BuzzerBeater Forums

BB Poland > [NT] Wątek debaty

[NT] Wątek debaty (thread closed)

Set priority
Show messages by
From: kozlik4
This Post:
00
148681.140 in reply to 148681.131
Date: 7/1/2010 12:20:50 PM
KS Goldena
PLK
Overall Posts Rated:
40804080
Second Team:
KS Golden Grizzlies
Odpowiadam na pytanie GM-Dejvidda, Juniorro, Astarotte...i wszystkich, których to interesuje bo być może jeszcze kogoś pominąłem;-) Tych pytań o SF-a i PF-a było sporo:)

Mam problem z podaniem konkretnych poziomów skilli, ponieważ wszystko będzie zależało od wieku zawodnika. Nie chcę zbyt bardzo przesadzić ale chciałbym żeby wymienione skille przy danych taktykach były jak najwyższe. Proszę traktować podane poziomy w charakterze rozkładu skilli i ich ważności dla mnie przy danych taktykach.
1. Jak powinien prezentować się dobry SF w NT?. Gdzie SF może mieć braki? Przy jakich taktykach? Jaka może być relacja OD do ID? Na jakie ustępstwa w tej kwestii możesz pójść wybierając zawodników do składu?
Tak jak pisałem w mowie wyborczej będę chciał robić zawodników pod różne taktyki. U SF-a w NT najważniejsze niezależnie od taktyki byłyby obrony.
SF do ataku z obwodu:
JS 16 JR 13
OD 15-16 HN 11
DV 13 PS 9
IS 9 ID 13-14
RB 10 SB 6
Do ataku spod kosza
JS 14 JR 8-9
OD 15-16 HN 11
DV 16 PS 9
IS 13-14 ID 13-14
RB 12 SB 6

2. PF do NT
Zacznę od OD. Poziom OD zależy od tego z kim będziemy grać. Jeśli np. będziemy chcieli bronić 3-2 to minimum 9-10. Do tej pory nie było takiego zawodnika w NT. Wiem, że Luderitz szedł w tym kierunku więc może ewentualnie on:)
Do ataku z obwodu:
JS 12 JR 8-9 taki rozkład, poziomy mogą być wyższe;-)
OD wskazane 9-10
DV wskazane ale nie podam konkretnych skilli bo jest to sprawa drugorzędna
PS chciałbym koło 8-9 jeśli byłoby realne
IS ID i RB w miarę równe im wyższe tym lepiej.
Defensywny do ataku z obwodu
JS 12 JR 8-9 tak jak u kolegi wyżej nie obrażę się jak będą wyższe:)
OD wskazane 9-10
DV wskazane ale nie podam konkretnych skilli bo jest to sprawa drugorzędna
PS chciałbym koło 8-9 jeśli byłoby realne
IS 10-11 ID 18-19 RB 18-19 SB 13-14
Do ataku spod kosza:
JS 10 JR 5-6
OD wskazane 9-10
DV im wyższe tym lepiej około 14-15
PS wskazane ale sprawa drugorzędna
IS 17-18 ID 17-18 RB 13 SB 9
Do Princetona, PtB, BO
To ma być najbardziej wyrównany gracz. Poziomy skilli umowne bo mam świadomość, że na wytrenowanie takiego zawodnika potrzeba najwięcej czasu. Patrzeć przede wszystkim na rozkład skilli. Oczywiście chciałbym aby poziomy były jak najwyższe.
JS 12 JR 8-9
OD wskazane 9-10
DV 12-13
PS wskazane
IS 17-18 ID 17-18 RB 12-13 SB 9
3. Czy C powinien posiadać OD? Jakie (znów poproszę o proporcje).
Jeśli będzie miał to będzie dobrze. Przy obronie 3-2 chciałbym minimum 6-7. Nie będę wymagał szczególnie OD ponieważ skacze bardzo wolno przy wzroście powyżej 212cm.

