BuzzerBeater Forums

Hellas - IV.63 > Season 50

Season 50

Set priority
Show messages by
From: Cobra Kai

To: CRA
This Post:
11
305014.6 in reply to 305014.5
Date: 06/09/2020 11:55:58
Cobra Kai
III.10
Overall Posts Rated:
386386
Second Team:
Wu Tang Clan
Γεια σου Χρήστο εκ πείρας μπορώ να σου πω πως η 3 κατηγορία θέλει έτοιμο ρόστερ σε όλες τις θέσεις και με καλές αλλαγές για να καταφέρεις να μείνεις και φυσικά μεγάλο γήπεδο.Με τη παλιά μου ομάδα ανέβηκα τρεις φορές στην τρίτη κατηγορία μέχρι να καταφέρω να μείνω. Είδα στα νέα πως οι αντμινς θα κοιτάξουν να ρυθμίσουν την υπέροχη των κοίτα μέσα και Λόου ποστ στις επόμενες σαιζόν μακαρι να κάνουν κάτι καλό γιατί άμα δείτε στις τοπ κατηγορίες αλλά και στο buzzerbeater best σχεδόν όλοι παίζουν εσωτερικά συστήματα.

This Post:
00
305014.7 in reply to 305014.6
Date: 06/09/2020 14:50:32
Overall Posts Rated:
22
Καλησπέρα και από μένα, παίζω κάμποσο καιρό το παιχνίδι, είχα καταφέρει να μείνω στη τρίτη κατηγορία για 4 ή 5 σεζόν αν θυμάμαι μέχρι που αποφάσισα να πέσω ξανά για να προπονησω παίχτες πιο άνετα. Το τωρινό μου milestone είναι να στείλω έναν παίχτη στην εθνική (θέλω να πιστεύω σύντομα) και όταν γίνει να ξαναρχίσω το χτίσιμο από την αρχή. Καλή επιτυχία σε όλους, ωραίο να λέμε και καμιά κουβεντούλα, λίγοι είμαστε αλλά πάντα μπασκετικοι (παναθηναϊκός και Detroit pistons εδώ)

This Post:
00
305014.8 in reply to 305014.7
Date: 06/10/2020 13:31:34
Cobra Kai
III.10
Overall Posts Rated:
386386
Second Team:
Wu Tang Clan
Γεια σου φιλε, το κυνήγι της εθνικής δίνει ένα έξτρα και διαφορετικό ενδιαφέρον στο παιχνίδι και μακάρι να καταφέρεις να καλέσουν τον SF σου , ήλπιζα μήπως πάρω κανα καλό ντραφτ σε MVP φέτος γιατι με ενδιέφερε και μενα αλλά δυστυχώς ατύχησα και βλακωδώς επέλεξα να ρίξω λεφτά φέτος αλλά τους πήρε ο περσινός τελευταίος και τα bots τους καλούς παίκτες.

Παοκτσής εγώ , γουστάρω κιεγω πιστονς, μπουλς και γιουτα τζαζ...της περασμένης εικοσαετίας όμως!

Σε άλλα νέα είδα ότι ο fitsoules μάλλον το παράτησε έχει να μπει από 6/6 και δεν κατέβασε σοβαρή ομάδα σε κανένα από τα 2 παιχνίδια.

This Post:
11
305014.9 in reply to 305014.8
Date: 06/10/2020 16:43:27
Παλιά Πολη
III.3
Overall Posts Rated:
1111
Second Team:
Old Town BC
Καλησπερα και παλι.

Χωρις να εχω καταφερει και πολλα οπως ειπαμε απλα να πω οτι αυτο που κανω τις τελευταιες 2-3 σεζον ειναι να παρακολουθω πως παιζουν το παιχνιδι καλυτεροι παιχτες απο εμενα. Για παραδειγμα 1. ποσο μεγαλο γηπεδο εχουν, 2. τι μπατζετ, 3. πως το κατανεμουν. Επισης επενδυω στο ντραφτ και εχω σταθει τυχερος σε αυτο χωρις ομως να εχω πολλα οικονομικα ωφελη μεχρι τωρα. Στοχευμενο rotation ειναι κατι ακομα που βλεπω να γινεται συχνα. Ακομα και στα εισητιρια των αγωνων παρακολουθω πως οι καλοι παιχτες ανεβοκατεωαζουν τις τιμες.

