BuzzerBeater Forums

Hellas - III.5 > Σεζον 20

Σεζον 20

Set priority
Show messages by
This Post:
00
216722.40 in reply to 216722.39
Date: 5/26/2012 2:39:56 AM
ΣΠΟΡΤΙΝΓΚΑΡΑ
III.2
Overall Posts Rated:
33
Φοβερος!!!!!!!!!!

This Post:
00
216722.41 in reply to 216722.40
Date: 5/26/2012 8:42:22 AM
Supernova Elites
A1
Overall Posts Rated:
650650
+1 στον Άλεξ

Ομολογώ ότι ακόμα δεν έχω στήσει την ομάδα για το επερχόμενο παιχνίδι γιατί θα ήθελα μια βοήθεια για όποιον μπορεί να απαντήσει....!

Ο γρίφος είναι ο εξής:

Πώς γίνεται να κερδίσω και τα 3 παιχνίδια της βδομάδας που ξεκίνησε

1)χωρίς να χάσω πολύ ενθουσιασμό
2)χωρίς να ξεσκίσω τα συνολικά λεπτά συμμετοχής των παικτών και κατά συνέπεια τις αγωνιστικές καταστάσεις της επόμενης εβδομάδας
και 3) να προπονήσω και τους 5 παίκτες που μπορούν να προπονηθούν με τον ένα εξ αυτών να προπονείτε εκτός θέσης....???

Υποθέτω ότι κάτι πρέπει να θυσιάσω απ'όλα και η λογική λέει το κύπελλο αλλά πραγματικά δεν έχω αποφασίσει τι πρέπει να κάνω...!!

Τέτοια θέματα δεν είχα στην 4η...!Προπονούσα (εκτός απροόπτου) 6 παίκτες τη βδομάδα...τώρα έχω 5 και ζορίζομαι...Μου φαίνεται ότι πρεπει να το γυρίσω σε προπόνηση μονής θέσης αλλά το πρόβλημα είναι ότι τα πρότζεκτ που έχω και έτσι όπως τους προπονώ ολοκληρώνονται σε 2-3 σεζόν...Σκατά...!Αντε να βγάλω άκρη...!!!!

Μήπως να πάρω τον Αγγελικό να κάνουμε δουλείά... ? :-)





Last edited by Kung Flu at 5/26/2012 8:48:10 AM

This Post:
00
216722.42 in reply to 216722.41
Date: 5/26/2012 8:50:30 AM
Overall Posts Rated:
302302
βασικα για να φτιαξεις εναν παικτη καλο θα ηταν ουτως ή αλλως μονη θεση προπονησης...εκτος αν κανεις μονο σουτ με αλμα ή ενας με εναν.

με 3 παικτες μονη θεση προπονηση ειναι πολυ καλα και για να κανεις καλη ομαδα και για να τους φτιαξεις πιο γρηγορα τους παικτες σου.



This Post:
00
216722.43 in reply to 216722.37
Date: 5/26/2012 9:04:45 AM
Olympiakos Volou B.C.
III.1
Overall Posts Rated:
1111
alexandrosthebest=alexandros the best!πολυ καλο κι ουρανοκατεβατο preview!

This Post:
00
216722.44 in reply to 216722.42
Date: 5/26/2012 9:37:50 AM
Supernova Elites
A1
Overall Posts Rated:
650650
Νά το και το εθνικό τιμ....!

Ναι σίγουρα με την μονή θέση προπόνησης μπορείς να φτιάξεις καλύτερους παίκτες πολύ πιο γρήγορα απλά με κάποιο μαγικό τρόπο έχω συνδυάσει την μονή θέση προπόνησης με την δημιουργία παικτών για την εθνική...Όχι ότι δεν θέλω να προπονήσω παίκτη για την εθνική (την μικρή και κατ' επέκταση τη μεγάλη) απλά στην παρούσα φάση δεν μπορώ να αγοράσω τους 3 πιτσιρικάδες με τα καλά ποτένσιαλ για να κάνω δουλειά ή έστω τον ένα εξ αυτών με καλό ποτένσιαλ και σχετικά καλα σκιλλ...Για να το κάνω αυτό θα πρέπει να πουλήσω τουλάχιστων 3 παίκτες και κατ'επέκταση να παρατήσω την κατηγορία...Σε 2 σεζόν από τώρα θα έχει αλλάξει αυτό γιατί πουλώντας τους 3 παίκτες η άλλοι δύο που θα μείνουν θα στέκονται στην κατηγορία (αν είμαι ακόμα εδώ-βασικά αν δεν πέσω φέτος δεν θα πέσω ποτέ...!!!)

