BuzzerBeater Forums

România - I.1 > Pronosticuri si discutii 2

Pronosticuri si discutii 2

Set priority
Show messages by
This Post:
00
264933.51 in reply to 264933.50
Date: 1/25/2015 4:06:00 PM
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
446446
Second Team:
The D-fenders


@Otis

nu e deloc teapa sa antrenezi sub MVP, acuma depinde foarte mult de filosofia ta de joc in general(la nivel de echipa de club, nu NT). In nici un caz nu e teapa. Nu e teapa nici sa iti faci jucatori de 20-30k. Un astfel de jucator care cu exceptia ultimului sezon in care il antrenezi probabil avea salar sub 10k, se vinde pe piata la 22 de ani intre 750k si un milion. O rezerva de calitate cu skill-uri decente, care poate cu succes sa "inghita" minute pe cand monstrul tau titular sta pe banca. Este foarte scump si foarte cautat in BB.

O duzina de antrenori? Probabil ca nu ii avem. Dar nu suntem prea departe. Timid, incep sa primesc 1-2 mail-uri din cand in cand cu manageri care chiar vor sa isi dea interesul in antrenament. Macar o duzina vom avea




nu as antrena un jucator de 18 ani sub MVP.... PENTRU MINE, pentru a-l pastra. am fost prea vag, scuze. nu as sacrifica 2 ani din viata mea ca saantrenez si sa vad un jucator ca isi atinge potentialul la 80k salariu altfel zis, daca as trage un MVP as face tranzitia de la un joc de manager la un joc gen NBA 2k14 player mode.stiu ca la 80k pt un all star poti sa il faci SF de calitate, dar eu ma refeream la ACEL jucator care te face sa schimbi felul in care joci. stiu ca poti sa iei si jucatori peste all star si sub MVP si sa-i cresti pana la nivelul la care faci profit sau alte alea, dar nu merita timpul. daca trageam jucatorul pe care l-a avut diverse acum nspe sezoane imi schimbam abordarea.
gandeste-te cum ar fi sa ai un jucator in NT titular dupa ce l-ai antrenat de la 0 si l-ai si draftat


boston a sesizat corect ca e relativ asta cu antrenatul. jocul te incurajeaza sa antrenezi si sa vinzi, dar din toate aceste cicluri de antrenament, tb sa profiti sa ai un singur jucator, sau 2, care sa fie antrenati si sa nu fie vanduti. daca 2 sezoane dai RB apoi 2 ID apoi 2 IS, poate vinzi 10 jucatori in alea 6 sezoane pt bani, dar tot tb sa ramai cu 1 sau 2 care au prins toate 6 sez de antrenament, iar din banii luati de pe cei 10 vanduti iti iei acel veteran superstar si go for it. asa e si in NBA

acolo ai nevoie de tineri fiindca pe salariile de rookie si extensii constranse la rookie scale, poti sa salvezi bani cand vine vorba de cap. echipepe care au draftat superstaruri sezon dupa sezon au avut dificultati in a-si dezvolta echipa cu 3 generaii de pusti concomitent, iar daca toti sunt buni, cum a fost OKC care a draftat pe langa Durant Ibaka si Westbroo a avut si pe Geff Green si James Harden. dat fiind ca in decurs de 2 sezoane toti erau eligibili de extensii, alternativa sa devina restricted free agents, ultimii doi au fost dati din considerente financiare.
Deci visu visurilor mele ar fi ca in buzzerbeater sa bage un Hard Cap. exact ca NBA. avem deja un prag minim, tb un prag maxim defomot clar si un luxury tax aspru gen pt fiecare dolar peste platesti 3 in plus. asa te ocupi de antrenament pentru a avea jucatori cu secundare.

