BuzzerBeater Forums

BB Poland > [NT]Reprezentacja sezon 9/10

[NT]Reprezentacja sezon 9/10

Set priority
Show messages by
This Post:
00
96174.416 in reply to 96174.414
Date: 8/28/2009 4:20:44 AM
AC_Milan
IV.13
Overall Posts Rated:
231231
U-21:
>
Trenowanie boków w przypadku U-21 jest raczej bez sensu. Taka prawda niestety, jedyne co warto podciągnąć kandydatom do U-21 poza skillami głównymi to kondycja. Jak się weźmiemy za boki to nie mamy czego szukać w starciu z najlepszymi. Jestem jednak zdecydowanym zwolennikiem specjalizacji graczy, jak to proponuje robić Mysza, czyli trenowanie zawodników pod określone taktyki. Ktoś powie, że tak robimy...pozwolę się z tym nie zgodzić. Mamy tak naprawdę bardzo podobnych kadrowiczów, których na upartego moglibyśmy jakoś podzielić, ale ja bym tego specjalizacją (np. w stylu Chińskim) nie nazwał. Te skille pod różne taksy, które opisał Leszek w wątku (106974.1) przecież różnią się tak na oko o 1-3 poziomy.
Oczywiście to nie jego wina, tak ci zawodnicy byli szkoleni, po prostu wtedy nie wiedzieliśmy tego, co wiemy teraz ;)
>
>
NT:
>
Tutaj jak najbardziej można nawet zacząć od trenowania boków. Tylko umówmy się, taki zawodnik będzie trenowany pod NT, a o U-21 może zapomnieć. Będzie miał na rozwój powiedzmy 5-6 sezonów i do kadry trafi np, w wieku 23-24 lat. Można go wtedy dowolnie kształtować, biorąc pod uwagę jego potencjał.
>
>
Wnioski (moje, subiektywne):
>
- nie da się trenować boków zawodników dla U-21
- dzielimy (najlepiej selekcjonerzy, skauci...) graczy na 2 grupy i szkolimy ich pod U-21 albo pod NT. Tych, którzy rodzą się z "fajnymi" bokami dajemy dla U-21, tych z dziurami dla NT.
- specjalizacja zawodników w U-21

This Post:
00
96174.417 in reply to 96174.416
Date: 8/28/2009 5:11:05 AM
Overall Posts Rated:
2222
Witam

Widzę że dyskusja ruszyła do przodu. Fajnie. Pozwolę sobie zająć stanowisko w kilku kwestiach. Niestety rozmawiamy wciąż w kilku tematach, a mimo to wszelkie kwestie poruszę tutaj.
Pozwolę sobie skomentować kwestię decyzyjności i decyzji w odniesieniu do kadry. Kwestię szkolenia drugoplanowych umiejętności w odniesieniu do pensji, potencjału i wieku. A także kwestię selekcji naturalnej i skreślania zawodników. Na końcu skomentuję kwestię kompetencji skautów i ujednolicenia systemu kontaktu z managerami w kontekście wielu systemów i pomysłów szkoleniowych.

Od dłuższego czasu obserwuję iż środowisko reprezentacji skupia w okuł siebie wiele osób. Wielu z pośród Nas do tego stopnia angażuje się w BB że zaczyna myśleć o reprezentacji, analizować, ustalać. Angażować się. A tak gdzie zaangażowanie budzą się emocje. Narastają sympatie i animozje. Jakby dodać do tego fakt iż Internet jest soczewką emocji, wnioski są proste. Mamy obozy i grupy wzajemnie rywalizujące między sobą. Jak to ma się do kadry? Nijak. Selekcjonerzy zmieniają się szybko. Skauci nie mają ugruntowanej pozycji. Osoby które osiągnęły wiele z kadrą (mnie w pierwszej kolejności kojarzy się al.) są albo cenione, albo wręcz przeciwnie. Osoby grające w PLK podobnie. Niby zasługują na szacunek, ale tylko zasługują. Nie mogą go wymagać i nijak nie dowiodą że wiedzą więcej o BB niż jakiś trener z 4 ligi. Tak jest na każdym polu. Nie ma w BB osób które mogą wymagać że zostaną uznane za decyzyjne i decydujące choćby o naszej kadrze.

Jest tylko jeden mechanizm. Wybory. Selekcjonerzy są wybierani przez ogól graczy. I dlatego to oni mają mandat do podejmowania wszelkich decyzji około kadry. Jedyny mankament to to że kadencja jest za krótka aby co 2 sezony zmieniać wizję kreowania kadry.

Co można z tym zrobić? Ja widzę dwie opcje. Pierwsza to demokracja. Przedstawić i wyłonić kilka pomysłów i zagłosować w referendum. Postawić jakąś stronę, gdzie będziemy mogli wybrać opcję treningu dla kadry oraz kogoś kto będzie to koordynował. Druga opcja to elitaryzm. Czy też oligarchia. Czyli uznanie że osoby x, y, z są najlepsze w BB i im powierzyć możliwość decydowania.

