BuzzerBeater Forums

Pomoc - Polski > Rozwoj gracza

Rozwoj gracza

Set priority
Show messages by
This Post:
00
205625.30 in reply to 205625.29
Date: 1/17/2012 1:29:30 PM
Overall Posts Rated:
1111
Fajnie. Dzieki. Możesz dopunktować reszte postów bo mam mało.

Bardziej życiowo podejdę. Wiadomo, że Chris Bosh z Toronto to inny Chris Bosh niz ten z Miami. Ma staty niższe, jednak gra o wyższą stawkę i ma wokół lepszych graczy. Ocena może byc wyższa, niż ta z Toronto( pomijam czy rzeczywiscie gra na swoim poziomie). Ten aspekt łapie. Teraz do sedna. Czy najwazniejsza jest ocena meczowa? Czy jesli załozymy modelowa sytuacje. Mamy 2 zawodników z tej samej ligi, podobne skile i inne wsp. bardzo podobni gracze w druzynie, ta sama taktyka. Czy tacy zawodnicy będą miec identyczna ocenę meczową i srednie osiagnięcia meczowe? Nie da sie ukryc, że zawodnicy z takimi samymi skilami moga zupełnie róznie zarabiać. Kalkulator pensji nie pokaże dokładnie jak zarabiac bedzie zawodnik... Czy podobne odchylenia od normy jeśli chodzi o gre zawodników tez sa możliwe? Czy ci potencjalnie identyczni zawodnicy mogą róznić sie co do osiagów meczowych, lub oceny meczowej? Czy pojawia sie jakaś forma czynnika losowego, czy czegoś w tym rodzaju?

This Post:
00
205625.31 in reply to 205625.30
Date: 1/17/2012 2:41:08 PM
Pruszcz All Stars
II.1
Overall Posts Rated:
548548
Second Team:
Pruszcz ZSO 1 Team
po 1 dwóch identycznych zawodników nie ma (to że mają takie same skille na dole to jeszcze nie znaczy, że będą grać na zbliżonym poziomie, bo góra ma tu też wiele do powiedzenia, nawet więcej niż Ci się wydaje).

oceny meczowe nie można traktować jako rzecz absolutnie najważniejszą przy kupnie grajka, ponieważ nie oddają one w pełni jego gry i możliwości, jest to parametr czysto informacyjny mający tylko w jakimś stopniu obrazować poziom sportowy grajka (nie można się jedynie tym sugerować...ten sam zawodnik w 5 lidze będzie miał ocenę 14, a w 1 lidze 9...więc tak naprawdę wiele nie wyniesiesz z samej oceny, a już na pewno bezsensem jest porównywanie dwóch grajków grających w różnych ligach). Kieruj się skillami i statami meczowymi, one na pewno powiedzą Ci więcej niż oceny, które często nie mają przełożenia na rzeczywistą grę grajka...nabierzesz więcej doświadczenia to tylko to wystarczy Ci do kupienia tego odpowiedniego i to bez ślęczenia i przeglądania całej ligi, w której grał.

ps. taka rada ode mnie...zwróć bardziej uwagę na kondycję u wysokich i na górne skille typu wejście, kozioł, rzut z wyskoku czy podanka (tak aby nie mieć tam poziomu typu okropny-niezdarny)...te skille bardzo napędzają grę wysokich, szczególnie jeśli o walory ofensywne jak i mniejszą liczbę błędów czy strat, kondycja też lepiej żeby nie była na takim poziomie...bo nawet dobry zawodnik może przez to stracić 1/2 z jakości, którą by prezentował z przyzwoitą kondycją.

This Post:
00
205625.32 in reply to 205625.28
Date: 1/17/2012 7:13:19 PM
Overall Posts Rated:
605605
Ja już się gubię w tym wszystkim. Pokaż mi konkretne przykłady.

