Już w poniedziałek gramy ogromnie ważny mecz z Węgrami. Wszyscy liczymy na zwycięstwo. Tymczasem przedstawię wam naszych rywali. Węgry to państwo leżące w środkowej części Europy. Zajmuje powierzchnię 93 030 km², a mieszka tam prawie 10 milinów ludzi. Praktycznie więc, są to wartości ok. 1/3 naszych polskich.
Każdy chyba zna powiedzenie „Polak, Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki (węg. Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát” . Jest to ewenement na skalę światową, żadne dwa narody nie mają takiej tradycji wspólnych związków ze sobą.
Skąd jednak pochodzi ta maksyma? Najprawdopodobniej z czasów konfederacji barskiej, czyli z lat 1668-1772, kiedy to szlachta Węgierska na terenie Górnych Węgier (dzisiejsza Słowacja) udzielała pomocy i azylu polskim powstańcom. Mało kto pewnie wie albo zastanawiał się skąd w ogóle wzięli się Węgrzy w Europie. Mówią przecież strasznie dziwnym językiem, z podgrupy języków ugryjskich, zaliczanej do grupy ugrofińskiej z rodziny uralskiej. O co chodzi?!?!?! Po prostu, Węgrzy nie są ludem indoeuropejskim. Czyli krótki mówiąc, nie są spokrewnieni z Germanami (np. Niemcy, Szwedzi, Anglicy), Romanami (np. Francuzi, Włosi, Hiszpanie) czy Słowianami (np. Polacy, Serbowie, Rosjanie).
No ale jak, nie są spokrewnieni z Polakami a są naszymi bratankami? No ale może najpierw skąd się ci Węgrzy wzięli w Europie. Dawno, dawno temu, byli ludem koczowniczym i pasterskim i mieszkali gdzieś w okolicy pasma Ural. W IX wieku n.e. rozpoczęli wędrówkę na zachód i dotarli do Wielkiej Niziny Panońskiej, dziś zwanej Węgierską. Nie byli pierwszym ludem, który tak zrobił. Tereny obecnych Węgier były pierwszym dogodnym obszarem do osiedlenia się dla przybyszów ze wschodu. Tutaj właśnie zatrzymali się Hunowie (V w. n.e. – zniszczyli imperium rzymskie) i Awarowie (VII w. n.e.) To co różni Madziarów od powyższych dwóch ludów o których szybko zapomniano, to to, że szybko stwierdzili, że lepiej jest zejść z konia i uprawiać ziemię niż grabić, palić i żyć z łupów wojennych. Było ich jednak tylu, że miejscowa ludność słowiańska przyjęła ich język i kulturę(w przeciwieństwie np. do Bułgarów, którzy się szybko zasymilowali z tubylcami. E, zaraz, to Bułgarzy też nie są Słowianami – teraz już są, bo mówią po bułgarsku ale kiedyś byli takimi samymi najeźdźcami jak Hunowie czy Węgrzy).