BuzzerBeater Forums

BB România > NT Romania Season 17

NT Romania Season 17

Set priority
Show messages by
From: ilysian

This Post:
22
192962.45 in reply to 192962.44
Date: 12/7/2011 12:07:58 PM
Universitatea Cluj
RBBA
Overall Posts Rated:
7373
Second Team:
Napoca Praetorians
Tu imi spui ca jucatorii cu perspectiva trebuie selectionati chiar daca nu joaca pentru a incuraja managerii sa ii antreneze. (celelalte lucruri scrise de tine....nu stiu de unde vin si daca am la ce sa raspund, asa ca nu o sa o fac.)

Faptul ca sunt selectionati, nu iti garanteaza ca o sa fie mai bine antrenati. La fel de bine, se poate sa primeasca mai putin antrenament dupa ce este selectionat....din moment ce e deja acolo...nu? In acelasi timp, faptul ca un jucator nu e de nationala inca, il poate motiva pe manager sa il faca de nationala si sa ajunga pe merit acolo. Logica asta e atat de plina de subiectivism si parerea mea e ca nu are ce cauta intr-un joc de acest gen.
Tin sa mentionez faptul ca nu s-a documentat existenta unui factor de genul "team chemistry", asa ca "sa cresca langa titulari", "sa invete de la cei buni", "sa se obisnuiasca cu atmosfera", NU AU CE CAUTA aici.

Ma intreb....stii care sunt beneficiile unui club care are un jucator la nationala?

EDIT: Aportul financiar adus la club de catre un jucator de nationala este in functie de: pozitia nationalei in clasament, daca joaca vre-un meci in saptamana respectiva, cate minute joaca, daca este din tara ta si in ultimul rand doar....pur si simplu faptul ca este in lot.
Din moment ce jucatorul tau nu joaca, tine locul ocupat si poate reduce numarul de jucatori utili in confruntarile cu celelalte nationale. Nu poti sa alegi 10 jucatori cu care sa joci toate meciurile. Ai nevoie de diversitate pentru a putea aborda cat mai bine posibil fiecare meci. Pozitia in clasamentul general al nationalelor poate sa scada, si inclusiv beneficiile tale de pe urma selectionarii jucatorului.

Parerea mea e ca performanta apare tinand nivelul ridicat, fara sa dai "tichete gratuite" si prin folosirea celor mai bune resurse pentru obtinerea celor mai bune rezultate posibile.

PS As alege in orice moment un jucator de 31 de ani in detrimentul unuia de 22 de ani daca are calitati sensibil mai bune.

Last edited by ilysian at 12/7/2011 12:27:15 PM

From: viespe

This Post:
22
192962.46 in reply to 192962.45
Date: 12/7/2011 2:48:20 PM
Ares United
RBBA
Overall Posts Rated:
3232
Deci cum sa zic? Care este, acest un mult prea lung raspuns pentru a fi digerat de catre ionutzJlKrXyZ , sper sa avem o nationala mare de 19 ani jumate care sa creasca pe langa cei de 21 si sa se obisnuiasca cu atmosfera de dupa meciuri la crasma. Dar oricum n-am inteles nimic, asa ca ma duc sa ma culc.

PS:Care este, comunitatatea din Romania se bucura se te revada. La mai mare. Sarbatori fericite.

Last edited by viespe at 12/7/2011 2:54:13 PM

From: buia

This Post:
22
192962.47 in reply to 192962.45
Date: 12/7/2011 4:22:42 PM
u.craiova
II.2
Overall Posts Rated:
1111
+1 si eu pt ilysian

si piturca ia pe langa echipa ”tineri” si tot o furam la greu asa ca nu trebuie la echipa mare sa crestem (asta se poate intampla la U21) ci sa selectionam ce e mai bun indiferent de varsta. ca si la fotbal nu exista schimb de generatii la nationala mare, ci doar interese, dar asa cum a explicat ilysian in acest joc nu se poate sa ai interese decat daca joci jucatorul respectiv.
asa ca bafta in comtinuare razant!!!... fara alte comentarii.....

From: IONUTZJ

This Post:
00
192962.48 in reply to 192962.45
Date: 12/7/2011 6:24:40 PM
Overall Posts Rated:
77
Beneficiile unui club daca au un jucator la nationala nu sunt atat de substantiale,din ce am auzit,cel putin juc ce l-am avut la U21 nu m-a incalzit maii deloc la buget. Si sa fim seriosi,tu sti pe cineva ce se bazeaza pe finantele venite din faptul ca juc lui e la nationala?
S-a creat o intreaga polemica aci,si nu ii vad sensul.
Eu vad fapte concrete, poate tu nu vrei sa le vezi sau nu le iei in considerare (si e absolut normal,doar suntem o tara democratica momentan), dar de exmplu jucatori in jurul varstei de 24 ani sunt putini.
M-a intrigat faptul ca pe vremea cat am fost la U21 au fost unii jucatori foarte buni care "s-au pierdut pe drum" si am mai vorbit cu managerii acestora, din pura curiozitate, pentru ca totusi fac parte din comunitatea BB si am vrut sa aflu modul de gandire al acestora.
Motivul pt care majoritatea au renuntat sa antreneze a fost ca nu i-a mai intrebat nimeni de viata jucatorilor.
Prin aceasta selectie a acestor 3-4 tinerei am vazut o mai buna monitorizare,macar a acestora.

