BuzzerBeater Forums

BB România > National Team Debate Thread

National Team Debate Thread (thread closed)

Set priority
Show messages by
From: Dacian
This Post:
11
287310.2 in reply to 287310.1
Date: 6/22/2017 12:52:10 AM
Danube Delta
RBBA
Overall Posts Rated:
131131
Second Team:
Danube Delta Intl.
Salutari,

Nu mi-am mai depus candidatura. As fi depus doar daca nu se arata alt doritor din Romania. Dar am vazut ca este deja Otis, si e ok.

Vreau sa spun cateva cuvinte, mai ales pentru ca nu am fost prea comunicativ pe perioada mandatului. Lipsa comunicarii s-a datorat mai degraba dezamagirii legate de subtirimea lotului. Cand ai potential de a face rezultate bune, chiar merita sa te agiti.

Am luat echipa de pe pozitia 62 mondial, iar acum o las pe 50. Eram chiar mai sus la un moment dat. Conteaza si amicalele, pe care eu nu am tinut neaparat sa le castig.

Inca de la inceput am fost extrem de dezamagit de cat de slabi suntem pe interior fata de concuerenta. Mai ales ca in acea grupa primele meciuri le-am avut cu echipe foarte competitive. Titularii nostrii de interior erau mai slabi decat rezervele lor! Era un cosmar. Stiti si voi, interiorul este cel avantajat puternic de motor.

Pe exteror am avut un singur jucator real competitiv si care chiar a ajutat mereu echipa. A avut si el perioade cand a fost accidentat sau iesit din forma, dar in general a fost mereu apt sa faca puncte. Din pacate Marinel Alecu este deja in varsta si probabil va incepe sa scada abrubt. In rest nici pe exterior nu stam decent, deci va fi greu pt urmatorii manageri.
Pe postul de extrema aveam 2 jucatori care pareau sa devina valori reale. Insa unul era cu potentialul doar 8 si s-a dovedit ca oricat l-a antrenat managerul lui de la acel moment, nu a mai crescut, se plafonase. Asta a insemnat ca el putea juca doar cand era in forma maxima. Si nici atunci nu rupe gura targului. Nu la nivel de NT. A foost un talent care a murit speranta. Inca e in lot (Mandroiu), dar numai pt ca nu sunt altii mai rasariti. Cealalta extrema promitatoare era Vlad Badea. Din pacate, cand inca era destul de tanar, managerul lui, impotrva sfaturilor mele, a ales sa continue antrenamentul lui pe exterior. Apoi cred ca nici nu l-a mai antrenat. In orice caz eu nu am mai sesizat progrese. Este un jucator decent in acest moment, dar numai cand e in forma maxima. Are reale dificultati cand intalneste extreme de forta.

Daca e ceva ce am de lasat ca si sfat general catre utilizatorii romani este sa acordati in atrenament mult mai multa atentie patrunderii (indemanarea vine bonus la 1vs1). Antrenamentul exagerat pe principale nu are prea multa eficienta daca jucatorul nu reuseste sa patrunda in perimetru. Sau, si mai grav, pierde mingea sau faulteaza in atac. As indrazni chiar sa zic ca 3 trepte in plus la patrundere echivaleaza cu o treapta de principal, pastrand salariul mult mai decent (ma rog, asta cu salariul s-ar putea sa nu mai fie total valabila de vreo 2 sezoane, dar nu am date). In al doilea rand as dezvalui ca eu pretuiesc mult capacele. Sigur, nu trebuie sa aiba valori ametitoare, dar un 8-11 ajuta. Inclusiv jucatorii de exterior. Iar parerea mea personala e ca ajuta si in apararea de exterior.

Am promovat cativa jucatori tineri pe interior, care inca pot creste, si am avut o corespondenta buna cu managerii jucatorilor cu potential de a juca la nationala. Sper ca pe viitor sa avem jucatori mai valorosi, mai ales ca sunt cativa manageri in care eu am mare incredere, care s-au retras in diviziile inferioare si au antrenat.

Hai Romania!

From: Otis

This Post:
00
287310.3 in reply to 287310.2
Date: 6/22/2017 3:13:25 PM
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
450450
Second Team:
The D-fenders
salut dacian.
am candidat initial pentru simplul motiv ca nu mai era nimeni inscris cand am intrat si vroiam sa evit scenariul unde daca nu anuntai nimic venea cineva anapoda din exterior.

anterior sa postezi acest mesaj l-am incurajat pe jokeru sa incerce marea cu sarea in cazul in care tu nu mai erai interesat, sau interesul de a continua era mai scazut.

overall cred ca jokeru e cel mai dedicat user din romania cand vine vorba de acest joc. da stiu, nu toti vad aceasta pasiune ca fiind cea mai eficienta, dar genul acesta de IMPLICARE il consider necesar macar la nivel de varf, daca nu si mai jos.

adevaratul mandat de NT va fi cand boston il va dori fiindca el este singurul caruia cred ca noi ca comunitate ii datoram ca respect, ca sa nu zic de credibilitatea care o poarta dupa sine pentru felul in care a gestionat tineretul.

succes