BuzzerBeater Forums

Pomoc - Polski > Ocena meczowa - rzut z dystansu

Ocena meczowa - rzut z dystansu

Set priority
Show messages by
This Post:
00
106587.19 in reply to 106587.18
Date: 8/31/2009 10:45:43 AM
Overall Posts Rated:
2222
Zasady także i tu nie klarują sytuacji. Skądinąd w tym widzę największy urok BB - nadinterpretacja i subiektywne oceny.

Według mnie relacja miedzy IS i JR jest dość wątpliwa. Albowiem często zdarzają się zawodnicy mające wysokie IS, JS i przy tym niskie JR. Mam w składzie dwu takich zawodników, w tym jeden ma bardzo wysokie JS, średnie IS i niskie JR.

Czemu ta relacja (IS i JR) jest wątpliwa? Bo tacy zawodnicy jak podałem powyzej powinni:
- dobrze rzucać z pod samego kosza (wsady/kelnery) - wysokie IS
- słabo rzucać z odległości 2-3 metrów - niskie JR
- dobrze rzucać z odlgłosci 4-5 metrów (wysokie JS)
- słabo rzucać "za 3" - niskie JR.

Trochę dziwne. Prawda? Jesli ktoś potrafi rzucić z 1 i z 4 metrów, to i z 3 powinien dobrze sobie radzić. Co więcej moi zawodnicy (fajne IS i JS, a niskie JR) fajnie rzucają i z pod kosza i z półdystansu. Schody zaczynają się w temacie rzutów z dystansu.

Czy więc IS jest samodzielną umiejetnością? Nie. Myślę że przejście między pod koszem a dystansem jest płynne. I im bliżej kosza tym ważniejsze IS, a im dalej tym ważniejsze JS i JR. Widzę to tak:
- odległość 0-1 m - 100% IS
- odległość 1-3 m - 50% IS 50% JS
- odległość 4-5 m - 10% IS 80% JS 10% JR
- odległość 5-7 m - 60% JS 40% JR
itd.

Nie mam kogów gry. Zgaduje. Poszczególne wartości są wyssane z palca. Chodzi o schemat. Dla każdego rzutu komp. określa dystans i współczynnik jakości rzutu zależy od składowych IS, JS i JR. W tej kolejności: blisko, średnio, daleko.

Pokrywa się to z pewną logiką. Nie jest sprzeczne z zasadami gry. Pokrywa się z moimi obserwacjami. A co więcej - twórcy gry nazwali dwie umiejętności "jump shoot" i "jump range". A trzecią "inside shoot". Dla mnie oznacza to że JR stanowi dodatek do JS na dystansie, a IS to zachowanie pod samym koszem. JS zaś to ta najbardziej uniwersalna i podstawowa umiejętność oddawania rzutów.

Pokrywa się to też z powszechnością umiejętności. Czyli z treningiem. JS trenuje się dla wielu zawodników i minimum dwu pozycji. IS i JS można dla jednej. Czemu? Według mnie dlatego że JS jest najbardziej uniwersalne i potrzebne.

Takie są moje przemyślenia na temat tych 3 umiejętności. I dlatego jak dla mnie każdy zawodnik nie może być w żadnej kiepszczakiem.

Nasuwa się kolejne pytanie - o obronę. Czy to co powyżej może implikować że i przejście z wykorzystania OD w ID jest płynne? Czy więc każdy gracz powinien nie być czarny w "tej drugiej" umiejętności obronnej? Dla mnie tak. U mnie nawet C ma obronę na dystansie minimum porządną. I wydaje mi się że to daje efekty.

