BuzzerBeater Forums

BB Hellas > [ΕΘΝΙΚΗ] Συζήτηση

[ΕΘΝΙΚΗ] Συζήτηση (thread closed)

Set priority
Show messages by
This Post:
00
69499.63 in reply to 69499.62
Date: 3/24/2009 12:32:25 PM
Overall Posts Rated:
3131
Το massive mail απαγορευεται απο τον Κανονισμο, και ακομα και αν δεν συμφωνω και εγω, δεν μπορω να κανω τιποτα για αυτο. Αυτο προσ αποφυγη παρεξηγησης.
Τωρα, σχετικα με την Εθνικη, συμφωνω απολυτα με τον Τυφωνα. Η αδιαφορια σκοτωνει την Εθνικη και οχι η οργανωση. Υπαρχουν πολλα παιδια που ασχολουνται με την οργανωση, αλλα δεν ειναι μαγοι να αρχισουν να βγαζουν παικτες απο το καπελλο τους και να φτιαξουν τις Εθνικες μας.
Η λυση; Χμμμ ....

Γεννήθηκες μαύρος, έζησες άσπρος. M.Jackson ζεις, για πάντα Παοκτσής.
This Post:
00
69499.64 in reply to 69499.62
Date: 3/24/2009 11:13:21 PM
Overall Posts Rated:
22
Τέο η ομάδα τακτικά δεν έπαιξε λάθος. Αρα η παράμετρος τακτική ήταν σωστή.

Το ρόστερ είναι το καλύτερο δυνατό. Αν έχεις να προτείνεις καλύτερους παίκτες μπορείς να το κάνεις, όπως ταυτόχρονα να μπεις και scouter. Αν δεν υπάρχουν παίκτες τι να κάνουμε; Δεν ξέρω τι γίνεται με τις ελληνοποιήσεις... GM μπορούμε να περάσουμε 2-3 ελληνοποιήσεις αλλοδαπών παικτών με ελληνικά επίθετα;

Αν παράλληλα είχες δουλέψει σε κάποια εθνική browser manager game θα σου ήταν εύκολο να κατανοήσεις ότι οι εθνικές (u20 και ανδρών) δεν είναι υπόθεση 1-2 σαιζόν. Πρέπει να εντοπιστούν οι παίκτες από τα 18 τους (στο ΗΤ από 17 και πλέον με τις ακαδημίες χαμηλώνει) να έρθεις σε επαφή με τους ιδιοκτήτες, να δώσεις οδηγίες για να παίρνουν προπόνηση (και μάλιστα την κατάλληλη) ώστε στα 20-21 να είναι έτοιμοι. Χωρίς προεργασία τουλάχιστον 2-3 σαιζόν (που απαιτεί και συνέχεια όσο αφορά το team) δεν μπορείς να κάνεις ΤΠΤ.

Επίσης θέλω να τονίσω και κάτι άλλο. Οι εθνικές είναι υπόθεση όλων. Τι team έχουν οι δικές μας εθνικές και τι team οι Ούγγροι ή οι Ιταλοί. Παράλληλα πόσο καιρό δουλεύουν αυτά τα team; Πόσοι Έλληνες χρήστες προσφέρθηκαν να βοηθήσουν και πόσοι Ούγγροι; Τέλος υπάρχει και το φαινόμενο με τις φάρμες. Ο παρών NC δεν θέλει φάρμες, και αυτό προς τιμή του (καθώς με φάρμες η δουλειά γίνεται πολύ πολύ ευκολότερη). Βλέπει το παιχνίδι ως παιχνίδι και θέλει να "δίνει" την δυνατότητα σε χρήστες να έχουν διεθνείς παίκτες. Θα μπορούσαμε κάλλιστα να είχαμε 10 ομάδες φάρμες, να στέλναμε εκεί τα καλύτερα ταλέντα όπου σε ένα απολύτως ελεγχόμενο και προσαρμοσμένο περιβάλλον να γίνονταν τούμπανα στα 21. Τι προτιμάει όμως η ελληνική κοινότητα;

