BuzzerBeater Forums

BB Poland > [U21] Hiszpania

[U21] Hiszpania

Set priority
Show messages by
From: Kulfix

This Post:
00
146317.6 in reply to 146317.5
Date: 6/11/2010 9:31:29 AM
Overall Posts Rated:
44
Przez wieki Hiszpania uważana była za bastion katolicyzmu w Europie. Tereny dzisiejszej Hiszpanii były jednymi z najszybciej schrystianizowanych w Europie – w IV wieku. Na początku VIII wieku od strony południa miała miejsce inwazja arabska obejmująca niemal cały Półwysep Iberyjski. W I połowie VIII wieku od północy rozpoczęła się Rekonkwista – wypieranie muzułmańskich Maurów z Półwyspu. Po opanowaniu całej Hiszpanii, czyli po roku 1492 jej monarchowie Ferdynand II Katolicki i Izabela I Katolicka rozpoczęli prześladowania muzułmanów i żydów zmuszając ich do konwersji na chrześcijaństwo. Doprowadziło to ostatecznie do wyrugowania wyznawców innych niż rzymski katolicyzm wyznań[2]. W XVI wiek do Hiszpanii zaczęły szybko przenikać idee Reformacji, ale władcy opowiedzieli się po stronie Kościoła rzymskokatolickiego. W tym samym czasie rozpoczęły się podboje obu Ameryk i przymusowe nawracanie lub mordowanie ludności kolonizowanych terenów. Do początku XIX wiek Hiszpania pozostawała bastionem europejskiego katolicyzmu z szeroko praktykowaną Inkwizycją, lecz za czasów wojen napoleońskich i wojen domowych będących ich skutkiem zniesiono ją.

Po wygranej przez generała Francisco Franco wojnie Hiszpania stała się na powrót państwem wyznaniowym, w którym Kościół rzymskokatolicki miał uprzywilejowaną pozycję, a niemal całe życie społeczne i obyczajowe podporządkowane ideom narodowego katolicyzmu. Przywrócono kary za kontakty homoseksualne, rozwody, antykoncepcja, aborcja i edukacja seksualna zostały zakazane, płacenie podatków na rzecz prywatnych szkół katolickich i nauczanie lekcji religii katolickiej stało się obowiązkowe w szkołach bez względu na wyznanie. Stan ten utrzymywał się do połowy lat 70., kiedy to po śmierci generała Franco przywrócono monarchię konstytucyjną i zagwarantowano wolność sumienia, świeckość i neutralność światopoglądową państwa.


W ostatnich latach proces laicyzacji i sekularyzacji pogłębiły się. Sprzyjają temu reformy polityczne socjalistycznego rządu premiera José Luisa Rodrígueza Zapatero. Według Centrum Badań Socjologicznych w 2009 roku 73,2% Hiszpanów zdeklarowało przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego (76% w 2006 roku), 2,3% do islamu, 0,1% do judaizmu, 1,7% to wyznawcy pozostałych religii (głównie , protestantyzmu, prawosławia, buddyzmu), hinduizmu i sikhizmu, a 22,2% zdeklarowało ateizm, agnostycyzm lub bezwyznaniowość (19% w 2006 roku). W 1975 roku 61% Hiszpanów uczęszczało systematycznie do kościoła na niedzielne nabożeństwa, w 2002 roku 25%, podczas gdy w 2009 roku już tylko 15%. 58% Hiszpanów zdeklarowało, że nigdy nie chodzi do kościoła. Według sondażu Eurobarometr w 2005 roku 59% Hiszpanów przyznało się do wiary w Boga osobowego, 21% do wiary w nieokreśloną siłę wyższą, a 18% zdeklarowało brak wiary. Wg tego tego samego ośrodka badawczego w 2008 roku zaledwie 3% Hiszpanów uznało religię za jedną z trzech najważniejszych wartości, podczas gdy średnia europejska wyniosła 7%. Wg Instytutu Gallupa aż 59% Hiszpanów przyznało, że religia nie odgrywa ważnej roli w ich życiu. Odbiciem malejącej roli Kościoła i religii w Hiszpanii są drastyczny kryzys powołań i niedobór duchowieństwa, upowszechniający się relatywizm moralny, daleko posunięta tolerancja wobec antykoncepcji, aborcji, eutanazji, kohabitacji czy małżeństw homoseksualnych. Szczególnie młode pokolenie krytyczne jest wobec postaw i doktryn Kościoła odnośnie etyki seksualnej i życia małżeńsko-rodzinnego. Młode pokolenie także w największym stopniu skłania się ku indywidualnej wierze bądź bezwyznaniowości. W 2005 roku zaledwie połowa młodzieży utożsamiała się z katolicyzmem, z czego jedynie 10% było zaangażowanych religijnie, a niespełna 4% systematycznie praktykowało. Z drugiej strony w obliczu gwałtownej laicyzacji życia publicznego.

