Holnap igencsak izgalmas meccset fogunk a spanyook ellen játszani. Bemutatom az országot tömören és röviden
Spanyolországot polgárháború (1936-39) pusztította. A békés átmenetet a demokrácia halálát követően Francisco Franco lett a diktátor 1975-ben, és a gyors gazdasági modernizációval Spanyolország csatlakozott az Európai Unióhoz 1986-ban. A kormány továbbra is harcol a Baszk ETA terrorista szervezet ellen. Egy sor intézkedésekre fordítottak nagy energiákat 2008-tól a súlyos gazdasági visszaesés már 2008 közepén elkezdődött náluk.
A Délnyugat Európában elhelyezkedő országot a Földközi-tenger, az Északi-Atlanti-óceán, a Pireneusok és a hegység, Franciaország veszi körül. Európában itt található a legtöbb hegy.
Szárazföldi határai összesen 1918 km hosszúak. Határos országok: Andorra 63,7 km, Franciaország 623 km, Gibraltár 1,2 km, Portugália 1.214 km, Marokkó (Ceuta) 6,3 km, Morocco (Melilla) 9,6 km. Partvonal: 4.964 km
Éghajlata változatos, a délen sivatagi forró nyár mellett az északon hideg hegyvidéki telekkel is találkozhatunk.
Legmagasabb pont: Pico de Teide (Tenerife) Kanári-szigeteken a 3718 m
Természeti kincsek: szén, barnaszén, vasérc, réz, ólom, cink, urán, a volfrám, a higany, pirit, magnezit, folypátot, gipsz, vízenergia.
Összességében sok a szántóföld, ami a lakosságra vetítve erős mezőgazdaságot tudott létrehozni.
Komoly természeti probléma az időszakos aszályok, egyes területek komolyan elsivatagosodtak, pl. egyes helyeken 3 éve alig volt csapadék.
Területe: összesen: ~500 ezer km2
Népesség: 40 millió 491 ezer (2008 júliusi adat)
Fővárosa: Madrid
Nyelvek: kasztíliai spanyol (hivatalos) 74%, 17%-a katalán, a galíciai 7%, baszk 2%, hivatalos regionálisan
Vallás: római katolikus 94%, egyéb 6%
Spanyolországban két időzónában van beleértve a Kanári-szigeteket
Spanyolország építészeti, művészeti és kulturális eredményeit nem érdemes tagadni, Antoni Gaudí, Salvador Dalí, Francisco de Goya, Pablo Picasso stb. nevek mellett tényleg nehéz lenne szó nélkül elmenni, amikor látjuk a legjobb alkotásaikat.
Közigazgatási területek: 17 autonóm közösség:
(Comunidades autonomas, egyes – Comunidad Autónoma) és 2 autonóm városok (ciudades autonomas, egyes – Ciudad autonoma); Andalucia, Aragon, Asturias, Baleares (Balearic Islands), Ceuta , Canarias (Kanári-szigetek) , Cantabria, Castilla-La Mancha, Castilla y Leon, Katalónia (Katalónia), Comunidad Valenciana (Valenciai Közösség), Extremadura, Galicia, La Rioja, Madrid, Melilla *, Murcia, Navarra, Pais Vasco (Basque Country)
Függetlenség: az Ibériai-félszigeten jellemzően különböző független királyságok voltak a muszlim megszállás előtt, ami a 8. században kezdődött, és közel hét évszázadig tartott. A kis északi keresztény erődökből indulva visszafoglaláták, amelyet Granada 1492-es elfoglalásával tetőzött. Az események több királyságot egysítésével végződtek, amire a mai Spanyolország kialakításáként tekintenek.
Viták – nemzetközi: 2002-ben, Gibraltár lakosai népszavazáson elsöprő többséggel megszavazták, hogy továbbra is a brit gyarmat maradjanak (szemben a “teljes megosztott szuverenitási” megállapodással), Spanyolország nem ért egyet a brit tervekkel, hogy Gibraltár nagyobb önállóságot élvezzen továbbra is, Marokkó tiltakozik Spanyolország az ellenőrzése ellen a parti enklávék Ceuta, Melilla, valamint a szigetek Penon de Velez de la Gomera, Penon de Alhucemas és Islas Chafarinas, és a környező vizeken. Marokkó az illegális migráció egyik fő kiindulópontja Spanyolország felé Észak-Afrikából.
A szigorú bűnüldözési erőfeszítések ellenére, az észak-afrikai, latin-amerikai, galíciai, és más európai emberkereskedők, kábítószer-kereskedők kihasználják Spanyolország hosszú tengerpartját, nagy szállítmányok érkeznek így.
Láthatóan ez az ország is komoly problémákkal küzd, amit sokszor szerencsére elfeledtet velünk a tengerparti nyaralás vagy a tökéletes vendéglátás.
folyt köv.