Gospodarka
Gospodarka tego kraju opiera się głównie na produkcji Maluchów, a także na produkcji wina, które nie zawiera siarki, co jest ogólnie uważane za herezję. Podstawą gospodarki jest też wytwarzanie samochodów marki Bburago. Najchętniej kupowanym sprzętem domowym we Włoszech są telewizory, wylatujące przez okno podczas transmisji meczów piłkarskich, zwłaszcza tych z Ligi Mistrzów. Włochy eksportują głównie kryzys gospodarczy oraz zadłużenie walcząc o zaszczytne pierwsze miejsce z Grecją.
Religia
Główną religią we Włoszech jest calcio. Calcio jest tylko ogólną nazwą religii, ponieważ piłka w tym kraju dzieli się na inne odłamy. Sporo wyznawców ma Kościół Przenajświętszego Juventusu Turyńskiego pod Wezwaniem Moggiego. Innym ważnym kościołem jest również Kościół Milanu, wyróżniający się zaawansowanym wiekiem kapłanów. Pozostała część to sekty, m. in. wyznawcy kościoła Interu, Violi, Genoi, Napoli czy Torino. Obserwuje się nawet wpływy pogan sanmaryńskich, lecz tylko na szczeblu regionalnym. Obecni historycy odkryli tajemniczy zakon ludzi chowających się w sianie z XVI wieku. Podejrzewa się, że to oni dali początek tradycji kładzenia sianka pod obrus wigilijny.
Najsłynniejsze świątynie to:
San Siro – świątynia bikulturowa Milanu i Interu;
Stadio Olimpico – Lazio i Roma; to tam jadą turyści zmierzający do Rzymu, a nie do jakiegoś Koloseum;
Stadio Ollimpico Di Torino - Juventus Turyn (jest to świątynia zastępcza, która wyznawcy tej sekty co mecz wypalają kawałek po kawałku. Jest to tzw. rytuał turyński mając na celu nie posiadanie celu).
Stadio Communale di Luigi Ferraris - Genoa; duchowni Rossoblu uwielbiają działać na rzecz swojego miasta m.in. usuwając skrupulatnie z niego pozostałości z czasów komunizmu. Kochają przeprowadzać święte rytuały na terenie Genui takie jak odprawianie pogrzebu swoim braciom. Kler nieustannie chwali się tym ,że Genoa zdobyła dziewięć tytułów mistrza Włoch, przy czym ostatni w 1924 roku.
Stadio San Paolo - Napoli; wspólnota bije ostatnimi czasy rekordy popularności we Włoszech. Do świątyni Świętego Pawła zjeżdża się ostatnio więcej wiernych niż do Rzymu.
Włochy ciekawostki
Włochy, a może Italia??
Ciekawostką jest fakt, że w wielu językach europejskich nazwa tego państwa brzmi Italia, a dla nas – Polaków to po prostu Włochy. Etymologia tego określenia wywodzi się z czasów słowiańskich. Na grunt polski przyjęta została od Niemców, którzy ludy celtyckie i romańskie nazywali Walahami. Wśród Słowian rozprzestrzeniła się nazwa „Wołch”, a po przestawieniu liter „o” i „ł” otrzymaliśmy wyraz używany do dziś, czyli „Włoch”. Tak właśnie nazywano mieszkańców Półwyspu Apenińskiego.
Zwyczaje kulinarne
Najpopularniejszym daniem Włochów jest pasta, czyli makaron oraz pizza. Na kolacje zazwyczaj jadają mięso. Włosi lubią też słodkie desery, a jednym z najpopularniejszych jest tiramisu i panna cotta. Klasyczny posiłek Włocha składa się z przystawki (antipasto), dania mącznego lub zupy (pasta), dania głównego (mięso, ryby lub drób wzbogacone sałatką lub risottem), a na koniec podawany jest deser. Do obiadu często pija się czerwone wino.
Ten włoski temperament
Nie od dziś wiadomo, że Włosi mają gorący temperament, są awanturniczy, głośni ale też weseli i kochliwi, mają również opinię romantycznych i namiętnych kochanków. Często zdarza się, że swoje zainteresowanie płcią przeciwną okazują poprzez gwizdanie na ulicy, co jest szczególnie źle postrzegane przez obcokrajowców. Okazuje się jednak, że coraz częściej, „włoskim macho” trudno jest oderwać się od rodzinnego domu. Odsetek niezamężnych młodych mężczyzn we Włoszech ciągle wzrasta. Niektórzy twierdzą, że przyczyną jest nadopiekuńczość włoskich matek, które niechętnie wypuszczają swoich synów spod swojej kurateli. Być może związane jest to z wyśmienitą, domową, kuchnią włoską, która trzyma młodych mężczyzn w domu.