Azerbajdzsánról röviden:
Földrajza
Az ország területe csaknem azonos Magyarországéval (86.600 km2). Északon a Kaukázus, északkeleten a dagesztáni hegyek, nyugaton a Kis-Kaukázus láncai találhatók. A két hegyvidék között a Kura-Araksz-síkság a Kaszpi-tengerig fut ki. Északabbra a hegyek lábánál keskeny parti síkság alakult ki. Azerbajdzsán legmagasabb hegye a Bazardüzü (4466 m). Legmélyebben a Kaszpi-tenger partja van: -28 m. A Föld iszapvulkánjainak majdnem a fele Azerbajdzsánban található!
Az ország éghajlata a nyugati hegységben és az északi területeken szélsőséges, míg a Kaszpi-tenger mentén kellemesnek nevezhető. Tavasz és nyár idején (április közepétől októberig) a hőmérséklet 20-30 °C között ingadozik, míg télen (decembertől márciusig) ennél jóval hidegebb van. Az országban mért a legalacsonyabb és a legmagasabb hőmérséklet: -33 °C és +46 °C. Az évi csapadékmennyiség Lankaran (oroszul és régebbi magyar szóhasználatban Lenkorán) tájon a legmagasabb (1600 – 1800 mm), az Absheron-félszigeten (oroszul és régebbi magyar szóhasználatban Apseron) a legalacsonyabb (200 – 350 mm).
Az országnév eredete
Azerbajdzsán a nevét valószínűleg Atropatész után kapta, aki méd satrapa (kormányzó) volt az általa uralt Atropaténében (a mai iráni Azerbajdzsánban). Az Atropatész név óperzsa eredetű, jelentése 'tűzzel védett'.
A történelem folyamán számos népcsoport itt telepedett le, így médek, szkíták, perzsák, örmények, görögök, rómaiak, kazárok, oguz törökök, szeldzsuk törökök, mongolok és oroszok is.
Lakossága: 9 000 000 fő (2010)
Népsűrűség: 103 fő/km² (2010)
Írástudatlanság: 3%
Születéskor várható élettartam: férfiak – 65 év, nők – 74 év
Népcsoportok:
azeri 90,6%
talis 1%
örmény 1,5% (Az örmények a Hegyi-Karabahi részben laknak)
orosz 1,8%
legz 2,2%
egyéb 0,05%
Gazdasága
Legfontosabb termesztett növények: szőlő, zöldség, búza, gyapot, dohány, gyümölcs, burgonya
Legfontosabb tenyésztett állatok: juh, kecske, szarvasmarha, sertés
Bányászati termékek: kőolaj, földgáz, vas, bauxit
Feldolgozóipar: kőolaj-finomítás, vegyipar, vas- és acélgyártás, alumíniumkohászat, élelmiszeripar (tej- és húsipar), textilipar, elektrotechnika
A Kaszpi-tenger partvidéke gazdag szénhidrogénekben, amelyeket a fejlett vegyipar dolgoz fel.
Kereskedelem
Kiviteli cikkek: kőolaj, földgáz, gyapot, textiláru, szőlő, élelmiszer
Behozatali cikkek: feketeszén, gépek és berendezések, fémek, műtrágya
Legfontosabb külkereskedelmi partnerek: Oroszország, Grúzia, Kazahsztán, Türkmenisztán, Irán, Olaszország, Franciaország, Izrael, Törökország, USA, Németország
Sport
Azerbajdzsán nemzeti sportja a birkózás, számos világ-és Európa bajnokot adtak már ebben a sportágban.
Az olimpiákon 16 érmet nyertek eddig: 4 arany-,3 ezüst- és 9 bronzérem volt a termésük.
Kosárlabda sportjuk Európa középső régiójába sorolható, A C divizíó kétszeres bajnokai (2006, 2008) az EB selejtezők során, idén megnyerték az Eurobasket B osztályát. Legjobb játékosailk Török-, Spanyol- és Oroszországban játszanak.
Last edited by ReMiX ™ ☎ at 6/5/2011 6:30:22 AM