This Post:
00
106587.20 in reply to 106587.19
Date: 8/31/2009 3:18:27 PM
Overall Posts Rated:
7272
Witam, W nawiązaniu do dyskusji prowadzonej przez mądre głowy nasuwa mi się jedno pytanko w pewnym sensie w kontekście tej dyskusji. Otóż w regułach napisane jest co następuje:
Rzut z bliska: Lepiej rzucający z bliższej odległości zawodnik, będzie częściej rzucał za dwa punkty.
Teraz tak: Wydaje się, że powinno odnosić się to tylko do C i PF, bo w treningu tylko rzut z bliska trenowany jest przez C i PF, ale w copy powyżej piszą wyraźnie, że będzie częściej rzucał za 2 pkt, a dwa punkty jak wiecie to nie tylko trumna, ale również stopa przed linią rzutów za 3 pkt. Więc pytanie brzmi czy zatem warto trenować u PG, SG i SF-a rzut z bliska, bo skoro tak piszą w regułach akcja w i za trumną, a przed linią rzutu za 3 jest rzutem co prawda z półdystanu ale w sumie zgodnie z regułami za 2 pkt... Czyli-co wpływa na rzut z półdystansu np.na rzut za pomalownym. Rzut z wyskoku czy rzut z bliska? Jak gramy np. LI większość rzutów oddawanych jest z bliskiej odległosci od kosza i czasami robią to i PG i SG i SF, a więc czy to już jest rzut z bliska? Czy jednak nie JS? Pozdrawiam.

This Post:
00
106587.21 in reply to 106587.19
Date: 8/31/2009 5:26:08 PM
Overall Posts Rated:
145145
Kłopoty z interpretacją powodują... rywale. Zawsze są inni, a ponieważ każdy ma inny skład nierealne jest dokładne przetestowanie danych założeń.

Myślałem nad Twoją interpretacją JR i już miałem próbować obalać Twoje pomysły (żartuję :), kiedy zajrzałem do reguł w wersji oryginalnej. I co wyczytałem:
"Jump Range: A player with a higher jump range will find that the effectiveness of his jump shot decreases less with distance."
I sprawa się wyjaśniła. JR dotyczy wyłącznie JS. Koniec kropka.

Nieco inaczej ma się sytuacja z traktowaniem IS i JS. Zaciekawił mnie zwrot "Perimeter Defense" w ocenach meczowych. Poczytałem trochę i wyczytałem, że:
"Perimeter - The area in the forecourt behind the free throw circle, from which outside shots are taken."
lub też:
"Perimeter - The area outside the three-second lane area.
Three-Second Lane - An area that extends from the baseline under the basket to the free-throw line. Also called the "key".
A "key" to "pomalowane" po naszemu.
Czyli ta "obrona na dystansie" (bo tak mimo wszystko najłatwiej to wytłumaczyć) to najprawdopodobniej obrona poza "pomalowanym".
Ponieważ "jump shot" to faktycznie każdy rzut z wyskoku, tak więc dotyczyłby on każdego rzutu spoza "pola 3 sekund", z którego rzuty wykonywane są tylko i wyłącznie dzięki IS. Choć niekoniecznie tylko i wyłącznie, bo być może w tym miejscu jest szansa na wciśnięcie paru % JS - zależnie od odległości od kosza.

Z drugiej strony RafikWielki słusznie zauważył - reguły mówią, że:
"Inside Shot: A better inside shooter will make more two-point baskets."
A to potwierdzałoby Twoją teorię, że mimo wszystko wpływają one na rzuty oddawane także spoza "pomalowanego". Tyle, że to JS może być podstawowym elementem tej układanki, a odpowiednio wysoki IS znacznie zwiększać szansę trafienia za dwa.

Tym razem krótko, bo muszę to jeszcze przemyśleć :)
W następnym odcinku driving :D

This Post:
00
106587.22 in reply to 106587.21
Date: 9/1/2009 8:15:31 AM
Overall Posts Rated:
2222
Ciekawe spostrzeżenie. Ba! powiedział bym że rewolucyjne. Zwłaszcza co do obrony.

Jeśli chodzi o IS i JS to zgadzam się że IS to rzuty w pomalowanym. Ale wcale nie oznacza to że wszystkie rzuty w pomalowanym są IS. Część może być JS. To dość logiczne i zgodne z zapisem reguł. Czyli wszystkie IS to rzuty z pomalowanego, ale nie wszystkie rzuty z pomalowanego to IS.

Również rozsądna wydaje się relacja między JS i JR tak jak przedstawiłeś. I tu niewiele można już dodać. Można jedynie zgadywać gdzie JR ma małe, a gdzie zaczyna mieć większe znaczenie.

Najciekawiej rysuje się kwestia obrony. Ta jest prostsza bo zakłada się na dwu umiejętnościach. OD i ID. A jeśli ID to obrona w pomalowanym, a OD to obrona poza tą strefą, to chyba dla wielu użytkowników BB jest to informacja bardzo istotna. Przy każdej taktyce nawet C oddaje wiele rzutów z poza pola 3 sekund. Zapewne korzysta wtedy z całkiem innych umiejętności niż IS. Ale jego obrońca nagle korzysta z OD.

