BuzzerBeater Forums

Hellas - I.1 > Σεζόν 64 - Competition is here

Σεζόν 64 - Competition is here

Set priority
Show messages by
This Post:
00
323136.61 in reply to 323136.60
Date: 05/31/2024 10:55:55
Campo Stars BC
A1
Overall Posts Rated:
249249
Second Team:
Experiment BC
Μέχρι ένα σημείο σωστά αυτά που γράφεις αλλά παραβλέπεις την ζώνη 2-3 που έδωσε πολλά τρίποντα με καλές προϋποθέσεις (62%) στον bold σσυν το έξτρα push της έδρας.σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι έπρεπε να περιμένεις να δεις πως θα πας στο 2ο παιχνίδι κ έαν ισοφαρίζε να τα έπαιζες όλα για όλα σε τρίτο παιχνίδι (ακόμα δεν αποκλείεται να γινει κάτι τέτοιο αν δεν πουληθούν οι παίκτες σου).
Εξάλλου δεν κερδίζεις τίποτα έξτρα οικονομικά αφού από Δευτέρα (εάν χάσεις το Σάββατο) δεν πληρώνεις μισθούς.

Last edited by Astericius at 05/31/2024 12:25:53

This Post:
00
323136.62 in reply to 323136.61
Date: 05/31/2024 17:48:01
Valencia Basket Club (Taronjas)
A1
Overall Posts Rated:
13411341
Βραβείο: Φοίνικας (bennu)


Πάτησα στο google και σύμφωνα με τη Βικιπαίδεια το Μπενού είναι αρχαία αιγυπτιακή θεότητα που συνδέεται με τον ήλιο, τη δημιουργία και την αναγέννηση. Μπορεί να αποτέλεσε την έμπνευση για το φοίνικα της ελληνικής μυθολογίας.

Να δώσω με τη σειρά μου το βραβείο φόρουμ στον Astericius για τη φετινή συνεισφορά του.

Δεν ξέρω αν έμπαινε μέσα κάθε εβδομάδα οικονομικά


Όσον αφορά τη Valencia B.C. όταν έχεις 1.1 εκατομμύριο μπάτζετ, ακόμη κι εάν έχεις δύο διεθνής, είναι κομματάκι δύσκολο να μην μπαίνεις μέσα. Όσο συνεχίζεις στο Κύπελλο βέβαια και κερδίζεις στην... Ευρώπη είναι διαφορετική υπόθεση.

Να προσθέσω απλά ότι στο παιχνίδι με τους Supernova Elites οι "νυχτερίδες" δεν είχαν κατέβει πλήρης.

Συγχαρητήρια και το αγαλματίδιο των Χρυσών Βατόμουρων

Ωραίο το κύπελλο, αλλά πρέπει να παραμείνουμε στην κατηγορία...τα κεφάλια μέσα και συνεχίζουμε....


... δήλωνε ο antoni21 μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου. Στον οποίο antoni21 θα δώσω αρχικά συγχαρητήρια καθότι απέκλεισε τα δύο φαβορί σε προημιτελικό και ημιτελικό για να φτάσει στον τελικό με τον Hanibal B.C. όπου τελικά είχε εύκολο έργο, αλλά παράλληλα και το βραβείο "χρυσό βατόμουρο" καθότι ρίψασπις.

