BuzzerBeater Forums

BB Poland > [NT] Poland - Al Maghrib

[NT] Poland - Al Maghrib

Set priority
Show messages by
This Post:
00
164929.10 in reply to 164929.9
Date: 11/29/2010 2:16:48 PM
Overall Posts Rated:
1010
Ło Boże.

This Post:
00
164929.11 in reply to 164929.8
Date: 11/29/2010 2:19:33 PM
Overall Posts Rated:
773773
Tylko musielibyśmy spełnić jeden mały warunek... Założyć tam zespoły :)

A tak btw - normalnie zaraz zaczyna się super zapowiedziany mecz... Ciekawe czy czat będzie pękał w szwach...


Zespołu tam zakładać nie musisz ten w Polsce ci absolutnie wystarcza :-))

From: Kulfix
This Post:
00
164929.12 in reply to 164929.11
Date: 11/29/2010 2:25:23 PM
Overall Posts Rated:
44
Maroko, Królestwo Marokańskie, Al-Mamlakah al-Maghribiyyah (arab. المملكة المغربية) – państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią (na wschodzie), Saharą Zachodnią (na południu) i hiszpańskimi enklawami w Afryce: Ceutą i Mellilą (na północy). Należy do państw Maghrebu.

Granice

* łączna długość granic lądowych: 2 017,9 km
o z Algierią – 1559 km (granica lądowa zamknięta dla ruchu)
o z Saharą Zachodnią – 443 km
o z hiszpańskimi eksklawami w Afryce
+ Ceuta – 6,3 km
+ Melilla – 9,6 km
* długość wybrzeża morskiego – 1835 km

Najniższy punkt: Sabcha Tah 55 m p.p.m.

Najwyższy punkt: Dżabal Tubkal 4167 m n.p.m.

Ważniejsze miasta (ludność wg stanu z IX 2004)[1]

Casablanca 2 946,4 tys. (aglomeracja: 3 084,6 tys.)
Rabat 621,5 tys. (1 622,9 tys.)
Fez 946,8 tys.
Marrakesz 823,2 tys.
Agadir 346,1 tys. (695,7 tys.)
Tanger 669,7 tys.

Grupy etniczne

Arabowie – 25,1%
Berberowie – 73,9%
Żydzi – 0,2%
inni – 0,8%

Religie

muzułmanie – 98,7% (głównie sunnici)
chrześcijanie – 1,1%
Judaizm – 0,2%

Języki

arabski (urzędowy)
dialekty berberyjskie
francuski (głównie w turystyce, biznesie i dyplomacji)

Głowa państwa: król Muhammad VI (od 23 lipca 1999)
Ustrój: dziedziczna monarchia konstytucyjna. Premier powoływany przez króla; wybory do parlamentu.

Parlament: Izba Radców (Madżlis el-Mustaszarin) i Izba Reprezentantów (Madżlis en-Nuwab)

Bogactwa naturalne: fosforany, rudy żelaza, mangan, ołów, cynk

PKB: 4000 dolarów USA na mieszkańca (według parytetu siły nabywczej w 2008 roku)

From: Kulfix

This Post:
00
164929.13 in reply to 164929.12
Date: 11/29/2010 2:26:23 PM
Overall Posts Rated:
44
Geografia

