BuzzerBeater Forums

Hellas - III.8 > Season 14

Season 14

Set priority
Show messages by
This Post:
00
159200.163 in reply to 159200.162
Date: 11/3/2010 12:47:40 PM
Overall Posts Rated:
1717
Για να απαντησω στο Χαρη για τις τακτικες,απο αυτα που εχω διαβασει στα φορουμς αλλα και απο προσωπικη εμπειρια εχουμε:

Τρεξε σουταρε:(Το αγαπημενο μου συστημα),Μεγαλο βαρος στο PG,SG,καλο μπασιμο,εμβελεια σε ολες τις θεσεις οσο ειναι δυνατον..(σουτ με αλμα δεν αναφερω,εννοειται.)

Κινηση:Σε σχεση με το τρεξε μικροτερη σημασια στην εμβελεια,μεγαλυτερο βαρος στο χειρισμο και στην πασα κυριως απο PG,SG,SF αλλα και PF θα ηταν καλα..επισης εχουμε μεγαλυτερη συμμετοχη του SF,PF σε σχεση με το τρεξε..

Πρινσεστον:Το πιο δυσκολο συστημα για να στηθει σωστα αλλα αν συμβει αυτο το καλυτερο συστημα για μενα σ'ολο το παιχνιδι..σημαντικοτατη η πασα σε ολες τις θεσεις..σουτ με αλμα και εμβελεια πολυ σημαντικη για τους ψηλους και κυριως για το 4αρι που εχει και το μεγαλυτερο βαρος σε αυτη την τακτικη..θελει ουσιαστικα 5 all around παιχτες..

Κοιτα μεσα:οπωσδηποτε πασα σ'ολες τις θεσεις και φυσικα κυριως στο PG,μεγαλη συμμετοχη στο σκοραρισμα απο το 3αρι,το 4αρι το μεγαλυτερο βαρος σε αυτη την τακτικη..χωρις καλο 3αρι δεν γινεται καλο κοιτα μεσα..

Λοου ποστ:σε σχεση με το κοιτα μεσα εδω εχουμε μικροτερη συμμετοχη απο το 3αρι και το βαρος πεφτει στο 5αρι μας και μετα στο 4αρι..οποτε αν εχουμε καλους ψηλους και οχι καλο 3αρι για εσωτερικη τακτικη τοτε καλυτερο ειναι το λοου ποστ..(προσοχη επειδη ειναι αργης τακτικης που σημαινει οτι γυρναει πολυ η μπαλα μεχρι να βρεθει η πασα μεσα αμα δεν εχουμε καλη πασα ή η περιφερειακη αμυνα του αντιπαλου ειναι πολυ καλη τοτε το λοου μπορει να μην ειναι το καταλληλο αφου θα γινονται πολλα σουτ με ασχημες προυποθεσεις..

για τις ουδετερες τακτικες δεν εχω να πω κατι συγκεκριμενο,απλως οτι προτιμω το σπρωξιμο απ ολα τα αλλα..

οσο για τις αμυντικες τακτικες..

2-3:για μενα η πιο αστεια αμυνα αφου περναει πολλες ασσιστ ο αντιπαλος ακομα και αν παιζει κοιτα μεσα..δεν την συνιστω σε καμια περιπτωση ακομα και αν ο αλλος παιζει εσωτερικη τακτικη..

3-2:για να χρησιμοποιησουμε 3-2 χρειαζεται το 3αρι μας να εχει πανω κατω την ιδια περιπου αμυνα με τα δυο γκαρντ αλλιως θα τρωει πολλα απο την πλευρα του και σιγουρα να ειμαστε καλοι στα ριμπαουντ..π.χ αν ο αντιπαλος παιζει τρεξε και εμεις εχουμε δυο γκαρντ με πολυ καλη περ.αμυνα αλλα τριαρι οχι με καλη περ.αμυνα τοτε ειναι καλυτερα να παιξουμε μαν2μαν παρα 3-2..

πρεσαρισμα4/4:ειναι κυριως για τις μικροτερες κατηγοριες..αν θελει καποιος να την δοκιμασει τοτε θα πρεπει οι παιχτες του να εχουν 7-8 αντοχη και καλο χειρισμο και ο αντιπαλος να μην εχει καλη αποτελεσματικοτητα επιθεσης..

μαν2μαν:εδω ειναι ολα ξεκαθαρα,η κυρια αμυντικη τακτικη για ολες τις επιθεσεις..


This Post:
00
159200.164 in reply to 159200.163
Date: 11/4/2010 2:04:46 PM
Overall Posts Rated:
4141
Καλησπέρα και από μένα,

Καταρχήν όσον αφορά τα πεπραγμένα της προηγούμενης αγωνιστικής, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είχατε τόσο σίγουρο οτι ο Δάδι δεν θα χτυπήσει το παιχνίδι...Ένα πουλάκι μου...σφύριξε ότι έχει δύσκολο αγώνα κυπέλλου και τελευταία στιγμή αποφάσισα να τον αντιμετωπίσω ανάλογα, οπότε τέλος καλό όλα καλά! Κατα τ'αλλα οι εποχές που οι μπλε τσακίζαμε τους κόκκινους φαίνεται να έχουν περάσει ανεπιστρεπτι, 6 στα 8 οι απέναντι, με μίνι-έκπληξη την ήττα των Κυνηγών (ξέχασαν τις μαγκούρες στον περιστερώνα φαίνεται!) και τον Αίζ να χάνει για τους λόγους που ανέφερε, αν και όχι τόσο αναμενόμενο κατ'εμε...

