BuzzerBeater Forums

Βοήθεια – Ελληνικά > Ανάλυση τακτικών

Ανάλυση τακτικών

Set priority
Show messages by
From: JohnnyB

This Post:
00
143859.15 in reply to 143859.14
Date: 5/14/2010 3:57:39 PM
Overall Posts Rated:
343343
Η πάσα όπως είπα και πριν πάντα χρειάζεται. Μπορείς πχ να την βγάλεις καθαρή με 1 παίκτη ψηλό χωρίς πάσα αν κάνει όλα τα άλλα αλλά 2 είναι πρόβλημα.

This Post:
00
143859.17 in reply to 143859.16
Date: 5/27/2010 1:35:09 PM
Overall Posts Rated:
343343
Συμφωνούμε σχεδόν σε όλα. Όσο για την εμβέλεια στο πρίνσετον είναι άποψη κάποιων πολύ πιο εμπείρων από μένα. Εγώ προσωπικά δεν τόλμησα να την χρησιμοποιήσω σε σοβαρό ματς.

Τώρα για τις εσωτερικές τακτικές πιστεύω πως τα πράγματα είναι πολύ πιο περίπλοκα. Όπως υπάρχουν εξαιρετικοί κοντοί υπάρχουν και ανάλογα καλοί ψηλοί.

This Post:
00
143859.18 in reply to 143859.17
Date: 5/27/2010 6:32:55 PM
Overall Posts Rated:
2727
http://www.buzzerbeater.com/match/20466839/boxscore.aspx

Νικησα ομαδα καλυτερη απο τη δικια μου με πρινσετον...οι ψηλοι μου εχουν πασα 7 και 1 και οι περιφεριακοι εμβελια 7-5-5.
Περιεργο πραγμα αυτο το συστημα.

This Post:
00
143859.19 in reply to 143859.1
Date: 9/29/2010 9:10:23 PM
Overall Posts Rated:
6666
JohnnyB βλεπω οτι τις ουδετερες επιθεσεις δεν τις εχεις σε εκτιμηση.
με την υπομονετικη ομως εχω καποιες ενστασεις.
την δοκιμασα σε 3 κρισιμους αγωνες και το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο.
ανεβηκαν τα ποσοστα μου περιπου 8%-10% και απο 43% πηγαν στο 50%-51%
επισης στους 3 αγωνες σκοραρα 97-101-107 ποντους.που για αργη τακτικη ειναι παραπανω απο καλα.
επισης τα επιθετικα ριμπαουντ(c-pf-sf για την κατηγορια μου ειναι σουπερ στα ριμπαουντ) ειναι σχεδον τα ιδια.
15-20 επερνα τοσα πηρα και τωρα.
αμα τα βαλω ολα μαζι και τα ζυγισω βλεπω οτι ειναι πιο αποτελεσματικη η υπομονετικη απο το τρεξε.
επισης παρατηρησα οτι οταν επαιζε βασικος δικος μου εναντιον αναπληρωματικου του αντιπαλου ηταν λες και το καταλαβαινε ο προπονητης και οι παικτες μου και επερνε αυτος τις προσπαθειες εναντιον ενος πιο αδυναμου παικτη.

επισης με κινηση,τρεξε εβγαζα μονο περιφεριακο σκοραρισμα μετριος/φυσιολογικος ,με κοιτα μεσα/λοου ποστ εβγαζα εσωτερικο σκοραρισμα μονο μετριος ενω με υπομονετικη εβγαλα σε ολα μετριος.αμυνα παντα man to man.

τελος οι ψηλοι μου που εχουν καλη πασα με υπομονετικη βγαζουν 1.5 ασιστ παραπανω ο καθενας τους.
και εδω θελω μια ακομη ερωτηση...
οι ψηλοι μου εχουν 7 πασα και ειμαι 5η κατηγορια και παω για 4η.
εκτος του οτι εχουν 3.5 ασιστ ανα αγωνα.μπορω να παιξω καποιο συστημα για να τους αξιοποιησω καλυτερα?
και επειδη τωρα η ομαδα μου εχει καλες βασεις και θελω να κανω το επομενο βημα.
τελικα συμπερανες οτι οι εξωτερικες τακτικες ειναι πιο αποτελεσματικες?με εναν pg που μου λειπει εχει δεσει η ομαδα και μετα θα πρεπει να βρω εναν παικτη ακομα υψιλοτερου επιπεδου.να τον παρω ψηλο η κοντο?και ο pg που θα παρω να εχει καλη πασα η χειρισμο(σουτ και αμυνα ειναι αυτονοητο πως θα εχει και μακαρι να βρω και με ριμπαουντ...)

εγραψα πολλα αλλα στο 2ο μου ερωτημα μπορεις να απαντησεις απλα σε αυτο με ενα εξωτερικες η εσωτερικες.

