Pamięć Williama Wallace'a Szkoci uczcili budując w latach 1861 - 1869 ogromny pomnik Wallace Monument, który wzniesiono na skale Abbey Craig w pobliżu Stirling.
W 1314 roku po zwycięskiej dla Szkotów bitwie pod Bannaockburn Robert I Bruce został uznany za faktycznego króla Szkocji. 14 lat później Szkocja odzyskała niepodległość.
W 1603 roku między Anglią a Szkocją została zawarta unia personalna, uznająca dla obu państw jednego władcę. A od 1707 roku Szkocja przyjęła wspólny parlament, stając się tym samym częścią Wielkiej Brytanii.
Dopiero w 1999 roku Szkoci wybrali swój własny parlament oraz rząd. A było to możliwe dzięki polityce brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira, który złagodził politykę wobec części składowych Wielkiej Brytanii.
Geografia Największe miasta: Glasgow (580 tys. mieszkańców), Edynburg (stolica, 469 tys.), Aberdeen (177 tys.), Dundee (143 tys.), Paisley (74 tys.), East Kilbride (74 tys.), Inverness (67 tys.), Cumbernauld (50 tys.), Hamilton (49 tys.), Greencock (45 tys.). Obecnie Szkocja posiada 10 miast o ludności przekraczającej 45 tys. osób.
Od 1996 roku Szkocja podzielona jest na 32 jednostki administracyjne zwane hrabstwami oraz 3 okręgi wyborcze wyspy.
Kultura Szkocja na świecie kojarzy się i słynie głównie z trzech przedmiotów: dud, kiltu oraz whisky.
Dudy (kobza to niepoprawna nazwa, która oznacza zupełnie inny instrument strunowy). Dudy zostały przeniesione z Azji Mniejszej do Europy w średniowieczu. Dziś szczególnie popularne są dzięki ludowej muzyce szkockiej tzw. bagpipe.
Wg mnie określenie, iż dźwięk dud to coś pomiędzy muzyką a hałasem jest niesprawiedliwe. Jako dowód przedstawiam chyba najbardziej popularny utwór wykonywany na dudach:
http://www.youtube.com/watch?v=V84STSWVp3g I kolejny:
http://www.youtube.com/watch?v=vBKBI7DOLHA Osobiście dźwięk dud uważam za piękny.
A oto kobza
http://www.springersmusic.co.uk/Library/Instruments/zithe.... Dla utrwalenia. By już nigdy jej nie mylić z dudami.
Kilt to narodowy strój szkocki. Jest to szkocka spódniczka zrobiona z tartanu. Słowo to wywodzi się z francuskiego "tartaine" i oznacza tkaninę w kratę. Kolor kraty na materiale i dokładny jej wzór zależy od klanu danego Szkota/Szkotki.
Różnica pojawia się także jeżeli chodzi o płeć. Wszyscy Szkoci mogą nosić kilt (choć dawniej był to strój wyłącznie męski), ale tylko mężczyźni noszą sporran na tym kilcie. Sporran jest "torebką" zawieszoną na biodrach, na pasku. Dlaczego tylko panowie ją noszą i z jakiego powodu? Jest wiele opowieści na ten temat. Jedna z nich mówi, że podczas walk między Anglikami a Szkotami potrzebna była jakaś ochrona ciała. Ponieważ Szkoci byli przeważnie farmerami, nie mieli pieniędzy na zbroje zawodowych żołnierzy. Wybrali więc chociaż małą ochronę na najcenniejszą część ich ciała - sporran, torebkę ze skóry, specjalnie usztywnioną.
Gdyby ktoś z was chciał się ubrać w narodowy strój szkocki, oto poradnik:
http://www.youtube.com/watch?v=50rEIHC6lB0 Whisky jest kwestią sporną pomiędzy Szkotami a Irlandczykami – do dziś nie wyjaśnione jest bowiem, który z narodów wynalazł ten alkohol.
Nie ulega natomiast wątpliwości, iż szkocka whisky znana jest i ceniona na całym świecie. Do najpopularniejszych marek w kategorii blended należą: Johnnie Walker, Teacher's, Whyte & Mackay, Chivas Regal. Mimo że to trunki z tej kategorii są najbardziej rozpowszechnione na świecie, prawdziwym powodem do dumy Szkotów są jednak single malt whisky.
Ponadto Szkocja ma wiele pięknych narodowych tańców z często ciekawą historią ich powstania. O pamięć i popularyzację tych tańców dba do dziś Królewskie Stowarzyszenie Tańców Dworskich (Royal Scottish Country Dance Society). Najbardziej znanymi tańcami w Szkocji są te, które wykonuje się podczas zawodów Highland Games (o których później).