P.S. Jucatorii ce acum au 31 ani la varsta de 34-35 ani, jucatorii aceia vor trebui inlocuiti si ei, oricat de buni ar fi, nu?

Eu unul ma bucur ca acesti jucatori sunt aici si il felicit pe razant pentru aceasta, desi am contestat unele chestii la el.
Aceasta este parerea mea personala, si am repet asa vad lucrurile din perspectiva mea!
Apropo, eu unul incerc sa creez, cand se mai intampla, o critica constructiva, pentru ca nu am absolut nimic cu nimeni si personal cunosc decat 2-3 persoane din cadrul acestui joc.


Last edited by IONUTZJ at 12/7/2011 6:28:24 PM

From: IONUTZJ

This Post:
00
192962.49 in reply to 192962.46
Date: 12/7/2011 6:39:57 PM
Overall Posts Rated:
77
Acum ceva timp am afirmat faptul ca nu o sa mai raspund la afirmatiile tale (cam jignitoare) datorita faptului ca, in cazul tau, pubertatea are o durata foarte indelungata si as dori daca este posibil sa nu intervii cu asemenea comentarii rautacioase intr-o discutie cu o persoana care reprezinta cea in BB Romania (si nu ma refer la mine ci la ilysian).
Mai vorbim cand ajungi la maturitate si cand nu mai iei lucrurile atat de personal cum o faci de obicei.

P.S. Imi doresc ca nationalele Romaniei sa fie cat mai bune mereu, iar jucatorii antrenati sa fie si ei cat mai multi. Ceea ce am afirmat mai devreme a fost punctul meu de vedere referitor la cum s-ar putea inmulti jucatorii.
Poate e gresit, de aceea selectionerii vor alege ce e mai bun.
Succes tuturor.....inclusiv lui viespe.

From: Soimul
This Post:
00
192962.50 in reply to 192962.49
Date: 12/7/2011 9:44:39 PM
Overall Posts Rated:
3838
au mers bine nationalele pan acum:) 4 din 4. bv managerilor.

Last edited by Soimul at 12/8/2011 2:02:26 AM

From: ilysian

This Post:
00
192962.51 in reply to 192962.50
Date: 12/8/2011 6:39:21 AM
Universitatea Cluj
RBBA
Overall Posts Rated:
7373
Second Team:
Napoca Praetorians
Fara indoiala, toata stima si respectul pentru munca managerilor!
Eu cu o anumita mentalitate aveam niste dificultati in a o intelege dar ... o las balta.

Hai Romania!

This Post:
00
192962.52 in reply to 192962.50
Date: 12/8/2011 6:41:14 AM
Overall Posts Rated:
345345
eu consider ca razant merita deocamdata mai multe felicitari. Nationala si stafful Germaniei, sunt la un nivel foarte inalt, si faptul ca am reusit sa ii invingem reprezinta o afirmare pentru noi, si lucruri pozitive la adresa noastra.

Cu toate ca s-au adunat tot felul de atacuri mai mult sau mai putin subtile, ma bucura ca se mai animeaza forumul:)

This Post:
00
192962.53 in reply to 192962.52
Date: 12/8/2011 8:10:23 AM
Overall Posts Rated:
44
Lucrurile merg destul de bine la nationala mare pana acum, la sfarsitul sezonului vom trage linie si vom vedea cum stau lucrurile.Momentan nu vreau sa umplu lotul doar pentru a fii plin, iar in caz ca apare un jucator bun peste sezon sa nu mai am loc pentru a-l selectiona.Voi adopta aceeasi tactica cu care am inceput, iar cei mai buni vor fii la nationala.Dupa cum am zis, mai am cativa jucatori in vizor pentru continuarea acestui sezon de la care vreau sa scot un top 10 pentru tara noastra.

From: Dacian

This Post:
22
192962.54 in reply to 192962.48
Date: 12/8/2011 3:41:02 PM
Danube Delta
RBBA
Overall Posts Rated:
131131
Second Team:
Danube Delta Intl.
Are dreptate ilysian... Eu am mai spus-o si in alt post. Nu trebuie sa conteze varsta sau stapanul, ci doar calitatea jucatorului (calitati individuale + forma).

Iar ideea ca "jucatorii de la U21 se pierd" pleaca de la o premisa gresita: aceea ca un jucator de U21 e musai sa ajunga si la NT. In opinia mea cel putin 50% dintre jucatorii cu potential de a performa la U21 sunt depasiti ulterior de jucatori care au fost antrenati mai temeinic si au potential mai ridicat.
Iar strategia de a antrena un jucator de U21 si unul de NT poate fi foarte diferita. E ca si cum ai compara un sprinter cu un maratonist.