This Post:
00
148681.141 in reply to 148681.140
Date: 7/1/2010 12:21:59 PM
KS Goldena
PLK
Overall Posts Rated:
40804080
Second Team:
KS Golden Grizzlies
4. Faktem jest że szkolenie zawodnika po U21 w skilach bocznych jest problemem. Zwłaszcza jak ktoś wyda na C kilka milionów może nie chcieć przez 1-2 sezony wystawiać go na PG. Zakładając że genezą problemu jest fakt szkolenia zawodników w U21 według jednego schematu (rozwijanie tylko głównych 2-3 umiejętności) to czy opcją nie jest szkolenie 18to latka w bokach, aby dopiero później przejść do umiejętności głównych? Zapewne zniweluje to szansę gry takiego zawodnika w U21... ale nie będę sam odpowiadał na pytanie. Proszę o komentarz w tej kwestii. Czy taki plan ma szanse powodzenia? Jak można wprowadzić go w życie? Czy jest jakaś alternatywa? Co z U21 w tym kontekście?
Za szkolenie zawodników do U-21 odpowiadają skauci U-21 i selekcjoner U-21. Ja będę odpowiadał za to co zrobię z tym co od nich dostałem. Osobiście będąc skautem U-21 po dyskusji na forum na temat wyglądu polskich zawodników i niechęci do nich ze strony np. PLK-owców postanowiłem poświęcić 1-2 graczy i trenować im boki zamiast głównych skilli. Można powiedzieć, że odpuściłem trening U-21 i trenowałem zawodnika pod kątem NT. Za czymś takim bym się opowiadał w liczbie maksymalnie 2-3 na rocznik. Oczywiście muszą być to zawodnicy stworzeni do tego, a więc z w możliwie największymi bokami od urodzenia...ale to jest decyzja selekcjonera U-21 i jego scautów. Ja mogę jedynie zasugerować taki pomysł.

Last edited by kozlik4 at 7/1/2010 12:22:52 PM

From: kozlik4

This Post:
00
148681.142 in reply to 148681.115
Date: 7/1/2010 12:28:20 PM
KS Goldena
PLK
Overall Posts Rated:
40804080
Second Team:
KS Golden Grizzlies
Chciałbym, żeby zawodnicy w NT mieli zarówno FT, jaki i ST. Może nie od razu po U-21, ponieważ dopóki są młodzi trzeba to wykorzystywać na maksa i trenować to co skacze najwolniej i najtrudniej. Wraz z wiekiem na pewno przyjdzie pora na FT i ST. Niestety proces tworzenia NT jest dość czasochłonny. Nie można mieć wszystkiego od razu, a mieć chciałoby się wszystko;-)

From: kozlik4

This Post:
00
148681.143 in reply to 148681.115
Date: 7/1/2010 12:28:36 PM
KS Goldena
PLK
Overall Posts Rated:
40804080
Second Team:
KS Golden Grizzlies
Ja mam takie pytanie .
Jak będziecie patrzy na FT u zawodników totalny olew czy może ukryta siła ? Super zawodnik bez FT czy słabszy z FT ?:)


Chciałbym, żeby zawodnicy w NT mieli zarówno FT, jaki i ST. Może nie od razu po U-21, ponieważ dopóki są młodzi trzeba to wykorzystywać na maksa i trenować to co skacze najwolniej i najtrudniej. Wraz z wiekiem na pewno przyjdzie pora na FT i ST. Niestety proces tworzenia NT jest dość czasochłonny. Nie można mieć wszystkiego od razu, a mieć chciałoby się wszystko;-)

This Post:
00
148681.144 in reply to 148681.75
Date: 7/1/2010 12:30:08 PM
Overall Posts Rated:
12061206
1. Jak oceniasz swój miniony sezon, co było przyczyną takiego miejsca?
Sezon był kapitalny. Mając około szóstą-siódmą drużynę w konferencji znów zagrałem w finale. W sezonie zasadniczym nie przegrałem żadnego meczu w swojej hali. Przegrałem tylko wyjazdowe mecze, w których wygrana byłaby sensacją. Wynik mógłby być lepszy tylko pod warunkiem gdyby druga połówka była mocniejsza lub moja słabsza, bo wtedy mógłbym mieć przewagę parkietu do końca (zabrakło małych punktów). Lub ewentualnie gdybym włączył kilka razy generala.

2. Mecze w których zaskoczyłeś taktycznie przeciwnika ?
Hmmm... to by trzeba było zapytać przeciwników. Myślę, że taktyką nie byli tak często zaskoczeni jak wynikiem.

3. Jak wpłynie ewentualna wygrana, na prowadzenie klubu?
Nieznacznie. Zastanawiałbym się może tylko czy taktykę nie wybierać poprzez rzut kostką, żeby selekcjonerzy ze mną rywalizujący nie mogli nic z gry klubu odczytać.