Μην το δεις ως επίθεση, απλά επειδή έχω φάει με το κουτάλι τις μικρές εθνικές σου λέω τις "άγνωστες" για το κοινό λεπτομέρειες ώστε να καταλάβεις το γιατί η U20 δεν προκρίθηκε. Πάντα φιλικά και στην διάθεσή σου,

Κωστής :-)

Last edited by hbslag at 3/24/2009 11:16:10 PM

Message deleted
This Post:
00
69499.66 in reply to 69499.65
Date: 3/25/2009 8:29:05 PM
xorafa-4-
III.1
Overall Posts Rated:
9797
φιλε νικο εαν εισαι νεοs παιχτηs κ ξεκινωνταs την ομαδα σου εχωνταs καλο 18αρη κ κανειs 2-3 σεζον σταθερη προπονηση πανω σε αυτον τον παιχτη κ σε αλλουs 2(να προπονειs μια θεση για πιο γρηγορα skill up)θα εχειs 3 παιχταραδεs κ θα αποφυγειs το λαθοs να αλλαζειs προπονησειs συνεχεια(αν δεν εχειs βοηθεια ειναι το αυτονοητο να κανειs).επισηs πιστευω οτι χρηστεs σε 1 κ 2 κατηγορια ισωs αρνηθουν να κανουν(λογω ανταγωνισμου)αλλα στιs αλλεs υπαρχει ανετα η ευκαιρια να γινει αυτο.

This Post:
00
69499.67 in reply to 69499.64
Date: 3/26/2009 6:23:38 AM
Overall Posts Rated:
22
Κωστη...δεν το παιρνω καθολου σαν επιθεση, μαλιστα κυριος σκοπος μου ηταν να γινει μια τετοια πιο "αποκαλυπτικη" συζητηση και να αναψουν λιγο τα αιματα xD ωστε να γινουμε πιο αποτελεσματικοι...στα πλαισια του παιχνιδου παντα που ειναι μια ευχαριστη απασχοληση στον ελευθερο μας χρονο

Επισης δεν ασχοληθηκα καθολου με τα συστηματα και τις τακτικες, ειναι κατι που δεν το ξερω και δεν μπορω να το κανω ( ποσω μαλλον οταν δεν ξερω τους παικτες!! ).

Επισης κατι ακομα...δεν ειχα σαν στοχο ουτε την U21 ουτε την ανδρων...αλλα το συνολο τον παικτων που αποτελουν αυτες τις ομαδες και γιατι δεν ειναι σε τετοιο επιπεδο ωστε να ανταπεξελθουμε σε αγωνες που κακα τα ψεμματα και αυτο ειναι η αποψη μου, πρεπει να τους κερδιζουμε. Οφειλουμε να εχουμε αγωνιστικη διαθεση και να αναζητουμε τον πρωταγωνιστικο ρολο σαν εθνικη ομαδα.

Ξαναεπισημαινω εδω περα πως γνωριζω οτι τις τελευταιες 2 χρονιες γινεται δουλεια...

Το θεμα που θιγω κυριως ειναι αυτο που αναφερεις και εσυ Τι team έχουν οι δικές μας εθνικές και τι team οι Ούγγροι ή οι Ιταλοί. Παράλληλα πόσο καιρό δουλεύουν αυτά τα team; Πόσοι Έλληνες χρήστες προσφέρθηκαν να βοηθήσουν και πόσοι Ούγγροι;

ΥΓ : για το οτι δεν προκριθηκε η U21 δεν με απασχολει και τοσο καθως θεωρω πως η U21 ως ενα σημειο πρεπει να αποτελει προθαλαμο δοκιμων και προετοιμασιας των παικτων.

ΥΓ2 : απο οσο καταλαβαινω ενα σημαντικο θεμα που το εχετε αναφερει ολοι ειναι πως δεν εχουμε καταφερει να μαζεψουμε ολους τους καλους ελληνες παικτες στην Εθνικη. Πορσωπικα ειμαι ετοιμοςνα προσφερω και γω οσο μπορω στον ελευθερο μου χρονο ως scouter...