Obecnie jeden patrzy na drugiego. Trzeci nie wyrywa się przed szereg bojąc się ostrzału z wszystkich stron, a czwarty nie chce brać odpowiedzialności. Czekamy jak na zbawienie, aż objawi się ktoś i podejmie decyzje. O tym jak trenować. Jak selekcjonować. Które umiejętności kiedy. Szkoda tylko że jedyne osoby które mogą stać się owymi liderami to selekcjonerzy. Ale ci zaraz się zmienią. Więc może trzeba podjąć decyzję o tym jak zarządzać naszą kadrą? Może wyłonić parę osób i zasady funkcjonowania owej instytucji? Cos w stylu tego co zapoczątkował Mysza? Lecz on nie posiada zgody ogółu, bo też o nią nie zabiega.

To pierwsza i najważniejsza kwestia na dziś dzień.

Druga jaką chciałbym poruszyć to szkolenie cech drugoplanowych. Czy rozmawiamy o C czy o PG to bez znaczenia. No może tylko SF są „czyści” bo tu wiemy że SF musi mieć napakowane wszystko wszędzie. Rozmowa schodzi na temat C bo ci są najbardziej spolaryzowani. Ale to bez znaczenia. Tak samo obwodowi musza zacząć zyskiwać IS, a jak IS to i ID, a i RB się przydaje, bo ta statystyka jako jedyna jest budowana w oparciu o wszystkich 5 zawodników (polecam reguły). Tak jest wszędzie. Polemizować można czy C musi mieć OD. Dla mnie w nowym silniku tak. Zwłaszcza jak zaczną się pojawiać PF grający na C i mający JS oraz JR. W końcu zmierzamy ku ideałom. Ale na to odpowiedzi nie znamy. Nowy silnik działa zbyt krótko. Tu doświadczenie działa połowicznie. Ale ponad to niema wątpliwości: trzeba szkolić umiejętności drugoplanowe.

cdn

This Post:
00
96174.418 in reply to 96174.417
Date: 8/28/2009 5:11:34 AM
Overall Posts Rated:
2222
Kiedy?
Według mnie od początku. Trening ograniczany jest potencjałem (dlatego wspominany Igor dobił do swego maksimum i już nie potrenuje. Również boków) ale i wiekiem. Jasnym więc jest że trzeba trenować boki przed 21/22 rokiem życia, bo później potencjał zablokuje rozwój. Ale i wiek odgrywa rolę. Wytrenowanie boków zajmuje wiele czasu. I dlatego sądzę że prawie każdy zawodnik trenujący boki będzie miał niższe cechy pierwszoplanowe niż zawodnik nie trenujący boków. Tak? Nikt nie dobije poziomu Igora jeśli będzie ćwiczył OD, PS czy inne cechy na jakie się zdecydujemy. Taka jest konsekwencja bardziej uniwersalnego gracza. Ale ten gracz ma być lepszy. Więc czemu ma tego dowodzić w NT, a nie w U21? Czemu 19to latek nie może zacząć nabijać boków? W tym wieku łatwiej i szybciej trenuje. Nie ma ryzyka że ograniczy go wiek i potencjał. Dlatego sugeruje aby trening był rozłożony równomiernie od najmłodszych lat.

Trzecią kwestią jest selekcja naturalna. W każde zawsze będzie miejsce dla Igorów itp. Zawodników spolaryzowanych. Będzie też miejsce dla jednocechowców. Będzie też miejsce dla graczy uniwersalnych. Słowem co selekcjoner zechce niechaj bierze i za wybór odpowiada. Poza tym 18to latek skreślony w młodym wieku może w cudowny sposób eksplodować dzięki doskonałemu treningowi. I to mimo tego że w pierwszej selekcji zostanie uznany za nieprzydatnego. Losowość i złożoność treningu to uzasadnia. Dlatego sugeruje nie skreślać nikogo. Trzymać w bazach danych jak najwięcej grajków. Jedyny minus to zarządzanie takim systemem. Ja jednak wole zastanawiać się nad wsparciem dla skautów (którzy będą bardziej obciążeni) niż rezygnować ze śledzenia tych mniejszych gwiazd.

Czwartą kwestią jaką chcę poruszyć jest kompetencja skautów.
Aby jakikolwiek system był sprawny musi być on prosty i przejrzysty. Systemy zarządzania wielką i małą organizacją dążą w tym celu. To oczywiste. Dlatego jestem przeciwny konkurencyjnym pomysłom wobec selekcjonerów i skautów. To te osoby są najbliżej kadry i to im w wyborach powierzyliśmy los reprezentacji. Tworzenie kompetencji rodzi chaos i dezorganizację.