4. Mecze, które zagrałeś słabo taktycznie?
Dużo meczów zagrałem słabo taktycznie. Najczęściej jednak było to spowodowane chęcią ukrycia paru informacji o mojej kadrze, ewentualnie było spowodowane treningiem. Tak w zasadzie do głowy przychodzi mi jeden jedyny tylko mecz, w którym inna taktyka mogłaby odmienić wynik (chociaż pewności nie mam, bo rywal był murowanym faworytem). To był mecz z Da Bullets na wyjeździe. Rywal miał kapitalny zespół i grał strategią, że w tygodniu odpuszczał mecz na wyjeździe a spinał się na mecz u siebie. I do połowy sezonu przegrały u niego wszystkie mocne zespoły w lidze. I przyszedł mi do głowy jeden szalony pomysł, ale się nie zdecydowałem na ryzyko (szansa na wygraną i tak byłaby mała, a niepotrzebnie bym się odsłonił na przyszlość i popsuł minuty). Potem się zbotował, co popsuło mi szyki, bo najgroźniejszym rywalom oddał punkty u siebie.
W PP wygrałem z drugoligowcem a potem odpadłem dopiero po dogrywce na wyjeździe z zespołem, który zdobył do gablotki w zeszłym sezonie srebrny pucharek w drugiej lidze.

5. Znając, a nawet współtworząc zaplecze kadry - jakie taktyki będziesz preferował w meczach reprezentacji?
Każda taktyka jest do grania. W zasadzie możliwe jest nawet, że każdą zagram po tyle samo razy, jeśli tak się akurat ułoży. Najmniej prawdopodobna w ataku jest Base Offence, bo w zależności od rywala, nawet jak nie chcemy dokładnie określać kierunku to i tak prawie zawsze lepsze będzie któraś z PtB lub Patient lub Princeton.
W obronie każdej taksy mogę użyć, ale o wiele mniej prawdopodobne są najbardziej ryzykowne czyli pressing oraz 1-3-1. Ale też nie są całkowicie wykluczone, jednak musiałyby być bardzo szczególne okoliczności, żebym się na te zdecydował.
Zresztą taktyka (to co widzimy) jest tylko częścią całości i to nie najważniejszą. Istotne też jest to, czego rywal nie widzi. Czyli zamiany w kryciu (nie mówię o odwróconych, ale o zwykłych korektach typu SG kryje PG, SF -> SG lub C -> PF, bo tak okazuje się lepiej po analizie rywala). No i rozkład skilli (zwłaszcza boków). Jak się dobrze je ułoży, to siła zespołu jest mocna niezależnie od taktyki, często wystarczy zagrać swoje i to rywal musi się wtedy martwić.

From: kozlik4

This Post:
00
148681.145 in reply to 148681.118
Date: 7/1/2010 12:31:06 PM
KS Goldena
PLK
Overall Posts Rated:
40804080
Second Team:
KS Golden Grizzlies
Do kandydatów:Idziecie w niedzielę do wyborów? Jak tak to komu oddacie swój głos?

Idę do wyborów...głosuję na mniejsze zło.

This Post:
00
148681.146 in reply to 148681.75
Date: 7/1/2010 12:31:26 PM
Overall Posts Rated:
12061206
6. W jakim miejscu w Twojej opinii jest nasza reprezentacja? Co jest wg Ciebie przyczyną braku medali na MŚ?
Problem leży w Europie a nie na świecie. Najpierw trzeba przebrnąć ME zanim zacznie się myśleć o MŚ, a to był do tej pory największy kłopot. A ten problem bierze się z tego, że są dwa zdecydowanie najlepsze zespoły (Włochy i Hiszpania) i pozostałych miejsc pozostaje niewiele. Te kraje mają najwięcej użytkowników oraz zaczęły w pierwszym sezonie (a my w trzecim). I ten sezon rozpoczęcia odgrywał rolę - w Europie jest 19 krajów, w których BB pojawił się szybciej niż u nas. To w poczatkowych sezonach miało znaczenie, bo sezon lub dwa więcej treningu jest ciężkie do nadrobienia.

Jednak w nieskończoność sezonem rozpoczęcia nie można się trłumaczyć. Jesteśmy czwartą najliczniejszą nacją w BB (po Hiszpanii, Włochach i USA), więc trzeba to wykorzystać. Więcej userów to więcej dobrych zawodników z draftu i więcej potencjalnych klubów do trenowania. Dzięki temu miejsce w top-4 w Europie powinno być dla nas normalnością, a od czasu do czasów jakiś wyskok po coś więcej. Wtedy też w MŚ będzie nawet łatwiej (bo jest mniej drużyn z Europy).

7. Twój cel to zdobycie MŚ czy miejsce w pierwszej trójce?
Najpierw będę się martwił ME a dopiero potem MŚ. A jak będę w MŚ to celem będzie półfinał. Dopiero gdy będę w finale to celem będzie tytuł. Step by step.