Jak wiemy dziś najlepsi C nie uczą się wcale OD. Czy to co napisałeś może oznaczać iż jest to poważny błąd? Niedopatrzenie. Nagle legenda polskich bois J. Wiśniewski jest ... najwyżej przeciętnym obrońcą? Może nie zauważamy tych braków bo przejście od ID do OD jest płynne? I najlepsi gracze rekompensują słabe OD wysokim ID. Co jednak nadal jest tylko maskowaniem błędów. Co o tym sądzisz?

This Post:
00
106587.23 in reply to 106587.22
Date: 9/1/2009 3:10:57 PM
Młoty Stargard
PLK
Overall Posts Rated:
838838
jeden z moich obrońców rzucał dzis z wyskoku z około 2 metrów
jak też rzucał hakiem z poza pomalowanego....

This Post:
00
106587.24 in reply to 106587.22
Date: 9/1/2009 3:57:08 PM
Overall Posts Rated:
145145
Jak wiemy dziś najlepsi C nie uczą się wcale OD. Czy to co napisałeś może oznaczać iż jest to poważny błąd? Niedopatrzenie. Nagle legenda polskich bois J. Wiśniewski jest ... najwyżej przeciętnym obrońcą? Może nie zauważamy tych braków bo przejście od ID do OD jest płynne? I najlepsi gracze rekompensują słabe OD wysokim ID. Co jednak nadal jest tylko maskowaniem błędów. Co o tym sądzisz?

Z nowym silnikiem sytuacja już nie wygląda tak strasznie, bo teoretycznie rzucającego z dystansu C może pilnować PG, tak więc sprawa słabego OD u C jakby przestaje istnieć. Faktem jest jednak to, że mój C, który nie ma prawa trafiać za 3 (ze względu na JR, bo JS ma nienajgorszy) rzuca co prawda mało, ale skuteczność za trzy wynosi 35,7% :) Czym to jest spowodowane? Myślę, że brakiem OD u pilnującego go z reguły gracza. podkoszowego.
Tak więc pewnie większej krzywdy by się takim zawodnikom nie robiło, gdyby mieli chociaż przeciętny poziom tej umiejętności. Czy jednak warto? Trzeba by najpierw dobrze poobserwować nowy silnik i sprawdzić, ile takich rzutów z dystansu jest bronionych przez innego C, a ile przez graczy obwodowych.

This Post:
00
106587.25 in reply to 106587.24
Date: 9/1/2009 4:15:06 PM
Overall Posts Rated:
7272
Witam.Wątek z reguł:
* Rzuty z dystansu, Obrona na obwodzie: Duże znaczenie obrońców (PG i SG), średnie SF, małe PF.
Wynika z tego, że o obronie na obwodzie decyduje PG i SG oraz SF a więc OD u C raczej jest wątpliwa, ale mogę się mylić. W kwesti obrony na dystansie raczej jestem za tym, że to obrońcy decydują a C napewno nie. Proszę o ewentualny komentarz.Pozdrawiam.

This Post:
00
106587.26 in reply to 106587.25
Date: 9/1/2009 4:16:23 PM
Overall Posts Rated:
7272
No chyba, że obrona na obwodzie a obrona na dystansie to dwie różne sprawy...

This Post:
00
106587.27 in reply to 106587.25
Date: 9/2/2009 3:39:55 AM
Overall Posts Rated:
145145
Tutaj chodzi o dane do statystyk meczowych. Jeżeli to one decydują o przebiegu spotkania, to:
1. Wyjątkowo często się mylą :), bo jest mnóstwo meczów, w których statystyki nie odzwierciedlają wyniku.
2. Po co PG czy SG rzut z bliska? A jakby nie patrzeć większość twierdzi (niekoniecznie słusznie), że jest potrzebne.