Last edited by Aimar 21 at 05/31/2024 17:50:32

This Post:
55
323136.64 in reply to 323136.63
Date: 06/02/2024 06:07:26
Paraponiarides
II.1
Overall Posts Rated:
1212
Kalispera se ola ta paidia. Ithela na dwsw sigxariria ston antipalo mou gia tin paramoni stin katigoria. Touto (ipovivasmos) tha sinevene eite fetos eite tou xronou, afou den iparxoun pleon ta oikonomika apothemata gia kati kalitero.
I pikri alitheia einai oti varethika na kanw ton komparso sta salonia tis A1, enw kai oi apopeires mou gia kapio kipello, den stefthikan apo idieteri epitixia. Pleon katiforizoume pros tis xamiloteres katigories, opou elpizw na vrw xana tin orexi mou gia to pexnidi. Den gnwrizw ti tha ginei me tin omada (pwliseis klp), alla eimai sxedon veveos oti tha kratisw ton Donta, afou thelw na ekplirwsw tin iposxesi mou , peri enisxisis tis Ethnikis mas omadas, sto akeraio.
Paralamvanoume to fetino mas vraveio, 'Dimitris Mitropanos' ( isws tha eprepe na einai 'Grigoris Mpithikotsis'?), to opio dothike se mia fantasmagoriki ekdilwsi sto gipedo tou Campo kai apoxwroume.
Sas euxaristw gia ton omorfo antagwnismo kai euxomai kathe epitixia kai apolausi me tis omades sas.

From: Dragon

This Post:
11
323136.66 in reply to 323136.65
Date: 06/04/2024 15:19:14
D r a g o n s
A1
Overall Posts Rated:
4545
Έχεις δίκιο αγαπητέ μου για άλλη μια φορά. Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να φτιάξουν το οικονομικό κομμάτι το δυνατόν συντομότερα. Όσο για το αγωνιστικό το βλέπετε, με ρόστερ 1Μ και μπαίνοντας μέσα 220Κ την εβδομάδα, παλέψαμε για την σωτηρία... Πολλά μπορεί να πει κανείς για Αγ. καταστάσεις, εμπειρία, κ.λ.π., ωστόσο πλέον υπάρχει και το madness με τα pick up, που τα καταρρίπτουν όλα αυτά καθώς μόνο στην Α1 είχε καθίζηση η ομάδα. Anyway, πάμε για την συνέχεια.

This Post:
00
323136.67 in reply to 323136.66
Date: 06/04/2024 18:33:06
Valencia Basket Club (Taronjas)
A1
Overall Posts Rated:
13411341
Μας πατάει δυνατή, μας τραυματίζει παίκτη γρρρρ... Τυχερός είναι που δεν έμεινε ο τραυματισμός και γλίτωσε το ξύλο!


Άσε ρε παλτό...

Έπεσες έξω μέχρι στιγμής, περιφερειακός η χθεσινή προσθήκη


Κουβάς και μάλιστα από νωρίς. Τον βρήκε σε καλή τιμή ο Nova και τον... τσίμπησε.

Αξίζει μία αναφορά στον Vazeloi για την τρελή πορεία στην τελική ευθεία, κατέκτησε την 3η θέση


Ισχύει. Πρώτη σεζόν στην Α1 και τερμάτισαν 3οι φτάνοντας μία... ανάσα από τον τελικό του κόκκινου ομίλου.

Και να γράψω και δύο λογάκια αναφορικά με την απόφαση της... ΚΟΝΤΗΣ να πετάξει λευκή... πετσέτα:
εγώ έχω ξενερώσει με την μηχανή του παιχνιδιού,και πήρα την απόφαση να μην χτυπήσω τα υπόλοιπα παιχνίδια γιατί δεν έχει νόημα


Η μηχανή κάνει... νερά. Κι εμένα μ' εκνεύρισε/απογοήτευσε. Θα διαφωνήσω στο ότι επειδή έχασες το πρώτο παιχνίδι δεν μπορούσες να πάρεις τα υπόλοιπα. Εάν έβαζα κάποιον οριακό φαβορί θα έβαζα εσένα. Αυτό που μου κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι αυτή σου η απόφαση ήρθε μετά από τη μεγαλύτερη επιτυχία της ομάδας σου! Μία κατάκτηση Κυπέλλου με εντυπωσιακό τρόπο.

