BuzzerBeater Forums

Hellas - III.13 > ΣΕΖΟΝ LVIII(58)

ΣΕΖΟΝ LVIII(58)

Set priority
Show messages by
This Post:
00
315744.43 in reply to 315744.41
Date: 8/24/2022 4:15:25 AM
ELEYSINA BC
III.8
Overall Posts Rated:
2727
καλημερα και απο εμενα. Μην ξεχνας coach Jase οτι με κερδισε στην περασμενη σεζον η mandra.
Συγχαρητηρια fontaka για την μεγαλη νικη εχθες. Με κραταει στην κορυφη αυτη η νικη σου.
Για την ομαδα μου βλεπω μια αγωνιστικη πτωση , αν και παιζαμε με τιε κορυφαιες ομαδες του ομιλου μας.

*** παντως το game κανει κατι κουλα ωρες ωρες. Χθες ο σταλιον επαιζε επιθεση εσωτερικη απομονωση και η τακτικη αυτη προυποθετει νομιζω περισσοτερα εσωτερικα σουτ. Απεναντιας τα περισσοτερα σουτ του εγιναν απο εξω και με τριποντα ανελπιστα. Η ομαδα του ειχε μ.ο τριποντων 6 ανα αγωνα και χθες εβαλε 13. Τι τερτιπια του παιχνιδιου ειναι αυτα...?

This Post:
00
315744.44 in reply to 315744.43
Date: 8/24/2022 6:11:13 AM
LA Stallions
II.1
Overall Posts Rated:
1414
Χθες ο σταλιον επαιζε επιθεση εσωτερικη απομονωση και η τακτικη αυτη προυποθετει νομιζω περισσοτερα εσωτερικα σουτ. Απεναντιας τα περισσοτερα σουτ του εγιναν απο εξω και με τριποντα ανελπιστα.


Φίλε Σπύρο αν και δεν πρέπει να τα μαρτυράμε όλα χαχα, κάνεις λάθος σε αυτό, είναι ακριβώς το αντίθετο, φαντάσου 1 παίκτη στη ρακέτα και τέσσερεις γύρω γύρω να παίρνουν θέση για τρίποντο, χρειάζεται βέβαια καλές πάσες και εξωτερικό σουτ από τους παίκτες για να έχει αποτέλεσμα, παίζω πολλά χρόνια αυτό το σύστημα τουλάχιστον όταν έχω τους ανάλογους παίκτες!


This Post:
00
315744.45 in reply to 315744.10
Date: 8/24/2022 6:17:34 AM
LA Stallions
II.1
Overall Posts Rated:
1414
Αν θες τσέκαρε, από ότι βλέπω και ο Ταυραικός και ο Ρετρό παίξανε το ίδιο και θα δεις ότι έχουν πάρει πολλές προσπάθειες σε τρίποντο, απλά εγώ είχα καλύτερα ποσοστά λόγω της άμυνας που έπαιξες!

This Post:
00
315744.46 in reply to 315744.45
Date: 8/24/2022 6:33:48 AM
ELEYSINA BC
III.8
Overall Posts Rated:
2727
καλησπερα. Δεν ειναι προσωπικα για σενα αλλα εαν δεις στο εγχειριδιο παιχνιδιου γραφει πως η ομαδα ψαχνει τον καλυτερο εσωτερικο της σκορερ. Αρα ψαχνει τις προσπαθειες δυο ποντων.

Επιθέσεις Απομόνωσης: Η ομάδα θα προσπαθήσει να βρεί τον καλύτερο επιθετικά παίχτη της και να ''καθαρίσει'' την περιοχή γι'αυτόν ώστε να επιχειρήσει το δικό του σούτ.Υπάρχουν δύο τύποι επιθετικής απομόνωσης (και οι δυο θεωρούνται ως Κανονικής Επικέντρωσης από το GDP):

Εσωτερική Απομόνωση: Η ομάδα σου θα προσπαθήσει να βρεί τον καλύτερο εσωτερικό της σκόρερ.Κανονική ταχύτητα.

