BuzzerBeater Forums

Srbija - V.144 > Vodic

Favorite Folders

Vodic

Set priority
Show messages by
From: Trbazzi

This Post:
00
189556.17 in reply to 189556.16
Date: 7/13/2011 9:39:08 AM
Overall Posts Rated:
309309
Strucni stab

Svaki tim ima tri clana strucnog staba, od kojih je svaki zaduzen za drugu oblast. Fizioterapeut, PR menadzer i trener. Kao sto igrace kupujete na transfer listi, tako i osoblje. Kvalitet rada strucnog staba se ocenjuje nivoima 1-7. Sto je nivo veci i cena tog trenera je veca, kao i plata. Svaki od ta tri strucnjaka, moze da ima jednu od 2 specijalnosti vezano za njegov posao.

Fizioterapeut
Fizioterapeuti pomazu da se smanji tezina povreda. Kada se igrac povredi, fizioterapeut ce mu pomoci da se sto pre oporavi. Fizioterapeuti mogu da imaju nekoliko specijalnosti:

Bandaziranje povreda: Postoji mala sansa da se lakse povredjenom igracu moze pruziti pomoc na licu mesta i oni će se vratiti u igru početkom sledece cetvrtine
Masaza: Igraci koji imaju previse minuta u nedelji imace manji pad u formi

Fizioterapeuti su na transfer listi osoblja najjeftiniji, ali definitvno imaju veoma bitnu ulogu. Razlika izmedju fizioterapeuta lvl 1 i lvl 5 moze da bude i takva da se npr povredjeni igrac posle utakmice bude odmah oporavljen (lvl 5) ili da bude povredjen na 2-3 nedelje (pocetni nivo). Nivo ovog asistenta je veoma bitan pogotovo kada imate mlade igrace koe trenirate i ne mozete bas da si priustite par nedelja propustanja treniga. Za pocetnike i fizioterapeut lvl 3 je sasvim dovoljan, dok malo iskusnijim igracima toplo preporucujem bar lvl 5.

Trener
Trener pomaze menadzeru da najvise izvuce iz odigranih minuta, ukljucujuci i minute dok igra i ukupno nedeljne minute. Treneri mogu imati sledece specijalnosti:

Produzetak karijere: Stariji igraci nece gubiti skilove tako cesto.
Fizicka sprema: Stamina ce redje opadati.

Trener je bez dvojbe najvazniji od vasih pomocnika. Sama cena boljih trenera na transfer listi jako pokazuje to. Posto smo vec vise puta napomenuli da je trening najvaznije deo igrice, kvalitet samog trenera koji sprovodi trening je od vitalnog znacaja za napredak vasih igraca.U zavisnosti od vase finansijske situacije, lige u kojoj se nalazite, kao i samih talentata u ekipi koje imate, treba izabrati adekvatnog trenra, jer odrzavanja onih boljih nije nimalo lako. Pocetnici, kao i menadzeri iz nizih liga ne mogu sebi da priuste trenera lvl 6. Tj mozda i mogu ali pitanje je da li im je to isplativo. Za pocetak je svakom dobar trener lvl 4, ali sa vremenom treba poceti razmisljati i o Superiornom treneru (lvl 5). A posle i boljima. Neka razlika izmedju svakog nivoa trenera predstavlja samo jedan skil po sezoni, izmedju trenera lvl 2 i lvl 6 je razlika za 2-3 sezone prevelika. Ne treba puno obracati paznju na specijalnost ovih trenera, mada moze biti korisno, trba se vise bazirati na to da se sto pre obezbedi sto bolji strucnjak.

PR menadzer
PR Menadzer pomaze u prodaji karata za domace utakmice, ubedjuje vise ljudi da dodju na utakmice i da plate kartu po većoj ceni. PR može imati neke od sledecih specijalnosti:

Uticaj domace publike: Vas tim će imati malo jaci uticaj domace publike na utakmicama kod kuce.
Reklamna kampanja u drzavi: Kada je vaš tim na gostovanju, vasi protivnici ce imati malo slabiji uticaj domace publike.