This Post:
00
205625.33 in reply to 205625.30
Date: 1/18/2012 7:47:30 AM
Overall Posts Rated:
270270

Wybierając sobie zawodnika, którego chcesz kupić kieruj się jego skillami, a nie oceną meczową czy statystykami, bo tylko skille są stałe (w przypadku zawodników nie trenowanych, poniżej 32 lat i wyłączając kondycję). Statystyki z meczu / sezonowe zawodnika zależą nie tylko od jego skilli ale także od wielu innych zmiennych, których nie będziesz w stanie przeanalizować, jak np. taktyki granej przez jego zespół i przeciwnika, nastawienia do meczu, poziomu entuzjazmu oraz poziomu zawodników przeciwnika.
Oceny meczowe także zależą m.in. od formy, nastawienia do meczu oraz czasu przebywania na boisku (7 minut różnicy to dość sporo jeśli chodzi o ocenę). Niektórzy piszą też że od poziomu ligowego na jakim gra. Nie chce mi się w to wierzyć, ale ja od dawna gram w tej samej lidze więc mogę się w tej kwestii mylić.

Ze statów możesz spojrzeć na to jak często zawodnik fauluje. Istnieje teoria że każdy zawodnik ma ukryty skill determinujący jak często fauluje , coś w stylu "agresywność". Wiadomo, że nie ma co kupować zawodnika, który będzie w co drugim meczu schodził za faule.

Jeszcze a propos tego:
Nie da sie ukryc, że zawodnicy z takimi samymi skilami moga zupełnie róznie zarabiać.


W prawdziwym życiu - jak najbardziej, ale w BB zawodnicy z tymi samymi skillami będą zarabiać dokładnie tak samo

This Post:
00
205625.34 in reply to 205625.32
Date: 1/18/2012 8:10:24 AM
Overall Posts Rated:
1111
1. Włoch (8076737) Spadł z TL więc podam jego skile.

ID: Swietna(13)
IS: Swietny(13)
REB: Wspaniały (15)
BLK :Silny (8)

Do tego doświadczenie porządne (7) i kondycja żałosna(2).

2. Chinczyk

ID: Zdumiewająca (17)
IS: Zdumiewający (17)
REB: Sprawny (9)
BLK : Słaby (5)

Doswiadczenie przeciętne (6) i kondyzja okropna(1)

Skile poboczne podobne.

Róznice są takie, że Chinczyk gra przeciw dużo słabszym zawodnikom niż Wloch. Chinczyk ma srednie 24pkt i 12 zbiórek. Gra ze skutecznoscią ponad 60%. Włoch rzuca 6 pkt i zbiera 12 piłek. Gra też 7 minut mniej. Rzuca ze skutecznoscią 35%.
Można zobaczyć, że Włoch w sezonie 17 grał w słabszej lidze i miał lepsze statystyki meczowe. Rzucał srednio ze skutecznością 55%.
Poszedł do ligi lepszej, zaczął grac stosunkowo gorzej, a jego ocena podskoczyła. Czyli odwrotnie niz to czego sie spodziewałem i to o czym pisze Huanito. Napisałeś że ten sam zawodnik w lidze V bedzie miał ocenę 14, a w I ocenę 9.
Nie widac tego na przykładzie sezony 17 i 18 jeśli chodzi o Włocha. Jego osiągnięcia meczowe spadły, ale zupelnie nie przełozyło sie to na ocenę. Jaki wpływ poszczególny czynnik ma na ocenę? Piszecie, że obrona to połowa oceny. Jak to jednak ocenić? Jesli koleś ma znakomitą obrone, a słaby blok to jak to ocenić? Dla mnie nie ma znaczenia czy koles ma 1 blok w meczu czy 4. Jednak może na ocenę to bardzo wpływa. Jest to traktowane, jako częśc rzemiosła koszykarskiego i jeśli wykonuje ją słabo to ocena leci na dół, choć nie ma to rzeczywistego wpływu na wynik meczów, albo mały(moim zdaniem).
Wtedy ta ocenę mozna sobie wsadzić. Bo po co mi koleś co bedzie miał dwa razy więcej bloków i jego ocena idzie w górę, a bedzie grał na skuteczności duzo słabszej i bedzie słabiej bronił. Ich ogólna ocena może być podobna, ale jednemu bedzie ja zwyzać czynnik wazny, a drugiemu czynnik mało wazny.