From: SPIROS

This Post:
00
315744.47 in reply to 315744.46
Date: 8/24/2022 6:36:03 AM
ELEYSINA BC
III.8
Overall Posts Rated:
2727
Βασική Επίθεση: κανονική επικέντρωση/κανονική ταχύτητα, όλα τα άλλα βασίζονται σε αυτό.

Σπρώξιμο Μπάλας: κανονική επικέντρωση, αυξημένη ταχύτητα.

Υπομονετική: κανονική επικέντρωση, κάπως μειωμένη ταχύτητα.

Κοίτα Μέσα: εσωτερική επικέντρωση, ελαφρά αυξημένη ταχύτητα.

Λόου Ποστ: εσωτερική επικέντρωση, κάπως μειωμένη ταχύτητα.

Κίνηση: εξωτερική/μέσης περιμέτρου επικέντρωση στα τζάμπ σουτ, κανονική ταχύτητα.

Τρέξε και Σούταρε: εξωτερική επικέντρωση, αυξημένη ταχύτητα.

Πρίνσετον: εξωτερική/εσωτερική επικέντρωση(λιγότερα σουτ 2 πόντων,θεωρείται Εξωτερικής Επικέντρωσης από το GDP), μειωμένη ταχύτητα.

Επιθέσεις Απομόνωσης: Η ομάδα θα προσπαθήσει να βρεί τον καλύτερο επιθετικά παίχτη της και να ''καθαρίσει'' την περιοχή γι'αυτόν ώστε να επιχειρήσει το δικό του σούτ.Υπάρχουν δύο τύποι επιθετικής απομόνωσης (και οι δυο θεωρούνται ως Κανονικής Επικέντρωσης από το GDP):

Εσωτερική Απομόνωση: Η ομάδα σου θα προσπαθήσει να βρεί τον καλύτερο εσωτερικό της σκόρερ.Κανονική ταχύτητα.

Εξωτερική Απομόνωση: Η ομάδα σου θα προσπαθήσει να βρεί τον καλύτερο εξωτερικό της σκόρερ.Κανονική ταχύτητα.

This Post:
00
315744.48 in reply to 315744.47
Date: 8/24/2022 6:58:59 AM
LA Stallions
II.1
Overall Posts Rated:
1414
Ναι τα έχω διαβάσει, αλλά μία απάντηση έχω σε αυτά, είναι τελείως λάθος, αυτό αποδεικνύεται από το τι πραγματικά συμβαίνει στα παιχνίδια, αλλά και από το ότι ο καλύτερος επιθετικός παίκτης δεν είναι απαραίτητα ψηλός σε κάθε ομάδα για να παίζει στη ρακέτα, να μη πιάσω και τη πραγματική απομόνωση στο μπάσκετ που είναι διαφορετικό πράγμα και μοιάζει περισσότερο σε αυτό που περιγράφω εγώ πιο πάνω. Αλλά και σε κάθε περίπτωση παίζει μεγάλο ρόλο και η άμυνα του αντιπάλου, πχ έχω παίξει low post απέναντι σε εξαιρετική εσωτερική άμυνα και το αποτέλεσμα ήταν να σουτάρω 30 τρίποντα ενώ δεν θα έπρεπε να σουτάρω πάνω από 7-8.

This Post:
00
315744.49 in reply to 315744.48
Date: 8/24/2022 8:15:17 AM
ELEYSINA BC
III.8
Overall Posts Rated:
2727
δεκτα ολα αυτα. Αρα συμφωνουμε οτι οι τακτικες ειναι οτι να ναι

This Post:
00
315744.50 in reply to 315744.49
Date: 8/24/2022 10:55:01 AM
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Ανοίξατε Σπύρο & Σταύρο ωραία συζήτηση, ενδεχομένως κάθε τακτική έχει τις ιδιαιτερότητές της & φυσικά σημαντικό ρόλο παίζουν και οι εκάστοτε παίκτες ( γνώμη μου καθορίζουν πολλές φορές τα συστήματα). Δείτε απλά το τελευταίο πρωτάθλημα u21 κ συγκεκριμένα την Γερμανία το κόλπο που επέλεξε pg σε θέση c που της βγήκε με το παραπάνω!!!

