BuzzerBeater Forums

România - I.1 > Sezon 33

Sezon 33 (thread closed)

Set priority
Show messages by
From: Otis
This Post:
00
274378.43 in reply to 274378.42
Date: 1/31/2016 3:46:51 AM
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
446446
Second Team:
The D-fenders
s-a stabilit si playoff bracket.
conferinta rosie :
Jibou vs Nankatsu
interesant cum nankatsu a ramas doar la cosaveraj peste BD. in orice caz, mi-e greu sa cred ca jibou va pierde. cred ca a trecut peste faza in care inceearca tactici exotice atunci cand e miza mai mare.

IWS vs Brigada
in final s-ai inversat rolurile si IWS e mega favorit. dat fiind lotul advers IWS e favorit clar. cred ca si ca entuziasm diferenta e mare raportat al PO, deci sanse de upset nu vad.

conferinta albastra
Zalau vs Carbo
nu prea e mult de analizat. chiar si daca Carbo nu si-ar fi curatat echipa, zalau tot are jucatorii cei mai buni din conferinta. in ultima etapa practic s-a lamurit ca mai bine pierdea la scor ca sa fie sigur de locul 2 decat sa se confrunte cu mine. practic a castigat si oportunitatea de a da normal si salva entuziasm in PO. bine jucat.

Ares vs Defenders
probabil cel mai echilibrat dontre toate meciurile, in primul rand datorita faptului ca nici in sezoanele in care am jucat finale impreuna nu aveam loturile atat de apropiate ca valoare si profil. avem forme la fel, ca DMI suntem tot pe acolo.

referitor la retrogradare eu cred ca zuluis si quasars raman in RBBA. e greu de estimat ce se intampla in cealalta conferinta, la noi aceste echipe au avut deestule victorii impotriva celor din PO.

oricum, pt mine e o realizare ca am ajuns aici atat de repede. am avut meciuri ratate la diferente agonizante, am si castigat meciuri stranse, per total toate s-au echilibrat si cred ca locul in clasament e meritat. sezonultrecut ind div II am risipit 1 sezon din cariera unor veterani de calitate acum 2 ani antrenam jucatori de 19 ani, iar acum am un lot complet decent ca varsta, cu loc de imbunatatiri, respectiv 1 jucator. practic acesta e cel mai important meci pe care il joc din sezonul 30 cand am prins PO cu o echipa in tranzitie.

bafta!

This Post:
00
274378.44 in reply to 274378.43
Date: 2/1/2016 1:01:39 AM
Iwillsurvive
II.4
Overall Posts Rated:
116116
Jibou vs Nankatsu intr-adevar Nankatsu ramane peste brigada, totusi eu spun ca e meritat. Are un lot mai bun. Oricum nu stiu daca Jibou considera ca e confortabil victoria la 13 puncte mai ales ca Nankatsu are om accidentat. Daca isi revine eu zic ca meciul se joaca, si chiar si daca nu, eu il consider pe Nankatsu un adversar dificil, asa cum cred ca ai constatat si tu de-a lungul confruntarilor cu el.

Eu si Brigada, pare un meci hotarat, totusi nu subestimez puterea lui Miroslav Jehlička care de unul singur ar putea catiga meciul, ajutat si de motorul jocului binenteles.

Zalau vs Carbo un meci foarte clar zic eu.

Ares si tu eu sunt de parere ca e cam la fel de echilibrat ca Jibou vs Nankatsu. Favorit e clar Ares, si daca nu te-as cunoste mai bine as fi spus ca nu ai sanse, dar dupa atatea meciuri intre noi ai sanse bune sa scoti un favorit. Cu Zalau insa, nu stiu care ar fi sansele tale.

La retrogradare Constanta Quasars e favorit avand in vedere accidentarile lui Smar2.
In privinta lui Zulus nu sunt de acord cu tine. Daca nu sunt accidentari Reghin e favorit. Zulus a pierdut meciul direct destul de rau, mai ales ca a fost la el acasa. De data asta sunt 2 meciuri la Reghin asta daca se vor jucat 3. Eu cred ca din 2 meciuri se va decide soarta locului 6 de la noi.

Da tie iti mai trebuie 1 extrema veritabila, dar e cel mai greu jucator de gasit, si ai face un prim 5, totusi tot ti-ar mai trebui minim 2 rezerve apropiate de titulari. Ideea ar fi cat mai multe

This Post:
00
274378.45 in reply to 274378.44
Date: 2/1/2016 5:22:14 AM
Brigada Diverse
II.3
Overall Posts Rated:
6464
Second Team:
All-Starters
E pentru prima data dupa foarte mult timp cand performantele echipelor din Great 8 depasesc Big 8 la sfarsitul sezonului regulat. Chiar primul loc Ares United nu ar fi prins playoff in conferinta rosie.