Είμαι σε μεταβατική περίοδο (όπως όλα τα πράγματα στη χώρα μας) γι'αυτό και περνάω τις παραπάνω προβληματικές καταστάσεις... !

This Post:
00
216722.45 in reply to 216722.41
Date: 5/26/2012 10:41:43 AM
Overall Posts Rated:
335335
+1 μπαλακι στον αλεξ για τον σχολιασμο και τις γνωσεις του..

Kung Flu
πολυ δυσκολα να κανεις 3/3 στην εβδομαδα χωρις την παραμικρη ζημια..
δηλαδη για μενα 5 παικτες για προπονηση ειναι υπερβολικα μεγαλος αριθμος παικτων..
μην μου πεις οτι κανεις πχ πιεση 2 παικτες μαζι? ..ειναι χασημο χρονου..ειδικα για τους δικους σου τους 22χρονους..
δεν εχει σχεση αν τους παικτες που προπονεις εχουν προοπτικη να παιξουν εθνικη..εσυ εκει που μπορεις να κανεις μονη θεση θα κανεις μονη θεση..για μια μεση ομαδα 3ης κατηγοριας με 4αρι προπονητη..με παικτη 18 χρονων κοντα στο 1,85 και αξιοσεβαστος (7) περ αμυνα..ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΕΖΟΝ προπονηση σε μονη θεση θα παει 14 (θαυμασιος)..για μενα 14αρι ειναι επιπεδο πρωταθλητασμου 3ης κατηγοριας και αναγκαιο για 2η κατηγορια..δεν μπορω να φανταστω ποσο θα ανεβει ο ιδιος παικτης οταν θα μοιραζεται την προπονηση με αλλον παικτη..ισως 10-11??...για μενα καλυτερα λοιπον να προπονεις 1 παικτη στα φιλικα μια σεζον και απο την επομενη σεζον να ειναι χρησιμος και με αρκετα μικρο μισθο παρα να εχεις ενα τσουρμο που σου βγαινει το λαδι 1 σεζον να τους προπονησεις,χανεις στο αγωνιστικο κομματι και δεν ειναι και απολυτος ετοιμοι για την επομενη σεζον..


η απαντηση λοιπον στις ερωτησεις σου ειναι :
αφηνεις 1 απο τα 2 καρπουζια και συνεχιζεις ;)

This Post:
00
216722.46 in reply to 216722.37
Date: 5/26/2012 1:29:23 PM
Overall Posts Rated:
44
Πολύ καλό και εμπεριστατωμένο το pre game, μπαλίτσα κι από μένα, μόνο που ο στρατηγός Αλέξανδρος, αν και καλός αποδείχθηκε μάλλον υπεραισιόδοξος και πάντως σίγουρα όχι "μέγας" :)
Συγγνώμη για το τραυματισμό του Φαντρίδη, σου ανατρέπει σίγουρα κάποια σχέδια, αλλά μάλλον φταίνε οι δηλώσεις σου περί μεγαλειώδους εμφάνισης και σίγουρης νίκης με πολλά θαυμαστικά, που φανάτισαν τους νεαρούς παίκτες μου (πλάκα κάνω!!!)

Εντύπωση μου έκανε που ανακάλυψες τη προέλευση του ονόματος της ομάδας μου μιας και έτσι το προφέρει ο πιτσιρικάς ο ανηψιός μου :)

This Post:
00
216722.47 in reply to 216722.45
Date: 5/27/2012 8:02:44 AM
Supernova Elites
A1
Overall Posts Rated:
650650
πολυ δυσκολα να κανεις 3/3 στην εβδομαδα χωρις την παραμικρη ζημια..


Θα συμφωνήσω...!

δηλαδη για μενα 5 παικτες για προπονηση ειναι υπερβολικα μεγαλος αριθμος παικτων..
μην μου πεις οτι κανεις πχ πιεση 2 παικτες μαζι? ..ειναι χασημο χρονου..ειδικα για τους δικους σου τους 22χρονους..
δεν εχει σχεση αν τους παικτες που προπονεις εχουν προοπτικη να παιξουν εθνικη..


