BuzzerBeater Forums

BB România > [U21] S35-38

[U21] S35-38

Set priority
Show messages by
This Post:
00
278730.52 in reply to 278730.51
Date: 12/19/2016 3:33:25 PM
Danube Delta
RBBA
Overall Posts Rated:
131131
Second Team:
Danube Delta Intl.
Remarcabila victoria. Felicitari!

This Post:
22
278730.55 in reply to 278730.54
Date: 1/9/2017 4:31:10 PM
Overall Posts Rated:
345345
(40460)

Am avut parte de infrangere destul de amara contra Englezilor. Am condus cu 20 de puncte in sfertul 2 dupa care au revenit si ne-au batut la 3 puncte. Personal, consider ca am fost echipa mai buna, am avut calificative mai bune, ratinguri per 100 de aruncari mai bune, inafara de niste mingi pierdute in plus am cam condus in toate categoriile, iar ei au avut GDP gresit.

Contra celui mai bun aparator al nostru, aruncatorul lor a lasat 47 de puncte, si a facut meciul vietii lui. Un jucator interesant care la echipa de club are 3.2 faulturi pe meci, cu noi a avut doar unul singur, in ciuda faptului ca am jucat o tactica de exterior.

Se ingreuneaza putin calculele calificarii noastre, insa, indiferent de rezultat, nu ne vom lasa fara sa luptam.

Totusi, remarcam duo-ul lui Remus, Diaconescu si Neamtu care impreuna au avut 68 de puncte, si 26/49 din actiune(53%), iar odata cu meciul acesta Neamtu a devenit jucatorul cu cele mai multe meciuri U21 din istoria comunitatii noastre si al 10lea pe lista marcatorilor.

This Post:
11
278730.56 in reply to 278730.55
Date: 1/16/2017 1:13:22 PM
Overall Posts Rated:
690690
Prea mult ghinion in acest sezon...

This Post:
00
278730.57 in reply to 278730.55
Date: 1/16/2017 4:05:14 PM
Danube Delta
RBBA
Overall Posts Rated:
131131
Second Team:
Danube Delta Intl.
Ne-a batut pe rezistenta, in sfertul 4, sau ce s-a intamplat ?

This Post:
11
278730.58 in reply to 278730.57
Date: 1/16/2017 5:36:22 PM
Overall Posts Rated:
345345
@Philou

din păcate prea mult ghinion într-un sezon promiţător.

@Dacian

nu ştiu să îţi spun de ce am pierdut. Probabil am şi pierdut lupta pe poziţia de extremă, deşi mă miră foarte tare acest lucru. Nu cred că a fost vorba de rezistenţă. Nu îmi pot da seama în momentul de faţă



Din păcate încă o înfrângere usturătoare. De aici încolo, calificarea noastră e în voia sorţii. Am avut ghinion. Să vedem ce se întâmplă mai departe

This Post:
00
278730.59 in reply to 278730.58
Date: 1/17/2017 2:48:22 AM
Danube Delta
RBBA
Overall Posts Rated:
131131
Second Team:
Danube Delta Intl.
Mie imi pare ca meciul l-au castigat rezervele lui.

Rezistenta insuficienta la titulari + rezerve slabe.
Asta e materialul. Iar rezistenta la adversar e o necunoscuta. Ghinion, da.

This Post:
00
278730.60 in reply to 278730.59
Date: 1/18/2017 7:21:54 AM
Overall Posts Rated:
345345
la rezerve a fost 27-23 pentru ei. într-adevar au fost ceva mai buni acolo. Bine, mi se pare că e foarte greu să estimezi exact motivele unei înfrângeri la un punct.

personal, nu consider că avem rezerve slabe, şi doar un titular are rezistenţă mai slabă.

This Post:
11
278730.61 in reply to 278730.60
Date: 1/30/2017 2:33:05 PM
Overall Posts Rated:
345345
Am reusit a doua victorie consecutiva in seara asta. A venit si randul nostru sa fim tari in meciuri stranse, dupa ce am fost la -12 in sfertul 1, si dupa ce am cazut din nou la -6 tarziu in sfertul 4, baietii nostri au reusit niste faze defensive decisive si am reusit sa pastram vii sansele noastre de calificare cu o victorie la 4 puncte.


