BuzzerBeater Forums

BB România > U21 National Team Debate Thread

U21 National Team Debate Thread (thread closed)

Set priority
Show messages by
This Post:
00
285473.2 in reply to 285473.1
Date: 03/16/2017 02:58:42
Danube Delta
RBBA
Overall Posts Rated:
131131
Second Team:
Danube Delta Intl.
Am avut mereu o colaborare buna cu Boston Celts si il sprijin sa continue munca buna depusa de atatea sezoane la U21.

Am o intrebare legata de skillurile jucatorilor si metodele de antrenament recomandate la managerii lor la U21.
Am observat o oarecare exagerare pe skillurile primare,
Sunt preocupat strict de jucatorii care, prin potential, au sanse reale de a ajunge la echipa NT.
Daca se exagereaza cu unul/unele din skillurile principale, ulterior antrenamentul pe secundare poate deveni ineficient, in sensul ca pop-urile asteptate pe principale, din antrenamentul de secundare, sunt pierdute.
Voi da si un exemplu: jucator care ajunge maret(17) la IS si are doar 8 la patrundere. Acesta e doar un exemplu, si care in acest caz are si o solutie, dar sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic.

This Post:
00
285473.3 in reply to 285473.2
Date: 03/16/2017 14:26:22
Overall Posts Rated:
345345
Intrebarea e foarte bine pusa si intemeiata. Problema se prezinta in felul urmator.

In general, pentru a fi competitiv la U21, nu ai timp sa faci foarte mult antrenament. In special, daca iti pierzi 1-2 sezoane sa antrenezi calitati secundare, nu vei mai avea un jucator competitiv.

Problema se pune la nivel de compromis. In comunitatile mari, minim 5-10 jucatori pivoti sunt tratati asa, pe post de carne de tun. Se intampla si la noi, insa doar o data la 5-6 sezoane. In general, pivotii antrenati de managerii romani ajung undeva la 70-75% din potential daca sunt MVP sau mai sus, iar acolo e loc maxim de antrenat secundare mai departe(chiar daca ai de pierdut ca joci un pivot cu salar 100k pe o pozitie nenaturala)

Fara ocolisuri, se compromit uneori intentionat unii jucatori, in favoarea performantei de U21. Nu vreau sa se inteleaga ca ne batem joc de jucatorii pe care ii avem in comunitatea noastra, departe de asta. Pur si simplu o data la cateva sezoane, avem si noi un asemenea pivot. Asta nu este ceva ce facem doar noi, asta este ceva ce face toata lumea, atata ca la noi intr-adevar se simte mai tare.

Sezonul acesta e mult mai ok din acest punct de vedere. Cel mai mare salar este la un pivot cu potential 7, fara sanse de NT. Acesta isi va atinge limita in 2-3 saptamani. Urmatorii pivoti pe care ii avem nu sunt nici unii aproape de limita.


Ca si metode de antrenament recomandate. In 95% din cazuri, recomand absolut tuturor jucatorilor sa antreneze 1v1 combinat cu aruncare din saritura(fie pentru extreme fie pentru oameni de exterior) dupa care ne concentram pe aparari si cat putem pase. Pe sfarsit(cand se apropie de 21 de ani), in general, continuam pe ofensiva.
La unii pivoti, intr-adevar recomand doar calitati primare cap-coada

Sebastian Mitu a fost un asemenea experiment(cred ca el e exemplul tau), insa el are doar potential 8, Roberto Baciu a fost un asemenea experiment. Si poate 1-2 pe care ii uit. Au fost mai mult exceptii decat reguli. Sper ca nu am deviat prea tare de la subiect




Last edited by Boston Celts at 03/16/2017 14:28:39

This Post:
00
285473.4 in reply to 285473.3
Date: 03/17/2017 01:06:58
Danube Delta
RBBA
Overall Posts Rated:
131131
Second Team:
Danube Delta Intl.
Da, are sens daca pui astfel problema. Inseamna ca a fost doar o coincidenta ca exact pe acesti jucatori am vrut sa-i cumpar la un moment dat si cand le-am vazut calitatile am renuntat.
Imi doream mult sa antrenez niste jucatori de interior pt nationala, pt ca am vazut cat de tare suferim pe aceasta zona.
Ok, succes!