Paradoksalnie wszelkie inicjatywy (jak szkolenie super-mega gwiazd z zeszłego sezonu czy obecny pomysł Myszy) uważam za bardzo właściwe i skuteczne. Tak długo jak nie wchodzą w kompetencje selekcjonerów i ich skautów. I z tego powodu apeluję aby te wszystkie pomysły podporządkować strukturze skautów i selekcjonerów. Proste.

From: repta2

This Post:
00
96174.419 in reply to 96174.418
Date: 8/28/2009 6:40:40 AM
Overall Posts Rated:
1414
Widzę że większość che boki trenować jakby przez cały sezon i zastanawiamy się kiedy, czy nie lepiej jest rotować treningiem (kiedyś al pisał że tak robi) tak że co 3 tydzień powiedzmy trenujemy bok a 2 razy umiejętności podkoszowe, wydaje mi się że przez to dany gracz nie traci aż tak wiele w skillach powiedzmy głównych a cały czas zyskuje w skillach pobocznych.

Myślę że osoby które są doświadczone i mniej więcej mają jakies pojęcie do jakich poziomów i jakie skille traktujemy jako poboczne, rozumiem że jeśli chodzi o C są to na pewno: wejście pod kosz i w pewnym stopniu kozłowanie i podania, a co z JS, JR i OD? bo tutaj trzeba się zastanowić jak chcemy aby dana pozycja wyglądała, czy chcemy graczy dobrych we wszystkim ale dobrych pod względem skilli pobocznych na poziomie 6 ale wszystkich, czy graczy z 2,3 skillami pobocznymi na poziomie powiedzmy 9.

Nadal nie rozumiem czemu selekcjonerzy nie bardzo chcą się wypowiadać, bo w tej chwili to ich głos jest wiążący a zarówno Mr. President jak i Leszek nie bardzo się tutaj udzielają.

This Post:
00
96174.420 in reply to 96174.1
Date: 8/28/2009 8:50:40 AM
Overall Posts Rated:
299299
z ciekawostek Rudy skoczył w OD w nowym klubie, może jeszcze nie jest stracony :)
tak samo Fedczyszyn w JSie :)

This Post:
00
96174.421 in reply to 96174.413
Date: 8/28/2009 9:05:49 AM
Overall Posts Rated:
299299
dokładnie zostawcie jakiś grajków kadrze U-21, ona też się chce bić o medale :PP

Czy każdy gracz musi grać w kadrze seniorów? Ja widzę kadrę seniorów jako zbiór graczy z potencjałem równym, wyższym od MVP, siedzących w PLK i II lidze i stale rozwijanych przez swoich właścicieli


dokładnie gracze w kadrze NT powinni mieć potencjał na takim poziomie:
dla obwodowych 8+
dla podkoszowych 9+
żeby mieli szanse się rozwinąć przez ten czas co siedzą w kadrze, np: taki podkoszowy co siedział w tym sezonie w kadrze NT, z potencjałem all-star raczej za dużo skoków nie miał...

Last edited by Leszek(World Champion) at 8/28/2009 9:18:48 AM

This Post:
00
96174.422 in reply to 96174.416
Date: 8/28/2009 9:40:17 AM
Overall Posts Rated:
299299
U-21:
>
Trenowanie boków w przypadku U-21 jest raczej bez sensu. Taka prawda niestety, jedyne co warto podciągnąć kandydatom do U-21 poza skillami głównymi to kondycja. Jak się weźmiemy za boki to nie mamy czego szukać w starciu z najlepszymi. Jestem jednak zdecydowanym zwolennikiem specjalizacji graczy, jak to proponuje robić Mysza, czyli trenowanie zawodników pod określone taktyki. Ktoś powie, że tak robimy...pozwolę się z tym nie zgodzić. Mamy tak naprawdę bardzo podobnych kadrowiczów, których na upartego moglibyśmy jakoś podzielić, ale ja bym tego specjalizacją (np. w stylu Chińskim) nie nazwał. Te skille pod różne taksy, które opisał Leszek w wątku (106974.1) przecież różnią się tak na oko o 1-3 poziomy.
Oczywiście to nie jego wina, tak ci zawodnicy byli szkoleni, po prostu wtedy nie wiedzieliśmy tego, co wiemy teraz ;)


Dokładnie tak jak piszesz, jeżeli chcemy zdobywać medale w U-21 to raczej za dużo czasu na trening boków nie ma.
O specjalizacji zawodników wspominałem już kilka razy, tylko do tego trzeba bardzo zdyscyplinowanych właścicieli jak np: dziadoo_fbs, który trening Krusa w zasadzie podporządkował pod moje zalecenia. Nie wszyscy są tacy skłonni do poświęceń, lubią zbilansowanych graczy, albo demonów do zdobywania punktów :)
Teraz po akcji Myszy, powinno się to zmienić na plus, o ile właściciele do3mają swoich obietnic ;)



NT:
>
Tutaj jak najbardziej można nawet zacząć od trenowania boków. Tylko umówmy się, taki zawodnik będzie trenowany pod NT, a o U-21 może zapomnieć. Będzie miał na rozwój powiedzmy 5-6 sezonów i do kadry trafi np, w wieku 23-24 lat. Można go wtedy dowolnie kształtować, biorąc pod uwagę jego potencjał.