This Post:
00
274378.46 in reply to 274378.43
Date: 2/2/2016 2:46:08 PM
Iwillsurvive
II.4
Overall Posts Rated:
116116
Se pare ca la urma urmei cel mai echilibrat meci a fost tot intre Nankatsu si Jibou. Amandoi au jucat acelasi efort si meciul per asamblu a fost destul de echilibrat. Desi diferenta de scor dintre tine si Ares, si Nankatsu si Jibou este tot de 17 puncte, jocurile sunt destul de diferite.

La tine Ares a dat normal plus ca te-a ghicit gresit, pe cand Jibou a dat PO CT si nu s-a riscat sa-l ghiceasca (nici eu nu as fi facut-o), in conditiile in care Nankatsu are un jucator important accidentat. Clar pana nu iti vei cumpara o extrema veritabila decenta (care te va costa minim 2.5 mil, asta si in functie de varsta) nu vei reprezenta un pericol pentru pretendentii la titlul RBBA, si Aresul a demonstrat acest lucru in aceasta seara.

In rest exact ce am preconizat.
Zalau bate la scor, si eu reusesc sa il stopez pe Jehlička cu destul de mult succes, iar punctele date de aruncatorii mei reprezinta mai mult de o treime din totalul punctelor marcate.
Locurile 6 isi castiga meciurile la diferente zdrobitoare, si nu vad sa se joace 3 meciuri decat daca castigatorii din aceasta seara decid acest lucru. Zulus nu avea ce face in conditiile in care a jucat normal ultimul meci, iar Reghin joaca aproape tot campionatul lejer, deci diferenta de entuziasm enorma dupa parerea mea. Nu stiu de ce ai crezut tu ca locul 7 de la voi e mai bun ca locul 6 la noi, doar pentru ca are 2 victorii in plus. Alea 2 victorii vin de la meciul cu Pistons, pe cand la noi diferenta dintre 6 si 8 e doar de cosaverage.

Sambata sunt semifinalele

Ares si Zalau

As zic ca Ares pleaca cu prima sansa deoarece lui Zalau nu prea i-a iesit schema cu castigul de entuziasm. Ares a jucat curajos normal in fata unui adversar imprevizibil si e posibil ca riscul asumat sa dea roade. Conteaza si ce forma va reusi sa duca Zalau PF-ul care tocmai i-a iesit din accidentare.

IWS si Jibou

Un meci greu din punctul meu de vedere. Istoria si salariile sunt de partea lui Jibou, plus liberele mai bune. Mie imi ramane entuziasm si meciul acasa. Daca voi avea forme la fel de bune ca si el as zice ca sansele sunt 50%-50% in conditiile in care Jibou nu sufera accidentari. La mine accidentarile nu au un impact asa mare in timpul meciului, deoarece rezervele mele sunt foarte apropiate de titulari, totusi ar putea sa ma coste meciul. Sper sa nu am nici eu nici Jibou accidentari si sa jucam un meci spectaculos.

Finala va fi una destul de disputata oricine va ajunge in ea. Totusi conferinta noasta va pastra un usor avantaj avand mai multe meciuri acasa.

La RL am spus ce am avut de spus.

This Post:
00
274378.47 in reply to 274378.46
Date: 2/2/2016 5:50:21 PM
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
446446
Second Team:
The D-fenders

La tine Ares a dat normal plus ca te-a ghicit gresit, pe cand Jibou a dat PO CT si nu s-a riscat sa-l ghiceasca (nici eu nu as fi facut-o), in conditiile in care Nankatsu are un jucator important accidentat. Clar pana nu iti vei cumpara o extrema veritabila decenta (care te va costa minim 2.5 mil, asta si in functie de varsta) nu vei reprezenta un pericol pentru pretendentii la titlul RBBA, si Aresul a demonstrat acest lucru in aceasta seara.



eu nu inteleg jocul asta uneori.
am avut DMI total 12 mil vs 10 mil, forme la fel, si nu am jucat cu vreo carpa. ba dimpotriva, am jucat jucaator de nationala sa se apere la pompei radu iar el a dat 16 din 20. ma scuzi dar nici impotriva a unei carpe de 4000salariu nu am procentaj de...80%, nici amcar pe patient
in rest m-am rpezentat ok, am marcat 100pct ceea ce e mult, dar el a marcat mult rpea mult impotriva mea 120p....
am batyut libere bine, TO putin, rebounding mai bun, pur si simplu a marcat mai mult.
a fost mai bun, nu cred ca atat de bun, in meciul televizat am bagat rezervele pe interior, mai putin efort decat el si am pierdut la 7pct....nush....se intampla. in fine.
stai linistit, vine si extrema, cresc si rezervele...



pe celalate pct sunt de acord. ares a riscat azi ca entuziasm si cred ca e suficient ca sa fie peste Zalau. tu ai prima sansa fiinda acasa si entuziasm. felicitari semi-finalistelor.