Αναφορικά με το παιχνίδι λογικά αυτά που γράφεις. Θα μπορούσες να σουτάρεις καλύτερα με τη χαμένη μαντεψιά του αντιπάλου. Με τις τακτικές επιλογές και τη Ζώνη 2-3 θα μπορούσες να μη δώσεις τόσα επιθετικά στον αντίπαλο, αλλά εν τέλη θα συμφωνήσω με τον Astericius. Μπορεί να επέλεξες αυτή τη ζώνη και επειδή άφησες τον Bola στον πάγκο, αλλά απέναντι στο Τρέξε και Σούταρε ήταν ότι χειρότερο.

Ήταν μία από τις πιο περίεργες αποφάσεις που έχω δει σε αυτές τις 50+ σεζόν που παίζω.

Υγ. Τουλάχιστον πήρες καλά λεφτά για τον Keong που δεν πουλήθηκε αρχικά 1.9.

Φετος καταλαβα οτι οι 2 Βαλενθια ειναι αδελφια (ειναι;).


Είναι.

Παικτούρα ο Κορομπίλης. Άμα πάρει κάνα δύο εσωτερικές και κάνα ριμπάουντ θα παίξει.


This Post:
22
323136.68 in reply to 323136.67
Date: 06/09/2024 13:22:05
Συγχαρητήρια στην Βαλένθια για τον τίτλο και στον xefti για την σταθερότητα που έδειξε σε όλη την διάρκεια των αγώνων....πολύ καλές ομάδες με ποιότητα....καλή συνέχεια σε όλες τις ομαδες.... 👍

This Post:
33
323136.69 in reply to 323136.68
Date: 06/09/2024 19:24:39
Valencia Basket Club (Taronjas)
A1
Overall Posts Rated:
13411341
Back2Back τίτλος για τη Valencia B.C.

Σε μία από τις πιο ενδιαφέρουσες σειρές τελικών των τελευταίων ετών η Valencia B.C. στέφθηκε πρωταθλήτρια για δεύτερη σερί σεζόν απέναντι στον μαχητικότατο Xeftilaiko (87-90). Ας πάρουμε όμως τα πράγματα ως είθισται, δηλαδή από την αρχή.

Πράξη πρώτη

77-85

Ο str77 δείχνει τις μανατζερικές του ικανότητες διπλομαντεύοντας κίνηση. Πιθανότατα θα μετάνιωσε την επιλογή του Σπρωξίματος (εκτός αυτού εγώ δε θα επέλεγα ούτε Εσωτερικό 4 Ζώνη-1 Μ2Μ). Τι είδαμε; Είδαμε την τύχη των ριμπάουντ να χαμογελάει στους φιλοξενούμενους, που ωστόσο ήταν πολύ άστοχοι ελέω φιστικιών (14 τάπες), την ίδια ώρα που οι "νυχτερίδες" ήταν αρκετά/πολύ εύστοχες τηρουμένων των αναλογίων (14άρες άμυνες ο... Ξεφτίλας). Μανατζερική νίκη... Ξεφτίλα που δεν μετουσιώθηκε σε νίκη στο παρκέ που πιθανόν να δικαιούταν.

Πράξη δεύτερη

64-81

Παράσταση για ένα ρόλο είχαμε εδώ. Η τακτική νίκη του scoko και το αυτογκόλ θα μπορούσε να είναι ο τίτλος. Ο μάνατζερ των "νυχτερίδων" επιλέγει Ζώνη 3-2 απέναντι στην Κίνηση του... Ξεφτίλα (ο οποίος έκανε τα βασικά τα οποία έφταναν και με το παραπάνω). Δεν μαντεύει. Εδώ ξεκινάνε τα λάθη. Εγώ θα μάντευα περιμετρικό στη θέση του, αλλά από τη στιγμή που δε ρισκάρεις αμυντικά η επιλογή του Πρίνσετον ήταν μία ατυχής έμπνευση. Δεν κατάφερε ούτε σε μία περίοδο να πετύχει 20 πόντους με συνέπεια να ηττηθεί με κάτω τα χέρια.