Για τα συστήματα δεν έχω να προσθέσω κάτι σημαντικό, το πρίνσετον να πω την αλήθεια μου φαίνεται δύσκολο και σπάνια το χρησιμοποιώ, στα εσωτερικά συστήματα σημαντικότατη η πάσα των κοντών, στα εξωτερικά λιγότερο αλλά σημαντική πάλι η πάσα των ψηλων...Τις ζώνες τις θεωρώ επικίνδυνες και μόνο αν υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ των αντιπάλων πιστεύω ότι πρέπει να χρησιμοποιούνται, το πρεσάρισμα απαιτεί καλή αντοχή και είναι μια καλή τακτική για να χάνεις έναν αγώνα στο τέλος! Χρησιμοποιήσατε καμμιά από τις νέες τακτικές στα φιλικά να μας πείτε εμπειρίες? (πχ Εξωτερική απομόνωση)

Καλή συνέχεια σε όσους είναι ακόμα στο κύπελλο, η Ρεθυμνάρα αυτοκτόνησε χθες στο ματσάκι της Α2 http://www.goodnet.gr/index.php?id=8,42941,0,0,1,0, δεν πειράζει όμως,είμαστε στην αρχή ακόμα και η ομάδα με τον Κουφό στο τιμόνι την έχει την πρώτη τριάδα! :-)

This Post:
00
159200.165 in reply to 159200.164
Date: 11/4/2010 5:18:37 PM
Overall Posts Rated:
7676
Μεγαλη τρελαρα ο δικος σας αλλα με ιδιαιτερη φιλοσοφια στο μπασκετ που μπορει αν εχει τους παικτες που θελει να κανει πολλα πραγματα...Φετος περιπου τους εχει οποτε μπορουμε να περιμενουμε πολλα πραγματα απο τον ΑΓΟρ του Κουφου...Ισως βεβαια θα επρεπε να παρετε και εσεις εναν τετοιο προπονητη κυριε ΑΓΟΡ για να ανατρεψετε το μειονεκτημα μεχρι στιγμης:Ρ...


Για το αν οι κοκκινοι μας εχουν,η αληθεια ειναι πως εξ αρχης τα 4 τα εχουμε ζορικα αφου οι δικοι μας 5-8 ειναι μια ταχυτητα κατω τουλαχιστον,αλλα μημ ξεχναμε οτι παιζαμε και εκτος εδρας...Ασε που πιστευω οτι φετος η ανοδος θα ειναι δικια μας...Για μενα οσο κι αν δεν το περιμενα και εγω,κατεβηκα με πενταδα που θα ειναι κατα τα 3/5 διαφορετικη στην φυσιολογικη παρουσια της ομαδας ενω οι κινητηριοι ψηλοι μου ηταν σε μετρια αγωνιστικη κατασταση(αξιοσεβαστος).Δεν τολμω να φανταστω τι θα γινοτανε αν η πριγκιπισα μου ηταν στο 9,και τι ομαδικη αξιολογηση θα ειχα στο εσωτερικο σκοραρισμα...Νωρις ειναι ακομη λοιπον...

This Post:
00
159200.166 in reply to 159200.165
Date: 11/5/2010 7:47:42 AM
Overall Posts Rated:
7676
Πραγματικα θα αποσυρθω απο το πρωταθλημα φετος...Εχουμε ξεχασει οτι ξεραμε...Η στραβος ειναι ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε...Μου τη δινει η παρασκευη...Και αλλα τετοια...Ειχα μια καληα αγωνιστικη κατασταση την προηγουμενη εβδομαδα με καποιους καταρτισμενους και τους βασικους ψηλους μονο σε μετρια κατασταση..Εκανα μια βδομαδα με ολους τους παικτες απο 54 εως 68 λεπτα και ενας 74 και δεν εχω ουτε εναν καταρισμενο,ενω οι ψηλοι εμειναν αξισεβαστοι...Εγω μετα απο αυτο ποσο πρεπει να γκρινιαξω δλδ?Δεν παει αλλο φετος...Θελω να δω την ομαδα μου να παιζει μπασκετ...

This Post:
00
159200.167 in reply to 159200.166
Date: 11/5/2010 8:44:18 AM
Overall Posts Rated:
170170
Λετε να ισχύει αυτό που μου είπαν σε άλλο νημα, για 3βδομαδες σύνολο?? γιατι κ εγλω έχω κάτι ακαταλαβίστικα με τις αγωνιστικές καταστάσεις.