This Post:
00
274378.48 in reply to 274378.47
Date: 2/2/2016 11:58:19 PM
Iwillsurvive
II.4
Overall Posts Rated:
116116
Da e adevarat ca uneori pur si simplu pierzi pentru ca asa trebuie, totusi cum ai spus si tu Ares are obiceiul sa marcheze mult, si e normal cu atac in caciula 13. Eu sezonul acesta fiind concentrat pe aparari si atac exterior, atacul meu in caciula pana pe la jumatea sezonului era 12, poate si din cauza lipsei de forma.
Fara un aparator cu cel putin 17 ID cred ca nu ai sanse sa tii un jucator cu 19 IS cum e Radu. Plus ca si Üksüm are 19 IS, deci fara aparare ridicata si pe EXF, unul din ei te va rupe.
Ai si tu dreptate ca 80% e un procentaj fenomenal care e rar intalnit, si chiar si fata unei carpe e undeva la 65-70%.

Eu cred ca se considera ratingul overall cand motorul decide scorul si apoi distribuie pe jucatori punctele, in functie si de apararea adversa. Tu stiu cat ID are Rizquez, dar s-ar putea sa fie antitalent pe aparare, dovada ca in trecut facea foarte multe faulturi, chiar in liga II.

Asta cu cresc rezervele o sa ti se acreasca sa astepti sa ajunga jucatorii la skiluri rezonabile, si dupa, constati ca nu e suficient, daca ai un adversar in conferinta cum e Jibou, si tot mai trebuie antrenament sau jucatori. Poate tu nu ai ghinionul asta, dar mereu sa gaseste cineva cu o echipa cum avea Ares, Brigada sau Cluj pe vremuri, sau cum e Jibou acum, si te chinui ca Pistons multe sezoane pana vine si sansa ta. Trebuie sa recunoastem ca Pistons avea echipa foarte buna, totusi nu suficient de buna.

Sper sa iau cat mai curand un campionat sa pot sta relaxat. Ma cam roade ca stau pe minus, dar daca Jibou sta (cu cel putin 50-60 mai mult ca mine daca nu e chiar la 100 diferenta), asta e, trebuie sa stau si eu ca sa am o sansa. Avantajul lui e ca are un prim 5 foarte puternic si cu ceva secundare, cel mai bun din RBBA. Foarte greu sa bati un astfel de adversar. Doar sper ca secundarele mele sa fie mai ridicate ca ale lui si jucatorii mei sa faca fata prin prizma acestui lucru, se prea poate sa ma imbat cu apa rece, dar na omul trebuie sa spere.

La Ares si Zalau lucrurile nu sunt hotarate. Dupa cum stim cu toti Radu are 14 ID, iar daca Zalau face forma macar 8 la Braga, inclin sa dau prima sansa lui Zalau, plus ca din cate imi dau seama Zalau are multe secundare si ghici ce, primul 5 a lui Zalau e al doilea din RBBA, iar deferenta de salarii dintre el si Jibou nu e mare. Nu cred ca e o intamplare ca Zalau a fost singura echipa care l-a batut pe bune pe Jibou la apogeu, pe acelasi efort si la o diferenta mare, 22 puncte. Eu as paria pe Zalau mergand mai departe.

From: CMN90

To: Otis
This Post:
00
274378.49 in reply to 274378.47
Date: 2/3/2016 12:47:52 PM
Overall Posts Rated:
1919
It recomand sa te uiti la meciul dintre miine si Jibou la statisticile extremei mele.13/14 vs 5/20.DiferenA de forme intre cei 2 jucatori a fost infima.9 vs 8 in favoarea jucatorului meu.Extrema adversa are un salariu mult mai mare comparativ cu extremele mele si totusi diferenta este in favoarea mea aproape de fiecare data.

Explicatia?

Cat despre "ares a riscat azi ca entuziasm si cred ca e suficient ca sa fie peste Zalau" o sa vedem formele la sfarsitul saptamanii .in ultimul meci nu prea am avut adversar.

This Post:
00
274378.50 in reply to 274378.48
Date: 2/3/2016 12:50:37 PM
Overall Posts Rated:
1919
Da cred ca defensivea va face diferenta in urmatorul meu meci.Nu vreau sa zic hop pana nu sar parleazul dar cred lucrurile sunt deja hotarate pentru urmatorul meci.

Advertisement