BuzzerBeater Forums

Βοήθεια – Ελληνικά > Πίεση στα 4/4

Πίεση στα 4/4

Set priority
Show messages by
This Post:
00
258949.1
Date: 05/17/2014 12:22:41
Overall Posts Rated:
4747
Καλησπέρα κοινότητα!!
Ψάχνω ένα νήμα που αφορούσε την πίεση στα 4/4.
Γενικά θα ήθελα να μάθω περισσότερα για την άμυνα αυτή. Τι αξία έχει, τι αρνητικά έχει, τι θετικά έχει. Πότε είναι ακατάλληλη, πώς συνυπάρχει με γρήγορο επιθετικό ρυθμό, με αργό επιθετικό ρυθμό κλπ.
Και επειδή φαίνομαι αθυρόστομος, δεν εννοώ να κάτσει κάποιος και να τα απαντήσει όλα (όχι πως θα με χαλούσε κιόλας) αλλά αν μπορείτε να με παραπέμψετε κάπου ή και να το συζητήσουμε με βάση τις εμπειρίες σας. Η τελευταία ανάλυση που έχω μπροστά μου είναι του moussis αλλά είμαι σίγουρος πως έχω δει και πιο πρόσφατη, μόνο που δε θυμάμαι πού!!

This Post:
11
258949.2 in reply to 258949.1
Date: 05/17/2014 13:36:37
Overall Posts Rated:
2727
Να κάτι που ίσως βοηθήσει:

μία ακραία επιλογή άμυνας η οποία όμως μπορεί να φανεί πάρα πολύ χρήσιμη όταν: 1) Παίζουμε με πολύ καλύτερο αντίπαλο και δεν έχουμε κάποια άλλη επιλογή διαθέσιμη. 2) Ο αντίπαλος έχει μικρό σε βάθος ρόστερ και κακές αντοχές (λίγους παίκτες με κακές αντοχές) Η άμυνα πιέζει σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου και χρειάζεται προφανώς πνευμόνια για να συμβεί επί 48 λεπτά. Εδώ ΔΕΝ θα γράψω σε ποια συστήματα ταιριάζει καλύτερα και ποια την κοντράρουν αντίστοιχα γιατί δεν πάει έτσι. Μπορεί να κοντράρει ΟΛΑ τα συστήματα επίθεσης αν στηθεί σωστά (και αν ο αντίπαλος δεν είναι ο ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ) και όχι μόνο να στηθεί σωστά αλλά να ισχύουν ΚΑΙ τα παραπάνω. Το κοντό ρόστερ και οι κακές αντοχές του αντιπάλου δηλαδή. Μπορούν να την κοντράρουν και την ΞΕΦΤΙΛΙΣΟΥΝ πραγματικά ΟΛΑ τα συστήματα αν κάτι δεν από αυτά που χρειάζεται ΔΕΝ ισχύουν. Για να στηθεί καλά χρειάζεται: 1. Καλές αντοχές σε όλο το ρόστερ μας, βασικοί και παγκίτες, το λιγότερο 6, ενδείκνυται από 7 και πάνω. 2. Μεγάλο βάθος ρόστερ. 10 με 12 παίκτες έτοιμοι να παίξουν και όχι να είναι κάποιοι τους "σκουπίδια". 3. Καλοί χειρισμοί σε όλους και κυρίως στους κοντούς μας για να κλέβουν πολύ την μπάλα (εκεί στηρίζεται η άμυνα αυτή). 4. Καλές περιφερειακές άμυνες σε όλους και κυρίως στους κοντούς για τον ίδιο λόγο. 5. Μικρό ρόστερ αντιπάλου και όσο γίνεται κακές αντοχές. Με αυτή την άμυνα κουράζουμε τον αντίπαλο όσο καλύτερος και να είναι και τον αναγκάζουμε σε πολλά λάθη που συμβαίνουν συνήθως στο τέλος της 2ης και 4ης περιόδου οπότε και κάνουμε πολλά κλεψίματα και "ρεφάρουμε" στο σκορ. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα από μάνατζερ οι οποίοι την χρησιμοποίησαν σωστά και κέρδισαν αντιπάλους που με τίποτα δεν θα μπορούσαν με άλλον τρόπο. Από την άλλη μεριά, αν π.χ. αντιμετωπίζουμε ένα Κοίτα Μέσα σωστό και δεν ισχύουν οι προϋποθέσεις στήριξης μιας πίεσης στα 4/4 από μέρους μας, τότε ενώ οι δικοί μας θα πιέζουν στο μισό γήπεδο, θα περνάνε μπαλιές «μπέιζμπολ» στο άλλο καλάθι και θα καρφώνει ο άλλος μόνος του αφού δεν θα τον κλείνει κανείς γιατί όλοι κοιτούσαν να πιέσουν ψηλά.



Stay cool..
This Post:
00
258949.3 in reply to 258949.2
Date: 05/18/2014 13:29:16
Overall Posts Rated:
4747
Ευχαριστώ φίλε!! Αλλά αυτό είναι από το pdf που κυκλοφόρησε στα forum και το έχω!

This Post:
00
258949.4 in reply to 258949.3
Date: 05/18/2014 15:59:25
Overall Posts Rated:
2727
Τότε δες αυτό το ματς που είχα παίξει. Και οι δύο είχαμε χάλια χειρισμούς- περιμετρικές και έμοιαζε πιο πολύ σε γιουρουσι παρά σε μπάσκετ (46856239)

Stay cool..