7. Dlaczego obwodowi gracze powinni trenować skille podkoszowe?
Wszystkie skille na każdej pozycji są istotne. A więc także skille podkoszowe u obwodowych. Pomijając odwracanie to także u klasycznych zawodników się przydają.
Zawodnik w kadrze NT powinien mieć wszystkie skille minimum na poziomie 6-7. I to nie są pobożne życzenia tylko takich zawodników możemy mieć. Z draftu wychodzi bardzo wielu zawodników, którzy mają wszystkie skille lepsze niż 4 lub bardzo dużo 6-7 z jedną dziurą. Wtedy nie trzeba wiele wysiłku włożyć, żeby tą dziurę wyciągnąć. I na takich zawodnikach trzeba skoncentrować trening a nie na zawodnikach z czterema dziurami. To jest realne. Przykładowo w obecnym drafcie pojawiło się ponad 30-stu historyków z sumą dziesięciu skilli minimum 50 i drugie tyle MVP.
Każdy skill jest ważny. Nawet bloki u PG. Bo taki skill mamy gratis (nic płacisz w pensji). A taki zawodnik w każdym meczu może zaczapować z raz rywala. Tak więc tu punkcik, tam punkcik i nagle z tych darmowych skilli robi się tych punktów kilkanaście.
OD u nieodwróconego centra też jest ważna. Bo nie może być tak, że C lub PF rywala rzuca 3 razy w meczu trójkę i trafia 2 razy. Cała dobra akcja w obronie, która zmusiła rywala do tak nietypowego rozwiązania idzie na marne. PS u podkoszowych też jest ważny. Ba, jeśli C lub PF ma takie samo PS jak PG/SG to ma więcej asyst! To pokazuje, że ten skill też się liczy. W zasadzie u nieodwróconego zawodnika jestem w stanie dopuścić jeden tylko przypadek niższego boku - zbiórki u SG. Jeśli z właścicielem ustalę, że rezygnujemy ze zbiórek, żeby nie nabijać pensji, żeby łatwiej było utrzymać zawodnika. Ale w zamian będę wymagał lepszego innego innego skilla. Ewentualnie mogę przymknąć trochę oko na DV/HN u centra, chociaż nie widzę powodu, żeby były te skille zaniedbane, skoro jest darmowe.
Inna kategoria to zawodnicy odwróceni. U nich jestem w stanie zrozumieć bok na poziomie 4, a konkretnie nominalną obronę. Jeśli taki układ będzie spowodowany też chęcią obniżenia pensji. Ale w zamian oczywiście będę wymagał wyższej przeciwnej obrony o 2 lub pozostałych skilli głównych w sumie minimum o 4. U zawodników nieodwróconych przeciwna obrona musi być minimum 7-8.

This Post:
00
148681.147 in reply to 148681.75
Date: 7/1/2010 12:31:46 PM
Overall Posts Rated:
12061206
8. Co sądzisz o obustronnych PIC-ach (umawianych), będziesz z tego korzystał?
Ostrożnie. Sam z propozycjami nie bedę wychodził, przynajmniej często. Natomiast jeśli ktoś wyjdzie to będę się starał z takiej propozycji wyciągnąć jak najwięcej dla siebie. Głównie motywacja jest taka, że gdybym wysłałbym jasny sygnał, że kategorycznie się nie umawiam, to pozostałe zespoły mogą to robić za naszymi plecami. A z trzema-czterema rywalami w koalicji zawsze byłoby ciężko wybrać, więc nie można do tego dopuścić.

9. Co sądzisz o tym iż taktyki obwodowe są skuteczniejsze? Co wg Ciebie jest tego przyczyną
Te taktyki nie są lepsze same z siebie, bo jest jakiś algorytm w mechaniźmie taktyki, który za to odpowiada. Takie wrażenie może brać się z innego powodu - skilli zawodników (o tym pisałem wcześniej). Tak się składa, że typowemu SF jest bliżej do SG niż do PF. A SG lepiej sprawdza się przy taktyce obwodowej niż podkoszowej. I dlatego jeśli grasz z obwodu to masz trzech zawodników dobrze dopasowanych do tej taktyki. Grając pod kosz bardzo często masz tylko dwóch zawodników najlepiej się w niej sprawdzających.

10. Czy znasz jakieś języki obce?
Angielski. Kiedyś znałem Niemiecki (umiałem nawet zdać z niego maturę), ale w ciągu ostatnich dziesięciu lat używałem go może z 5 razy, więc się zaniedbał.