Ukratko, PR menadzer je usko povezan sa publikom i brojem gledalaca. Za pocetak je svakom dobar PR sa lvl 3, dok vec iskusnije ekipe sa vremenom prelaze na lvl 5-6. Specijalnosti koje imaju ovi strucnjaci su dosta zanimljive i dosta korisne.

From: Trbazzi

This Post:
00
189556.18 in reply to 189556.17
Date: 7/13/2011 9:39:37 AM
Overall Posts Rated:
309309
***Pitanja***

Koji nivo da mi imaju clanovi strucnog staba?
Za pocetak je svakom dosta nivo strucnosti 3-4. Dok sa vremenom vec treba razmisljati i kombinosvati da se uzmu oni bolji.

Ako uzmem novog clana strucnog staba kada da ocekujem efekat toga?
Sto se tice trenera, bitno je kog trenera imate kada se apdejtuje trening, dok se PR i fizioterapeut koriste pred svaku utakmicu, sa tim da se PR sa nedelje na ponedeljak, kada se vrsi finansijski apdejt, zbog reklamne robe.

From: Trbazzi

This Post:
00
189556.19 in reply to 189556.18
Date: 7/13/2011 9:39:58 AM
Overall Posts Rated:
309309
Procesuiranje na kraju sezone

Kada se odigra poslednja utakmica u sezoni, zavrsava jedna i pocinje nova sezona. Tada se izvrsavaju procesii drafta, organizovanja novih liga, apdejt plata, reset forme. Posto se forma resetuje, nije preporucljivo te nedelje trenirati formu.

From: Trbazzi

This Post:
00
189556.20 in reply to 189556.19
Date: 7/13/2011 9:41:21 AM
Overall Posts Rated:
309309
3. Taktike:

Osnovna objasnjenja:

Sad kad smo presli dosadne ostave, dolazimo do cool stvari.
Taktike su verovatno deo igre za koji se novi menadzeri najvise interesuju.
Kad koristiti 3-2 zonu? Kako se braniti protiv kretanja? Kad koristiti presing celog terena?
Ja cu pokusati da odgovorim na vasa pitanja, dajuci vam uvid u sve taktike, njihove prednosti i mane, kao i odgovore koja taktika donosi vise/manje prednosti u odnosu na drugu.

Pre nego sto pocnemo, moram da vam napomenem da je snaga odredjena taktike korespodentna snazi odredjenog tima. Svaki tim ima odredjeni prednosti i odredjene mane, koje se trebaju uzeti u obzir prilikom izbora taktike. Uzmimo za primer tim koji ima par odlicnih spoljnih igraca, ali mu nedostaju unutrasnji igraci. Recimo da taj menadzer stalno igra igru pod kosem, i da rejtinzi prikazuju spoljasnje pogotke na nedovljan srednji npr, a unutrasnje pogotke na jadan (srednji). Iako ovaj tim igru pod kosem, jasno je da je on jaci spolja. Kad bi ovaj tim imao ujednacene igrace (jace unutrasnje igrace od postojecih) igranje 2-3 zone protiv ovog tima bi imalo smisla. Ali posto ovaj tim ima puno bolje spoljasnje igrace ne bi bilo lose odigrati 3-2 zonu ili covek na coveka (m2m). Ovim primerom sam hteo dokazati sta mislim pod onim, snaga odredjene taktike je korespodentna snazi odredjenog tima. Zapamtite uvek treba prouciti protivnika, ali pre svega svoj tim.

Sad kad ste saznali prednosti i mane vaseg tima, koje ce igrati ulogu u odabiru taktike, pretpostavicemo da u ostatku teksta timovi koje cemo uporedjivati imaju identicne igrace. Ovi timovi bi imali iste rejtinge kad bi igrali osnovni napad i covek na coveka.
Izjednacavanjem timova, mnogo je lakse prikazati prednosti i mane odredjenih taktika.

