BuzzerBeater Forums

BB Türkiye > Basketbol

Basketbol (thread closed)

Set priority
Show messages by
This Post:
00
166221.34 in reply to 166221.31
Date: 1/7/2011 12:53:38 PM
Overall Posts Rated:
4141
Dediğim sadece Fenerbahçe'nin final serisinde Efes Pilsen'e yenildikten ve şampiyonluğu kaybettikten sonra Kerem Gönlüm'ün doping cezası almasıyla şampiyonluğa itiraz etmesiydi..
ne yanı dunyanın en ıyı bayan basketbolcularından bırı dıye bu konu kapatılsınmı kerem nasıl ceza aldıysa umarım taurasi de hakettıgı cezayı alır

" Taurasi, dünyanın en iyi bayan basketbolcularındandır. Ceza almasın " dediğimi hatırlamıyorum..

This Post:
00
166221.35 in reply to 166221.34
Date: 1/7/2011 1:41:38 PM
Overall Posts Rated:
5959
sozum sana degıldı hocam turgay atasu gıbı bu ıse yıllarını vermıs bırının ıstıfasını ısteyen azız yıldırım ,ı haklı gorenlere kı o azız yıldırım kerem nezdınde butun efes takımı dopınklıdır dıye acıklama yapmıstı o zaman sımdıde bu pıslıgın uzerıne gıden turgay atasunun ıstıfasını ıstedı basındakı acıklamalarıyla neysekı ıkınc ıacılan sısede kesınlestı dopıng olayı ve f bahce taurasinin sozleşmesını fes ettı .. yanı azız baskan bosuna cırpındı oyuncusu ıcın ve sımdı o baskana sucsuzdur dıyorlar bana o garıp geldı

ASLOLAN HAYATSA HAYATTA BEŞİKTAŞTIR
This Post:
00
166221.36 in reply to 166221.35
Date: 1/7/2011 1:53:18 PM
Overall Posts Rated:
4141
Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, ''Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımımız, dünyanın en iyi bayan basketbolcuları arasında gösterilen Birleşik Amerikalı Angel Mccoughtry ile anlaşmaya vardı'' denildi.

Yeni bombamız.. Taurasi'den sonraki :) Oyuncu 24-25 yaşında..

Dediğine gelirsek hocam, bu adamların ne yaptığına kim akıl erdirebilmiş ki ? Biz boşuna anlamaya çalışıyoruz.. Aziz Yıldırım bunları yapar, Adnan Polat saçma sapan transferler var, Yıldırım Demirören Tabata'ya 8 Quaresma'ya 7.5m euro verir.. Sonra hepsi sakatlanır gelenlerin.. Gaziantepli varsa alınmasın da Gaziantep yönetimi İsmail ve Tabata'dan sonra 13.5m euro'yu hayatlarında ilk defa bir arada görüyordur herhalde :)

Ek : Basketbol başlığında neden son cümlelerimden bahsettiğimi ben de anlamadım :)

Last edited by кєяєм at 1/7/2011 1:54:04 PM

This Post:
00
166221.37 in reply to 166221.36
Date: 1/7/2011 2:05:51 PM
Overall Posts Rated:
5959
Yeni transferiniz hayırlı olsun turk basketbolu ıcınde hayırlı olsun avrupada basarılı olmak ıcın baya ıyı transferler yapıyor f bahce yoksa bu kadrosu tr lıgıne yeterlı bayanlarda .....
son cumlelerını bende anlamadım bende bır ornek verıyım anlamadıgım konuya tabataya 8 mılyon euro veren bjk aynı paraya 3 tane cok ıyı yabancı transfer,i yaptı 1 hafta ıcınde demekkı ısteyın ce oluyor az para ya cok ıyı adamlar gelıyor sartlar olusunca ...

Last edited by kalender at 1/7/2011 2:12:03 PM

This Post:
00
166221.39 in reply to 166221.38
Date: 1/7/2011 2:31:35 PM
Overall Posts Rated:
5959
evet konu saptı hakıkaten ama o saydıgınız oyunculardan ozellıkle popov cok ıyı paralara satılcak 1-2 sezon ıcınde ..
bır de sunu hatırlatayım serdal adalı devrı basladı bundan sonra besıktas bır daha cok buyuk paralara hatalı transfer yapmaz dıye dusunuyorum son gelen adamların kalıtesı ortada ama g saray yapabılır serdar ozkandan sonra Colın kazımı da almaları cok buyuk hataydı .konu daha fazla lakasız yerlere gıtmeden son verelım bu futbol sohbetıne