This Post:
00
159200.168 in reply to 159200.167
Date: 11/5/2010 12:27:17 PM
Overall Posts Rated:
7676
Αυτο ισχυει..Γενικα η αγωνιστικη κατασταση ειναι μια συναρτηση πιθανοτητων,καπου αν ψαξεις θα βρεις και την γραφικη παρασταση,δηλαδη εμπεριεχει και την τυχη μεσα της για καθε παικτη...Αλλα ολοι με καλα λεπτα και να μην ανεβει κανεις μου κανει εντυπωση...:Ρ

This Post:
00
159200.169 in reply to 159200.168
Date: 11/5/2010 2:13:12 PM
Overall Posts Rated:
4141
Αυτό θα έλεγα και εγώ, πώς πέρα από την προσπάθεια να παίξουν 48-72 λεπτά υπάρχει τυχαιότητα που μπορεί να σου αλλάξει τα πλάνα...Στην δικιά μου περίπτωση, παίκτης με 83 λεπτά δεν έπεσε σε αγωνιστική κατάσταση, παίκτης με 41 λεπτά ανέβηκε και 2 παίκτες με 51 και 56 λεπτά έπεσαν σε αγωνιστική κατάσταση! Ότι να'ναι κοινώς...! :-)))

Τώρα στον γκρινιάρη Χάρη, θα αφιερώσω ένα κομμάτι από μέγα άσμα των παιδικών μου χρόνων:

"Δευτέρα κάτι έχω,
την Τρίτη δεν αντέχω.
Τετάρτη πώς βαριέμαι,
την Πέμπτη δεν κρατιέμαι.
Παρασκευή πρωί,
λα-λα-λα λα-λα λα-λα,
απ' όλες τις ημέρες
η Κυριακή μ' αρέσει!"


:-))))))))))))


Last edited by fireblaze at 11/5/2010 2:14:46 PM

This Post:
00
159200.170 in reply to 159200.169
Date: 11/5/2010 3:30:13 PM
Overall Posts Rated:
7676
Απο μονος μου με κοροιδευω κυριε ΑΓΟΡ...Αλλα μαλλον ηταν και δικο μου αγαπημενο ασμα...Ασε που αν δεν γκρινιαζα δεν θα περνουσε η ωρα σας εδω μεσα...Και φυσικα θετω και προβληματα προς προβληματισμο μεσα απο την γκρινια μου..Οχι?Αυτο με τις αγωνιστικες καταστασεις το ειχα κανει θεμα και στο διεθνες φορουμ και λιγοι ηξεραν..Ισχυε βεβαια η γραφικη παρασταση που μου εδωσαν,αλλα πληρωσα και εμαθα....


Ε μα εχω αδικο δηλαδη να γκρινιαξω?Ουτε ενας να ανεβασει αγωνιστικη κατασταση και ο κυριος ΑΓΟΡ μας λεει οτι παικτης με 41 λεπτα ανεβηκε και με 83 λεπτα δεν επεσε...Ειστε προκλητικος κυριε...:ΡΡΡ

This Post:
00
159200.171 in reply to 159200.170
Date: 11/5/2010 4:52:42 PM
Overall Posts Rated:
4141
χα χα χα, είπα επίσης ότι "2 παίκτες με 51 και 56 λεπτά έπεσαν σε αγωνιστική κατάσταση", οπότε δεν είμαι ωφελημένος με κάποιον τρόπο κύριε Βασιλάκη Καϊλα! :-ppp

Για να μπαίνουμε και λίγο στο κλίμα, στα αυριανά έχουμε ένα ντέρμπι (Αστερίες-Ζάπα, δεν πιστεύω να φιδιάσει ο απέναντι πρωτοπόρος), αλλά ίσως να έχουμε φιδιάσματα στους υπόλοιπους επισκέπτες μας...Καμμιά πρόβλεψη?Εγω πιστεύω σε πιθανη...ζωοφιλία των 3 τελευταίων κόκκινων απέναντι στους υπόλοιπους μπλέ πρωτοπόρους, αλλά δεν πρέπει να υποτιμηθούν γιατί είναι επικίνδυνοι! ;-)))


PS: Είδατε την βλακεία που έκανε ο Μπατίστ???
http://www.contra.gr/Basketball/Europe/Euroleague/Panathi...

Last edited by fireblaze at 11/5/2010 4:54:36 PM

This Post:
00
159200.172 in reply to 159200.171
Date: 11/5/2010 5:12:41 PM
Overall Posts Rated:
2525
Σχετικα με την αγωνιστικη κατασταση, πιστευω οτι αυτο συνεβη σε ολους μας!!Αυτα ειναι τα παραξενα του παιχνιδιου...κατι αναλογο και με τις προπονησεις!!
Το αν θα φιδιασουν οι κοκκινοι απεναντη στους μπλε θα δειξει αυριο!!Αλλα και το φιδιασμα ειναι μεσα στο προγραμμα...ετσι δεν ειναι??

From: Leniarn
This Post:
00
159200.173 in reply to 159200.172
Date: 11/5/2010 6:49:05 PM
Overall Posts Rated:
88
και σε μενα επεσαν οι αγωνιστικες καταστασεις αλλα απο δικια μου μαλακια! και ευτυχως οχι ολες!

ηρα μεγεια το νεο σου logo , υπεργαματο!

Advertisement