Klimat
Klimat Hiszpanii jest zróżnicowany, od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, po gorący i suchy na równinach Andaluzji. Centrum kraju charakteryzuje się klimatem kontynentalnym. Jest to teren otoczony pasmami górskimi, w związku z czym nie dociera tam wilgotne powietrze i jest bardzo sucho. Występują duże amplitudy temperatur dziennych jak i rocznych. Latem na całym obszarze kraju z wyjątkiem północnego wybrzeża, jest gorąco i słonecznie. Średnie temperatury wynoszą 12 °C w styczniu i 25° w lipcu, roczna ilość opadów sięga 250 mm. Madryt, leżący na wysokości 660 m, ma średnie temp. 5 °C w styczniu i 24 °C w lipcu. Północ kraju jest terenem zdecydowanie wilgotnym. Występują tam spore opady, a temperatury są umiarkowane. Niewielkie amplitudy miesięczne wskazują na łagodne zimy (od 6 °C do 10 °C) i chłodne lata (średnio poniżej 22 °C). Obszar wybrzeża na wschodzie i południu kraju przejawia cechy klimatu śródziemnego z wpływem klimatu morskiego, im bardziej na południe tym bardziej gorący klimat. Jest to teren raczej suchy, z gorącym latem (ponad 22 °C) i łagodną zimą (od 6 °C na północno-wschodnim wybrzeżu do ponad 10 °C na południu).
Strefy klimatyczne w Hiszpanii:
* Strefa klimatyczna: Podzwrotnikowa
* Klimat: Śródziemnomorski
Język
W Hiszpanii status urzędowego ma język: kastylijski (potocznie zwany hiszpańskim), oraz regionalnie także: kataloński, baskijski i galisyjski. Zgodnie z zapisem w konstytucji Hiszpanii, każdy obywatel tego kraju ma obowiązek znać język kastylijski.
Język kataloński jako urzędowy występuje w Katalonii i na Balearach. Poza tym używany jest w Pasie Zachodnim (Aragonia) i w comarce Carche na terenie Murcji. Na terenie wspólnoty autonomicznej Walencja, używany jest wariant języka katalońskiego – walencjański. Język galicyjski jako urzędowy występuje tylko w Galicji. Ponadto używany jest w prowincjach León i Zamora, jednak nie ma tam statusu urzędowego. Język baskijski jako urzędowy występuje w Kraju Basków i na północy Nawarry. W gminach doliny Arán w katalońskiej prowincji Lleida, obowiązuje język aranejski, wariant oksytańskiego.
Występują także liczne języki i dialekty romańskie, które nie mają statusu urzędowych w żadnej z hiszpańskich gmin. Są to:
* asturleoński, w skład którego wchodzą: asturyjski (używany w Asturii), kantabryjski (używany w Kantabrii), leóński (używany w prowincjach: León i Zamora), estremadurski (używany w Estremadurze)
* aragoński (używany w Aragonii)
* portugalski (niegdyś używany w niektórych gminach na terenie Estremadury, graniczących z Portugalią; obecnie praktycznie nie używany)
Sport
Hiszpania odnosi ogromne sukcesy w piłce nożnej. W roku 2010 reprezentacja wywalczyła Mistrzostwo Świata, a dwa razy w 1964 i 2008 zdobyła Mistrzostwo Europy. Hiszpańska liga Primera Division, jest najlepsza ligą w piłce nożnej na świecie[12]. W Hiszpanii znajdują się również największe i najbogatsze kluby piłkarskie na świecie: Real Madryt, który ma najwięcej kibiców na świecie[13] oraz FC Barcelona[14], drugi najbogatszy klub piłkarski na świecie. Hiszpanie są także wybitnym krajem jeżeli chodzi o kolarstwo. Obecnie najlepszym hiszpańskim kolarzem jest Alberto Contador – trzykrotny zwycięzca Tour de France (2007,2009,2010), Giro d'Italia (2008) oraz Vuelta a España (2008). Hiszpanie są także jedną z najlepszych ekip w koszykówce. Liderem ich zespołu jest Pau Gasol, obecnie grający w Los Angeles Lakers. Z Hiszpanii pochodzi też tenisista Rafael Nadal, rywalizujący z Rogerem Federerem o miano najlepszego tenisisty w historii. Hiszpanie odnoszą też sukcesy w Formule 1. Z tego kraju pochodzi dwukrotny mistrz świata Fernando Alonso.