to, że "coś nam wpadnie" niż "wybronimy na farcie"). Jeśli w tym meczu (jedno spotkanie to marna próba) Twój center grałby naprzeciw totalnego leszcza, ale on by nie oddawał żadnych rzutów, a sypaliby inni gracze to co miałby blokować? Dużo okazji raczej by nie miał.

Można stwierdzić, że taka sytuacja miała miejsce w ww meczu, bo pomimo, że grałeś LI, to Twoi podkoszowi oddali niecałe 36% rzutów drużyny. Rywal wyszedł Princeton i przez jego frontcourt przeszło 35% akcji. Czyli pi razy drzwi co trzecia akcja dotyczyła podkoszowych graczy (nie jest to precyzyjne stwierdzenie, bo trzeba by było to zbadać dokładnie i brać pod uwagę takie rzeczy jak np. rzuty w końcówkach kwart, ale to nie apteka). Inna sprawa czy SFa zaliczamy do frontcourt'u, czy nie. W realnej koszykówce tak się robi, ale widząc jak wygląda Twój Gunnar, stwierdziłem, że bliżej mu do SG/PG niż PF/C. ;-)

A jako, że grałeś obroną MTM, to była mniejsza szansa na to, że Twój podkoszowy będzie miał dobrą okazję do bloku na zawodniku z obwodu (przy założeniu MTM oraz dublowaniu pozycji w kryciu (czyt. C vs C), szanse na blok C na rywalu są największa na C, potem PF, SF, SG i PG - im "dalsza odległość" tym mniejsze prawdopodobieństwo*).

Jeśli grałbyś strefą 2-3 przeciw LI (trochę schodzimy z kursu, bo rywal grał Princeton), to byłaby większa szansa na zablokowanie obwodowego rywala, ale to nie jest też tak, że Twój center stałby i tylko czekał komu i kiedy dać czapę. Inna sprawa, że do takiej strefy trzeba mieć naprawdę dobrze zbudowany roster, bo w przeciwnym wypadku może to się zakończyć katastrofą.

Co więcej, bloki nie muszą być widoczne w statystykach żeby były użyteczne. Jakiś tam wkład do obrony dają, ale najczęściej tego nie zobaczymy w box score (ID = 20 + SB = 20 > ID = 20 + SB = 1 ;-)).

* - do założenia przyjąłem identyczny wkład dla każdego gracza, czyli 15 jako wartość głównego/ych skilla/i, 10 dla pobocznego i 5 dla trzeciorzędnego.

From: Mario

This Post:
00
230158.5 in reply to 230158.4
Date: 11/26/2012 9:34:46 AM
Overall Posts Rated:
605605
Podaj proszę dokładniej opis ID/OD.

http://www.buzzerbeater.com/match/49777042/boxscore.aspx

Jak ma wygladać dobry rooster do 23?
To może ten mecz. Robitte ID13 i blk 12 dochodzi z ławki. Jamison i Robitte kryją C i PF Hodurek kryje na SF. Jamison na C i Jerczynski(Robitte) na PF.
Jemison ID 22 Jerczyński ID 16, Hodurek ID14,

W tym meczu trudniej mi wybrać lepszą S5 do gry 23...
Obrony ID w tym meczu od PG(S5)
9, 11, 14, 16, 22.

Sęk w tym że próbujemy znaleźć wpływ bloków... a zasłona że i tak nic nie zobaczymy mało mnie przekonuje by dalej analizować ten skill.

Czy łatwiej rzucić czy obronić... Statystyki większości meczów mówią że chyba łatwiej jest bronić niż trafić :/ W ilu meczach skuteczność w ataku jest większa niż 50%? Z tego co widzę to w większości meczów FG drużyn jest poniżej 50%.