To samo dotyczy wymienionych dwóch graczy. Spodziewałem sie że Chinczyk bedzie miał wyższą ocenę. Nie moge zrozumiec czemu ma tak niską. Gra w słabszej lidze i wyróznia sie jeśli chodzi o statystyki meczowe. Jednak tak jakby odwrotnie działa to na jego ocene meczową. Może to jakas wypadkowa wielu czynników. Trzeba przyznać, że przeciwników miał raczej słabych. Liderzy mają oceny na poziomie 9 .

Do rzeczy. Jak mam ocenić tego Chinczyka. Czego moge sie po nim spodziewać? Czy jego ocena bedzie mimo wszystko stabilna? Czyli mogę sie spodziewać gry na poziomie 12,5? Jak duże znaczenie ma kondycja? Zauwazyłem że doświadczenie ma dośc duże znaczenie, jednak ciezko ocenić mi wpływ kondycji.

Wczesniej jeszcze miałem na oku polskiego centra. koles grał na poziomie 15. Miał ID :16, IS:12, REB: 12. Ocena wysoka więc myśle sobie, wazna jest obrona. Szukam innych kolesi z wysoka obroną, do tego chinczyk ma swietny atak ...ale ocene słabą. Nie potrafie ocenić graczy

Last edited by John Stockton at 1/18/2012 8:18:52 AM

This Post:
00
205625.35 in reply to 205625.34
Date: 1/18/2012 9:18:36 AM
Pruszcz All Stars
II.1
Overall Posts Rated:
548548
Second Team:
Pruszcz ZSO 1 Team
powiem Ci tak, daj sobie spokój z tymi ocenami bo one nie są najważniejsze i nie warto sobie zawracać głowy takimi rozważaniami, które nie mają większego sensu...ocena to tylko informacja, a nie wyznacznik gry zawodnika...patrz na skille i tyle...podchodzimy do sprawy ocen od miliona stron, ale na wiele aspektów nie ma jednoznacznej odpowiedzi i nikt Ci tego nie wytłumaczy, ponieważ nie są one do końca zbadane i jasne.

weź pod uwagę te podstawowe sprawy, o których pisaliśmy i nie porównuj graczy pod kątem oceny, bo to mija się z celem, porównuj ich skillami i przydatnością przy twojej taktyce...dopasuj ich skille do reszty teamu
np. grasz LI i masz obwodowych z niezłym HN, DV i PS...to kup sobie podkoszowych z fajnym JS i IS itp...

nie napalaj się także na graczy ze zbyt wywindowanymi REB czy ID, na twoim poziomie ligowym (a nawet i 3 lidze) mija się to z celem, a tylko przepłacasz za ich wysokie pensje...lepiej odłożyć tą kasę na halę lub inne wzmocnienia.

ID typu 15-16 w tym przypadku nie ma sensu - spoko obrona jest ważna, ale nie tyle na takim etapie, poza tym żeby było czego bronić to trzeba też pomyśleć o walorach ofensywnych, a patrząc na twoje posty oczekujesz również tego od podkoszowych.

REB nie przesadzaj bo strasznie nabija pensję, a nie wykorzystasz ich w pełni jak będą za wysokie...stosunek ceny do osiąganego rezultatu będzie zbyt wysoki...mój C ma np 12REB i jest 4-5 zbierającym w mojej 3 lidze (może wpływ na zbiórki u niego mają także boczne skille, bo nie ma w niczym dziury, ale pomińmy to).

myślę, że do poziomu niższego niż 2 liga nie warto przepłacać za więcej niż max 13 w REB i 13-14 w ID (i to max), ale to tylko moje zdanie.

zainwestuj bardziej w IS...poza tym górne skille - JS (ja tu poniżej 6-7 nie schodzę), HN,DV (min 4-5), PS (to świetna sprawa u wysokich, też z min 5)...no i OD bez dziury typu 1-3...
może tacy wysocy są drożsi niż tacy bez góry, ale na pewno grają o niebo lepiej, o czym się możesz przekonać...

masz tutaj statsy mojego C z ost sezonu, tak żebyś miał rozeznanie o co mi chodzi (gość zbudowany w takim stylu jak pisałem) -średnia sezonowa

24,9 pkt, 15,4reb, 2,5ast, 1,8blk przy skuteczności 63,1%, średnia ocena 14,5 (ale jak mówię nie patrz na to jak na wyznacznik)
w wyborze na MVP dostał najwyższą możliwą liczbę głosów, pensja 51tys, kosztował 800tys, ale to 2 sezony temu więc teraz pewnie podobny sporo taniej...