De mentionat si ca aruncatorul nostru s-a accidentat in minutul 5 si a trebuit inlocuit de Valentin Constantin, tinerelul nostru de 20 de ani. Acesta s-a descurcat foarte bine cu 11 puncte si 5 recuperari.

Neamtu si Mitu urca in continuare in topul marcatorilor, pe locul 7, respectiv 5. Per ansamblu, ne revenim putin, insa mai departe sunt meciuri grele. Sa speram la bine!


Hai Romania!

This Post:
44
278730.62 in reply to 278730.61
Date: 2/8/2017 5:10:08 PM
Overall Posts Rated:
345345
http://www.buzzerbeater.com/world/ntrankings.aspx?group=2


Uitandu-ma azi peste link-ul de mai sus(si vazand si actiunea lui jokeru pe forumul RBBA), am trecut pe un notepad mici statistici si performante ale lotului nostru de U21 din toate timpurile pana astazi.

In primul rand, cateva lucruri despre desfasurarea competitiilor pentru cei ce nu sunt la curent. In sezoanele pare se joaca campionatele pe continente, iar cei mai bine clasati de pe fiecare continent, se bat mai departe, in sezoanele impare, pentru campionatul mondial. Pentru cei ce se claseaza mai prost la campionatele pe continente exista turneele de consolare.

Pentru noi, pana acum, distractia a fost turneul de consolare. Aici am obtinut cele mai interesante rezultate, si aici ne-am crescut si jucat cei mai interesanti jucatori care mai tarziu au populat nationalele mari.


Per total la turneele de consolare, daca am reusit sa adun cifrele cat de cat bine, avem 69-34(.669) la meciurile de grupe. Un procentaj onorabil dat fiind ca in general pe clasamente suntem clasati pe locurile 50+. In sezonul cu cele mai notabile performante ne-am calificat de pe locul 4 din cele 86 de echipe participante, si am iesit din grupe cu 8-0 la meciuri. Am trecut de primele doua runde eliminatorii, insa in sferturi am cazut prada Iran-ului cu o infrangere la 3 puncte


Am ajuns de mai multe ori in fazele eliminatorii in turneul de consolare insa aici au inceput problemele pentru noi. Dintr-o echipa care castiga aproape 70% din meciuri in grupe, ne-am transformat intr-o echipa care a castigat doar 7 din cele 18 meciuri eliminatorii(.388). De fiecare data cand am dat de echipe ceva mai puternice am avut probleme. Poate uneori tactica ne-ar fi adus o victorie-doua in plus insa nimic semnificativ.


La campionatele europene se formeaza 6 grupe de cate 8 echipe, si primele 2 din fiecare grupa merg mai departe. Aici, din pacate, nu am reusit niciodata sa ne calificam. In sezonul 34 am reusit sa fim la egalitate cu locul 2 insa nu ne-am calificat din cauza cosaverajului. La campionatele europene scorul nostru la meciuri este 48-62(.436). Evident trebuie mentionat ca aici ne-am lovit de multe de echipele de top 5 ale lumii care sunt foarte greu de batut, deci nu am avut sanse.


Motivul pentru care am scris toate aceste lucruri este pentru a evidentia faptul ca de fiecare data cand ne-am lovit de competitie puternica, am cam fost dati la o parte. Sa nu ne intelegem gresit. Suntem o forta. Si o gramada de echipe isi pregatesc mult si indeaproape meciurile cu noi. Iar de-a lungul timpului, am bagat sperietii in cele mai bune echipe din lume. Insa ne-a lipsit elita adevarata.


Visul meu ar fi sa reusim sa ne calificam la un campionat european si sa putem merge mai departe la un campionat mondial, macar sa fim prezenti. Insa pentru asta avem nevoie de un efort din partea tuturor. Am tot incercat de-a lungul timpului sa fortez acest efort insa nu am prea reusit. As vrea sa ne sincronizam cumva impreuna, si sa incercam sa facem asta. Spre exemplu, acum in draftul RBBA se afla minim 5 jucatori cu potential minim 9(MVP), iar din spusele organizatorilor jocului, draftul s-a imbunatatit drastic. Ar fi interesant sa ne apucam cativa manageri(5,10,15) sa antrenam si sa scoatem niste generatii serioase de jucatori.

Cam atat de la mine pentru acum

Advertisement