BuzzerBeater Forums

Βοήθεια – Ελληνικά > Ανάλυση τακτικών

Ανάλυση τακτικών

Set priority
Show messages by
This Post:
00
143859.25 in reply to 143859.24
Date: 9/30/2010 9:17:26 AM
Overall Posts Rated:
6666
το ειπα lez απο μονος μου.στην 5η ειμαι και σιγουρα δεν μπορω να βγαλω σιγουρα συμπερασματα.
προς το παρον καταθετω οτι βλεπω.μολις παω 4η και παιξω μιση με μια σεζον θα μπορω να πω κατι ακομα.
αλλα οι αριθμοι δεν παυουν να ειναι αριθμοι και να εχουν την χρησιμοτητα τους

με υπομονετικη σε σχεση με τρεξε βαραω 10 σουτ λιγοτερα και βαζω 5-6 σουτ περισσοτερα.
επιθετικα ειναι ιδια
λαθοι λιγοτερα
ασιστ περισσοτερες

δλδ και ο αντιπαλος κανει λιγοτερες επιθεσεις.

και οι κοντοι μου ειναι 2-3 pop up καλυτεροι στο σουτ απο τους ψηλους.
και με την υπομονετικη δεν εγκλωβιζω καποιους παικτες μου οπως με τις εσωτερικες η εξωτερικες τακτικες.
και δεν κινδυνευω να με πιασει καποιος με καποια ζωνη.
τωρα κατι πολυπλοκα που λενε μερικοι οτι με εσωτερικες τακτικες παιρνουν περισσοτερες προσπαθειες οι κοντοι λογο καλης πασας των ψηλων και κατι τετοια δεν μπορω να εκφερω ακομα γνωμη αν και οι ψηλοι μου εχουν πασα 7.

This Post:
00
143859.28 in reply to 143859.23
Date: 9/30/2010 10:30:42 AM
Overall Posts Rated:
343343
Στα χαμηλά θα δεις πως δουλεύει και η πίεση. Μια άμυνα που πάρα πολύ σπάνια την χρησιμοποιούν σε ψηλές κατηγορίες, με αμφίβολα αποτελέσματα. Εσ τακτικές να δουλεύουν εύκολα απέναντι σε κακές ομάδες, τους κοντούς να κάνουν πάρτι. Μετά παίζεις με μια πιο καλή αμυντικά ομάδα και τρως τα μούτρα σου έστω και αν με βάση τις αξιολογήσεις είσαι καλύτερος.

Γενικότερα σαν παρατήρηση από όσα βλέπω στα χαμηλά είναι πως θαμπώνονται αρκετά παιδιά από παίκτες που έχουν τρομερές ικανότητες στο σκοράρισμα αλλά όχι τίποτα άλλο. Προσωπικά για μένα μια τέτοια τακτική είναι εγγύηση της αποτυχίας.

Τώρα όσον αφορά την υπομονετική, μόνο μια ομάδα γνωρίζω που να την χρησιμοποιεί συστηματικά, τον τωρινό μου αντίπαλο. Μπορείς να κοιτάξεις τους αγώνες του τις τελευταίες 2 σεζόν. Παρόλα αυτά επέλεξε μαζί μου στο πιο σημαντικό ματς της σεζόν ουσιαστικά για αυτόν (αφού παίζεται το πρωτάθλημα) να παίξει τρέξε.

Τώρα για τις πιο ψηλές κατηγορίες, μιλώντας για την ομάδα μου, όλοι μου οι παίκτες υπό συνθήκες μπορούν να γίνουν σκόρερ. Έχω 1 παίκτη με κοντά στους 20 πόντους και μετά άλλους 6 με 10.7-14.5. Μετά ακόμα 1 με 7.8 που όμως στα σοβαρά μου ματς σκοράρει αρκετά. Κάτι παρόμοιο θα δεις σε πολλές καλές ομάδες.

Από κει και πέρα συμφωνώ πάνω κάτω με ότι έγραψε ο Mamuwalde.

This Post:
00
143859.29 in reply to 143859.28
Date: 7/10/2011 8:05:53 PM
Overall Posts Rated:
150150
Θα ηθελα και εγω να ρωτησω κατι...οσον αφορα τις σχετικα νεες τακτικες στο παιχνιδι εσωτερικη/εξωτερικη απομονωση αλλα και τις αμυνες εσωτερικο/εξωτερικο ζωνη μαν του μαν που μπορω να βρω πληροφοριες;εννοω κατι παραπανω απο αυτα που λεει στο εγχειριδιο παιχνιδιου..

From: saboter
This Post:
00
143859.31 in reply to 143859.30
Date: 9/25/2011 2:53:24 PM
Overall Posts Rated:
22
ithela na rwtisw kati gia tis amines...pisteuete oti prepei gia to tre3e soutare,kinisi,prinseton,e3wteriki apomonosi na xrisimopoioume zwni 3-2 kai oxi m2m?kai sta loou post,koita mesa,eswteriki apomonosi na xrisimopoioiume 2-3?

From: saboter
This Post:
00
143859.32 in reply to 143859.11
Date: 9/25/2011 3:02:48 PM
Overall Posts Rated:
22
signwmi 3exasa na rwtisw kai kati allo...pisteuete oti 8a einai kalitero na pezw eswterikes,i ekswterikes epi8eseis apenanti se enan antipalo pou pezei sinexeia amina m2m(asxetou an einai kaliteros i xeiroteros)para na pezw vasiki epi8esi,sprw3imo i ypomonetiki?euxaristw

This Post:
00
143859.33 in reply to 143859.32
Date: 9/26/2011 3:52:24 PM
Overall Posts Rated:
186186
Αυτα τα πραγματα που ρωτας δεν μπορουν να απαντηθουν μονολεκτικα οπως επιθυμεις για να σε βοηθησω στο μπασκετ το καθε παιχνιδι ειναι ξεχωριστο ετσι και στο γκειμ ειναι το ιδιο, θα πρεπει λοιπον να κανεις καλο σκαουτιγκ αυτο ειναι για μενα το α και το ω της επιλογης των συστηματων και φυσικο ειναι να μην υπερεκτιμας τις δυνατοτητες των παικτων σου....
Αν καθε παικτης σου εχει καλες αμυνες ωστε να σηκωσει μ2μ και αν οχι να μπορεσεις με 2 ή με 3 να προφυλαξεις την ρακετα το ιδιο και με την επιθεση αν εχει καλο εξ. σουτ απο το 2αρι σου ή αν ακομα και απο τους ψηλους παιρνεις σουτ - καλαθια....

οποτε καταλαβενεις οτι για τα συστηματα δεν υπαρχει περπατημενη αλλα θελει διαβασμα ο καθε αγωνας ξεχωριστα