This Post:
00
166221.40 in reply to 166221.39
Date: 1/8/2011 2:55:27 AM
Overall Posts Rated:
6565
aziz yıldırımı hic sevmezdım, asırı sıvrı bı adam gıbı dururdu. son zamanlarda takdır etmesem bıle kabul edebılıyorum davranıslarını.

efes pılsendekı dopıng olayını kulube maletmek bıraz ucuk bı cıkıstı, aynı maddenın ıkı oyuncuda da cıkması normal degıldı.

taurası konusunda benım aklımın almadıgı seyler var. bu kadın kıs sezonunu avrupada gecırıyor zaten yanı bu madde konusunda bılgısız olma ıhtımalı yok gıbı. ya kontrollerı cıddıye almayıp amerıkadakı beslenme alıskanlıklarına devam ettı, ya da baska bı durum var. penny'nın kendı numunelerının almanyada acılmasını ıstemesı de ılgınc bısey mesela. taurası sadece dunyanın en ıyı bayan basketbolcusu degıl, oldukca da onde gıden bı oyuncu. ustelık gucuyle falan degıl yeteneklerıyle oynuyor yanı o maddeyı ya asıl amacı uyku ıcın kullanmıstır ya da kullanmamamıstır. aksıne ınanmam mumkun degıl, cunku ıhtıyacı yok. bu lebronnun avrupada oynayıp dopıng kullanması gıbı bısey, neden ıhtıyac duysun?

This Post:
00
166221.41 in reply to 166221.40
Date: 1/8/2011 3:29:30 AM
Overall Posts Rated:
5959
haklısın hocam azız yıldırımı bende hıc sevmıyorum ama taktır edıyorum f bahceyı turkıyede lobısı en kuvetlı takım halıne getırdı her spor dalında dopınglı cıkan oyncusunu korumak ıcın bu olayın ustune gıden adamın ıstıfasını ıstıycek kadar kendıne guvenıyor otekı taraftan basın allen ıverson un amerıkada kumar ve alkol tutkunu oldugunu carsaf carcaf yazarken bu olayın ustune gıtmeye korktular...
taurısı bılerek ve ya bılmıyerek bu ılacı aldıgı ıcın sucludur bu kulubun doktorları var onlara sorsa ılacı almadan ıcınde yasak olan maddenın oldugunu ogrenebılırdı bu tamamen oyuncunun sucu doktorlara sorupta aldıgını sanmıyorum o ılacı o yuzden kulup suclanamaz tabı bılerek dopıng verıyor oyuncularına dıye zaten taurısıyı kulupten uzaklastırarak gereklı cezayı da verdıler ılk bastakı asırı tepkılerı ıse kulup olarak dunyanın en ıyı basketbolcusunun yaptıgı hataya onlarda ınanamadı dıye dusunuyorum

This Post:
22
166221.42 in reply to 166221.41
Date: 1/8/2011 6:59:55 AM
Overall Posts Rated:
245245
Bu mevzu üzerine ben de birkaç şey söylemek istiyorum.

- Federasyon yetkilisinin yaptığı kusura bakılmasın ama "halt yemek"ti. Henüz ikinci testin neticesi belli değilken, ülke içindeki idari prosedür işletilmemişken ve geçen sene Kerem'e verilen 1 yıllık bir ceza varken sen çıkıp da "doping kullandı o ya, kesin kesin, üstüne 2 yıl da ceza verecez" dersen çok sağlam laf yersin. Halt yemiştir ve karşılığında hak ettiğini almıştır. Hukukta ihsas-ı rey diye bir kurum vardır. bir davaya bakacak olan mahkeme yahut yargıç, o davanın neticesinde vereceği kararı daha yargılama sonuçlanmadan evvel bir şekilde açıklarsa (hatta daha da ötesinde tüm deliller ve savunmalar hasredilmeden kafasında bir kanaate varması dahi sakıncalıdır da bunun denetimi yapılamaz) artık o yargıcın, yargıçlığı kabul edilmez. Hakimin reddi istenir ve davaya başka bir hakim bakar. federasyondaki süreç yargısal bir süreç değilse de yargı benzeri bir süreçtir ve hukukun bu tür temel kurumlarının göz önüne alınması gerekir. dolayısıyla o Atasü denen adamın Taurasi'ye verilecek cezanın belirleneceği kurulda yer almaması, temel hukuk kuralları ve adalet duygusu gereğidir. Umarım Fenerbahçe yönetimi bu konuda gerekli girişimlerde bulunur.