Ετσι εχω κτησει ενα πλανω που το ακολουθω πιστα. Να δουμε που θα με βγαλει βεβαια.

Απο ΝΒΑ δεν εχω καποια ομαδα συγκεκριμενη και να πω την αληθεια μου πραγματικα ειμαι φανατικος με το ice hockey NHL στην Αμερικη παρα με ΝΒΑ. Σαν πιτσιρικας ημουν φανατικος με το ΝΒΑ απλα καπου με τη regular season και τις χαλαρες αμυνες και τα εκατοντεδες τριποντα προτιμησα τη Euroleague...βλεπεις λιγο πιο πολυ τακτικη και κλειστα παιχνιδια εκει τουλαχιστον. και βεβαια το ΝΗL ειναι μια μαχη καθε παιχνιδι...

Ολυμπιακος εδω και αν διαλεγα μια ομαδα αυτη θα ηταν οι boston celtics apo NBA. δεν ταιριαζει το τριφυλι το ξερω...αλλα μου αρεσουν απο larry bird etc

This Post:
00
305014.10 in reply to 305014.9
Date: 06/12/2020 14:04:21
Cobra Kai
III.10
Overall Posts Rated:
386386
Second Team:
Wu Tang Clan
Καλησπέρα και πάλι το να παρακολουθείς καλύτερους παίκτες ειναι πολύ καλό ειδικά άμα μοιάζει το στήσιμο της ομάδας τους και οι τακτικές τους με το δικό σου.θα επιχειρήσω να γράψω μια ανάλυση στο επόμενο ποστ για το περσινό μας ματς πλεη οφ με to liberty spurs που κέρδισα ενώ δε το περίμενα καθολου και ελπίζω τα συμπεράσματα που έβγαλα για το πώς λειτουργεί η μηχανή παιχνιδιού να είναι βάσιμα ώστε να τα χρησιμοποιήσουμε για το μέλλον.πειτε μου την γνώμη σας ελεύθερα αν σας αρέσει η όχι και αν πιστεύετε ότι κάπου κάνω λάθος η βγάζω χαζά συμπερ;σματα

This Post:
00
305014.11 in reply to 305014.10
Date: 06/12/2020 14:45:05
Cobra Kai
III.10
Overall Posts Rated:
386386
Second Team:
Wu Tang Clan
μπαίνω κατευθείαν στο ψητό (110680379)

ο λόγος που επιλέγω να "αναλύσω" , όσο μπορώ δηλαδή, αυτό το ματς είναι γιατι ο αντίπαλος επειδή προπονεί πανάκριβο παίκτη εθνικής αυτόματα πολλά πράγματα ειναι σταθερά στην εξέλιξη του παιχνιδιού και δείχνουν πόσο απλό αλλά και συνάμα απρόβλεπτο και απίστευτα αποδοτικό μπορεί να γίνει το σύστημα υπομονετική αν το στήσεις κατάλληλα. Είναι το καλύτερο σύστημα με διαφορά όταν ξέρεις οτι ο αντίπαλος έχει χαμηλή εσ. η εξ. άμυνα σε συγκεκριμένη θέση στο ρόστερ του, οπότε φροντίζεις να βάλεις στην αντίστοιχη θέση τον καλύτερό σου παίκτη.