in fine, duzina de antrenori e o estimare generoasa, dar nu vreau sa declansez o cearta de 20 de posturi. pur si simplu se vede acest lucru la NT. daca aveam useri care sa ii creasca in mod constant, nu amfi ajuns sa avem doar 7-8 jcatori antrenati, de obicei la mila strainilor. iar managerii romani ii preiau mai mult ca sa nu iasa din forma si sa aibe juc calitate care sa fie si romani



This Post:
00
264933.52 in reply to 264933.50
Date: 1/26/2015 5:01:43 AM
Iwillsurvive
II.4
Overall Posts Rated:
116116
ba bucur ca ai intervenit, si forumul tau este si aici pentru ca ai trecut de suficient de multe ori in RBBA iar acum cateva sezoane doar cosaverage te-a oprit sa joci meciul de baraj cu mine in care orice era posibil. chiar voiam sa te dau exemplu de cel mai bun antrenor de jucatori din romania. probabil ca dupa atatea sezoane la U21 si-au spus cuvantul. parca il stiu pe Petre Vasile si daca e sa ghicesc are JR sub 9 iar JS pariez ca e undeva 15+, si iar o luam de la capat cu ideea mea ca un PG, SG, SF are nevoie si de JR. un astfel de jucator nu are ce cauta la mine in echipa si cred ca nici Otis nu il vrea.

Last edited by Iwillsurvive at 1/26/2015 5:03:48 AM

This Post:
00
264933.53 in reply to 264933.52
Date: 1/26/2015 10:12:44 AM
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
446446
Second Team:
The D-fenders
la next level sunt cativa jucatori care sunt foarte cautati datorita impactului.

SF ofensiv gasesti la kiogram, respectiv Guard cu IS peste 13. dar SF defensiv mult mai rar. de aceea orice jucator cu o combinatie OD/ID peste 14 14 e o raritate, daca are passing, e bonus, daca are rebounding e meserias iar daca are si JR e zeu

@iws i-ai nimerit skillurile. e un SF defensiv care limiteaza optiunile tactice ale adversarului. conteaza si l-as vrea fiindca salariul sau iti deschide oportunitati in lot. depinde ce fel de echipa vrei sa iti faci

This Post:
00
264933.54 in reply to 264933.53
Date: 1/26/2015 10:59:51 AM
Iwillsurvive
II.4
Overall Posts Rated:
116116
dar SF defensiv mult mai rar. de aceea orice jucator cu o combinatie OD/ID peste 14 14 e o raritate, daca are passing, e bonus, daca are rebounding e meserias iar daca are si JR e zeu :)

inseamana ca SF-ul meu e semizeu :D? se apropie de cerintele tale, acum nu stiu cat consideri tu PA, RB, JR la un nivel acceptabil.

This Post:
00
264933.55 in reply to 264933.54
Date: 1/26/2015 11:18:39 AM
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
446446
Second Team:
The D-fenders
14-14-13 si la celalalte skilluri DR HA JR si Pass minim 10 si JS macar 12. asta e acceptabil si in fct de varsta creste exponential in valoare. pe un astfel de jucator tb sa dai minim 500k chiar daca are 34 de ani...

This Post:
66
264933.56 in reply to 264933.55
Date: 1/27/2015 11:57:12 AM
Overall Posts Rated:
807807
Sa inteleg ca Antonel Andronache (6884088) a fost una din cele mai bune Extreme pe care le-a avut Nationala: OD-14, ID-14, IS-13, JR-13, RB-12, restul nu le mai stiu bine.

Petre Vasile cred ca poate deveni cea mai buna extrema daca mai creste in RB si JR.