- Kaldı ki bir federasyon yetkilisi böylesine saçmalarken yönetim sussaydı oyuncularına ve taraftara karşı ciddi anlamda zayıf kalır ve onlardaki güven duygusunu zedelemiş olurdu. Çünkü oyuncu ısrarla ben böyle bir şey yapmadım derken kulübe düşen ona güvenmek ve onun haklarını "hukuk dairesinde" savunmaktır. tüm bu süreç boyunca yönetimin hukuk dışına çıkan bir davranışı görülmemiştir. Ha geçmişte "bolca" yaptıkları hukuksuzluklar, bu olaydaki haklı duruşu hiçbir şekilde zedelemez.

- Wnba konusunda ise şunu söylemek isterim ki kesinlikle bir nba değildir. Evet iyi oyuncuların 5-6 ligde değil de 1 ligde toplanması ve kısa süreli bir paket program sunması açısından hoştur ama bayan basketbolunda henüz esas lig olmayı başaramamıştır. (iyi avrupalılardan bazıları oynama imkanları olmalarına rağmen yazın dinlenebilmek için wnba'de oynamamayı tercih edebiliyorlar) Esas olan euroleague'tir. Kaldı ki nba'de olduğu gibi wnba'de de doping konusu oldukça gevşektir. Uzun olan sezon da avrupa sezonu olduğuna göre oyuncunun kendini amerikaya göre ayarlaması gibi bir bahane makul değildir. Esas lig burası ise yeme içmeni buraya ve buranın kurallarına göre ayarlarsın. Amerikada bir maddenin serbest olması avrupayı hiçbir şekilde ırgalamaz.

- Taurasi konusunda diyebileceğim ise onun gerçekten de dopinge ihtiyacı olmadığı ve ortada yapmasını gerektiren bir mantık olmadığıdır. Ama nihayetinde o da insan ve her an rasyonel düşünmeyebilir; bir anlık bir meydan okuma veya güç gösterisi yahut özel hayatındaki bir sıkıntı neticesinde böylesi bir yanlışa düşmüş olabilir. Yaptığının rasyonel durmaması, Taurasi'yi aklamaya yetmiyor maalesef.

- Son olarak kullanılan madde için de bir şeyler söylemek isterim. Açıkçası bu konuda özel bir bilgim yok ama olaydan sonra internetten araştırdığımda bu maddenin doping içerikli maddelerle bir etkileşim vs. gösterdiğine dair bir şey okumadım. ( pek tabii ki benim okumamış olmam vakıa bir gerçeği değiştirmez; gerçek aksi yönde olabilir.) Hal böyleyken "modafinil" denen maddenin tıpkı uyuşturucu maddeler gibi bizatihi kendi başına yasaklı olması söz konusu olabilir. Böylesi bir durumda da dopingden ziyade yasaklı madde kullanımından söz etmek daha doğru gibi gözüküyorsa da dediğim gibi çok net bir bilgim yok bu konuda.

Last edited by GM-incow sk at 1/8/2011 7:28:31 AM

This Post:
00
166221.43 in reply to 166221.42
Date: 1/8/2011 7:58:08 AM
Overall Posts Rated:
5959
hocam o halt ettı dedıgınız sahıs 20 senedır o ısın ıcınde meslegınde profosor olmus cok saygın bır kısıdır zaten f bahcede o bahsettıgın ıhsası,ı rey i beklemeden kendı oyuncusunun sozlesmesını fes etmıstır...
dopıng olayını savunmak cok yanlıs gecen sene bjk nınde basına geldı boyle bır durum ...sana bu haberle ılgılı bır alıntı gostereyım...

Chatman, doping testine girmek istemediğini söyledi. Takım arkadaşlarının, “Çağrıldıysan, gitmek zorundasın. Gitmezsen ağır ceza alırsın” uyarısına rağmen ABD’li oyuncu gitmemekte direnince devreye antrenör Burak Bıyıktay girdi... Chatman’a, “Teste niye girmek istemiyorsun?” diye soran Bıyıktay, şoke edici bir yanıt aldı:

“Ailevi nedenlerden dolayı moralim bozuktu. Pek kendimde değildim. Bu sıkıntıyı atlatmak için bir şeyler içtim. Haberiniz olsun, o içtiğim şey yüzünden dopingli çıkabilirim...”

Chatman’ın bu sözleri zaten yenilgi nedeniyle üzgün olan Beşiktaş Cola Turka yöneticilerini resmen yıktı. Başantrenör Burak Bıyıktay başta olmak üzere tüm antrenörler ve şube sorumlusu Şeref Yalçın gerçekten çok üzüldü, ancak yapabilecekleri bir şey yoktu. Chatman’ı, kuralları bir kez daha hatırlatıp, doping testi için idrar numunesi vermeye gönderdiler.