Maroko leży w zachodniej części Atlasu. Przez środek kraju przebiega pasmo Atlasu Wysokiego (najwyższy szczyt: Dżabal Tubkal, 4167 m n.p.m.), równolegle do niego ciągnie się Atlas Średni (Dżabal Bu Nasr, 3340 m n.p.m.) na północy i Antyatlas (Imkut, 2531 m n.p.m.) na południe. Wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego wznoszą się góry Ar-Rif (Dżabal Tidighin, 2456 m n.p.m.). Na północ od Atlasu Średniego rozciąga się Meseta Marokańska (200-1500 m n.p.m.). W południowej i południowo-wschodniej części kamieniste i piaszczyste pustynie Sahary. Nad Oceanem Atlantyckim i w dolnym biegu Wadi Muluja niewielkie niziny aluwialne (Gharb, Dakkala, Sus). Klimat podzwrotnikowy, na wybrzeżach morskich, w głębi kraju suchy i skrajnie suchy (odmiana górska). Średnia temperatura w styczniu +10 do +12 °C, w lipcu +35 do +44 °C (czasem nawet do +54 °C). Roczna suma opadów w Atlasie Średnim do 1000 mm, na południowej i południowo-wschodniej poniżej 200 mm. W górach Atlasu zimą występują opady śniegu. Na wybrzeżu atlantyckim częste mgły (wpływ chłodnego Prądu Kanaryjskiego). Doliny rzeczne i niższe partie stoków wykorzystywane są do uprawy cytrusów, oliwek i winnej latorośli. Na wiosnę między kwietniem a czerwcem powiewa gorący, porywisty, pustynny wiatr niosący pył i piasek, który zwiększa temperaturę i obniża wilgotność. Posiada kilka regionalnych nazw: chamsin, sirocco, chergui. Rzeki w północnej i zachodniej części (głównie Wadi Umm ar-Rabija, Wadi Muluja), o zmiennych stanach wód, są wyzyskiwane do nawadniania i do celów energetycznych. Na południu i wschodzie jedynie nieliczne rzeki okresowe (najdłuższa Wadi Dara), które płyną wąwozami po czym giną w piaskach Sahary. Tworzone są również zbiorniki retencyjne. Na przeważającymi terenie panują stepy i półpustynie, a na północy zarośla makii (wrzosiec drzewiasty, drzewo świętojańskie, pistacja kleista), a w oazach palmy daktylowe. W górach częściowo zachowane lasy (8% powierzchni kraju), głównie cedry, dąb korkowy, endemiczne drzewo żelazne — argania. Do najczęściej spotykanych gatunków fauny można zaliczyć: fenki, dromadery, skorpiony, lisy, mangusty, a na zboczach atlasu muflony.

Last edited by Kulfix at 11/29/2010 2:26:53 PM

From: Kulfix

This Post:
00
164929.14 in reply to 164929.13
Date: 11/29/2010 2:28:07 PM
Overall Posts Rated:
44
Coś dla turystów ;)

Najbardziej popularnymi regionami turystycznymi są wybrzeża Morza Śródziemnego oraz Oceanu Atlantyckiego. Oprócz licznych mniejszych kąpielisk nadmorskich, znajduje się w Maroku kilka większych miast, o wysokich walorach turystycznych: Rabat, Casablanca, Tanger i Agadir. Do godnych odwiedzenia miast państwa Maghrebu można również zaliczyć trzy dawne stolice królewskie: Fez, Marrakesz i Meknes. Na południu kraju wartym odwiedzenia jest Tiznit, gdzie na lokalnym targu można kupić wyroby biżuterii Berberyjskiej oraz przeżyć niesamowitą jazdę na dromaderze. W Kuliminie zaś, można obejrzeć ciekawe targi wielbłądów. Mało wykorzystane są dwie górskie miejscowości Azru i Ifran w Atlasie Średnim, a także Michlifene – ośrodek sportów zimowych. Dzięki dogodnym połączeniom promowym turyści z Francji i Hiszpanii stanowią większość w ogólnym udziale odwiedzających ten kraj. Turystyka stanowi coraz większe znaczenie w gospodarce Maroka, które jest w czołówce państw Afrykańskich pod względem wielkości ruchu turystycznego. Zawdzięcza to głównie dość dobrze rozwiniętej bazie turystycznej i niskiej sezonowości, a także coraz większej europeizacji kraju. Lista obiektów z Maroka na światowej liście dziedzictwa UNESCO w Afryce liczy osiem pozycji. Kuchnia marokańska jest jedną z najciekawszych wśród arabskich. Podczas ramadanu spożywana jest harira – zupa ze świeżej kolendry, soczewicy, fasoli i jagnięciny. Tażin (tagine) to mięso (baranina, wołowina, drób) z cebulą i innymi warzywami oraz różnymi dodatkami jak zioła i przyprawy. Równie popularnym nie tylko w Maroko jest kuskus, tradycyjna potrawa piątkowa. Na deser podawane są ghoriba, czyli ciastka z migdałami lub sezamem. Do popicia Marokańczycy przyrządzają typową herbatę miętową.

