Aplikowałem swoim (wtedy 19-latkom) 8-9 treningów IS by podnieść je z poziomów 7 i 6. Gracz bez dziury w ss4 osiągnął skok z 7 do 11. Gracz z dziurą w ss4 osiągnął skok z 6 do 10. U obydwu DV był na porównywalnym poziomie 7 i 8. ID też był porównywalny - w czasie największego nabijania IS, u obydwu poziom ID był 3 lvl wyższy niż IS i wynosił 10 i 9. Był jeszcze jeden gracz z największą dziurą na zbiórkach i on dopiero dzisiaj dobił z 6 na 10. Do tej pory uważałem, że jest to wina wzrostu, gdyż mają kolejno bez dziur 193, z dziurą 190 i z b. dużą dziurą 185 cm wzrostu.
Przy treningu rzutu z bliska trenowane są 3 skile: rzut z bliska, rzut z wyskoku i obrona pod koszem. DV nie jest powiązanym skillem więc jest tu bez znaczenia, podobnie jak pozostałe skille. Jeśli obronę pod koszem i rzut z wyskoku masz gorsze o powiedzmy 7 poziomów w stosunku do rzutu z bliska, wtedy rzut z bliska nie będzie tak fajnie szedł co 2 tygodnie. Za to w rzucie z wyskoku i obronie pod koszem odłoży się więcej. Ogólnie w tym samym treningu dostajesz tyle samo, tylko przy różnych rozłożeniach skilli, dostajesz różne proporcje. Jeśli chodzi o wzrost to nic się nie zmienia. Im niższy zawodnik, tym wolniej trenuje ss4.
Zawodnik którego przykład podałeś miał 200 cm czyli był 6'7'' lub 6'6''. Czyli był dość wysoki jak na PG - na pewno miał łatwiej wytrenować ID=12 niż gracz 6'0''. Skoro chcemy wymagać od PG i SG wysokiego ID=12 i więcej to czy to nie jest wystarczająca różnica by dać sobie spokój z treningiem tych najniższych graczy i zaczynać od 6'4''-6'5''?
Nie, wzrost to tylko przykład. Twoi zawodnicy wolniej trenują IS i ID, ale za to górne skille szybciej. Więcej skilli miałbyś łatwiejszych. Natomiast potencjał twoich grajków jest za niski i z supergwiazdy nie będzie reprezentanta NT, ale za to może być reprezentantem U21. W dorosłej kadrze będą grali tylko zawodnicy z potencjałem minimum historyczny zawodnik.
Pytanie w kwestii praktycznej - gdzie będzie to optimum pomiędzy treningiem IS oraz treningiem innych skilli (zwłaszcza obron), a zwolnieniem treningu przez wiek i wzrost? Bo zawsze mówi się, żeby zaczynać od obron nawet jeśli ich poziom odbiega w górę od innych skilli. Czyli od czego zacząć i kiedy skończyć obronę i brać się za atak?
Przez to że wszędzie pisze się, żeby zaczynać od obron, wszyscy powielamy błędy. Mi też to się zdarzyło. Miałem to szczęście że 2 sezony wcześniej trenowałem OD zawodnikowi w tym samym wieku 21 lat i o tym samym wzroście 193 cm i skill obrona na dystansie wchodziła mu równo co 2 tygodnie. Po 2 sezonach, inny zawodnik o tym samym wzroście, skakał równo co 3 tygodnie, więc coś tu było nie tak. Po 3 skokach w 9 tygodniach trenowania OD, przerwałem ten bezsensowny trening i przez półtora sezonu robiłem jeden na jednego. W wieku 24 lat powróciłem do tego treningu, obrona na dystansie wchodziła co 3-4 tygodnie, czyli nie najgorzej jak na upływ 3 lat. Skoro ja traciłem na tym treningu, ktoś może zyskać, musi tylko przed treningiem OD mieć dużo wyższe kozłowanie i wejście niż obrona na dystansie. Dużo wyższe kozłowanie i wejście przyda się także w treningach rzutu z wyskoku, zasięgu rzutów i w podaniach.
Obronę pod koszem można zrobić na początku, najwyżej będzie szło wolniej ale będzie się odkładało więcej w blokach i rzucie z bliska. Ale obronę na dystansie polecam trenować dopiero po treningach jeden na jednego dla SF/PF.
Kolejne pytanie - przy jakiej różnicy wartości skilli efekt elastyczności zaczyna odgrywać istotną rolę?
W moim przypadku ogromną różnicę widać było przy już 4-5 poziomach mniej w 2 powiązanych umiejętnościach. ⅓ tego co miało iść w OD, szło w wejście i kozioł. Przy 1-2 skillach różnicy efekt mało zauważalny.
Jeszcze jedno - czy są jeszcze inne efekty/pułapki/wątpliwości, które mogą spowalniać rozwój zawodnika?
Pilnuj żeby trenowany miał 48+, a nie np. 48. Ten + daje ponoć więcej.
Przez wyczerpanie potencjału zawodnika, trening kilkukrotnie zwolni.