Φιλικα και συζητησιμα παντα τα οσα λεω

teo :)

This Post:
00
69499.68 in reply to 69499.1
Date: 3/26/2009 11:27:58 AM
xorafa-4-
III.1
Overall Posts Rated:
9797
Η δουλειά στο θέμα οργάνωσης συνεχίζεται με 2 πολύ ωραία excel από τον φίλο hliasdas.Για το τμήμα σκάουτινγκ κ για το τμήμα αναζήτησης παιχτών για το μέλλον της Εθνικής.Ενα ευχαριστώ κ συνεχίζουμε στο έργο μας.

This Post:
00
69499.69 in reply to 69499.60
Date: 3/26/2009 12:32:59 PM
Overall Posts Rated:
00
καλησπερα συγχαρητηρια για την καλη δουλεια στην εθνικη νεων ποιο μετα θα φανει η καλη δουλεια που κανετε μην μασατε καθολου...εχετε κανει πολυ καλη δουλεια ολο το τεαμ και συγχαρητηρια και παλι...και μην γκρινιαζουμε με καποια ανεπυτηχη αποτελεσματα ελεος...ηρεμηστε λιγο

This Post:
00
69499.70 in reply to 69499.67
Date: 3/26/2009 2:38:42 PM
Overall Posts Rated:
22
Μην αγχώνεσαι Τεο, δεν σε παρεξηγώ :-)

Το γιατί οι Έλληνες πάικτες δεν είναι όπως οι Ιταλοί πχ είναι παράετρος πολλών. Χαρακτηριστικά να σου πω:

1.Περισσότεροι παίκτες, άρα μεγαλύτερος αριθμός καλών παικτών και άρα μεγαλύτερη πιθανότητα για εξέλιξη περισσσοτέρων παικτών

2. Πιθανή χρήση φαρμών

3. Παρακολούθηση παικτών εδώ και 2-3 σαιζόν, σωστή "δημιουργία" τους αυτές τις σαιζόν

4. Μεγαλύτερη προσφορά των εκεί εθνικών κοινοτήτων. Σε άλλες χωρες, όπως η Ιταλία και η Ουγγαρία περισσότεροι χρήστες δουλεύουν στα team άρα περισσότερη και ποιοτικότερη εργασία. Επίσης περισσότεροι χρήστες θυσιάζουν μέρος της ανταγωνιστηκότητας της ομάδας τους για χάρη της εθνικής.

Και μία συμβουλή: Μην προπονείς διαφορετικές θέσεις. Αποφάσισε 1-2 θέσεις που θα προπονείς, βρες 4-5 νεαρούς προπονήσιμους νεαρούς και τουμπάνιασέ τους. Πουλάς μετά τον 1 και αγοράζεις παίκτη σε θέση που πονάς. Εγώ προπονώ Γκαρντ και αγοράζω ψηλούς. Δεν συμφέρει 1 να προπονείς Σουτ με άλμα και 1 Ριμπάουντ :-)
Η λογική αυτή ευννοεί και τις εθνικές!

Εμείς την περασμένη σαιζόν ξεκινήσαμε κάτι, οι καρποί του θα φανούν όταν οι παίκτες που ξεκινήσαμε να παρακολουθούμε γίνουν 21...

This Post:
00
69499.71 in reply to 69499.70
Date: 3/26/2009 3:04:24 PM
Overall Posts Rated:
22
1. Εδω εχεις δικιο το γνωριζω και ειναι κατι το απολυτως λογικο...

2. καναμε την επιλογη μας και προσωπικα ( οχι πως σας ενδιαφερει :P ) me βρισκει συμφωνο

3. Γνωριζω πως γινεται δουλεια και εχω την υπομονη να περιμενω τα αποτελεσματα. Επισης πιστευω πως η νεα μορφη του φορουμ εδω και κανα μηνα αν δεν κανω λαθος θα βοηθησει πολυ να τραβηξει χρηστες και καλυτερη δομηση των παικτων.