Α) Σε τι προβλέψεις έπεσα μέσα :

Στο ότι θα βάλει τον καλύτερο του παίκτη στο ΣΦ, στο ότι θα παίξει υπομονετική, και λόγω αυτού ότι τα 2/3 των σουτ θα τα πάρει ο ΣΦ του, ταράζοντάς με στα τρίποντα, και στο ότι θα έχει 2 ίσως και 3 μονάδες ενθουσιασμού από μένα λιγότερους (σε παλιότερα ποστς στα ελληνικά και ξένα φόρουμ, λέγανε διάφοροι έμπειροι χρήστες πως για κάθε πόντο ενθουσιασμού διαφορά αυτό μεταφράζεται σε 2.5-3 πόντους διαφορά από τον αντίπαλο. αν δλδ ο αντίπαλος έχει 6 ενθουσιασμό και εγώ 9 , θα πάρω περίπου 7-9 πόντους παραπάνω σε σχέση με ένα παιχνίδι που θα είχαμε τον ίδιο ενθουσιασμό

B) Σε τι προβλέψεις έπεσα έξω :

περίμενα να χάσω με τουλάχιστο 15 ποντους διαφορά όπως δείχνανε τα προηγούμενα μεταξύ μας παιχνίδια, καθώς παροτι είχα ενθουσιασμό παραπάνω είχε το πλεονέκτημα έδρας. (παλι από αναλύσεις που διάβασα, η έδρα λέγεται ότι δίνει 10-15 πόντους διαφορά στο γηπεδούχο ) .

Επιπλέον βάζοντας τον καλύτερο μου αμυντικό να μαρκαρει τον ΣΦ του, ο ποίος αμυντικός αποβλήθηκε γύρω στο 23ο λεπτό , τον μάρκαρε καλούτσικα στην αρχή αλλά αφότου αποβλήθηκε περίμενα πως θα με διαλύσει (20 ποντους διαφορα υπερ του Liberty spurs και βαλε) καθως η αλλαγή του αμυντικου μου ειχε χαλια περιφερειακη αμυνα. κατι που δεν συνέβη και ειναι πραγματικα αξιο αποριας, αλλα φυσικα και συζητησης

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ/ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

Τα πλεονεκτηματα του αντιπαλου ξεκαθαρα, ειχε ευκολο τριποντο sti thesi tou SF και εναν ακομα παικτη (malakakis) που κιαυτός φαινόταν οτι μπορούσε να σκοράρει αν ο ΣΦ του τα εβρισκε σκουρα και επελεγε να δωσει πασα.Οπότε θεώρησα δεδομένη την ήττα καθώς είχε μια ακομα επιθετική επιλογή

μειονεκτήματα, επισης ξεκαθαρα, δεν είχε αλλαγές με αποτέλεσμα όσο περνάει ο χρόνος η αποδοση των παικτων του να πέφτει δραματικά άρα μάλλον δεν εχει καλή αντοχή σε αρκετές θέσεις στο ρόστερ του), άλλο μειονέκτημα κιαυτό φαίνεται από τα πολλά λαθη του είναι πως δεν έχει επαρκή πάσα και χειρισμό αρκετά για να στηρίξουν την υπομονετική ώστε να είναι αποδοτική στο μέγιστο, κοινώς να παίρνει τα εύκολα σουτ ο ΣΦ με καλες πασες και όταν τρώει double team να δίνει πάσα σε ελεύθερο παικτη

θα επανέλθω με περισσότερη αναλυση και "συμπεράσματα" καθώς και απορίες






Last edited by Cobra Kai at 06/13/2020 06:30:05

This Post:
00
305014.12 in reply to 305014.11
Date: 06/13/2020 07:06:26
Cobra Kai
III.10
Overall Posts Rated:
386386
Second Team:
Wu Tang Clan
Καλημέρα, μπαίνοντας να δω την λεπτο προς λεπτο αναλυση, ο καλύτερος μου αμυντικός που μάρκαρε τον ΣΦ του βγήκε με 6 φάουλ στο 23ο λεπτό κιενώ το σκορ ήταν ουσιαστικά ισόπαλο. Η αλλαγή που μπήκε δεν είχε σε καμία περίπτωση επαρκή εξωτερική άμυνα για να μαρκάρει τον ΣΦ του και είναι πραγματικά άξιο απορίας πως ο ΣΦ του είχε σχεδόν την ίδια απόδοση από εκείνο το σημείο και μετά, ίσως και ελαφρώς χειρότερη (εδώ να πω πως ο ΣΦ του είχε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση κάτι που κάνει το παραπάνω φαινόμενο με την απόδοσή του ακόμα πιο περίεργο) .