From: Kulfix

This Post:
00
146317.7 in reply to 146317.6
Date: 6/11/2010 9:32:53 AM
Overall Posts Rated:
44
Do lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia Hiszpania była jednym z najuboższych krajów Europy. Masowy napływ turystów spowodował wielki wzrost inwestycji i napływ kapitału zagranicznego, który wzmógł się jeszcze po przystąpieniu do Unii Europejskiej.

Hiszpania była przez ostatnie pół wieku jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo państw Europy. W 2009 PKB wyniósł 1052 mld euro, czyli 23,5 tys. euro na mieszkańca. Hiszpania uporała się w ostatnich latach ze zmorą, jaką była znaczna inflacja (od 1990 spadła z ponad 9 proc. do ok. 2,5-3 proc. obecnie) i masowym bezrobociem (obecnie około 14,4 proc. wobec 21,6 proc. w 1978).

Hiszpania jest znaczącym uczestnikiem handlu zagranicznego, wielkie banki mają swe siedziby gł. w Madrycie, Bilbao, Barcelonie i Walencji. W gospodarce Hiszpanii bardzo dużą rolę odgrywa obcy kapitał zagraniczny głównie inwestycje amerykańskie, brytyjskie, francuskie, to właśnie one doprowadziły do szybkiego uprzemysłowienia Hiszpanii. Hiszpania jest zaliczana do grupy państw wysoko rozwiniętych, co potwierdza wysoki PKB. Pod względem potencjału ekonomicznego Hiszpanie stanowią wielką czołówkę Europy wraz z takimi krajami jak: Wielka Brytania, Francja, czy Włochy. Są już ósmą potęgą gospodarczą świata i stali się jednym z głównych motorów napędowych europejskiej gospodarki. Produkt krajowy brutto Hiszpania ma już wyższy niż należąca do G8 Kanada. Relatywnie niskie ceny wpływają na wysoką siłę nabywczą porównywalną do Włoch i Francji.

Najważniejszą gałęzią gospodarki jest wysoko rozwinięty przemysł, zgrupowany w kilku wielkich okręgach. Hiszpania jest ważnym producentem samochodów osobowych (m.in. SEAT) i ciężarowych (Barcelona i Lleida, Walencja, Madryt, Valladolid, La Coruña). Kilka wielkich koncernów ulokowało tutaj swoje zakłady (VW, grupa PSA, Ford). Produkcja samochodów osobowych wyniosła ponad 1,9 mln sztuk (2000). W Walencji, Bilbao, Barcelonie, Kadyksie oraz La Coruñi są duże stocznie a co za tym idzie jest tutaj wysoko rozwinięty przemysł stoczniowy (3 proc. produkcji światowej – 6. miejsce). Rozwinięty jest przemysł metalurgiczny (huty w Oviedo, Gijón, El Ferrol de Caudillo koło Bilbao i in.), w Asturii kopalnie węgla. Różnorodny przemysł elektrotechniczny (sprzęt gospodarstwa domowego, komputery, półprzewodniki) rozwinął się w większych miastach (np. Barcelona, Madryt, Sewilla, Malaga). Dzięki importowi paliw płynnych oraz znacznym zasobom energii wodnej Hiszpania produkuje ok. 185 TWh energii elektrycznej (4,612 kWh na mieszkańca). Wielkim atutem jest rozwinięty przemysł włókienniczy oraz rolno-spożywczy (produkcja cukiernicza; wina – ponad 34 mln hl, 4. miejsce w świecie; konserw rybnych itp.), rozrzucony po całym kraju.