4. Αυτο ειναι το κυριως προβλημα...οφειλουμε να "ευαισθητοποιηθουμε" περισσοτεροι και να βρουμε τροπους εμεις που ενδιαφερομαστε και εσεις τα παιδια που ασχολειστε να τραβηξουμε το ενδιαφερον των χρηστων.

Για την συμβουλη σου συμφωνω απολυτα ειναι κατι το πολυ λογικο εξαλλου και εχω ηδη ξεκινησει να το εφαρμοζω...

PS : δεν αγχωνομαι..ειμαι απο την Σαλονικη την μπασκετομανα ( και οχι μονο ) και ειμαι απο την φυση μου χαλαρος ;)

This Post:
00
69499.72 in reply to 69499.71
Date: 3/26/2009 10:01:05 PM
Overall Posts Rated:
22
Αφού είσαι καρντάσι πρέπει να ξέρεις ότι Θεσσαλονικείς στο μπάσκετ δεν είναι "χαλαροί".... :-( Τουλάχιστον στον Άρη η λέξη "υπομονή" ή "σιγά-σιγά" κτλ κτλ αγνοούνται τελείως!!! :-)

Ότι χρειαστείς εδώ είμαι, για την εθνική αν όντως ενδιαφέρεσαι μίλα εμ τον Γιάννη (τον kavala44 ντε)

This Post:
00
69499.73 in reply to 69499.1
Date: 3/30/2009 3:55:26 AM
xorafa-4-
III.1
Overall Posts Rated:
9797
Καλημέρα κ καλή εβδομάδα να έχουμε.Ας ξεκινήσουμε τουλάχιστον καλά.
Θα ήθελα να ξαναπώ ένα θέμα που ξανασυμβαίνει για 2η φορά.Με αφορμή ένα χθεσινό μήνυμα που ήρθε χθες.
Οπως ξέρετε έχω βάλει κάποια παιδιά υπεύθυνους στο κομμάτι να βελτιώσουμε το ήδη υπάρχων υλικό.Είδαμε τους παίχτες μας κ είπα την άποψη μου στο πως μπόρει να βελτιωθεί ο κάθε παίχτης γιατί υπάρχει κ η μεγάλη εθνική.
Μήνυμα έστειλαν τα παιδιά.Εγιναν κάποια παράπονα στο γιατί στέλνουν μήνυμα τα παιδιά αυτά κ είπα να αναλάβω αυτό το κομμάτι μόνος μου.(Αν κ απορώ οι ξένοι χρήστες πως έχουν καταλάβει ότι η εθνική μας έχει κ προσωπικό εκτός από εμένα κ εμείς όχι).
Ειμαι ο αυτός που βάζει την σύνθεση της εθνικής άρα έχω την ευθύνη.
Είμαι αυτός που θα ακούσει κ την κριτική μετά τα παιχνίδια σωστά?
Αρα είμαι κ αυτός που μπορεί να προτείνει στον κάθε παίχτη τι προπόνηση μπορεί να κάνει για το καλό της εθνικής.

ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΜΕ ΩΡΑΙΟ ΤΡΟΠΟ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ!!!

Αν δεν θέλετε να φτιάξετε παίχτη για την εθνική ή να βοηθήσετε γενικά είναι δικαίωμα του καθενός.ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ είτε απαντήση θετικά είτε αρνητικά.
Η απάντηση που πήρα ήταν αν δεν θες βγάλτον τον παίχτη από την εθνική
Μην απορείτε μετά γιατί η εθνική δεν πάει καλά!!!!!!!!!
Επειδή υπάρχει κ η αντίπερα όχθη να ευχαριστήσω τα παιδιά που ακολούθησαν τις συμβουλές κ ανεβάσαμε αντοχή.(Για χάρη της εθνικής χάσανε 2 εβδ. προπόνηση)

ΥΓ.Μην ξεχνάτε σε λίγους μήνες θα ήμαστε καλά.



Last edited by kavala44 at 3/30/2009 4:00:01 AM

Advertisement