BuzzerBeater Forums

România - I.1 > Pronosticuri si discutii

Pronosticuri si discutii (thread closed)

Set priority
Show messages by
This Post:
00
46975.51 in reply to 46975.49
Date: 5/27/2010 5:04:36 PM
Overall Posts Rated:
259259
da, pacat de e ESV Laim... o finala foarte asteptata, dar care s-a dovedit a fi foarte dezamagitoare :-D GM-Labude a scris ca a incurcat ordinele de meci si nu a reusit sa verifice inca o data inainte de meci aranjarea echipei in teren.... si s-a ars... poate vor face un amical,sa vedem cum ar fi aratat meciul in alte conditii.

From: dumy

This Post:
00
46975.52 in reply to 46975.51
Date: 5/27/2010 5:25:56 PM
Overall Posts Rated:
1212
Mi se pare total rusinos. Adica ajungi in finala si tocmai meciul ala il tratezi cu neatentie. Ma face sa-mi para rau ca m-a eliminat doar ca sa o faca de oaie in finala...


From: Azrail

To: dumy
This Post:
00
46975.53 in reply to 46975.52
Date: 5/27/2010 5:29:19 PM
Overall Posts Rated:
259259
da, faza data a stirnit o groaza de discutii pe threadul B3...Cred ca are remuscari , dar, pina la urma este doar un joc:)

From: dumy

This Post:
00
46975.54 in reply to 46975.53
Date: 5/27/2010 5:31:35 PM
Overall Posts Rated:
1212
Joc , joc.... dar cand investesti timp si pasiune, te cam doare.

From: Azrail

To: dumy
This Post:
00
46975.55 in reply to 46975.54
Date: 5/27/2010 5:37:25 PM
Overall Posts Rated:
259259
aici sint de acord cu tine in totalitate :-)

From: RoSpider

This Post:
00
46975.56 in reply to 46975.50
Date: 5/28/2010 10:59:47 AM
Overall Posts Rated:
44
cineva din oficiali explica, ca motorul jocului e gindit astfel: chiar daca joci pe interior, iar apararea adversarului pe interior e foarte puternica si echipa ta nu reuseste sa o ,,strapunga'', atunci antrenorul tau incearca sa ,,salveze'' intr-un fel echipa si incearca aruncari, pentru a avea un impact pozitiv pe tabela de marcaj...cam asa ceva:)
in cazurile in care apararea interioara a adversarului este mai buna decat atacul tau inteleg ca antrenorul vrea sa "incerce altceva", dar cand atacul interior este mai bun decat apararea pe interior, iar atacul exterior este mult, mult mai slab decat apararea exterioara a adversarului, iar diferenta de scor e de numai 2 puncte (cu aproape 2 minute inainte de final), atunci ce rost are sa incerci altceva ?!?


si o alta aberatie a actualului ME:
(o sa dau un exemplu fictiv pentru a intelege mai bine ce vreau sa spun)

Echipa A are urmatoarele rating-uri:
atac interior - mediocru (5)
atac exterior - jalnic (3)
aparare interioara - mediocru (5)
aparare exterioara - jalnic (3)
joaca tactica de atac look inside (nu stiu exact denumirea in romana) si aparare 3-2;

Echipa B are urmatoarele rating-uri:
atac interior - inapt (4)
atac exterior - mediu (6)
aparare interioara - inapt (4)
aparare exterioara - mediu (6)
joaca tactica de atac run and gun (nu stiu exact denumirea in romana) si aparare 2-3;

Presupunand ca au motivatie egala si joaca pe teren neutru, echipa B castiga meciul cu echipa A (sau ar trebui sa castige in 90%+ din cazuri). Acest lucru se intampla pe acest ME si mi se pare normal.. insa ce mi se pare mie aberant este faptul ca, in cele mai multe cazuri, echipa B are procentaj de reusita la aruncari din interior mult mai mare decat echipa A.

Last edited by RoSpider at 5/28/2010 11:01:33 AM

From: RoSpider

This Post:
00
46975.57 in reply to 46975.47
Date: 5/28/2010 11:03:53 AM
Overall Posts Rated:
44
Corect, jocul cam stationeaza de ceva vreme. Nu s-a adus nici o imbunatatire majora (in special a motorului de joc, care are destule probleme). Dar poate gasesti alte provocari joc, ca sa nu te retragi. Si nu mai urmari meciurile live, ca sa nu-ti mai faci nervi :D

Ma retrag doar intr-o divizie inferioara, nu definitiv.. astept schimbari in joc. :)

From: Azrail

This Post:
00
46975.58 in reply to 46975.56
Date: 5/28/2010 1:37:16 PM
Overall Posts Rated:
259259
si o alta aberatie a actualului ME:
(o sa dau un exemplu fictiv pentru a intelege mai bine ce vreau sa spun)

Echipa A are urmatoarele rating-uri:
atac interior - mediocru (5)
atac exterior - jalnic (3)
aparare interioara - mediocru (5)
aparare exterioara - jalnic (3)
joaca tactica de atac look inside (nu stiu exact denumirea in romana) si aparare 3-2;

Echipa B are urmatoarele rating-uri:
atac interior - inapt (4)
atac exterior - mediu (6)
aparare interioara - inapt (4)
aparare exterioara - mediu (6)
joaca tactica de atac run and gun (nu stiu exact denumirea in romana) si aparare 2-3;


nu te mai uita la ratingurile meciului, pe global, deja demult s-a stabilit ca nu sint relevante. Uita-te mai bine la statistica Points per 100 Shots.

