Szersze kontakty polsko-węgierskie sięgają XIV wieku, kiedy na tronie Polski zasiadł Ludwik Węgierski. Sytuacja odmieniła się w roku 1434 kiedy na tronie Węgier zasiadł Władysław Warneńczyk. Jagiellonowie panowali na Węgrzech do 1526 roku. Do XIX wieku trudno mówić o jakiejś większej przyjaźni między dwoma narodami. Ot, szlachta polska uwielbiała madziarskie wino i sprowadzała je na potęgę. Warto jednak zaznaczyć, że Węgry były jedynym naszym sąsiadem, z którym nie prowadziliśmy wojen. O silnym braterstwie polsko-węgierskim można mówić w XIX wieku, kiedy to raz za razem w powstaniach węgierskich udział brali Polacy a w polskich Węgrzy. Trzeba tu wymienić Józefa Bema, który w czasie powstania listopadowego był dowódcą artylerii polskiej a podczas Wiosny Ludów na Węgrzech przez 2 lata był głównodowodzącym tamtejszego wielkiego powstania. Na Węgrzech uważany jest za jednego z największych bohaterów ojczyzny a jego pomnik stoi w Budapeszcie. Trochę zapomnianym wydarzeniem z dziejów Polaków i Madziarów jest pomoc Węgrów w czasie walk o niepodległość. Już w 1914 roku do formowanych przez Józefa Piłsudskiego Brygad zgłaszali się na ochotnika Madziarzy. A gdy Polska w 1920 roku zmagała się z bolszewicką Rosją Węgry zaoferowały wysłanie 30 tysięcznego korpusu kawalerii do pomocy w wojnie. Niestety, Czechosłowacja nie zgodziła się na przemarsz oddziałów przez jej terytorium. Nie bez przyczyny po ataku Niemiec w 1939 roku wielu żołnierzy polskich przebijało się na Węgry. Zorganizowano tam dla nich pomoc, zakwaterowanie, szpitale i udzielono wsparcia przy przerzucaniu do Francji i Anglii. Kolejnym ważnym wydarzeniem było antykomunistyczne powstanie na Węgrzech w 1956 roku. Wtedy to, Polacy masowo pomagali Węgrom, wysyłając żywność, lekarstwa i ubrania. Zaś w węgierskim Radiu Wolna Europa byli polscy powstańcy warszawscy nadawali audycje o tym jak przyrządzić koktajl Mołotowa i poradniki o walkach w mieście.
Rozpędziłem się na temat historii, jednak wydaje mi się, że jest to temat godny uwagi ;)
Co do geografii, obecnie Węgry zajmują praktycznie tylko obszar Wielkiej Niziny Węgierskiej. Stało się tak po 1920 roku, kiedy w traktacie w Trianon odebrano Węgrom 2/3 ich wcześniejszego obszaru. Były to Słowacja, częśc Rumunii, Chorwacji i Serbii. Na tym obszarze dalej mieszkała 1/3 Węgrów. Główną atrakcją Węgier jest jezioro Balaton. Ciekawostką jest to, że w centralnym obszarze kraju znajduje się półstep, gdyż roczne opady nie przekraczają tam 500 mm (w Polsce średnia to 600mm).
Co do basketu, Węgrzy grali w tegorocznych eliminacjach do euro basketu na Litwie, ale zajęli ostatnie miejsce w grupie i będą musieli walczyć o pozostanie w dywizji A. Ich najlepszym zawodnikiem był dwumetrowy skrzydłowy Adam Hanga, który notował średnio 15,9 punktów, 5,4 zbiórki , 3 asysty, 1,5 przechwytu i 0,6 bloku na mecz.