Πράξη τρίτη

87-90

Και φτάνουμε στον σημερινό τελικό. Μάλλον έμεινε ευχαριστημένος ο str77 από την Κίνηση του απέναντι σε Ζώνη στο 2ο παιχνίδι και την επέλεξε και στον τρίτο τελικό ευελπιστώντας και σε χαμένο μάντεμα. Πράγμα που έγινε (η σκέψη του μαντέματος ή όχι έκλεισε στα τελευταία λεπτά). Παράλληλα, είχε τα κότσια να βάλει περιμετρικό μάντεμα! Τον συγχαίρω γι' αυτήν του την επιλογή ακόμη κι εάν δεν του βγήκε. Προσωπικά δεν πίστευα ότι θα μάντευε ποτέ περιμετρικό. Ο δις πρωταθλητής scoko επέλεξε τελικά το Κοίτα Μέσα (κι όχι την Κίνηση που ήταν το 2ο επικρατέστερο) και βλέποντας τις εντολές πίστευα ότι οι γηπεδούχοι είναι το φαβορί κι έχουν τον πρώτο λόγο.

Το 37-33 του πρώτου ημίχρονου με τον Αντωνάκο να... πετάει και τη Βαλένθια να μη βρίσκει σκορ έδειχνε ότι μάλλον μας περιμένει ένα γκρανκινιολικό, χιτσκοκικό φινάλε. Οι γηπεδούχοι έκαναν... πάρτι στα ριμπάουντ στην τρίτη περίοδο (μάλλον τους τα χρωστούσε) και με επιμέρους σκορ 16-27 παίρνουν το προβάδισμα. Μάλιστα, σε κάποια φάση έφτασαν και στο +11, ωστόσο ο Αντωνάκος βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Ehrlich ο οποίος με σερί καλάθια έβαλε και πάλι τους φιλοξενούμενος μες το παιχνίδι, σε συνδυασμό με την αποβολή του MVP του τρίτου τελικού, Silva.

Ο τρομερός και φοβερός Legend, Milan Batrićević, όμως στην 4η περίοδο ήταν αυτός που κάθε φορά που πλησίαζε η ομάδα του Ξεφτιλαϊκού απαντούσε με καλάθι ή έπαιρνε επιθετικό ριμπάουντ ανανεώνοντας πολύτιμες κατοχές. Ο Αντωνάκος συνέχισε το ρεσιτάλ του, αλλά ένας κούκος δε φέρνει την... Άνοιξη! Μπορεί ο Koršunovas να έχασε δύο βολές στα τελευταία δεύτερα, φοβόταν μην τον ακολουθήσει κι εκεί ο Λεοντάρας, αλλά το μόνο που πρόλαβε το αστέρι των φιλοξενούμενων ήταν να μειώσει στο τελικό 87-90 με τρίποντο στην εκπνοή.

Step up από τον πρωταθλητή που εμπιστεύτηκε τη δύναμή του στην επίθεση κι αυτή του η επιλογή ήταν που τον οδήγησε και στην κατάκτηση. Με την τύχη των ριμπάουντ να είναι αυτή τη φορά προς την πλευρά του μάλλον θα μπορούσε ν' αγχωθεί λιγότερο στον τρίτο τελικό.

Υγ. Συγχαρητήρια στον Ξεφτίλα που έφτασε μία... ανάσα από τον τίτλο, έφτασε στην... πηγή αλλά δεν ήπιε νερό στις λεπτομέρειες.