From: m4ti_

This Post:
00
148681.148 in reply to 148681.137
Date: 7/1/2010 12:33:27 PM
Overall Posts Rated:
2121
1. SF musi miec dobre JR bo jednak SF to SF a nie C więc musi rzucać dobrze z dystansu, nie ważne czy gramy LI czy Runa.

2. Oczywiście, że nie:) Pierwszy SF to fakt taki prawie SG ale takie ma głównie zadanie czyli ciskać trójkami i wchodzić dwutaktem pod kosz i przy okazji coś zebrać. Coś jak Frymus.
Odnośnie drugiego SFa to on ma głównie zadania właśnie takie wspomagajace podkoszowych. Wysoki poziom OD połączony z IS powinien dać dobrą skuteczność akcji podczas wejścia pod kosz. Wysokie podania mają zapełnić dość sporą ilość asyst dla innych zawodników. Tak ja to widzę.

3. Hehe oczywiście ze nie:) To jest tylko moja wizja, mojego "chorego" umysłu;]
Kluczowe są zawarte w tym poście LA-Przemka: (11884.3). Gdzie podania są na poziomie kozlowania, wejscia pod kosz, czyli wyżej niż OD i IS czy też RB. Czy to znaczy ze RB jest najmniej ważne u SFa? Moim zdaniem nie. Moja wizja SFa: to zawodnik typowo zadaniowy, mozemy miec armaty na obwodzie, wieże pod koszem ale ktoś tych zawodników musi uzupełniać, wspierać czy też czasem obciążać. Ja taką rolę widzę u SFa.

4. Ma szanse jeśli lepszych nie będzie:). Wiem, że takich zawodników niema. Dlatego sam takiego zawodnika pórbuję stworzyć. OD ma już 8 więc licze jeszcze na jeden skok i przechodzimy do dalszych skili:). Nie będzie rewolucji w kadrze tylko ewolucja. Będę chciał aby w kadrze byli prawdziwi SFi oraz PFi bo to mimo wszystko zawodnicy którzy (jak to mówią komentatorzy piłkarscy) "robią różnicę".

5. Powinni mieć ale tutaj niema takiego problemu jak z C. Pensja tutaj tak bardzo nie przeszkadza. Czarnej obrony miec nie powinni a nawet to jest niemożliwe. Chyba, że chcemy jakiegoś mega super PG stworzyć z JS 20 PS 20 to wtedy można oszczędzać na obronie.

6. Mieć powinien to oczywiste. Jeśli na chwile zapominamy o "odwróconych" to uważam, że poziom wyżej 4/5 jest dobrym poziomem.

7. Sam się nad tym kilka razy zastanawiałem. Dziś po raz kolejny mi coś zaświtało do głowy kiedy to vinnie przesłał mi bazy nowe. Jest tam baza 19 latków z potencjałem 10+. Może wykorzystalibyśmy to iż w drafcie zdarzają się dobrzy 19 latkowie z jeszcze lepszymi umiejętnościami i potencjalem. Namówienie kilku do treningu boków w pierwszych 2 sezonach a potem kiedy mają 21 lat rozpocząć trening skili glównych. Czyli wytrenowanie takiego gracza zajmowało by okolo 5-6 sezonów. Nie wiem czy to nie za długo, czy w ogóle jest sens. Lepiej tą sprawę przedyskutować w szerszym gronie.

This Post:
00
148681.149 in reply to 148681.76
Date: 7/1/2010 12:34:09 PM
Overall Posts Rated:
12061206
To i ja mam pytanie do kandydatów :)
Jak oceniasz obecnego pracę obecnego selekcjonera NT? Jakie popełniał błędy i co zrobisz by je za swojej kadencji wyeliminować?

Oceniam bardzo dobrze. Przede wszystkim po jego kadencji wzrósł entuzjazm wśród wszytkich kibiców. To zawsze jest dobre i będzie procentować na przyszłość.
Błędy oczywiście są takie, że nie korzystał z Mocy ani odwróconych ;-)

From: m4ti_

This Post:
00
148681.150 in reply to 148681.138
Date: 7/1/2010 12:37:59 PM
Overall Posts Rated:
2121
Zawodnik wchodząc pod kosz dwutaktem korzysta z 2 skili, z DV i IS a mój zawodnik jest troszkę lepszy w tym aspekcie ale tyko o jeden poziom więc biorąc po uwagę fajną obronę to zagrał by ten drugi.

Advertisement