Μερικές "λογικές"εξηγήσεις

1. ο ΣΦ του έχει μέτρια προς κακή αντοχή κάτι που δεν το βρίσκω και πολύ πιθανό καθώς και στα υπόλοιπα ντέρμπι που ο ΣΦ του έπαιξε 48 ( λεπτά είχε την αναμενόμενη πολύ καλή απόδοση, κοινώς να ταράζει τον αμυντικό του στα τρίποντα) το μόνο ματς που δεν συνέβη αυτό είναι αυτό εδώ, (110549189) και οι 2 παίκτες είχαν αγων. καταστάσεις κοντά στο "μέτριος" κάτι που δεν εξηγεί το τόσο χαμηλό σκορ και με κάνει να αμφισβητώ το κατά πόσο είναι ορθολογικά φτιαγμένος είναι ο κώδικας της μηχανής παιχνιδιού

2. Εφόσον έφυγε ο καλύτερος μου αμυντικός, τότε ο ΣΦ του άρχισε να τρώει περισσότερα double team και σε συνδυασμό με τη μικρή αντοχή του, είχε την ίδια, ίσως και χειρότερη (!!!) απόδοση με πριν που τον μάρκαρε μια πολύ καλή εξ. άμυνα για την 4η κατηγορία

3.Τα 1) και 2) δεν ισχύουν και απλώς ο ΣΦ του έπαιζε το ίδιο (που και πάλι είναι περίεργο, καθώς τον μαρκάρουν χειρότεροι παίκτες και σε περίπτωση νταμπλ τιμ μπορούσε να δώσει πάσα σε ελεύθερο παίκτη) και σε συνδυασμό με το γεγονός πως έπαιξα λοοου ποστ, τότε αυτό που συνέβη ήταν απλώς να σκοράρουν συνέχεια με ευκολία και οι 2 ομάδες (το λόου ποστ είναι κάτι σαν την υπομονετική αλλά επικεντρώνεται στο ποιοτικό εσωτερικό σουτ) οπότε απλώς στάθηκα πιο τυχερός στα ποσοστά των σουτ συγκριτικά με τα δικά του Η κέρδισα γιατί είχα αλλαγές που φρεσκάρανε την αντοχή στους βασικούς μου, ενώ ο αντίπαλος όχι

4.Πάλι δεν ισχύει τίποτα απο τα παραπάνω και ενώ οι πιθανότητες ¨΄εδειχναν¨πως το ματς ήταν ξεκάθαρα δικό του, η μηχανή τρόμπαρε, και στάθηκα πολύ μα πολύ τυχερός. κοινως η μηχανή παιχνιδιού έχει ακόμα σοβαρά ελαττώματα στο τρόπο που προσομοιώνει ένα παιχνίδι μπάσκετ.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

κάτι που μου έκανε τρομερή εντύπωση στο τέλος είναι πως ο προπονητής μου επεέλεξε να κάνει συνέχεια φάουλ (αλλάζοντας τον αμυντικό που πήγαινε πάνω στον ΣΦ του , 3 φορές μέσα σε 1.5 λεπτό!!!) ώστε να μην πάρει τρίποντο ο ΣΦ του και να στείλει τους κακούς του παίκτες σε βολές,κάτι που δείχνει πως σε τέτοιες καταστάσεις η μηχανή, ΜΑΛΛΟΝ λειτουργεί όπως κιένας λογικός προπονητής στη πραγματικότητα

Επιπλέον στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού τις προσπάθειες τις έπαιρναν αποκλειστικά οι καλοι μου παίκτες, η κάποιος ελεύθερος παίκτης κάτι που πάλι είναι ένδειξη πως στα ντέρμπι με κοντινό σκορ η μηχανή λειτουργεί ορθολογικά