Jeżeli tylko te statystyki decydują, do wszystkie pozostałe rozważania nie mają sensu.
Ale w regułach jest napisane, że określają one co dzieje się podczas posiadanie piłki (tłumaczenie jest w miarę dokładne). Ale nie pisze nic o rzucie. Może być tak, że służą one do wyliczania prawdopodobieństwa oddania rzutu z danego miejsca, przechwytu, zbiórki itp., ale już w chwili, gdy zapadnie decyzja o tym, kto wyskoczy do zbiórki, czy też kto rzuca (i broni) zaczynają grać rolę umiejętności poszczególnych zawodników.
Być może są one wtedy rozpatrywane osobno, być może tylko modyfikują wpływ siły zespołu. Trudno powiedzieć, a i tak to wszystko jest w sferze rozważań i domysłów.

Być może jest tak, że przewaga (drużynowa) w ataku z dystansu powoduje, że większość rzutów będzie rzucana właśnie z dystansu (taktyki obu drużyn są wkalkulowywane w statystyki, TiE i CT nie) - choć naturalnie taktyka podkoszowa może nieco ten rozkład akcji zmienić. Ale o samym rzucie decydują umiejętności zawodników (choć niekoniecznie, bo być może umiejętności tylko modyfikują wyliczoną siłę całej drużyny - jest to dosyć prawdopodobne, bo przy taktykach na styk mogłoby to decydować o przewadze konkretnej drużyny). Dlatego właśnie często ustawia się najlepszego obrońcę przeciwko najlepiej rzucającemu rywalowi. A takiej sytuacji, jeżeli wypadnie, że ma rzucać C i bronić go C, to lepiej, aby ten drugi miał jakiś tam poziom OD :)

This Post:
00
106587.28 in reply to 106587.24
Date: 9/3/2009 4:10:00 AM
Overall Posts Rated:
2222
Ja nie jestem taki pewien czy nowy silnik pomaga centrom i skrzydłowym bez OD. To jest obserwacja?

Osobiście zdarza/ło mi się grać całą 5tką potrafiącą rzucać z półdystansu. A najczęściej przynajmniej 4 graczy z rzutem z wyskoku. I co? I wówczas C/PF przeciwnika dość często musieli bronić poza pomalowanym. A może zespół z wyższymi umiejętnościami kozłowanie + podania, potrafi generować lepsze sytuacje w ataku np. kiedy SG rzuca za 3 w asyście C przeciwnika?

Napisałeś że teoretycznie "rzucającego z dystansu C może pilnować PG". Tak ale tak samo rzucającego z dystansu PG może pilnować C...

Jakkolwiek według mnie takie sytuacje się zdarzają i to chyba częściej. I dopóki gramy na niskim poziomie to wszystko jest ok. Ale na poziomie wysokich lig i reprezentacji może to być te parę straconych punktów, na które pozwolić sobie nie można. Więc jak dla mnie C z okropną obroną na dystansie jest czymś nie do zaakceptowania.

This Post:
00
106587.29 in reply to 106587.28
Date: 9/3/2009 2:05:16 PM
Overall Posts Rated:
145145
Pewnie, że PG może pilnować C, ale taka sytuacja zdarza się rzadziej, niż odwrotna. Bo założenie jest takie, że dany rzut broni zawodnik, który najbardziej się do tego nadaje. Dlatego mimo wszystko częściej będzie tak, że C będzie bronił PG.
Tak czy inaczej, najczęściej (zwłaszcza przy obronie Każdy swego) rzucającego za 3 C będzie pilnował C.
Pytanie jest takie, czy faktycznie dla tych kilku rzutów (z reguły nie więcej niż 2-3 sytuacje C vs C) warto tracić czas na trening OD dla C. O tym już musi każdy sam zadecydować.

Jeżeli chodzi o kozłowanie, to zdecydowanie ma to istotne znaczenie. Nie wiem, czy coś zmieniali w tej kwestii (takiej informacji nie było), a do tej pory kozłowanie nie powodowało zmiany pozycji zawodnika pilnującego. Wg mnie kozłowanie (liczone drużynowo - tak mi się wydaje) zwiększa mnożnik szans na trafienie lub też raczej obniża mnożnik utrudniania rzutu przez rywala (w odróżnieniu od wejść pod kosz, które umożliwiają minięcie obrońcy i rzut z czystej pozycji). Wydaje mi się, że kozłowanie i wejścia pod kosz w pewnym stopniu się dublują, choć liczone są chyba mimo wszystko w nieco inny sposób.

Advertisement