From: Kulfix

This Post:
00
146317.8 in reply to 146317.7
Date: 6/11/2010 9:34:01 AM
Overall Posts Rated:
44
W rolnictwie dominującą rolę odgrywa hodowla bydła, trzody i drobiu na rozległych pastwiskach (Kastylii, Asturii czy Estremadury), a także uprawa winorośli, zbóż, oliwek oraz owoców cytrusowych. Lasy (głównie w regionach górskich) dostarczają drewna i owoców leśnych. Rolnictwo przynosi 8% dochodu narodowego brutto. Na płaskowyżu Meseta uprawia się: pszenicę i jęczmień. Kukurydza rośnie dobrze na wilgotniejszych terenach północnego zachodu, a na terenach, na których możliwe jest nawadnianie, uprawia się ryż. Warzywa hodowane są w nawadnianych dolinach, wzdłuż nizinnego wschodniego wybrzeża. Owoce cytrusowe tj. figi i migdały to domena terenów śródziemnomorskich. Gaje oliwne rosną na suchych obszarach na południu kraju. Hiszpania jest drugim na świecie producentem oliwy z oliwek. Winogrona uprawiane są w dolinie rzeki Ebro, na Mesecie, na nizinach śródziemnomorskich oraz wewnątrz kraju m.in. w Andaluzji.

Sieć komunikacyjna Hiszpanii uległa znaczącym przeobrażeniom po II wojnie światowej, dzięki dewizom napływającym od turystów zagranicznych. Drogi liczą ogółem ponad 326 tys. km – 64,5 km na 100 km² powierzchni. Wielki postęp zanotowano w budowie nowoczesnych magistral obsługujących narastający ruch turystyczny – 31 grudnia 2005 było w Hiszpanii 12 444 km autostrad i dróg ekspresowych. Obecnie Hiszpania buduje prawie 1000 km autostrad rocznie. Hiszpania jest krajem wysoko zmotoryzowanym – w tym samym czasie było ponad 14,7 mln samochodów osobowych (36,7 pojazdów na 100 mieszkańców) oraz ponad 1,8 mln ciężarowych. Długość linii kolejowych wynosi obecnie ~16 tys. km, w tym 8,5 tys. km linii zelektryfikowanych, hiszpańskie koleje RENFE również obejmują szybką kolej – AVE. Najważniejsze porty morskie: Algeciras, Kadyks,Kartagena, Walencja,Tarragona, Barcelona, Bilbao, A Coruña. Bezprecedensowy rozwój nastąpił w dziedzinie przewozów lotniczych. Madryt jest jednym z najważniejszych portów lotniczych w Europie, inne ważniejsze lotniska znajdują się w Barcelonie, Palmie (Majorka), Sewilli, Walencji, Santa Cruz de Tenerife (Wyspy Kanaryjskie), Bilbao.

Burzliwa historia, która pozostawiła ślad w postaci bardzo wielu zabytków i licznych, bogatych w eksponaty muzeów oraz jeden z najcieplejszych klimatów na kontynencie sprzyjają masowej turystyce, która stanowi jeden z filarów gospodarki przynoszących znacznych dochodów – w 2001 ponad 47 mld euro. Liczba turystów zagranicznych odwiedzających Hiszpanię wyniosła prawie 71 mln, którzy wypoczywali głównie na wybrzeżu śródziemnomorskim (Costa de la Luz – Costa del Sol – Costa Blanca – Costa del Azahar – Costa Dorada – Costa Montanesa – Costa Vasca – Costa Verde – Rias Altas – Rias Bajas), na Balearach i Wyspach Kanaryjskich oraz zwiedzali hiszpańskie miasta i muzea – Toledo, Madryt, Barcelona, Sewilla, Salamanka i in. Ośrodkiem pielgrzymkowym o europejskiej sławie jest Santiago de Compostela. Z dochodów z turystyki sfinansowano budowę dróg oraz przemysł lokalny.

This Post:
00
146317.9 in reply to 146317.8
Date: 6/12/2010 4:34:51 PM
Overall Posts Rated:
9494
Warto też wspominać jak nasza Reprezentacja Polski przegrała mecz z Hiszpanią 6:0 w piłce nożnej! :D

Wiadomo, że Hiszpania nie są lepsi od nas. Mają trochę słabszych zawodników. Trzeba też zwrócić uwagę jak oni sensacyjnie wygrali mecz z Francją. Mocną ich stroną jest właśnie kosz. Zawsze atakują z obwodu.