Σόρρυ αν έγινα κουραστικός αλλά , το παιχνίδι έχει τόσες παραμέτρους που παίζουν ρόλο που χρειάζεται λεπτομερής ανάλυση σε κάποια πράγματα αν θέλει κανείς να καταλάβει πως εξελίσσεται ένα παιχνίδι στο buzzer


This Post:
00
305014.13 in reply to 305014.12
Date: 06/13/2020 17:18:53
Παλιά Πολη
III.3
Overall Posts Rated:
1111
Second Team:
Old Town BC
Πρωτα απο ολα θα ηθελα να σε ευχαριστησω για αυτη την αναλυση. Απιστευτη και σε βαθος αναλυση. Να πω πραγματικα την αληθεια ολες αυτες τις αναλυσεις τις κανω μονο για τα οικονομικα και ποτε για για τακτικη. Εχω ολοκληρη βαση δεδομενων για το πως οι αλλες ομαδες παιζουν το παιχνιδι στο οικονομικο κομματι αλλα ποτε δεν εχω σπαταλησει πανω απο 15 λεπτα για να αναλυσω ενα παιχνιδι και εναν αντιπαλο, Πιστευω οτι υπαρχει και ενας παραγοντας τυχη οπως και οτι το σκορ οριζεται απο την αρχη λαμβανωνας υποψην μια σειρα απο παραμετρους συμπεριλαμβανομενης της τυχης και μετα το παιχνιδι απλα τρεχει τις φασεις που ολες μαζι οδηγουν στο τελικο προκαθορισμενο αποτελεσμα.

ισως και να πεφτω εξω.

Φανταστικη αναλυση οπωσδηποτε ενως και μονου παιχνιδιου που δημιουργει πολλα ερωτηματικα.


This Post:
00
305014.14 in reply to 305014.13
Date: 06/13/2020 17:54:44
Cobra Kai
III.10
Overall Posts Rated:
386386
Second Team:
Wu Tang Clan
Το σκορ είναι σίγουρα προαποφασισμένο δεν κάνεις λάθος.Απλως στη ζωντανή μεταδοση βλέπουμε μια μικρή εικόνα από το τι συμβαίνει πραγματικα στο γήπεδο όπως ακριβώς γράφει και στο εγχειρίδιο παιχνιδιού.Πως το ξέρω αυτό?? Στην πρώτη μου επαφή με το μπάζερ έψαχνα πολύ τα φόρουμ και 4-5 χρήστες που ήταν και προγραμματιστές γράφανε πως ήταν μαθηματικα και ιντερνετικά αδύνατον το παιχνίδι να υπολογίζει τόσες πολλές παραμέτρους και ταυτόχρονα να μεταδίδει ΖΩΝΤΑΝΑ τόσα δεδομένα γιατί αυτό απαιτεί τρομερή σύνδεση του χρήστη στο ίντερνετ αλλά και απίστευτη ταχύτητα και χωρητικότητα στους η στον σέρβερ του παιχνιδιού. Η μοναδική λογική εξήγηση που υπάρχει είναι ότι τα ματς υπολογίζονται 6:15 με 6:30 και απλώς μετά βλέπουμε την μικρή εικόνα που λέγαμε πιο πριν.πολυ πιθανό να; Γίνονται και υπολογισμοί στο ημίχρονο που πάλι διαρκεί 15 λεπτά.

Τώρα μιας και σαρέσει η οικονομία στο παιχνίδι που είναι το Α και το Ω, όσον αφορά τις τακτικες το πιο σωστό κατά τη γνώμη μου είναι να παίζεις συνεχώς τακτικές που ταιριάζουν στους παίκτες σου ακόμα κιαν γίνεσαι προβλέψιμος.μπορειςμε χαμηλό μπάτζετ να φτιάξεις πολύ αποδοτική ομάδα. Για παράδειγμα στα ριμπάουντ που είναι ακριβό σκιλλ δεν είναι ανάγκη να το έχουν ψηλά και οι δυο ψηλοί σου ειδικά για κατηγορίες 3 και 4 ίσως ακόμα και στην 2. Αφού ένας θα πάρει το ριμπάουντ είν'αι σαν να πληρώνεις τσάμπα τον άλλον. Πχ το κοίτα μέσα μπορεί να παιχτεί κάπως έτσι με φουλ φτηνούς παίκτες

