BuzzerBeater Forums

Βοήθεια – Ελληνικά > Δυο χρήστες σε ένα PC

Δυο χρήστες σε ένα PC

Set priority
Show messages by
This Post:
33
227786.16 in reply to 227786.14
Date: 10/12/2012 1:50:09 PM
Overall Posts Rated:
10001000
Για μπες λίγο στη θέση του GM για 5 λεπτά ή στη θέση αντιπάλου σου από τον όμιλο και πες μου τι συμπεράσματα θα έβγαζες.

Πούλησες παίκτη 1 χαρτί με ένα μπιντ μόνο από το ίδιο pc όταν εσύ είχες ανάγκη τα λεφτά και δεν είναι αυτό διευκόλυνση και πλεονέκτημα απέναντι σε άλλους χρήστες?

Το πνεύμα των κανονισμών λέει ότι το παιχνίδι πρέπει να είναι ίσο για όλους. Παίκτης στο 1 εκατομύριο για να πουληθεί ίσως χρειαστεί να βγει στην λίστα μήνες ολόκληρους και εσύ τον πούλησες αμέσως. Δεν είναι αυτό πλεονέκτημα έναντι των άλλων?

Καταλαβαίνω ότι ένα κλείδωμα προκαλεί σταναχώρια και πόνο ίσως, αλλά οι κανονισμοί υπάρχουν και είναι ίδιοι για όλους και υπάρχουν για το συμφέρον όλων μας. Αν αλλάζαμε τους κανονισμούς όπως προτείνεις, θα καταλήγαμε να έχουμε όλοι 2-3 ομάδες στο τέλος και να νικάει αυτός με τις περισσότερες.

Ελπίζω να σε βοήθησα να διαπιστώσεις το λάθος σου και κυρίως το λόγο ύπαρξης του συγκεκριμένου κανονισμού. Σε πιστεύω ότι δεν είχες κακή πρόθεση, αλλά σαν πράξη σαφέστατα κέρδισες κάτι σε σχέση με τους συμπαίκτες σου.
Εύχομαι να το καταλάβεις και να αρχίσεις να απολαμβάνεις το παιχνίδι ξανά.

ΥΓ: το pm εκείνο δεν το έχω προσωπικά για να στο δώσω, αλλά κάνε λίγη υπομονή και θα το λάβεις εφόσον είπε ο GM ότι θα στο στείλει.




From: PanG11

This Post:
00
227786.17 in reply to 227786.16
Date: 10/12/2012 2:05:57 PM
Spartakos
III.8
Overall Posts Rated:
5959
Second Team:
Coffee Junkies
Το πλεονέκτημα σ' αυτό που περιέγραψε παραπάνω ο alphawolf είναι ότι όταν τον ξεκινάς τον παίχτη στα 100.000, δίνεις στον κουμπάρο, αδελφό γυναίκα και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις την δυνατότητα να χτυπήσει πρώτος ότι γουστάρει κι αγαπάει μέσα στα πλαίσια της αγοράς, δηλαδή μπορεί να χτυπήσει με τη μία 700.000 οπότε στερείς τη δυνατότητα να τον χτυπήσει από τις 100.000 πράγμα που είναι το ίδιο κακό με το προσωπικό μνμ και διαφωνώ κι εγώ μ αυτή τη πρακτική αλλά δύσκολα μπορεί να σταματήσει, ε ας μη το διεκολύνουμε κιόλας και γίνει εδώ το μάλε βράσε όπως επίσης ούτε αυτή η πρακτική με το προσωπικό μνμ δικαιολογεί το να μην φαει κάποιος μπαν αν έχει δυο λογαριασμούς και κανει μεταγραφές μεταξύ των δύο ομάδων έστω κι αν δεν υπάρχει δόλος, η γνώμη μου είναι ότι και τα δύο είναι μαϊμουδιές

This Post:
00
227786.19 in reply to 227786.18
Date: 10/12/2012 2:37:36 PM
Overall Posts Rated:
10001000
*To πόσο 1,000,000 είναι ένα νούμερο που πολλοί από εμάς δεν έχουμε καταφέρει καν να δούμε στο ταμείο μας. Είναι ένα πολύ μεγάλο ποσό αντικειμενικά. Να τιμωρηθεί τώρα κάποιος γιατί πούλησε φτηνά είναι κάτι που δεν ισχύει.