This Post:
00
146317.10 in reply to 146317.9
Date: 6/13/2010 7:29:26 AM
Overall Posts Rated:
22
Przepraszam, że dopiero teraz, ale Mistrzostwa Świata mnie zajęły i nie zdołałem omówić na wczoraj. Ale teraz już mogę. Więc:

PG - Antonio Sarraz (pensja 36k, forma sprawna)

Gracz ten charakteryzuje się dobrą skutecznością z gry, a słabą z dystansu co świadczy o słabym zasięgu, czyli gracz pod ataki podkoszowe. Z linii rzutów wolnych rzuca nienagannie. Nie zbiera dużo z tablic, ale za to jego statystki są bliskie double-double, gdyż bardzo dobrze asystuje. Jego straty z przechwyty są na podobnym poziomie. Nie blokuje i fauluje zbyt często. Punktuje przeciętnie.

SG - Simeon Arostegui (pensja 53k, forma sprawna)

Ma bardzo dobrą skuteczność i za 2 i za 3 punkty, ale jednak jego osobiste są druzgocące. Zbiera i asystuje rzadko, czasami zbyt często traci piłkę, a za to przechwytuje 3 razy na mecz co świadczy o jego dobrej obronie dystansowej. Blokuje raz na mecz, a za to faule przydarzają mu się dosyć często. Gracz do zadań ofensywnych, zdobywa duże ilości punktów na mecz.

SF - Rabon Gil de Gibaja (pensja 31k, forma silna)

Gracz z nienajlepszą skutecznością inside i outside. Rzuta dobrze z linii rzutów wolnych. Czasami zaastystuje, czasami zbierze, ale nie jest mistrzem w tych elementach koszykarskiego rzemiosła. Wyjątkowo rzadko zdarzamu się stracić piłkę, może trochę częściej przechwycić, ale blokowanie nie są jego domeną. Rzuca także przeciętnie, na poziomie 15 punktów na mecz.

PF - Alvarado Gonzalez Villa (pensja 72k, forma silna)

Rzuca na niebotycznej skuteczności za 2 punkty, co świadczy o jego dobrym rzucie z bliska i z półdystansu. Za łuk wychodzi rzadko i często nie trafia. Rzuty osobiste ma przeciętne. Znakomicie zbiera, czasem asystuje. Traci piłkę bardzo rzadko a także ją przechwytuje. Nie jest miastrzem bloków i fauluje bardzo rzadko. Punktuje na poziomie 18 punktów na mecz.

C - Jorge Caton (pensja 128k, forma silna)

Rzuca gorzej za 2 i za 3 punkty od swojego kolegi spod kosza, za to lepiej z linii rzutów wolnych. Zbiera także rzadziej, a podania musi mieć okropne, bo w tym sezonie jeszcze nie zaasystował. Traci i przechwytuje rzadko, dobrze blokuje, a także przy okazji przydarzają mu się kłopoty z faulami. Jego statystyka punktowa nie odzwierciedla jego punsji, gdyż zdobrywa około 15 pkt na mecz.

Joker - Sergi Relat (pensja 143k, forma silna)

Mimo swojej pensji jest pomijany przez selekjonera. Nie zagrał w ciągu ostatnich 5 meczy ani minuty. Rzuca bardzo dobrze za 2 punkty, słabo za 3. W osobistych też nie bryluje. Ale za to zbiera powyżej 20 razy na mecz, czasami asysystuje, traci piłkę 4 razy częściej niż przechwytuje, rzadko blokuje, trochę fauluje i punktuje na poziomie 17 punktów na mecz.

Last edited by MaxiKuba at 6/13/2010 7:47:14 AM

This Post:
00
146317.11 in reply to 146317.1
Date: 6/13/2010 4:54:59 PM
Overall Posts Rated:
1010
Jak grał selekcjoner hiszpańskiej U21 - Ros1306 - Ñ21 Coach w swoim klubie. Sezon 11:
W ataku:
Pod kosz:
LI - 11
LP - 1