From: Trbazzi

This Post:
00
189556.21 in reply to 189556.20
Date: 7/13/2011 9:41:52 AM
Overall Posts Rated:
309309
Tempo:

Svaka taktika ima odredjeni tempo. On moze biti normalan,brzi ili sporiji. Brzi tempo podrazumeva da ce vasi igraci brze sutati, te da nece cekati da vreme napada odbroji zadnje sekunde. U ovom slucaju vas trener bi „govorio“ igracima da sutaju cesce, kad imaju npr 20% sansi za postizanje kosa, dok bi kod sporijih taktika on govorio igracima da sutaju kad imaju 30% sansi za postizanje kosa. Problem sa taktikama koje koriste sporiji tempo je taj sto ce vreme za napad cesto isteci, ukoliko igraci ne uspeju pronaci dobru poziciju za sut (onih 30%). Taktike sa brzim tempom nije lose koristiti ukoliko igrate protiv jaceg protivnika, kako bi vasi igraci pokusali postici kos cak i kad nemaju najbolju poziciju za to. Sa druge strane, brzi tempo omogucava protivniku vise sansi da postigne kos. Taktike sporijeg tempa je verovatno bolje koristiti protiv jacih protivnika, jer one nece dozvoljavati protivniku previse sanse za postizanje koseva, iz razloga sto ce vasi igraci koristiti vise vremena za organizaciju sopstvenog napada.
Ove taktike takodje imaju prednosti kad se igra protiv slabijih timova. Ukoliko koristite taktike brzeg tempa, igraci ce imati manje sansi za postizanje kosa, ali ce sutati vise. Sa druge strane, koriscenjem taktika sporijeg tempa, vasi igraci ce imati vise sansi za postizanje kosa, ali ce manje sutati.
Vecina menadzera preferira koriscenje brzih taktika protiv slabijih timova.
Jedna bitna stvar kod brzih taktika je da one umaraju igrace vise nego ostale taktike, pa se postarajte da vam igraci imaju solidnu izdrzljivost.

From: Trbazzi

This Post:
00
189556.22 in reply to 189556.21
Date: 7/13/2011 9:44:50 AM
Overall Posts Rated:
309309
Napadacke taktike:

Osnovni napad: Ovo je standardni napad na osnovu koga su zasnovalene ostale ostale taktike. Tempo je normalan, a sutevi su izbalansirani, uglavnom svi igraci sutaju. Ovo je takodje taktika koju bot timovi koriste.
Najefektivnija protiv: bilo koje odbrambene taktike osim covek na coveka, iako moze biti efektivna i protiv ove odbrane ukoliko imate jaci tim. Ukoliko vas protivnik odigra jednu od zona, imacete prednost u jednoj od kategorija (npr ukoliko protivnik odigra 3-2 zonu, imacete prednost iznutra).
Najmanje efektivna protiv: - (covek na coveka)

Pritisni loptu: Ova taktika koristi isti princip sa jednim velikim izuzetkom, koristi brzi tempo. Koriste se najcesce kad menadzeri igraju protiv slabijih timova, kako bi maksimalno iskoristili snagu sopstvenog tima. Ova taktika takodje koristi dodavanje vise nego osnovni napad.
Najefektivnija protiv: pogledati Osnovni napad
Najmanje ekektivna protiv: pogledati Osnovni napa

Strpljivo: Suprotnost taktike Pritisni loptu. Neutralan napade takodje, ali koristi sporiji tempo. Uglavnom se koristi kad se igra protiv jacih timova, kako bi protivniku dozvoljavali sto manje pokusaja za sut. Strpljivo se smatra modernom definicijom smatra spoljasnjom izolacijom, gde ce jedan igrac puno vise sutati nego ostali, dok ce mu ostatak tima pokusati stvarati slobodnu poziciju. Strpljivo pored dodavanja, benefitira puno od tehnike spoljasnjih igraca.