Presupunand ca au motivatie egala si joaca pe teren neutru, echipa B castiga meciul cu echipa A (sau ar trebui sa castige in 90%+ din cazuri). Acest lucru se intampla pe acest ME si mi se pare normal.. insa ce mi se pare mie aberant este faptul ca, in cele mai multe cazuri, echipa B are procentaj de reusita la aruncari din interior mult mai mare decat echipa A.


Noul motor,deja nu mai avantajeaza interiorul, cum a fost cu citeva sezoane in urma... Acum ca sa joci tactici de interior, ai nevoie de anumite caracteristici ale jucatorilor, altfel, o da-i in bara...Respectiv, s-a vehiculat intens ca la moment este putin avantajat exteriorul, raspunsul adevarat insa raminind un mister :)
Apoi,, daca stai sa te gindesti, echipa B ataca pe exterior, echipa A se apara pe exterior, respectiv, interiorul echipei A este mai vulnerabil, si poate acesta si este motivul ca jucatorii interiori ai echipei B au procentaj la aruncari pe interior mai bun.Adica, jucatorii echipei A sint concentrati in a Bloca atacurile exterioare, si jucatorii de interior ai echipei B pot arunca in liniste, neavind nici un impediment .

Last edited by Azrail at 5/28/2010 1:39:15 PM

From: RoSpider

This Post:
00
46975.59 in reply to 46975.58
Date: 5/29/2010 6:33:14 AM
Overall Posts Rated:
44
...si este motivul ca jucatorii interiori ai echipei B au procentaj la aruncari pe interior mai bun.Adica, jucatorii echipei A sint concentrati in a Bloca atacurile exterioare, si jucatorii de interior ai echipei B pot arunca in liniste, neavind nici un impediment .

eu faceam referire la faptul ca au procentaj mai bun pe aruncari interioare fata de echipa A, nu fata de aruncarile exterioare ale echipei B.
echipa A are atac interior cu 2 trepte peste apararea interioara a echipei B, iar echipa B are atac interior cu 2 trepte sub apararea interioara a echipei A.. si totusi echipa B are procentaj de reusita la aruncari din interior mai bun decat echipa A !?! Asta mi se pare mie aberant !!!
Repet, e normal sa castige meciul echipa B, dar sa-l castige pe aruncari de 3 puncte, nu pe interior.

Si.. DA !!!.. echipele ce se bazeaza pe exterior sunt usor avantajate.. poate nu neaparat din punct de vedere al motorului jocului, dar sigur din punct de vedere economic. Un jucator excelent pe exterior are salariul aproape egal (sau poate chiar mai mic) decat un jucator bunicel pe interior.

From: Dacian

This Post:
00
46975.60 in reply to 46975.59
Date: 5/29/2010 10:24:33 AM
Danube Delta
RBBA
Overall Posts Rated:
131131
Second Team:
Danube Delta Intl.
My 2 cents:

1. Puneti prea mare pret pe filmul meciulu (faza cu aruncatul din exterior pe final la numai 2 puncte diferenta). Opinia mea este ca intai se genereaza rezultatul meciului, functie de ratinguri generale, tactici, entuziasm, etc. Desigur ca exista si o mica doza de random, ca si in viata reala. Ulterior pentru a asigura fun-ul se genereaza si un film al meciului, care poate sa nu fie prea realist poate pt ca programatorii s-au zgarcit la optiun. Deci putem intalni pe final situatii hilare gen o echipa praf pe exterior da brusc, la rand, 5 cosuri de 3 puncte sau echipa ta incepe sa faulteaze exagerat fara sa aiba neaparat motiv, sau desi adversarul are jucatori praf la lovituri libere rastoarna brusc rezultatul inscriind tot din faulturi, etc.

2. Daca ai o echipa de curtea scolii din care face parte totusi si o vedeta gen capitan al echipei nationale de juniori, desigur ca media ratingurilor echipei este in continuare mediocra. Putem presupune ca si echipa adversa este tot una de curtea scolii, dar baietii sunt cu un an mai mari, in consecinta au o medie a ratingurilor usor mai buna. In mod natural acel jucator de lot national isi va asuma majoritatea actiunilor, eficacitatea va fi una foarte buna si rezultatul pe masura. Poate ca pare un exemplu extrem, dar am vrut sa evidentiez ca ratingurile alea medii nu spun totul.

From: CyberB

This Post:
00
46975.61 in reply to 46975.60
Date: 5/29/2010 3:12:52 PM
Overall Posts Rated:
66
Personal nu-s de acord cu punctul 1, dar is de acord cu 2 :)

Nu prea cred ca simularea jocului e facuta asa cum zici tu, ca intai se genereaza rezultatul iar apoi secventele din "film". Mi se pare mult mai greu de programat astfel. Pe cand, generind faza cu faza, si in fiecare moment decizind ce se intampla in acea faza, cred ca e mai usor. Mai ales daca se folosesc acele Matchup Ratings (astea cred ca-s calculata inca de la inceput). Sa zicem ca intr-o faza, un Pivot arunca la cos, iar la Matchup Ratings e valoarea 70 (adica din 100 de aruncari, pivotul face, in medie, 70 de puncte, dintr-un maxim de 200 (fara a lua in considerare aruncari de 3p, sa zicem) ). Unul dintre factorii care decid daca acel cos intra sau nu e si raportul asta, 70 la 200. Se da cu zarul si se decide daca a fost cos sau nu.

Un alt factor care ar putea decide daca e cos sau nu este si valoarea individuala a jucatorilor implicati in faza respectiva (cine arunca, cine se apara). Degeaba are pivotul ala sansa 70 din 200 sa marcheze, daca da peste un aparator de 2.28 ce ii pune capace cam tot timpul (dar are Inside Defense mic, iar echipa sa ratinguri mici la acea categorie).

Nu sustin ca am 100% dreptate, dar e parerea mea + din ce am mai citit pe forumuri.

Advertisement