Na obwód:
Mot - 3
R'n'G - 3

Neutralne:
Pat - 1
BO - 1
PtB - 1

W obronie:
3-2 - 12
MtM - 6
1-3-1 - 2
2-3 - 1

Sezon 12, a ataku:
Pod kosz:
LI - 2

Na obwód:
R'n'G - 10
Mot - 3
Prin - 1

Neutralne:
Pat - 3
PtB - 2
BO - 1

W obronie:
3-2 - 10
MtM - 7
2-3 - 4
Press - 1

Wniosek:
Cóż, wydaję mi się, iż selekcjoner hiszpańskiej U21 jest dość nieprzewidywalnym menedżerem. W sezonie 11 przeważały taktyki podkoszowe, a obecnym obwodowe. Selekcjoner nie ma jakiegoś ulubionego systemu, którym gra najczęściej. Jestem pewien, że kluczowa będzie dyspozycja podstawowych graczy reprezentacji, o których wspomniał MaxiKuba.

Hiszpańska reprezentacja U21 w sezonie 12.
W ataku:
Pod kosz:
LI - 2

Na obwód:
R'n'G - 5
Mot - 1
Prin - 1

Neutralne:
PtB - 1

W obronie:
MtM - 10

Wniosek:
W reprezentacji zdecydowanie przeważają taktyki obwodowe, a w szczególności R'n'G. Podejrzewam, że również z nami Hiszpanie mogą zagrać Runa. W obronie sprawa jest jasna. Na 99,9% zagrają MtM, dlatego też możemy zagrać taką taktykę, w której jesteśmy obecnie najmocniejsi.

PS. Show silnego Galocha ciąg dalszy. :} Chociaż w tej sytuacji, nie wiem czy się śmiać, czy płakać...

Szkoda, że tak mało osób się udziela w tym wątku...


From: R-Allen

This Post:
00
146317.12 in reply to 146317.11
Date: 6/13/2010 5:07:09 PM
Overall Posts Rated:
2020
Ja się nie udzielam bo jestem typowym rzemieślnikiem, który trenuje zawodników pod kadrę ;) Taka jest moja rola i nie zamierzam się wtrącać do taktyk naszych Orzełków :) W każdym razie Go Go Poland!! ;))

This Post:
00
146317.13 in reply to 146317.1
Date: 6/14/2010 2:32:02 AM
The Soulcrashers
IV.9
Overall Posts Rated:
12101210
znow fajna analiza:)

przemyslenia z niej wynikajace:
1. w obronie grywa jak grywa:)

2. W ataku (jesli widzi cos mocniejszego w obronie pod koszem niz silna) wali z obwodu z mysla ze ci pod koszem i tak swoje zrobia
3. mam wrazenie ze obrona u niego jest baaaardzo wysoko ceniona:)

This Post:
00
146317.14 in reply to 146317.1
Date: 6/14/2010 7:00:34 AM
Baltic Strong
IV.4
Overall Posts Rated:
17181718
Na hiszpańskim forum czytalem, że ich selekcjoner ( i nie tylko, bo w typerze tylko jeden manager stawia na Polskę w dzisiejszym meczu ) nadal wierzą w zajęcie 3 miejsca i awans do kwalifikacji MŚ. Jeśli wygrali by oba mecze i wyniki innych spotkań ulożyly by się dla nich korzystnie to mogliby zając 3 miejsce. Ale wydaje się to jednak malo prawdopodobne. Tym niemniej na pewno czeka naszych malolatów ciężki mecz. CT pewnie nie zaryzykują z nami ale normal mamy jak w banku. Myślę, że przy takim samym nastawieniu jesteśmy w stanie ich dzisiaj pokonać. Jakby jeszcze Portugalia postawia się Turkom ( czytaj CT ) i może Lotwa sprawila niespodziankę z Litwą byloby super :)

Last edited by Mr.President_ELIT at 6/14/2010 7:02:05 AM

This Post:
00
146317.15 in reply to 146317.1
Date: 6/14/2010 10:29:49 AM
Baltic Strong
IV.4
Overall Posts Rated:
17181718
Oto skład od Vinniego na dzisiejszy mecz z Hiszpanami:
http://img130.imageshack.us/img130/7831/hiszpania.jpg
Oby chłopaki dali radę :)

This Post:
00
146317.16 in reply to 146317.15
Date: 6/14/2010 12:14:49 PM
Overall Posts Rated:
00
cholera, dogrywka, nie bedzie latwo :)

EDIT: Boże! Po co te faule w ostatniej sekundzie....

Last edited by Szynka at 6/14/2010 12:25:13 PM

Advertisement