From: Kulfix

This Post:
00
164929.15 in reply to 164929.14
Date: 11/29/2010 2:30:50 PM
Overall Posts Rated:
44
PRZEPRASZAM, ALE DOWALONO MI 2 LEKCJE ORAZ NA PRACE KLASOWA Z ELEKTROTECHNIKI MUSIAŁEM SIĘ NAUCZYĆ :///

This Post:
00
164929.16 in reply to 164929.11
Date: 11/29/2010 2:47:18 PM
Fragmin Team
IV.7
Overall Posts Rated:
11191119
Zespołu tam zakładać nie musisz ten w Polsce ci absolutnie wystarcza :-))

Co Ty mówisz... To trzeba będzie rozkminić przed wyborami i obaczymy :)

This Post:
00
164929.17 in reply to 164929.16
Date: 11/29/2010 2:54:44 PM
Overall Posts Rated:
773773
znaczy kandydowac możesz ale faktycznie głosować to nie możemy , pochrzaniło mi sie :-)

This Post:
00
164929.18 in reply to 164929.17
Date: 11/29/2010 3:12:53 PM
Fragmin Team
IV.7
Overall Posts Rated:
11191119
A nie mówiłem... :P

From: m4ti_
This Post:
22
164929.19 in reply to 164929.18
Date: 11/30/2010 5:37:47 PM
Overall Posts Rated:
2121
Mecz z Maroko zakończył się dla nas pomyślnie czyli wygraną. Dobrze, że miałem 99% pewność co w ataku zagrają bo przy strefie MtM mogła by być kompromitacja. Unikneliśmy tego i dzięki temu został nam ostatni mecz i rozpoczniemy fazę PO. Najlepszym zawodnikiem został Napierski który dzięki swoim 38 punktom poprowadził zespół do zwycięstwa. Mecz należał do gatunku meczów które trzeba wygrać bo inaczej wstyd:P.
Co do taktyki ofensywnej to chyba nikt nie miał wątpliwości dlaczego dałem strefe 3-2. Manager Maroka ma zawodników praktycznie tylko do taktyk obwodowych więc perfidnie to wykorzystałem i zatrzymaliśmy ich strefą 3-2. Chodzi i tak obwodowi Maroka nieźle sobie radzili, szczególnie SF o bardzo chrześcijańskim nazwisku (mowa o zawodniku Ameen) oraz SG Yousif. Taktyki LI jaką wybrałem też wydaję się być oczywista dlaczego nią zagrałem. Nasi C do LI mieli dobrą formę, Marokańczycy nie mieli czym straszyć na tablicach więc dziabneliśmy ich Look Inside. Zastanawiałem się czasem czy nie zwolnić troszkę tempa ale uznałem, że LI powinno wystarczyć. Tym razem się nie pomyliłem.
Walkę na tablicach wygraliśmy dość wyraźnie ale to głownie dzięki Perko który popisał się 22 zbiórkami. Tym samym jako jedyny zawodnik zaliczył double - double.
Osobiście jestem troszkę zawiedziony postawą SFów. Talarek ani Zygmuntowski nie pokazali nic ciekawego w tym meczu. Do tego Ameen z przeciwnej drużyny rzucił 23 punkty.

Oceny zawodników:
C. Napierski - 8,5 - zawodnik meczu, świetna gra w ataku.
A. Perko - 8 - świetna gra na tablicach do tego double double
P. Swiatczak - 7 - przyzwoita gra, 7 asyst i 13 punktów nie przynoszą ani chwały anie wstydu.
R. Rybaczuk - 6 - nic szczególnym się w tym meczu nie wyróżnił
W. Talarek - 5,5 - lekko mnie zawiódł, liczyłem, że jednak lepiej się odnajdzie w tej taktyce.
R. Podniesiński - 5,5 - pierwszy mecz w kadrze po kontuzji, potrzebuje jeszcze troszkę czasu na powrót do sprawnej formy.
M. Lüderitz - 6 - mimo iż wyraźnie bez formy to praktycznie wszystko rzucał co tylko miał.
M. Weszka - 4,5 - wyraźnie nie lubi wchodzić na parkiet z ławki, co potwierdził w tym meczu.
T. Zygmuntowski - 3,5 - teoretycznie powinien szaleć na SFie przy LI ale udało mu się rzucić tylko 1 punkt, to jest bardzo słaby wynik nawet jak na tak krótki okres czasu
S. Rakus

From: majkel

This Post:
00
164929.20 in reply to 164929.19
Date: 12/1/2010 1:20:20 PM
Blaugrana Starachowice
IV.18
Overall Posts Rated:
9898
Zygmuntowski przynosi wstyd klubowi i jego Prezesowi. A i w lidze ostatnio gra słabiutko. Chyba sodówka mu strzeliła do głowy. Jak nic się nie zmieni pójdzie grać za miskę ryżu. A jeden Chińczyk jest ostro napalony i pisuje do mnie w sprawie kupna Zygmuntowskiego ;P

Advertisement