Last edited by Aimar 21 at 06/09/2024 19:40:47

This Post:
00
323136.70 in reply to 323136.69
Date: 06/10/2024 04:25:33
Campo Stars BC
A1
Overall Posts Rated:
249249
Second Team:
Experiment BC
Συγχαρητήρια στον Scoko για το 2ο και Back2back τίτλο που τον βάζει στην λίστα ελάχιστων Manager που το έχουν καταφέρει αυτό.
Ουσιαστικά η σειρά κρίθηκε στο 1ο παιχνίδι όπου το διπλό (σωστό) μάντεμα απο ξεφτίλα σε συνδυασμό με χαμένο μάντεμα από Βαλένθια + τραυματισμό του Silva κάπου στην 3η περίοδο δεν έφτασαν για να δώσουν την νίκη στον φιλοξενούμενο...
Εάν ήμουν εγώ (ή ο aimar) στη θέση του Ξεφτίλα θα έβγαζα αφρούς και ίσως ακολουθούσε και σεντόνι για τις ορέξεις της μηχανής.
Επιπλέον στο 3ο παιχνίδι με εκατέρωθεν χαμένες προβλέψεις είχαμε ντέρμπι (αναλογικά θα περιμέναμε πιο εύκολη νίκη της Valencia).
Συγχαρητήρια και στον ξεφτιλαικό που πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου (μάλλον φέτος θα γίνει αυτό) να πάρει το πρωτάθλημα.

Last edited by Astericius at 06/10/2024 04:25:51

From: str77
This Post:
00
323136.71 in reply to 323136.70
Date: 06/10/2024 08:03:21
Xeftilaikos
A1
Overall Posts Rated:
10761076
Second Team:
Back2Back
Δυο λογια κ απο μενα για τους τελικους. Καταρχας να συγχαρω τον πρωταθλητη! Ειχε μια εξαιρετικη σεζον κ πηρε αξια το τιτλο στις λεπτομεριες.

Στο 1ο παιχνιδι αποφασισα να αιφνιδιασω καπως τον Σκοκο με το διπλομαντεμα κ μου βγηκε, αλλα το γενικοτερο στησιμο μου δεν ηταν οσο καλο θα ηθελα τελικα. Εκανα δυο λαθη τα οποια σκεφτηκα οσο εβλεπα το 1ο ημιχρονο κ το ενα (στην αμυνα) θεωρω οτι ηταν ευκολο να το αποφυγω, απλα κολλησε το μυαλο.

Το 1ο ηταν η εσωτερικη μποξ+1 αμυνα που επελεξα αντι για Μ2Μ. Οι αμυνες κουτιου με βοηθανε να εχω καλη ισορροπια σε αμυνα κ επιθεση για 48 λεπτα κ αυτος ειναι ενας απο τους βασικους λογους που τις χρησιμοποιω. Οπως βλεπεται, ο Beauquis παρολο που τον εχω καρφωμενο στον ασσο σχεδον σε ολα τα ματς, αμυντικα ειναι 4αρι. Οταν παιζω περιμετρικα συστηματα, δεν εχω αλλον παικτη να παιζει στον ασσο κ να μαρκαρει στο 4. Οταν παιζω εσωτερικα συστηματα εχω αντιστοιχο προβλημα σε αλλη θεση. Η μποξ+1 αμυνα μου λυνει αυτο το προβλημα αφου τοποθετει τους 4 που παιζουν ζωνη μονη της, χωρις να παιζει ρολο σε ποια θεση τους εχω δηλωσει (παιζει ρολο η θεση μονο στο ριμπαουντ). Φυσικα οι αμυνες που εχω γενικα στην ομαδα μπορουν να υποστηριξουν αυτη την τακτικη, δεν τη χρησιμοποιω μονο για να βγαινουν τα μαρκαρισματα σωστα.

