EtymologiaWedług popularnej etymologii, polska nazwa „Niemcy” wywodzi się z tego samego rdzenia słowiańskiego, co określenia „niemy”, „obcy” i podkreśla barierę językową między germańskim językiem niemieckim a językami słowiańskimi („niemy” jako osoba nie mówiąca zrozumiałym językiem). Według innej teorii, nazwa ta wywodzi się od plemienia Nemeti wzmiankowanego przez Tacyta i Cezara.
Geografia Niemiechttp://pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_NiemiecPowiązania z Polską * 465 km wspólnej granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej oraz na wyspie Uznam.
* Z Polską graniczą trzy kraje związkowe: Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Brandenburgia.
* W Niemczech mieszka według różnych danych szacunkowych ok. 1,5–2 mln osób polskiego pochodzenia i osób wywodzących się z Polski.
* Około 150 tys. Niemców zamieszkuje Polskę (z reprezentacją 1 posła mniejszości niemieckiej w Sejmie).
* Deutsches Polen-Institut i Deutsch-Polnische Gesellschaft der Bundesrepublik to stowarzyszenia wspierające i wzmacniające polsko-niemiecką współpracę i wymianę kulturalną.
* Kilkaset podpisanych umów partnerskich między miastami Polski i Niemiec
* Niemiecko-Polskie Stowarzyszenie Prawników
* Od 1 listopada 2007 r. niemiecki rynek pracy jest otwarty bez ograniczeń dla m.in. polskich inżynierów o specjalnościach: budowa maszyn, budowa pojazdów i elektrotechnika.
Więcej:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Niemcy