Last edited by Huanito at 1/18/2012 9:28:48 AM

This Post:
00
205625.36 in reply to 205625.35
Date: 1/18/2012 10:06:44 AM
Overall Posts Rated:
1111
No za bardzo sie nie spinałem, ale teraz mam taka sytuacje, że od tego transferu może zalezec mój awans. Mam miejsce na podkoszowego i w zasadzie to liczyłem sie nawet z przepłaceniem i ewentualnym sprzedaniem go w nastepnym sezonie.
Mam tak jak piszesz. Obwodówych graczy mam w zasadzie trzech PG na pozycjach PG-SG-SF. Wszyscy mają siłą rzeczy wysokie DV, HAN, i PASING. Takrze podkoszowi mają wysoki pasing(rezerwowy jak i podstawowy PF). Teraz własnie mam dokupić Centra i myslałem o mocnej obronie. Mój PF nie jest zbyt silny ale za to duzo rzuca i zbiera, tak samo zmiennik.
Więc myslałem o mocnej obronie pod koszem, ale teraz to już nie wiem. Mam na oku 2 kolesi co mają skile poboczne na poziomie minimum 6, ale mają 16 def. Sa młodzi i w tym sezonie zarabiają stosunkowo niewiele, ale pewnie w następnym pensja im skoczy

This Post:
00
205625.37 in reply to 205625.36
Date: 1/19/2012 9:36:57 AM
Overall Posts Rated:
1111
do kiedy mam czas na kupno gracza, żeby mógł jeszcze grać w Play-off?

This Post:
00
205625.38 in reply to 205625.37
Date: 1/19/2012 9:40:10 AM
Overall Posts Rated:
6262
Wydaje mi się, ze do niedzieli 15:00. Ale monitoruj TL bo przy każdym grajku będzie napisane czy jeszcze zagra w tym sezonie w PO.

This Post:
00
205625.39 in reply to 205625.37
Date: 1/19/2012 9:42:52 AM
Matrix Mighty Dunkers
II.4
Overall Posts Rated:
10011001
niedziela 15.00 niestety

This Post:
00
205625.40 in reply to 205625.34
Date: 1/19/2012 10:28:42 AM
Overall Posts Rated:
605605
To wytłumaczy ci to tak:
Obydwaj mają podobną pensję wiec oceny powinni mieć podobne. Włoch osiąga lepszą ocenę indywidualną, bo grywa krócej w meczach niż chińczyk. Drugim powodem dlaczego ma lepsze oceny to kondycja. Ma ją wyższa. Chinol nie dość że grywa w meczach dłużej to ma słabszą kondycję co odbija się na jego ocenie indywidualnej.

Powiedzmy, że oceny meczowe zawodników, są odzwierciedleniem skilli jakie mają, obecnej formy, taktyki jaką w meczu się gra. W mniejszym stopniu(ale zawsze) to co gra rywal i jakich ma graczy.

Chinol gra w lidze gdzie jest gwiazdą. Nie ma żadnych rywali którzy mogą mu zaszkodzić dlatego rzuca ponad 20pkt na mecz. Włoch z kolei gra w lidze gdzie nie jest gwiazdą i ciężej się zdobywa punkty, co nie znaczy że jest słabym graczem. Po prostu nie wybija się ponad resztę. Dlatego masz oceny graczy. Możesz zobaczyć że np. chinol otrzymuje ocene 12,5 w meczu, a makaroniec np.13, zakładając że będą mieć tą samą formę i DMI, można luźno założyć że ich skille mogą być podobne. Nie mniej jeżeli widać że gracze mają podobne oceny indywidualne (analizowało się to gdy mieli podobny stan formy/DMI), można wnioskować że się kondycją różnią.

Tyle i już. Wszystko logiczne:)

Advertisement