*Να ανοίξεις 10 ομάδες από ίδια pc, επίσης δεν επιτρέπεται. Συγγνώμη αν έδωσε εγώ τέτοια εντύπωση.

*Τα προσωπικά μηνύματα τώρα. Για να βγουν δύο χρήστες συγχρόνως κερδισμένοι οικονομικά από μία μεταξύ τους μεταγγραφή, το είπες και μόνος σου ότι δεν γίνεται. Δεν ξέρω γιατί τα αναφέρεις. Αλλά μπορείτε να γίνετε και πιο συγκεκριμένοι πάνω σε αυτό ώστε οι GM να το εξετάσουν (εκ νέου ίσως, δεν ξέρω).




Last edited by stelaios at 10/12/2012 2:38:42 PM

From: PanG11

This Post:
00
227786.20 in reply to 227786.19
Date: 10/12/2012 2:54:40 PM
Spartakos
III.8
Overall Posts Rated:
5959
Second Team:
Coffee Junkies
Αν θες, να σου πώ εγώ πως το βλέπω που όπως είπα διαφωνώ και με τα δύο, έχουμε τον Α και τον Β. Ο Β στέλνει μνμ στον Α και του λέει πόσο το πουλάς τον τάδε, τον πουλάω π.χ όσο την ανώτερη τιμή που λέει η αγορά ένα ποσό υποθετικά 600.000. Συμφωνούν ο Α τώρα βγάζει το παίχτη στη λίστα ακόμα και με 0 δεν έχει σημασία. Ο Β τον χτυπάει αμέσως στην ανώτατη αναγραφόμενη τιμή των 600.000. Ο Γ ένας άλλος άσχετος χρήστης ψάχνει ένα παίχτη και βρίσκει κάποιον που του κάνει αλλά, βλέπει ότι 3 μέρες πριν λήξει η προθεσμία της δημοπρασίας ο παίχτης έχει ήδη φτάσει το αναγραφόμενο προτεινόμενο πικ, αν τον θέλει και του κάνει τόσο πολύ 1ον δεν του δώθηκε η ευκαιρία να τον διεκδικήσει φτηνότερα (γιατί υπάρχει και μιά μικρότερη αναγραφόμενη τιμή) αλλά ακόμα κι αν τον χτυπήσει και ήδη ο παίχτης έχει φτάσει το αναγραφόμενο να τον αγοράσει πολύ πιο ακριβά κα ιμε κίνδυνο (δεν είναι σίγουρο ανάλογα και τον παίχτη) να φάνε κάποιο μπαν ή τελικά να ξενερώσει και να μην ασχοληθεί καν με τον παίχτη λόγω της τιμής του, που θα μπορούσε να είχε ξεκινήσει πιο φτηνά πχ 400.000 και να μην του έχει δοθεί καν η ευκαιρία να κάνει ένα μπιντ. Το ίδιο και με τους δύο λογαριασμούς. Η γνώμη μου είναι αυτή πάντα και πως το βλέπω , μπορεί να το βλέπω και λάθος

Last edited by PanG11 at 10/12/2012 2:59:57 PM

From: stelaios

This Post:
00
227786.22 in reply to 227786.20
Date: 10/12/2012 3:38:23 PM
Overall Posts Rated:
10001000
Θα συμφωνούσε κάποιος να αγοράσει σε μεγαλύτερη τιμή κάποιον από όσο αξίζει? Ή θα περιμένει επ'αόριστον τον πιθανό αγοραστή? Βλέπεις το σκεπτικό μου. Εξάλλου σε υπέρογκο ποσό πάντα υπάρχει ο κίνδυνος τιμωρίας.

