BuzzerBeater Forums

BB Moldova > U21 National Team Debate Thread

U21 National Team Debate Thread (thread closed)

Set priority
Show messages by
This Post:
00
325099.2 in reply to 325099.1
Date: 9/20/2024 2:44:28 PM
Turtle_man
II.4
Overall Posts Rated:
4848
Second Team:
Turtle_man II
Dear Moldova citizens. I'm one of the candidates in U21 head coach. My goal as a coach is not only to create winning strategies and achieve high results in matches, but also to train young basketball players - future leaders who will be able to represent Moldova in the national team. I believe that the U21 national team is a particularly important stage for young players, when they are still forming their arsenal of professional skills and basketball philosophy. Therefore, my training program focuses not only on physical preparation and improvement of tactical skills, but also on team spirit, sense of responsibility and individual motivation of athletes.

I am convinced that my work experience and deep understanding of basketball could help the Moldovan youth team reach new heights.

Dragi cetățeni ai Moldovei. Sunt unul dintre candidații la antrenorul principal U21. Scopul meu ca antrenor este nu doar să creez strategii de câștig și să obțin rezultate înalte în meciuri, ci și să pregătesc baschetbalisti tineri – viitori lideri care vor putea reprezenta Moldova în echipa națională. Consider că naționala U21 este o etapă deosebit de importantă pentru tinerii jucători, când încă își formează arsenalul de aptitudini profesionale și filozofia baschetului. Prin urmare, programul meu de antrenament se concentrează nu numai pe pregătirea fizică și îmbunătățirea abilităților tactice, ci și pe spiritul de echipă, simțul responsabilității și motivația individuală a sportivilor.

Sunt convins că experiența mea de muncă și înțelegerea profundă a baschetului ar putea ajuta echipa de tineret a Moldovei să atingă noi culmi.

SterSiX/Vėžliukas