Igra pod kosem: Taktika brzeg tempa sa fokusom na unutrasnje suteve. Vecinu suteve ce uzimati krilni centar i centar. Pored ove 2 pozicije i ostatak tima ce pokusati postici kos, pogotovo krilo. Plej igra vaznu ulogu u ovoj taktici, i ukoliko zeliti doziveti pun efekat ove taktike, ne bi bilo lose da obezbedite pleja sa dobrim dodavanjem. Ovo je taktika koju najvise BB menadzera koristi.
Najefektivnija protiv: 1-3-1, 3-2 zona (ovim redosledom)
Najmanje efektivna protiv: 2-3 zona

Igra na centra: Taktika sporijeg tempa sa fokusom na unutrasnji sut. Vecinu suteva ce uzimati krilni centar i centar. Za razliku od igre pod kosem, krilo ce uzimati manje ucesca u postizanju koseva, a vise ce ucestvovati u organiziciji napad, tako da je kod igre na centra pozeljno dodavanje na 3 spoljasnje pozicije.
Najefektivnija protiv: 1-3-1 zona, 3-2 zona (ovim redosledom)
Najmanje efektivna protiv: 2-3 zona

Kretanje: Taktika normalnog tempa sa fokusom na suteve sa distance i poludistance. Vecinu suteve ce uzimati bekovi i krilo. Osnovna razlika izmedju ove taktike i trci i sutiraj, je to sto kretanje koristi vise dodavanja, a manje pokusaja za 3p.
Najefektivnija protiv: 2-3 zona
Najmanje efektivna protiv: 1-3-1 zona, 3-2 zona (ovim redosledom)

Trci i sutiraj: Taktika brzog tempa, koju je pored igre pod kosem, najcesce koriscena taktika u BB svetu. Slicna je kao kretanja, vecina suteve je fokusirana spolja, sa tim sto ce kod ove taktike igraci pokusavati vise suteva za 3p.
Najefektivnija protiv: 2-3 zona
Najmanje efektivna protiv: 1-3-1 zona, 3-2 zona (ovim redosledom)

Sutevi spolja: Taktika sporog tempa fokusirana na sut spolja/iznutra. Ova taktika nije cesto koriscene zbog mnogih greska, ali se pojavom novog engina to promenilo. Iako u prirucniku igre navodi da je ovo taktika fokusirana na spoljasnje i unutrasnje suteve, a manje na suteve sa srednje udaljenosti, ovo je taktika koja forsira sut za 3p najvise od svih taktika. Iz tog razloga, pored naravno skok suta, ovo taktika benefetira mnogo od spoljasnjeg suta. Krilni centar takodje igra vaznu ulogu u ovoj taktici i pozeljno je da on ima dobar skok sut (i spoljasnji sut) jer ce i on uzimati dosta suteve sa distance.
Najefektivnija protiv: 2-3 zona
Najmanje efektivna protiv: 1-3-1 zona, 3-2 zona (ovim redosledom)

From: Trbazzi

This Post:
00
189556.23 in reply to 189556.22
Date: 7/13/2011 9:46:44 AM
Overall Posts Rated:
309309

Odbranbene taktike:

Covek na coveka: Standardna odbrana na kojoj su zasnovane sve ostale. Ovo je odbrana koju koriste svi bot timovi. Za razliku od osnovne taktike koja je standardna napadacka taktika, covek na coveka je taktika koju vecina menadzera koristi. Predstavlja najsigurni opciju, bez puno rizika. Svaki igrac je zaduzen za jednog protivnickog igraca.
Najefektivnija protiv: Osnovni napad, Pritisni loptu, Strpljivo
Najmanje efektivna protiv: Igra pod kosem, Igra na centra, Kretanje, Trci i sutiraj, Sutevi spolja