Parası ödenmedi

Bu arada olaydan haberdar olan Beşiktaş Yönetim Kurulu, geçtiğimiz pazartesi günü basketbol şubesindeki oyuncuların ve teknik heyetin alacaklarını öderken, Chatman’ın parasını vermedi. ABD’li oyuncu da parasını alamadığı gerekçesiyle o günden sonra antrenmanlara çıkmama kararı aldı.....

bu her takımın basına gelebılır nıhayetınde oyuncularla beraber yatıp kalmıyor yonetıcıler zaten kulup yonetıcılerıde hem taurısı hemde chatman olayında gerekenı yapmıslar ama bır suc yapıldıysa bunun uzerıne gıden gorevını yapan kısıslerınde ıstıfasını ısteyen zıhnıyet senın gıbı halt etmısler dıye dusunurse bu dopıng olaylarının onune gecemez kımse ..
turgay atasu gorevını yapmıstır gorevını yapmak cıkarlara dokundugu zaman karsılıgı halt etmek mi oluyor bence yanlıs dusunuyorsun zaten f bahce yonetımıde yanlıs dusundugunu oyuncusunun sozlesmesını fes ederek anlamıstır...

This Post:
00
166221.44 in reply to 166221.43
Date: 1/8/2011 8:28:52 AM
Overall Posts Rated:
245245
- yazdığım mesajda taurasi'nin doping yapmadığına dair inancım olduğunu gösterir bir şey yazmadım, fenerbahçe yönetiminin de bu yönde bir kanaati olduğunu düşünmüyorum. dolayısıyla dopingi savunmam gibi bir şey söz konusu değil.

- kişinin 20 yıllık profosyonel olması bir şey değiştirmez; mosturoğlu da 20 yıllık profosyonel ama her dediğine doğru demiyoruz. zaten kimse de taurasi ceza almasın demiyor. ortada isteyerek yahut istemeyerek wada'nın kurallarının ihlal edildiği son derece açık bir şekilde görülüyor. ancak nasıl ki hukukta suçlunun dahi en azından hak ettiğinden fazla bir cezaya maruz kalmamak ve adil bir şekilde yargılanabilmek için kendini savunma veya bir avukat tarafından savunulma hakkı varsa taurasi'nin de bu olayda hak ettiği cezadan fazlasını almamak, emsal kararlara dayanarak minimum cezayla kurtulmak gerekirse cas'a başvurup temyiz yoluna gitmek hakkı vardır. yönetim, taurasi'nin yanında durmalıydı derken kastım buydu. yoksa taurasi'nin yanlışını örtbas etsin, ayak oyunları yapsın falan demiyorum.

- kaldı ki penny'nin doping testine girmemek istemesi de bunu gösteriyor. yılllardır kanka modunda takıdığı -hatta belki de onun da ötesinde duygusal bir ilişki içinde olduğu- kişiye öylesine inanmış ki başka bir ihtimali aklına getirmiyor ve kesin bu işte hata vardır deyip protestoya girişiyor. ki diğer oyuncuların da ne derece moral bozukluğu içinde olduğu aşikar. durum böyleyken bir de yönetim, taurasi'nin yanında durmasa ve açıklamaları sineye çekseydi zaten bu sezon şampiyonluk ve avrupa defterini tümden kapatmak gerekecekti.

- tekrar söylemek isterim ki atasü yanlış yapmıştır. "eğer ikinci numune de pozitif çıkarsa kuralları ihlal ettiği sabit olacaktır. onu bekleyelim" sonra ikinci numuneden açıklandıktan sonra da " efendim benzer vakalarda şu türden cezalar verilmiştir biz de gerekli prosedürü işleteceğiz" mealli bir şey deseydi kendisini savunabilirdim. ama kendisi hukuki ve mesleki açıdan bir "fecaat" işlemiştir de kimse irdelemiyor. taurasi ve fb şimdi kendini savunmanın ötesinde kendilerine karşı kesin bir önyargı oluşturmuş bir kişinin yahut kişiler topluluğunun önyargılarını kırmaya çalışacak. hadi bu mesele de taurasi kesin suçlu diyelim ya başka bir olay ve sporcu söz konusu olsaydı ve bu kişi aslında bir kumpas neticesinde bu duruma düşseydi ne olacaktı? klasik bir sözle önyargıları yıkmak atom çekirdeğini parçalamaktan daha zorken bu adam kendisini nasıl savunacaktı? kusura bakılmasın ama turgay atasü çok büyük bir yanlış yapmıştır. ha fedarasyonundan kulüplere, menajerlere, oyunculara, koçlara ve taraftarlara varıncaya kadar her şeyin çok çarpık olduğu bir düzende biz bu faciayı fark edemiyoruz o başka.

Last edited by GM-incow sk at 1/8/2011 8:33:47 AM

Advertisement