Συμφωνούμε ότι οι 5 είναι μεγάλος αριθμός αλλά για την 3η+ κατηγορία...Στην 4η και 5η εβγαινε η προπόνηση στους 6 και για να είμαι ακριβής είχα και ένα στάνταρ έσοδο από τον 6ο παίκτη που προπονούσα καθότι τον αγόραζα μέχρι 10κ και στο τέλος της σεζόν τον πουλούσα από 175κ μέχρι 275κ (μη με ρωτήσεις ποιος αγοράζει...!!)...Απλά λέω από την οπτική μιας ομάδας που ξεκινάει με 300κ για να φτιάξει ομάδα η προπόνηση των 6 παικτών σε διπλή θέση με βοήθησε πολύ και στο οικονομικό κομμάτι και στην δημιουργία περισσότερων παικτών που αν δεν υπήρχαν θα έπρεπε να τους είχα αγοράσει χωρίς να υπάρχουν τα χρήματα...Θα μπορούσα ίσως να τα είχα αλλά δεν θα είχα και το όποιο γήπεδο έχω.....

για μια μεση ομαδα 3ης κατηγοριας με 4αρι προπονητη..με παικτη 18 χρονων κοντα στο 1,85 και αξιοσεβαστος (7) περ αμυνα..ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΕΖΟΝ προπονηση σε μονη θεση θα παει 14 (θαυμασιος)..για μενα 14αρι ειναι επιπεδο πρωταθλητασμου 3ης κατηγοριας και αναγκαιο για 2η κατηγορια..


Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εικόνα μου φαίνεται απόλυτα λογικό το 14 για ομάδες που χτυπάν άνοδο...Στο μυαλό μου έχω ότι με 12 άρες μένεις στην κατηγορία αλλά αυτό είναι μια εικασία-ελπίδα δικιά μου...Αν θέλω 14άρες για να μείνω στην κατηγορία θα βαφτώ μπλέ και θα πέσω στη θάλασσα...!!!

αφηνεις 1 απο τα 2 καρπουζια και συνεχιζεις ;)


Δεν γίνεται να κρατάω το ένα καρπούζι και να κλωτσάω το άλλο...??? :-P

This Post:
00
216722.48 in reply to 216722.47
Date: 5/27/2012 12:39:31 PM
Overall Posts Rated:
335335
Συμφωνούμε ότι οι 5 είναι μεγάλος αριθμός αλλά για την 3η+ κατηγορία...Στην 4η και 5η εβγαινε η προπόνηση στους 6 και για να είμαι ακριβής είχα και ένα στάνταρ έσοδο από τον 6ο παίκτη που προπονούσα καθότι τον αγόραζα μέχρι 10κ και στο τέλος της σεζόν τον πουλούσα από 175κ μέχρι 275κ (μη με ρωτήσεις ποιος αγοράζει...!!)...Απλά λέω από την οπτική μιας ομάδας που ξεκινάει με 300κ για να φτιάξει ομάδα η προπόνηση των 6 παικτών σε διπλή θέση με βοήθησε πολύ και στο οικονομικό κομμάτι και στην δημιουργία περισσότερων παικτών που αν δεν υπήρχαν θα έπρεπε να τους είχα αγοράσει χωρίς να υπάρχουν τα χρήματα...Θα μπορούσα ίσως να τα είχα αλλά δεν θα είχα και το όποιο γήπεδο έχω.....


