Tervezzünk edzést!
Jól van, megvannak a fiatalok, tudjuk, mit akarunk kihozni belőlük - jöhet az edzés? Még nem-először gondolkodunk, csak utána cselekszünk…A szezon sorsolását áttekintve látszik, hogy 14 hét áll majd rendelkezésünkre edzeni. Ez nem tűnik kevésnek, de hamarosan érezhetően az lesz majd, ne aggódj:)
Minden hetet szombat-kedd-csütörtök hármasra bonthatunk fel (ezt követi ugye a pénteki edzés), amit érdemes is megtennünk. Ha „csak” az edzés a lényeg, az eredményesség másodlagos, akkor sem árt látnunk, hogy az ellenfelek milyen sorrendben követik egymást. Ha azonban fontos számunkra a jó szereplés (feljutás, playoff, bennmaradás,bármi), akkor szinte kötelező ezt megtennünk azért, hogy a fontos meccseken a legjobbakat tervezzük betenni az edzett posztra is, és ne utólag vegyük észre, hogy a rangadóig pont a leggyengébb fiatalnak nincs meg a játékperce. Természetesen a hármas felosztás arra is jó, hogy minden hétre előre (lehetőleg a szezon elején) tudjuk, mit is fogunk edzeni, vagyis: megtervezzük az edzések sorrendjét is.
Azt meg mi a fenének tervezgetni? Mint tudod (hiszen átolvastad a wikit, ugye?) egyrészt fontos a kiegyensúlyozott edzés, másrészt minden edzéstípusnak van elsődleges és másodlagos hatása is: tehát pl. a passzolás edzése korlátozott mértékben ugyan, de fejleszti a technikát és a labdavezetést is. Komoly esélyed van tehát arra, hogy egy passzolás-labdavezetés-külső védekezés kombináció után a 18 éves fiatal technikai szintje külön edzés nélkül is nőni fog. Ennek esélye az életkor előrehaladtával csökken ugyan-de annál jólesőbb érzés lesz majd…
A 14 hétből általában az allstar meccs hetét szokták ajánlani erőnléti edzésre. Erőnlétet edzeni kell, mivel szezononként 1 egységet csökken, mint azt tudjuk. Ha gyenge a fiatal erőnléte, akkor akár 2 edzést is érdemes erre szánni, hogy 21-22 éves korára legalább 5-6-os szinten legyen ez a tulajdonsága is, ez alatt ugyanis teljesítményére is negatívan hathat. Marad tehát 12 hetünk egy szezonban-mire elég ez, hány szintlépés fér bele?
Attól függ… Mitől is? A szintlépést befolyásoló tényezők, mint tudjuk: a játékos életkora, magassága, edzett poszton játszott percek száma, az edző szintje.(Lásd: http://buzzerbeater.hu/ oldalon az edzéstáblázatot.) Optimális esetben a példánál maradva: 18 éves, 180 cm-es játékos, 48 percnél többet játszva az adott poszton, 5-ös szintű edzővel: 1x1x1x1=1, tehát elvileg a felső hatosra edzve hetente lép szintet, és még ott van a másodlagos hatás is, tehát 5- ös szintről indulva, e 6 tulajdonságot egyenletesen edzve 7-esre növelhetjük őket, egyik-másikat 8-asra is. Ha viszont a játékos 19 éves, 188 cm, és csak 4-es edzőre telik, akkor már: 0,91x0,97x1x0,96=0,847 az eredmény, tehát durván 12x0,847= 10 szintlépést kell beosztanunk + a másodlagosból adódó szintlépések. Szerintem nem igényel külön kommentárt ezek után, hogy miért fontos átgondolni az edzésprogramot…
Fiatalunknál tehát tervszerű edzéssel a példában említett 5-ös szintről 12-es szintre jutni a felső hatosban tehát 6x7=42 lépést jelent. Ez kis szerencsével – sérülések elkerülése, meglévő edzéspercek – 21-22 éves koráig megvalósítható. Persze ezek után is edzésben maradhat, de számítanunk kell arra, hogy fejlődése jelentősen lelassul. Jöhetnek az újabb fiatalok tehát, újabb lépésekkel és örömökkel…