Ερώτηση προς όλους: Υπάρχουν πιστεύετε ακόμα περιθώρια για τέτοια τρικ? (Δώστε τα φώτα σας για να κερδίσω το ντέρμπι του Σαββάτου...)

Last edited by Fontakas 7 at 8/24/2022 10:56:01 AM

“ Salvatores Dei ”
This Post:
00
315744.51 in reply to 315744.49
Date: 8/24/2022 2:26:37 PM
LA Stallions
II.1
Overall Posts Rated:
1414
δεκτα ολα αυτα. Αρα συμφωνουμε οτι οι τακτικες ειναι οτι να ναι


Κοίτα οι τακτικές δεν είναι ότι νάναι επηρεάζονται βέβαια από πολλούς παράγοντες (αγωνιστικές καταστάσεις, χαρακτηριστικά των παικτών, τακτική άμυνας του αντιπάλου κλπ), η περιγραφή βέβαια στον οδηγό του παιχνιδιού είναι πολύ παλιά και έχουν αλλάξει πολλά πράγματα από τότε στη μηχανή του παιχνιδιού, οπότε δεν είναι ασφαλές να τα παίρνεις κατα λέξη, γιαυτό ο καλύτερος τρόπος είναι να δοκιμάζεις σε κάποια παιχνίδια και να αποφασίζεις ανάλογα με το πως αντιδρούν οι παίκτες σου σε διάφορα συστήματα. Κάποιες τακτικές σίγουρα δεν κάνουν αυτό που λέει ο οδηγός.
Παίζω κάπου 50 σαιζόν και ακόμα μαθαίνω πράγματα :)
Κάποιοι που το πέρνουν πιο σοβαρά χρησιμοποιούν ειδικά προγράμματα που τους δείχνουν ποιες είναι οι καλύτερες τακτικές για κάθε παιχνίδι απλά δεν ξέρω αν είναι νόμιμα.

This Post:
00
315744.52 in reply to 315744.50
Date: 8/24/2022 2:35:30 PM
LA Stallions
II.1
Overall Posts Rated:
1414
Υπάρχουν πιστεύετε ακόμα περιθώρια για τέτοια τρικ?


Φυσικά υπάρχουν περιθώρια πολλοί κάνουν τέτοια τρικ, περισσότερο βέβαια στις παραπάνω κατηγορίες, γιατί βοηθούν και τα χαρακτηριστικά των παικτών, υπάρχουν ένα σωρό παίκτες που μπορούν να παίξουν σε όλες τις θέσεις χωρίς πρόβλημα, αλλά και αν υπολογίζεις πως θα παίξει ο αντίπαλος μπορείς να το κάνεις και με πιο μονοδιάστατους παίκτες φτάνει να προβλέψεις σωστά.

This Post:
11
315744.53 in reply to 315744.52
Date: 8/27/2022 1:48:23 PM
Mandra Heat
III.13
Overall Posts Rated:
6868
Second Team:
Mandraikos bc
Το ντέρμπι του Θριάσιου πεδίου ανήκει πλέον στην Ιστορία, σε αυτή την φάση των ομάδων...10 φορές να παίζαμε τις 9 θα τις κέρδιζε η Ελευσίνα, απόψε έψαχνα αυτή την μία αλά Γερμανικά (μπορεί να μην τα μαρτυραμε όλα, αλλά ήδη σκέφτομαι να γεμίσω με γκαρντ...)!

Υ.Γ1:Συγχαρητήρια Σπύρο για την νίκη (1-1 πλέον)!

Υ.Γ2: Παραπονιάρηδες σας περιμένουμε...!

Υ.Γ3: Ακόμα το πρωτάθλημα έχει δρόμο...(πιο πολύ προβληματίζομαι για τις ομάδες (που κατα την γνώμη μου) έχουν επιλέξει μια στρατηγική υποχώρηση στα παιχνίδια, θα δείξει...!

Υ.Γ4: Να περνάτε όμορφα εντός κ εκτός παιχνιδιού!

“ Salvatores Dei ”
Advertisement