This Post:
00
143859.20 in reply to 143859.19
Date: 9/30/2010 5:16:10 AM
Overall Posts Rated:
343343
Η μαγεία του παιχνιδιού αυτή είναι. Το ότι μπορείς να πειραματιστείς κ να ανακαλύψεις τι ταιριάζει στην ομάδα σου. Αυτά που γράφω είναι περισσότερο μια ιδέα το πως δουλεύει μια τακτική, και σίγουρα όχι μονόδρομος. Αν λοιπόν σε πάει γιατί να μην την χρησιμοποιείς;

Οι εξωτερικές τακτικές δεν είναι πιο αποτελεσματικές. Είναι πολύ πιο εύκολο να στηθούν όμως. Εάν για παράδειγμα έχεις ομάδα με καλή πάσα σε όλες τις θέσεις η κίνηση είναι μια καλή επιλογή. Επιπλέον εμένα προσωπικά μου δίνει την δυνατότητα να εκμεταλλευτώ και το πολύ καλό σουτ με άλμα των ψηλών μου.

Το τι επιθέσεις έβγαζες εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως ενθουσιασμό, αν παίζεις εντός ή εκτός, αγ κατάσταση κλπ. (26000629) (26109916) ίδιες τακτικές, ίδια βδομάδα, και τα 2 εντός έδρας ματς, με μόνη διαφορά το -1 στον ενθουσιασμό.

Οι 2 δικοί μου άσσοι έχουν ο 1 χειρισμό 13 πάσα 12, ο άλλος 8 με 9. Προπονούνται και οι 2 βέβαια. Παίρνεις όμως μια ιδέα το πως βλέπω το πάσα/χειρισμό

Message deleted
Message deleted
This Post:
00
143859.23 in reply to 143859.20
Date: 9/30/2010 8:33:35 AM
Overall Posts Rated:
6666
GM-JohnnyB με την υπομονετικη κερδισα 3 αγωνες με τους διεκδηκητες του τιτλου.στους 2 αγωνες ειχα ενθουσιασμο 5.
οταν επαιζα κινηση και τρεξε με ενθουσιασμο 9 παλι μεσα στην εδρα μου και με χειροτερους αντιπαλους τα στατηστικα μου ηταν πολυ χειροτερα σε ολους τους τομεις.
προς το παρον εχω καταληξει οτι με μια ισσοροπημενη ομαδα με καλα ριμπαουντ η υπομονετικη ειναι η καλυτερη λυση.
μετα τα μεσα της επομενης σεζον θα σου πω περισσοτερα.
και για την αμυνα κατεληξα οτι χρειαζεσαι 2 πολυ καλους αμυντικους(εναν ψηλο και εναν κοντο) για να μαρκαρουν τους σκορερ της αντιπαλης ομαδας και αλλοι 3 ας μην και τοσο καλοι...
αυτα για 4η και 5η κατηγορια που ολες οι ομαδες εχουν 1 το πολυ 2 σκορερ.τωρα για πιο πανω κατηγοριες δεν εχω εμπειρια και δεν ξερω αν ειστε λερναιες υδρες...

This Post:
00
143859.25 in reply to 143859.24
Date: 9/30/2010 9:17:26 AM
Overall Posts Rated:
6666
το ειπα lez απο μονος μου.στην 5η ειμαι και σιγουρα δεν μπορω να βγαλω σιγουρα συμπερασματα.
προς το παρον καταθετω οτι βλεπω.μολις παω 4η και παιξω μιση με μια σεζον θα μπορω να πω κατι ακομα.
αλλα οι αριθμοι δεν παυουν να ειναι αριθμοι και να εχουν την χρησιμοτητα τους

με υπομονετικη σε σχεση με τρεξε βαραω 10 σουτ λιγοτερα και βαζω 5-6 σουτ περισσοτερα.
επιθετικα ειναι ιδια
λαθοι λιγοτερα
ασιστ περισσοτερες

δλδ και ο αντιπαλος κανει λιγοτερες επιθεσεις.

και οι κοντοι μου ειναι 2-3 pop up καλυτεροι στο σουτ απο τους ψηλους.
και με την υπομονετικη δεν εγκλωβιζω καποιους παικτες μου οπως με τις εσωτερικες η εξωτερικες τακτικες.
και δεν κινδυνευω να με πιασει καποιος με καποια ζωνη.
τωρα κατι πολυπλοκα που λενε μερικοι οτι με εσωτερικες τακτικες παιρνουν περισσοτερες προσπαθειες οι κοντοι λογο καλης πασας των ψηλων και κατι τετοια δεν μπορω να εκφερω ακομα γνωμη αν και οι ψηλοι μου εχουν πασα 7.

Advertisement