2-3 zona: Odbrana koje u mnogome povecava unutrasnju odbranu, kao i skok. Za uzvrat, smanjuje dosta spoljasnju odbranu. Koristi sporiji tempo.
Najefektivnija protiv: Igra pod kosem, Igra na centra
Najmanje efektivna protiv: Kretanje, Trci i sutiraj

3-2 zona: Odbrana koja povecava spoljnu odbranu, ali smanjuje unutrasnju. Sporiji tempo.
Najefektivnija protiv: Kretanje, Trci i sutiraj, Sutevi spolja
Najmanje efektivna protiv: Igra pod kosem, Igra na centra

1-3-1 zona: Odbrana koja jako povecava spoljasnju odbranu (vise nego 3-2 zona), ali drasticno smanjuje unutrasnju (takodje vise nego 3-2 zonu). Pored unutrasnje odbrane, smanjuje i skok.
Najefektivnija protiv: Kretanje, Trci i sutiraj, Sutevi spolja
Najmanje efektivna protiv: Igra pod kosem, Igra na centra

Presing celog terena: Odbrana koja ce povecati izgubljene lopte vaseg protivnika. Ali ce drasticno smanjiti izdrzljivost vasih igraca, kao i odbranu i skok. Tempo je jako brz. Pre nego sto pocnete koristiti ovu odbranu, postarajte se da vasi igraci imaju jako visoku izdrzljivost. U suprotnom, ova odbrana ce imati negativne efekte, vasi igraci ce se brzo umoriti sto ce rezultirati losijom igrom kako u odbrani, tako i u napadu.
Dobra odbrana ukoliko protivnicki igraci imaju losu tehniku (pogotovo plej).
Najefektivnija protiv: Pritisni loptu, Trci i sutiraj, Igra pod kosem
Najmanje efektivna protiv: Strpljivo, Igra na centra

2-3 dilema?
Pojavom novog endzina sve vise menadzera je izrazavalo nezadovoljstvo jer je ova taktika zaustavljale protivnicke unutrasnje igrace u solidnoj meri, ali nije uspevala uraditi to isto sa spoljasnih igracima. Iz tog razloga sve je veci broj menadzera koji se brane 3-2 zonu, ukoliko njihov protivnik igra pod kosem, ili na centra. Osnova ovoga je to sto ce na taj nacin zaustaviti protivnikove spoljasnje igrace da dodaju loptu kc i c, a takodje ce zaustaviti spoljasnje suteve.

From: Trbazzi

This Post:
00
189556.24 in reply to 189556.23
Date: 7/13/2011 9:47:35 AM
Overall Posts Rated:
309309
***Pitanja***


Koja odbrana je dobra protiv kog napada?

Osnovni napad...................................covek na coveka
Pritisni loptu.......................................covek na coveka
Strpljivo..............................................covek na coveka
Igra pod kosem...................................2-3 zona
Igra na centra......................................2-3 zona
Kretanje..............................................3-2 zona, 1-3-1 zona
Trci i sutiraj.........................................3-2 zona, 1-3-1 zona
Sutevi spolja........................................3-2 zona, 1-3-1 zona


From: Trbazzi

This Post:
00
189556.25 in reply to 189556.24
Date: 7/13/2011 9:48:08 AM
Overall Posts Rated:
309309
Entuzijazam:

Za svaku utakmicu (sem prijateljskih utakmica i utakmica privatnih liga koje se automatski igraju kao normal) mozete birati nivo zaalaganja vaseg tima. Na startu sezone vas entuzijazam ce biti 5, i uvek ce teziti ka tom broju. Sto je veci entuzijazam, vasi igraci ce bolje igrati. Postojace 3 razlicita nacina ulaganja entuzijazma u utakmicama:
-opusteno: vasi igraci ce se stedeti i igrace na malo losijem nivou. Prednost ovog nacina zalaganja, je to sto ce se nakon odigrana utakmice nivo entuzijazma kod vasih igraca povecati za grubo receno, oko 33%.
-normal: vasi igraci ce ulagati prosecan trud u igri. Vazno je znati da ukoliko je vas entuzijazam veci od osnovnog nivoa (5), on ce postepeno opadati, i obrnutno, ukoliko je manji, on ce se postepeno povecavati.
-mec sezone: vasi igraci ce ulagati ogromnu kolicinu truda, ostavljati srce na terenu u zelji da pobede. Ali ovaj nacin zalaganja ima jednu manu, entuzijazam ce se nakon odigrane utakmice prepoloviti. Iz tog razloga, nemojte vezati vise meceva sezone zaredom, obice vam se od glavu.

Generalno uverenje je da je maksimalan nivo entuzijazma 12, ukoliko se vas tim i dalje takmici u nacionalnom kupu. Moguce je imati entuzijazam preko 12 nakon utakmice, ali ce se on do pocetka sledece smanjiti.


From: Trbazzi

This Post:
00
189556.26 in reply to 189556.25
Date: 7/13/2011 9:52:09 AM
Overall Posts Rated:
309309
Skilovi:

Ovaj deo prirucnika je ustvari jedna vrsta uvoda u trening, ali ipak svrstan u deo o taktikama.

Objasnjenje skilova:

Skok sut: Mnogi menadzeri smatraju skok sut za najvazniji napadacki skil u igri, bez obzira na poziciju (da, nije lose imati centra koji moze sutnuti i sa poludistance). Sto je veci skok sut, vece su sanse da vas igrac postigne kos.

Spoljasnji sut: Sto je veci ovaj skil, vece su sanse da vas igrac postigne tricu, ili „dugacku“ dvicu. Ovaj skil je najpotrebniji beku. Dosta menadzera smatra da ovaj skil nije toliko vazan kao ostali spoljasnji primarni skilovi, te da ne treba preterivati u treningu spoljasnjeg suta.

Spoljasnja odbrana: Smatra se za najvazniji skil bekova, kao i krila. U BB svetu sve je uvazenije misljenje da je ovo najvazniji skil u igri, od uvodjenja novog engina. Sto je veci ovaj skil, vece su sanse da ce vas igrac zaustaviti spoljasnje suteve protivnickog igraca koga cuva, kao i da cu prouzrokovati vise izgubljenih lopti.
Znate onu: „Napad donosi publiku, odbrana donosi trofeje“.

Tehnika
: Skil koji odredjuje koliko je vas igraca vest sa loptom. Sto je veci skil, to ce vas igrac manje gubiti lopte.

Prodornost: Predstavlja sposobnost igraca da prodre do kosa, i sam sebi obezbedi sto bolju poziciju za sut. Prodornost se uglavnom smatra kao sekundarni ili tercijalni skil, za svaku poziciju.

Dodavanje: Sposobnost igraca da nadje otvorenog saigraca. Vecim dodavanjem, igrac ce stvoriti bolje sanse za pogodak svojim saigracama. Dodavanje je dobilo na vaznosti od uvodjenja novog engina, pogotovo kad se igraju unutrasnji napadi. Razlog je taj sto spoljasnji igraci moraju imati ovaj skil na zadovoljavajucem nivou, kako bi uspeli preneti loptu do unutrasnjih igraca.

Sut iznutra: Sposobnost igraca da uspesno realizujes sut pod kosem, i blizu kosa. U ovaj skil se ubrajaju polaganja i zakucavanja.

Unutrasnja odbrana: Isto kao sto vasi spoljasnji igraci trebaju imati spoljasnju, tako i vasi unutrasnji igraci trebaju imati unutrasnju odbranu (KC i C pogotovo). Ovaj skil predstavlja sposobnost igraca da zaustave pokusaje protivnickih igraca koji su blizu kosa.