This Post:
00
227786.23 in reply to 227786.21
Date: 10/12/2012 3:45:09 PM
Overall Posts Rated:
10001000

δεν λέει στους κανόνες πουθενά οτι δε μπορείς να έχεις 10 ομάδες από ένα πισι


Στου κανόνες λέει ότι η διπλοχρησία τιμωρείτε με κλείδωμα των εμπλεκόμενων λογαριασμών. Είναι ξεκάθαρο αυτό. Αν λοιπόν 2 αδέλφια πχ παίζουν χατρίκ από το κοινό τους pc, τότε πρέπει να ενημερώσουν επίσημα το προσωπικό. Εσύ είχες ενημερώσει?

Επίσης στους κανονισμούς προβλέπεται τιμωρία για πωλήσεις σε υπέρογκα ποσά. Προφανώς στη δική σου περίπτωση υπήρχαν ενδείξεις και για τα δύο παραπάνω.

Να κρατήσουμε λοιπόν πως και η κοπελιά σου μπορεί να παίζει αρκεί να το δηλώσετε επίσημα στο προσωπικό και θα σας πούνε τι και πως τότε στα σίγουρα.

This Post:
00
227786.24 in reply to 227786.21
Date: 10/12/2012 3:56:56 PM
Batsi
III.2
Overall Posts Rated:
103103
Second Team:
Skoda Ξάνθη
Κοιτα δεν θα σου πω "γιατί έτσι λένε οι κανόνες" αλλά θα σου πω γιατί είναι λάθος αυτό που έκανες και θα σου πω μερικά πράγματα για τους κανόνες που μάλον δεν ξέρεις.1)Αν έχεις εναν παίκτη Α ταλεντάρα χωρίς συγκεκριμένη τιμή αγοράς(δηλαδή να γράφει ελαχιστοι παίκτες μεταγράφηκαν τελευταία) ο οποίος μεγάλος μπορεί να αξίζει 2-3 εκατομύρια και θες να τον πουλήσεις πρέπει όντως να ψάξεις όπως και έκανες αλλά ο παίκτης που βρήκες πουλήθηκε 1,5 εκατ. και ήταν απροπόνητος????Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ενας φουλ προπονημένος 20χρονος αξίζει περίπου 1 εκατομύριο με καλή πάντα προοπτική οπότε ενας απροπόνητος οπιοασδήποτε ηλικίας και προοπτικής δεν μπορεί να αξίζει το ίδιο με 1 που έχει κάνει δουλειά 2-3 χρόνων.Λογικά ο παίκτης σου δεν θα ήταν τόσο καλός ώστε να άξιζε 1 εκατομύριο.2)Απαγορεύεται να υπαρχουν παραπάνω από 1 λογαριασμοί στο ίδιο πισι ανεξάρτητα από τις μεταγραφές που θα κάνουν.3)Δεν ξέρεις αν αποκλείστηκες για την τιμή του παίκτη που αν ήταν πραγματικά καλός παρότι απροπόνητος (πράγμα δύσκολο) μπορεί να άξιζε 1 εκατομύριο.Αν δεν είπες σε κάποιον για τους 2 λογαριασμούς από το ίδιο πισί οι GMs θα το ανακάλυψαν με αφορμή την μεταγραφή,το θεώρησαν διευκόλυνση και 2πλο λογαριασμό και σε απέκλισαν (αν και μοιάζει πιθανότερο το νούμερο 1).4)Δεν έχει σημασία αν είσαι από το ίδιο πισί στην άδικη μεταγραφή.Για παράδειγμα αν όντως ισχύει το 1 που έγραψα (δηλαδή υπερεκτίμησες την τιμή του παίκτη) τότε και με 1 άγνωστο από αλλη χώρα να το έκανες πάλι θα είχες αποκλειστεί.