Dokładnie gracz jadący boki przez sezon albo dwa, raczej w U21 nie zagra. Ale ma potem ma ogromne szanse by trafić do NT, jeśli tylko zbliży się skillami głównymi do mutanta z U21 (w stylu Smyka czy Al-Eygi).

Jedyne co pozostaje do ustalenia, to do jakich boków powinien być trenowany, gracz, który ma grać w NT, żeby na sam koniec starczyło mu potencjału na główne skille i czasu, żeby zaistnieć w kadrze, bo prędzej czy później i tak główne skille będzie musiał poprawić, bez względu na boki
Dlatego też potencjał MVP w górę będzie chyba konieczny dla podkoszowych, żeby ciągnąć im boki do kadry NT.

Ja bym to widział mniej więcej tak:
C do kadry NT:
HN/PS 7-10 zależnie od roli

PF do kadry NT:
OD 7-10, HN 7, DV 7
ofensywny: JS 8-10 JR 5-7 (IS, ID trochę wyżej niż RB i BL)
defensywny: PS 8-10, odpuszczamy IS(10-12) i jedziemy ID, RB i BL

trzeba też się zastanowić, czy do kadry NT nie warto by podciągnąć FT do pewnego przyzwoitego poziomu (zawsze to kilka-naście pktów w meczu), szczególnie gdy już potencjał nie daje rady :)

This Post:
00
96174.423 in reply to 96174.419
Date: 8/28/2009 9:53:04 AM
Overall Posts Rated:
299299

Myślę że osoby które są doświadczone i mniej więcej mają jakies pojęcie do jakich poziomów i jakie skille traktujemy jako poboczne, rozumiem że jeśli chodzi o C są to na pewno: wejście pod kosz i w pewnym stopniu kozłowanie i podania, a co z JS, JR i OD? bo tutaj trzeba się zastanowić jak chcemy aby dana pozycja wyglądała, czy chcemy graczy dobrych we wszystkim ale dobrych pod względem skilli pobocznych na poziomie 6 ale wszystkich, czy graczy z 2,3 skillami pobocznymi na poziomie powiedzmy 9.

Nadal nie rozumiem czemu selekcjonerzy nie bardzo chcą się wypowiadać, bo w tej chwili to ich głos jest wiążący a zarówno Mr. President jak i Leszek nie bardzo się tutaj udzielają.



Zabieram głos, jak mam chwilkę czasu, nie samym BB człowiek żyje, ma też inne obowiązki.
Ja bym dla C(takiego co gra tylko na C) wolał HN i PS na poziomie 9 i resztę skilli na poziomie 3-4, niż wszystkie skille górne na poziomie 6.

Tak samo uważam, że nie warto trenować do NT:
ID (bloków raczej też nie, choć pewny nie jestem) -> PG i SG
JS, JR, OD i DV -> C
Za to SF powinien mieć, każdy skill na poziomie 7-8 w górę

This Post:
00
96174.424 in reply to 96174.423
Date: 8/28/2009 10:35:27 AM
Overall Posts Rated:
1414
ja te poziomy pisałem tak ogólnie, bo chodzi mi właśnie o to aby dojść jakie skille i do jakich poziomów, ty to napisałeś i to jest ok, bo póki co była to dyskusja bezowocna...teraz mamy jakies podstawy i trzeba to wprowadzić w życie, choć poziomi i jakie skille do jakich poziomów czekam jeszcze na naszego selekcjonera ale pisał mi że niedługo się wypowie.

From: hatchet

This Post:
00
96174.425 in reply to 96174.424
Date: 8/28/2009 10:51:31 AM
Overall Posts Rated:
99
Akcja Myszy dziwna, ale kilku wasali pod kątem na początek kadry juniorów jak najbardziej nam się przyda, czy później będzie ich stać żeby zrobić krok w przód i trenować także pod kadrę seniorów, czas pokaże.


A jak myslisz ? :>

Jak kupie grajka to na lata a nie na 4 sezony :D

From: al_said

This Post:
00
96174.426 in reply to 96174.425
Date: 8/28/2009 3:02:24 PM
Overall Posts Rated:
88
ty się nie liczysz bo jesteś szalony, no i sam sobie poradzisz, ja bardziej myślę o tych graczach z niższych lig, którzy kiedyś staną przed dylematem co dalej

Advertisement