φτηνό Pg με πολύ ψηλή Περ άμυνα μπασιμο και πάσα.το σουτ με άλμα κ χάλια να είναι δε σε νοιάζει αφού συνεχώς θα πασαρει

Φτηνό Sg με αξιοπρεπες Σουτ με άλμα ψηλό μπασιμο Περ άμυνα κ πάσα που δεν είναι ανάγκη να είναι όπως του pg

Ακριβό Sf που πρέπει να τα έχει όλα

Ακριβό Πφ που πρέπει να τα έχει όλα και κυρίως σε εσ σουτ και ριμπάουντ

Φτηνό C με καλή πάσα όμως και φουλ ψηλή εσωαμυνα και τάπα χαμηλό Ες σουτ καλό μπασιμο και χαμηλό αλλά όχι και χάλια ριμπάουντ


Έτσι θα παίρνουν όλες τις προσπάθειες ο σφ και ο Πφ και οι υπόλοιποι απλώς θα αμύνονται θα πασάρουν σαυτους τους δύο και όταν έχουν εύκολο σουτ θα σκοράρουν κιολας

Αν ο pg sg έχουν και από μέτριο έως δυνατό εσ σουτ τότε θα σκοράρουν κιαυτοι πολύ με μπασιματα αν οι αμυνόμενοι δεν έχουν πολύ καλή Περ και εσ άμυνα.το εσ σουτ στα guard κοστίζει ελάχιστα γι'αυτό που προσφερει

This Post:
00
305014.15 in reply to 305014.14
Date: 06/14/2020 03:53:53
Παλιά Πολη
III.3
Overall Posts Rated:
1111
Second Team:
Old Town BC
Γιωργο πραγματικα εχεις πολυ καλη αντιληψη του παιχνιδιου. Ειμαι σιγουρος οτι η ομαδα σου θα προχωρησει μιας και αντιλαμβανεσαι το παιχνιδι καλυτερα απο πολλους αλλους που εχω συναντησει ακομα και στην ΙΙΙ. Βλεπω οτι εχεις και ομαδα στην ουτοπια, εγω εκει βρισκομαι στην ΙΙΙ με την Old Town. Το πως σωθηκα περυσι ειναι μια ιστορια που θεωρω θα μπορουσε να γινει ταινια. Ριξε μια ματια στην σεζον μου οταν εχεις χρονο και διαθεση και ειδικα στο τελευταιο πλει αουτ παιχινιδι με την Μπαρτσελονα 3. Ολη η σεζον μου σχεδον κριθηκε στους ποντους και ε buzzerbeater του τελευταιου λεπτου.




This Post:
11
305014.16 in reply to 305014.15
Date: 06/14/2020 04:08:02
Παλιά Πολη
III.3
Overall Posts Rated:
1111
Second Team:
Old Town BC
Στα του μπασκετ τωρα πραγματικα λυπηρη η κατασταση στο ελληνικο πρωταθλημα με τον Παναθηναικο να μπαινει σε κριση τον Ολυμπιακο κατ εμε να εχει παρει λαθος αποφαση να αποχωρησει και πολλες ομαδες με οικονομικα προβληματα. Νομιζω επισης οτι η euroleague ειναι μια πολυ καλη λιγκα αλλα παλι γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπει να γινει η συγχωνευση με τη FIBA, εξαλλου ποσα απο αυτα τα μεγαθηρια μακαμπι, τσσκα, ρεαλ κτλ θα κινδινευαν να μην μπουν στην τελικη φαση. Επισης χρειαζετε σαλαρι καπ η financial fair play. ισως ενα μοντελο στα πρωτυπα του ποδοσφαιρικου τσαμπιονς λιγκ να ηταν το ιδανικο.

Το καλο ειναι οτυ επιτελους εχουμε λιγη αθλητικη δραση ποδοσφαιρικη και αργοτερα μπασκετικη και χοκευ για τους λατρεις

Advertisement