This Post:
00
227786.25 in reply to 227786.21
Date: 10/12/2012 3:59:23 PM
Αφροδίτη Ζωγράφου
IV.15
Overall Posts Rated:
336336
Καλησπέρα,

Συγγνώμη φίλε χωρίς ίχνος ειρωνείας και κακιας, μην το πάρεις λοιπόν προσωπικά. Μήπως νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα; Τί θα πει "δεν ξέρουν να παίζουν"; Γιατί προσβάλλεις την πλειονότητα των χρηστών; Θεωρείς ότι εσύ ξέρεις να παίζεις με το να κάνεις μεταγραφές με την κοπελιά σου; Ειλικρινά, δεν πιστεύω ότι είναι κοπελιά σου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και δεν έχει σημασία τί πιστεύω εγώ. Είναι απλά μια υποκειμενικήάποψη. Μέρες τώρα ακούμε ότι σε χαλάνε τόσα πράγματα, ότι σνομπάρεις τον έναν και τον άλλον, ότι οι άλλοι δεν ξέρουν να παίζουν. Μήπως έχεις λίγο μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου; Ειλικρινά ενοχλεί να μιλάς με τόσο υποτιμητικό τρόπο στο ακροατήρίο σου. Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά μου δίνεις την εντύπωση υπερβολικά υπερφίαλου ατόμου. Να το προσέξεις αυτό, αν θες την ταπεινή μου άποψη. Παίζεις σχεδόν 3 σεζόν το παιχνίδι. Αν οι άλλοι που παίζουν ήταν άσχετοι, όπως υποστηρίζεις, θα ήσουν 2η κατηγορία τώρα, σεζόν και άνοδος δηλαδή. Μήπως πρέπει να αναλογιστείς αυτά που σου λέμε όλοι εδω μέσα και να αναπροσαρμόσεις τις τακτικές σου; Έχεις πρόβλημα με τα λεφτά, σου φταίνε οι προγραμματιστές που έχουν θεσπισει τόκο (και καλά έχουν κάνει). Μήπως δεν φταίνε αυτοί, αλλά ο κάκιστος προγραμματισμός σου; Λες ότι οι άλλοι είναι άσχετοι, αλλά έχεις γήπεδο αρκετά μικρό για 4η κατηγορία. Τελικά, αναλογίσου ότι φταις, ίσως (κυρίως κατά την άποψή μου) και εσύ, αν όχι μόνο εσύ.

From: PanG11

This Post:
00
227786.26 in reply to 227786.22
Date: 10/12/2012 3:59:44 PM
Spartakos
III.8
Overall Posts Rated:
5959
Second Team:
Coffee Junkies
Ναι αλλά θα συμφωνούσε κάποιος να "καπαρώσει" ένα παίχτη στο παράδειγμα που σου λεώ και με τη μία να κάνει μπιντ στην ανώτερη προτεινόμενη τιμή αγοράς, άρα να αποτρέψει κάποιους γιατί μπορούν να το δουν ακριβό . Γιατί μπορεί να λέει απο 300.000- 650.000 που σημαίνει ότι παρόμοιος παίχτης έχει πουληθεί και 300.000. Και αν εγω έχω λεφτά και παίζει ένας φίλος μου το παιχνίδι και αγοράσω ένα παίχτη έτσι όπως το περιγράφω από πάνω, νομότυπος θα είμαι. Το " θα περιμένει επ ' αόριστον αγοραστή" δεν ισχύει γιατί ήδη τον έχει βρει απλώς 3 μέρες θα περιμένει κανονικά απ την ώρα που τον βάλει στη λίστα. Είναι λίγο σαν αθέμιτος ανταγωνισμός, μπορεί οικονομικά να μην ευνοείται κάποιος απαραίτητα αλλά για τον συγκεκριμένο παίχτη κάποιος αποκτά πλεονέκτημα για την απόκτησή του.

Advertisement