Skok: Skil koji govori koliko cesto ce vas igrac ugrabiti loptu, nakon promasenog suta. Najvazniji je unutrasnjim igracima, ali spoljasnji takodje mogu benefitirati od ovog skila, jer ce vas tim tako steci vecu prednost u skokovima.

Blokiranje: Sposobnost igraca da blokira protivnika prilikom pokusaja za sut. Vecina iskusnijih menadzera smatra blokiranja za najmanje koristan skil u igri, te vecu vaznost pridaju ostalim unutrasnjim skilovima (sut iznutra,un.odbrana,skok).

Izdrzljivost: Sto je manja stamina, vasi igraci ce se brze umarati i igrati lose sto vise utakmica odmice. Ovaj skil je posebno koristan ukoliko vas tim igra taktike brzeg tempa. Vazno je znati da ce izdrzljivost igraca opadati, bez obzira na godine (da, vasem klincu od 18 god moze opasti izdrljivost).

Slobodna bacanja: Pomaze kod iskazane preciznosti sa linije slobodnih bacanja. Unutrasnji igraci ce cesce biti faulirani, ali je ova vestina jednako vazna za sve pozicije.



Last edited by Trbazzi at 7/13/2011 9:52:28 AM

From: Trbazzi

This Post:
00
189556.27 in reply to 189556.26
Date: 7/13/2011 9:53:41 AM
Overall Posts Rated:
309309
4. Trening

Osnove treninga

Kao sto je vec napomenuto trening je bez dvojbe najvaznija stvar u igrici. Definitvno je zanimljivo kombinovati razne treninge i minute u mecu igraca koji dobija ceo trening, ali to isto zna biti veoma zahtevno. Pocecemo sa nekim osnovama o treningu.

Update treninga je po nasem vremenu petkom, nesto posle 11. Igrac da bi dobio pun trening mora da odigra bar 48 min na poziciji koja je izabrana za trening te nedelje. Npr, ako odlucite da trenirate JS za bekove (plej i bek) potrebno je da trenirani igrac odigra 48 min na nekoj od te dve pozicije, ili kombinovano, da igrom na te dve pozicije sakupi bar 48 min. 48 min je minutaza koja je potrebna za ceo trening tokom jedne nedelje, tako da je nepreporucljivo da igrac dobija vise minuta na toj poziciji, vec da se se taj prostor iskoristi za treniranje drugih igraca. Na osnovu toga, ako igrac odigra 24 min na trening poziciji, on ne dobija 50% treninga. Trening nije linearan, vec je eksponencijalan (visa matematika). Ovo znaci da je bolje da se prebaci na neki od timskih treninga ako zeljeni igrac ima manje od 45 min na trening poziciji. Poenta price, veoma je vazno da igrac u toku nedelje ima 48 min na trening poziciji, jer tako najbrze napreduje. Vazno je napomenuti da se trening moze menjati u toku nedelje, vazno je sta je namesteno petkom neposredno pred update u petak.

Igrac je napredovao ukoliko je zelena strelica pored skila, a isto tako se moze desiti da se pored skila nekog igraca nadje crvena strelica, ona oznacava da je vrednost nekog skila kod datog igraca opala. To se desava kada igraci udju u kasne godine (oko 32) i njhovi skilovi pocinju polako da opadaju. Isto tako je normalno da stamina (izdrzljivost) opada kod svih igraca, pa po potrebi treba poraditi na tom treningu da igraci budu u tip-top formi.

Bitno je napomenuti da nivo sposobnosti trenera znatno utice na brzinu napredovanja. U zavinosti od vase finansijske situacije neophodno je obezbediti bar trenera lvl 4 za nize lige, mada je pozeljno lvl 5. Sto su vece ambicije, tako je i potreba za boljim trenerom veca. Recimo da je trener 5 sasvim zadovoljavajuci, a trener lvl 6 idealan. Svetski priznat trener (lvl 7) je vec luksuz, koji si samo prvoligasi mogu priustiti.

Advertisement