δηλαδη με πηγαινεις κατευθειαν στο οικονομικα κομματι αδιαφορωντας για το αγωνιστικο? :O
γιατι οταν μιλαμε για φτιαξιμο 6 παικτων απο το 0 σημαινει οτι ειτε ειναι στο παρκε ειτε δεν ειναι ,,δεν εχει διαφορα..
εαν εχεις τρελα τοσο με το οικονομικο κομματι και δεν σε ενδιαφερει που παζει η ομαδα σου..παγκοσμιως το λενε οτι ο καλυτερος τροπος ειναι να φτιαξεις 1 παικτη εθνικης..εγω που ειμαι και πιο ρεαλιστης θα σου ελεγα να εφτιαχνες 2..να τα κονομουσες μετα απο λιγες σεζον και να αγοραζες τις ανοδους μεχρι και την 2η κατηγορια..
αλλα εγω σου λεω οτι για 200κ κερδος δεν χαραμιζα ολη την σεζον προπονηση..καλυτερα να εκανα αγωνιστικες καταστασεις..
επειδη εισαι ενεργος και ψαχνεσαι θα σου συμβουλευα να το εψαχνες περισσοτερο αυτο το κομματι γιατι οτι και να σου λεω εγω ειναι λογικο να τα βλεπεις απο την δικια σου γωνια καλυτερα..και εγω ετσι ειμαι..
απλα θα σου πω οτι ενα καλο ντραφτακι Mvp στην αγορα κυκλοφορει πανω απο 200κ..
<ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη γιατι θα παραβιασω λιγο τους κανονες του φορουμ>
αλλα οριστε..κοιτα εδω παικτη (24972821) ..αξιζει πανω απο 200κ?..σιγουρα αξιζει..που να δεις ποσο θα πηγαινε η τιμη του αν εβγαινε 18χρονων..
ΕΑΝ παρεις αυτον τον παικτη και λογω του υψος του τον κανεις περ.αμυνα μια σεζον σε μονη θεση και παει 13-4..μπορεις να φανταστεις ποσο θα ανεβει η τιμη του??μιλαμε για μεγαλο οικονομικο κερδος..οχι 200κ.. (ασχετα αν ο συγκεκριμενος παικτης που σου ποσταρα οποιος τον παρει και τον κρατησει λιγες σεζον μπορει να βγαλει πανω απο 2,5μ )
εγω ειμαι της γνωμης να εχεις τα γεροντακια σου να κανεις την δουλεια και να χαιρεσαι το παιχνιδι και να προπονεις 1-2 παικτες σε μονη θεση..αλλωστε το μπασιμο,το σουτ ανεβαινουν πολυ ευκολα και στα 21 και στα 22..η πασα και η αμυνα ομως? μονο σε μονη θεση μπορει να αποδωσει η προπονηση τους..δεν ξερω αν σε κουρασα..ισως καποια στιγμη μπορεσω να στο αναλυσω καλυτερα..

Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εικόνα μου φαίνεται απόλυτα λογικό το 14 για ομάδες που χτυπάν άνοδο...Στο μυαλό μου έχω ότι με 12 άρες μένεις στην κατηγορία αλλά αυτό είναι μια εικασία-ελπίδα δικιά μου...Αν θέλω 14άρες για να μείνω στην κατηγορία θα βαφτώ μπλέ και θα πέσω στη θάλασσα...!!!


βρε εγω χοντρικα τα ειπα..αν σε κανει να νιωθεις καλυτερα..εγω οταν ειχα στεφθει πρωωταθλητης σε εναν αλλο ομιλο 3ης κατηγοριας ειχα στην βασικη μου 5αδα pg με 12 αμυνα και sf με 10..

Δεν γίνεται να κρατάω το ένα καρπούζι και να κλωτσάω το άλλο...??? :-P


χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα..φοβερος..

This Post:
00
216722.49 in reply to 216722.48
Date: 5/29/2012 1:46:04 PM
Supernova Elites
A1
Overall Posts Rated:
650650
Δεν είχα πολύ χρόνο αυτές τις μέρες αλλά θα απαντήσω συνολικά σε άλλο ποστ... πριν την Πέμπτη ... :-)

This Post:
00
216722.50 in reply to 216722.48
Date: 5/30/2012 6:45:05 PM
Supernova Elites
A1
Overall Posts Rated:
650650

δηλαδη με πηγαινεις κατευθειαν στο οικονομικα κομματι αδιαφορωντας για το αγωνιστικο? :O
γιατι οταν μιλαμε για φτιαξιμο 6 παικτων απο το 0 σημαινει οτι ειτε ειναι στο παρκε ειτε δεν ειναι ,,δεν εχει διαφορα..
εαν εχεις τρελα τοσο με το οικονομικο κομματι και δεν σε ενδιαφερει που παζει η ομαδα σου..παγκοσμιως το λενε οτι ο καλυτερος τροπος ειναι να φτιαξεις 1 παικτη εθνικης...


Προφανώς και με ενδιαφέρει το αγωνιστικό κομμάτι...Είναι σίγουρο ότι με την προπόνηση σε μονή θέση θα φτιάξεις πιο γρήγορα τους παίκτες που θέλεις αλλά αυτό που είπα και στο προηγούμενο μου πόστ και αν συνοπολογίσεις τα δικά σου λεγόμενα
απλα θα σου πω οτι ενα καλο ντραφτακι Mvp στην αγορα κυκλοφορει πανω απο 200κ..
θα καταλάβεις ότι μια ομάδα που ξεκινάει από την 5η κατηγορία δεν μπορεί και να έχει ομάδα και να έχει και τα 2 ντραφτάκια με μόλις 300κ που ξεκινά....

