Teraz przykladowo, rozumiem ze ustawiajac SF na poyzcji PF w najblizszym meczu, wykorzysta on trening dla PF/C.
Tak. Ale treningów dla PF/C nie ma tak dużo.
Jest trening zbiórek (i to jest trening pełny, bo treningu zbiórek nie da się ustawić dla jednej pozycji). Ale pozostałe treningi to już będą niepełne. Bo przykładowo obronę pod koszem możesz ustawić dla C lub C/PF. Tylko że w przypadku wybrania tego treningu dla C, to dostanie on pełny trening. Natomiast w przypadku ustawienia C/PF to dostanie mniej (około połowę, lub może nawet tylko połowę - to zrozumiałe, trenujesz więcej zawodników ale trenują oni wolniej).
Wybieranie treningu dla dwóch pozycji (tam gdzie można ustawić jedną pozycję) mocno spowolni rozwój najlepszych zawodników. I w większości przypadków jest chyba nieopłacalne.
A co bedzie jesli ustawie go jako podstawowego SF + jako rezerwowego na PF zakladajac ze rozegra kilka minut jako PF, czy wtedy rowniez zalapie sie na trening PF/C?
Załapie bardzo mało treningu - proporcjonalnie do liczby minut rozegranych na pozycji PF. A przy takim ustawieniu to zagra on krótko jako PF (albo i nawet w ogóle). Tak więc to raczej nie polecam.
Ale możesz zrobić tak, że w jednym meczu (ważnym) swojego najlepszego SF-a ustawiasz jako SF (bo walczysz o jak najlepszy wynik). A w drugim (to może być sparing, którego rezultat nie ma żadnego znaczenia) ustawiasz go na C i trenujesz. Tylko trzeba wtedy uważać, żeby nie przegiąć minut (jak zawodnika gra ponad 70, zwłaszcza grubo ponad 70, to trudno utrzymać wysoką formę). Tak jak pisałem wcześniej, decyzje to kompromis pomiędzy wynikami a treningiem.
Poprosze cie jeszcze o jedna rade, dzis dostalem druzyne i ten SF to najlepszy zawodnik (staty ponizej).
Ten zawodnik może być dobry na każdej pozycji. Tak więc tym, że domyślna pozycja to SF, to za bardzo się nie przejmuj. Więcej zależy od wzrostu. Generalna zasada jest taka: niski - najlepszy na obrońcę. Średni - dobry na SF-a, wysoki - najlepszy na podkoszowego. Czasem są możliwe odstępstwa, ale to może temat na kiedyś, po opanowaniu podstaw.
Planuje trenowac PF/C
Generalnie trening podkoszowych obecnie wydaje się mniej opłacalny. Dobrych podkoszowych można kupić za grosze. Obwodowi chodzą drożej. Więc wydaje się, że lepsza opcja, to trenować sobie obwodowych a kupić tanich podkoszowych. Ale wszystko zależy od składu, może w Twoim przypadku jednak lepiej byłoby podkoszowych. Nie znam szczegółów więc nie wiem jaki kierunek byłby najlepszy. Poza tym tendencja może się zawsze odwrócić, w końcu jak wszyscy by się rzucili na trening obwodowych, to podaż podkoszowych by się zmniejszyła i ceny podskoczyły.
Druga rzecz, to raczej chyba lepiej jest trenować jedną pozycję niż dwie, o czym wspominałem wcześniej (chociaż tutaj też pewnie w niektórych okolicznościach lepiej by mogło być na odwrót).
Meczów w tygodniu masz trzy, więc spokojnie można trenować trzech zawodników w tygodniu. 7 skilli da się trenować na jednej pozycji (wszystkie oprócz rzutu z wyskoku, wejścia pod kosz oraz zbiórek - te trzeba na dwóch pozycjach). Tak więc najlepiej jest mieć 3 młodych i ewentualnie jeszcze kilku takich w średnim wieku, którzy mogliby ewentualnie łapać trening, gdy wybierzesz któryś z tych trzech skilli. A na nietrenowane pozycje najlepiej kupić staruchów (bo są tani i mają doświadczenie).