This Post:
00
264933.57 in reply to 264933.56
Date: 1/27/2015 12:07:55 PM
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
446446
Second Team:
The D-fenders
a fost.

eu m-am intalnit de multe ori cu echipa lui in div III in sezonul 19, dar nu ma inteleg gresit, acest gen de jucator iti permite sa nu faci concesii dpv tactic.

un jucator echilibrat permite celorlalti sa joace oe pozitiile lor naturale dar nu e suficient ca sa castige meciul. practic el era un jack of all trades. uite meci in care Andronache era la apogeu, adversarul avea salarii apoape dublu fata de mine si am castigat. cu el joc chiar acum.
http://www.buzzerbeater.com/match/45819702/boxscore.aspx

This Post:
00
264933.58 in reply to 264933.57
Date: 1/31/2015 2:50:33 PM
Iwillsurvive
II.4
Overall Posts Rated:
116116
2 meciuri ciudate etapa asta. Ares si Pistons pierd nemeritat din punctul meu de vedere. in rest cam astea erau rezultatele asteptate, mai putin meciul dintre Nankatsu si Defenders.

This Post:
00
264933.59 in reply to 264933.58
Date: 1/31/2015 3:44:22 PM
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
446446
Second Team:
The D-fenders
la ares nu ma surprinde fiindca pentru Zalau rivalul sau e tot Ares deci probabil ca a dat CT vs.Normal.
in plus l-a ghicit (deci plus 6-8 pct) iar ares l-a ratat (inca 6-8 pct) Zalau a dat zona si din moment ce are n-a dat neutru n-a avut cum sa profite. zica ca cele doua plusuri pe game day preparation plus cruncth time justifica o diferenta de 20 de pct fata de ipoteza in care nimeni nu incerca sa ghiceasca si dadeau acelasi nivel de intensitate...

la bv pistons e mai complicat. as zice ca a contat ca BC a jucat acasa si a fost oaresce mai eficient jucand echilibrat si aparandu-se suficient pe interior. ce ma surprinde e nr de turnovers. a facut 18 turnovers anuland toate recuperarile ofensive pe care le-a avut in plus fata de pistons. pivotul lui BC a marcat mai mult decat trebuia si a facut diferenta. nu cred ca e vreo anomalie.

iar cat despre mine, am dat 0 pct intr-un sfert ceea ce e o performanta.... pt nankatsu. tb sa ii apara la achievments ca a tinut un adversar la 0 p intr-un meci. si 2 pct pana la pauza.
ca fapt divers cea mai mare infrangere in BB a fost la 183 de pct. deci nu intru in pamant de rusine, chiar daca am facut-o in fata fanilor acasa.

pacat de intensitatea folosita, entuziasmul risipit
pe de alta parta ii sunt rival deci ii va fi benefica victoria deci nu e cu suparare. ;)

This Post:
00
264933.60 in reply to 264933.58
Date: 2/4/2015 4:17:41 AM
Overall Posts Rated:
33
2 meciuri ciudate etapa asta. Ares si Pistons pierd nemeritat din punctul meu de vedere. in rest cam astea erau rezultatele asteptate, mai putin meciul dintre Nankatsu si Defenders.

Sunt putin deranjat de parerea ta, Willy.
Nu vreau sa ma gandesc ca imi porti pica din liga III.6, ca am inceput jocul dupa tine si am promovat cu mult inaintea ta in RBBA si colac peste pupaza, am un titlu de campion in plus. La cupe suntem egali ;)
Sau imi testezi, efervescenta?

Peace!!
"I'll double dare you, man!!" :)

From: Otis

This Post:
00
264933.61 in reply to 264933.60
Date: 2/4/2015 11:14:38 AM
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
446446
Second Team:
The D-fenders
allow me to interject, neffind destinatarul mesajului. eu nu iti port pica fiindca nu tu m-ai eliminat (cu ghinion) din campionat in sezonul in care am avut cea mai buna echipa, but that one title should have been mine.arrrgh the tyranny. (eu am fost eliminat fiindca am jucat 44 de minute fara pivot impotriva unei echipe care juca pe interior deci, na, viata )


in rest, IWS te rog raspunde-i macar pt a lamuri o chestie.

eu ma bucur ca mai posteaza cineva pe forum, fie si pe considerente de animozitate.


vreo parere despre meciul nostru direct de sambata? eu am, dar nu vreau sa suprasaturez forumul din proprie initiativa.

Advertisement