Αν λοιπον μιλάμε για βάθος προπόνησης 4+ σεζόν δεν ξέρω αν είναι εφικτό 1)να αντέξεις το μισθό του παίκτη σε 4η κατηγορία 2) να χτίζεις γήπεδο και 3) να έχεις ανταγωνιστική ομάδα για να ανέβεις....

Επομένως αυτό που λές
.εγω που ειμαι και πιο ρεαλιστης θα σου ελεγα να εφτιαχνες 2..να τα κονομουσες μετα απο λιγες σεζον και να αγοραζες τις ανοδους μεχρι και την 2η κατηγορια..
έχει βάση και είναι μία σκέψη εφαρμόσιμη μόνο αν επικεντρωθείς αποκλειστικά σε αυτό αγνοώντας τελείως το κομμάτι της ομάδας σου....Και θεωρώ ότι μπορεί μια ομάδα που καταλαβαίνει κάποια πράγματα να το εφαρμόσει με επιτυχεία...Απλά εμένα μου αρέσει και το κομμάτι της προπόνησης και το κομμάτι του πρωταθλήματος...

Πλέον στην 3η κατηγορία διαπιστώνω όλο και περισσότερο ότι δεν αξίζει να προπονώ σε 2 θέσεις γιατί οι παίκτες δεν υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν τα στάνταρ της 2ης...Επομένως αφού εξασφαλίσω την παραμονη μου γενικά στην 3η κατηγορία τότε θα είμαι έτοιμος για τα 2 ντραφτάκια κ για την εθνική...Προς το παρών με πιέζει άμεσα η παραμονή στην κατηγορία και το χτίσιμο του γηπέδο στο οποίο ήδη έχω κάνει κινήσεις με σύνεση γιατί δεν ξέρω αν θα χρειαστεί να πάρω άλλον ένα παίκτη...Αν δεν χρειαστεί να πάρω παίκτη με βλέπω με 90κ την βδομάδα καθαρά...Επομένως ανεβάστε αποδόσεις να μου κόψετε τα έσοδα αλλίως πάμε για κέρδη γύρω στο 1.2μύρια αυτή τη σεζόν...:-P...

δεν ξερω αν σε κουρασα..


Δεν με κούρασες...Ίσα ίσα είναι ωραίες αυτές οι συζητήσεις...Στην 4η τους μάθαινα το παιχνίδι ,εδώ ήρθα να μάθω... :-p


Ps: : Έχω κάνει το 2/2 αυτή τη βδομάδα με προπόνηση των 3 εκ των 5 χωρίς απώλειες ενθουσιασμού (στο δεύτερο κατέβηκα κανονικά για όποιον ενδιαφέρεται κάτι που μετάνιωσα γιατί ήμουν στο τσακ να κατέβω χαλαρά αλλά είπα "ας μην το χέσουμε,κατεβαίνει με βασική 5άδα 190κ και εσύ με 5άδα 110κ....Αλλά με την τρύπα στο 5 και την ζώνη έβγαλα 40 ασσίστ...Περισσσότερα από τα συνολικά ριμπάουντ της άλλης ομάδας...Εξωφρενικό νούμερο μου φάνηκε...!)

Τι λές...? Να πάω για το 3/3...Θα χάσω λίγο τις αγωνιστικές καταστάσεις...αλλά δίνω ένα ποσοστό νίκης γύρω στο 50%...Μήπως είμαι πολύ αισιόδοξος....? !!! Παίζω στην έδρα μου...Έχω αρκετά καλύτερες αγ καταστάσεις και αρκετά καλύτερο ενθουσιασμό...Θα αντιμετωπίσω πρινσετον και μ2μ και μάλλον θα ξεναέστηνα ζώνη.... Αξίζει το ρίσκο...??Θα με ταλανίζει το ερώτημα πέχρι της 18:15...Οπότε απαντήσεις μέχρι τις 18:10 είναι ευπρόσδεκτες...!!!

και οι εκπρόθεσμες απαντήσεις πάλι ευπρόσδεκτες είναι...!!!


Last edited by Kung Flu at 5/30/2012 6:48:51 PM

Advertisement