Γιατι ομως ειπα οτι ηταν λαθος αυτη τη φορα η μποξ+1; γιατι με το σπρωξιμο μπαλας που επαιξα στην επιθεση, ειχα τη δυνατοτητα να βαλω Μ2Μ χωρις να χαλασω την ισορροπια της ομαδας σε αμυνα κ επιθεση για 48 λεπτα. Με τις αμυνες που εχω θα ηταν καλυτερη επιλογη γιατι τα περισσοτερα σουτ θα γινονταν πανω στους καλυτερους μου περιφερειακους αμυντικους (τους 3 ελληνες), ενω με τη μποξ+1 εγιναν καποια τζαμπ σουτ παραπανω στους ψηλους μου που δεν εχουν την ιδια περιμετρικη αμυνα προφανως. Απο τη στιγμη δλδ που διπλομαντεψα κινηση, επρεπε να επιλεξω αμυντικη τακτικη που να ειναι η καταλληλοτερη για αυτο το συστημα.

Την 3-2 δεν την βαζω στο τραπεζι γιατι εκτος εδρας με αυτη τη ζωνη θα εχανα κατα κρατος τη μαχη των ριμπαουντ (οπως εγινε στο 3ο ματς). Ακομα κ με το Μ2Μ βεβαια θα εριχνα καπως τις επιδοσεις μου σε αυτο το κομματι.

Ο Αιμαρ μπορει να ειπε οτι ισως μετανιωσα για το σπρωξιμο μπαλας, αλλα το λαθος μου θεωρω ηταν αλλου. Εκ των υστερων οντως δεν ηταν καλη επιλογη κ μπορω να πω οτι σημερα μαλλον θα επαιζα κατι διαφορετικο. Βεβαια η 7αρα κατασταση του Αντωνακου (νο1 παικτης μου επιθετικα σε ολα τα συστηματα) μου εδενε τα χερια. Θα ηταν μεγαλο ρισκο να στηριξω ενα περιμετρικο συστημα πανω του περιμενοντας μαλιστα ζωνη 3-2 απο την Βαλενθια. Μαλιστα ουτε οι περιμετρικες ρεζερβες μου ειχαν ιδανικη κατασταση. Ουτε ειναι ευκολο να πας εσωτερικα με τις ταπες που εχει ο αντιπαλος. Γενικα βεβαια οταν χανεις μιση απειλη λογω καταστασης του Αντωνακου κ εχεις μια μηδενικη απειλη στη 5αδα οπως ο Λεονταρας, ειναι δυσκολο να στησεις ενα επιτυχημενο επιθετικο συστημα. Ηταν κ ενας λογος που αποφασισα να διπλομαντεψω, αφου γνωριζα οτι στην επιθεση θα εχω προβληματα κ θα επρεπε να κερδισω το παιχνιδι μεσα απο την αμυνα.

Το λαθος μου λοιπον σε αυτη τη περιπτωση ειναι οτι παλι δεν εστησα σωστα το συστημα που ειχα στο μυαλο μου. Στο παρελθον εχω δει το σπρωξιμο να λειτουργει σχετικα καλα απεναντι σε τετοιες αμυνες, αλλα ηθελα να το παιξω διαφορετικα. Ο Λεονταρας στο 5 εριξε αρκετα τις αξιολογησεις μου στο εσωτερικο σκοραρισμα, εκει δλδ που ηθελα κυριως να χτυπησω (δευτερευοντως ηθελα τα τζαμπ σουτ μεσης αποστασης). Θα μπορουσα να τον βαλω στο 3 κ να παιξει ο Αντωνακος ή ο Τρελοκαμπερης στο 4 με τον Ehrlich στο 5. Θα εβγαζα πολυ καλυτερες αξιολογησεις ετσι κ ισως καταφερνα να σκοραρω λιγο καλυτερα. Και αυτη η επιλογη βεβαια θα ειχε μια μικρη επιπτωση στα ριμπαουντ.

Σε ενα ματς που τελικα κριθηκε στις λεπτομεριες κ θα μπορουσε ο νικητης να ειναι διαφορετικος (ισως απο τους πιο 50ισιους τελικους της Α1), αυτες οι δυο μικρες διορθωτικες κινησης απο μεριας μου πιθανοτατα να ειχαν γειρει τη πλαστιγγα υπερ της ομαδας μου.

Advertisement