BuzzerBeater Forums

Hellas - II.2 > Σεζόν 42!!!

Σεζόν 42!!!

Set priority
Show messages by
From: KILO

This Post:
00
293572.64 in reply to 293572.63
Date: 6/3/2018 12:51:53 PM
KOLINDRIANS
III.12
Overall Posts Rated:
2626
Καταρχήν έπαιξες ένα σύστημα που δεν έχεις ξαναπαίξει,άρα δεν ξέρεις θεωρητικά πως θα ανταποκριθεί η ομάδα σου.Ένα γρήγορο ουδέτερο σύστημα απέναντι σε μια ομάδα με καλή άμυνα ψηλά και χαμηλά και την καλύτερη στα ριμπάουντ είναι ρίσκο,ιδίως όταν.βασίζεσαι σε 3 παίκτες το πολύ επιθετικά.....Πλήρη την ομάδα σου δεν τη λες με 7 παίκτες,3 εκ των οποίων βάσει μισθού είναι 2ου επιπέδου ως αλλαγές.Όσο για τους ψηλούς σου,ο "μέτριος" δικός μου έχει καλύτερη Συγκομιδή σε πόντους και ριμπάουντ απο τους δικούς σου απο την αρχή της σεζόν (τσέκαρε το).Έχεις ψηλό 76000 με σε.σουτ "συγκλονιστικό" και δεν έχεις και άλλες λύσεις.Είδα ότι έχεις και εσύ καλό σκορ σε ριμπάουντ,αλλά με βασικό τον παίκτη που πούλησες 10 μέρες πριν.Εγώ έχω το δικό μου σκορ χωρίς τον βασικό C που τον έβαλα βασικό πρώτη φορά στο μεταξύ μας ματς.Και επειδή είδα τα σκιλ του δικού σου τραυματία,πίστεψε με όπως σου έγραψα και πριν, σε έχω!Επίσης είμαι και η ομάδα με τα περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ.Αν πάλι έπαιζα με εςωτερικό σύςτημα,οι ψηλοί σου έχουν θέμα με φάουλ αν πρόςεξες.Νομίζω ότι το θέμα με τους ψηλούς δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυσης,είμαι σίγουρα ανώτερος με μια πολύ δυνατή τετράδα ψηλών

From: KILO

To: KILO
This Post:
00
293572.65 in reply to 293572.64
Date: 6/3/2018 1:10:47 PM
KOLINDRIANS
III.12
Overall Posts Rated:
2626
Όσο για τις ασσίστ στο μεταξύ μας ματς οι δικές μου είναι οι διπλάσιες παρόλο το γρήγορο σύστημα,άρα πιο εύκολα σουτ και πόντοι.Πολύ καλή κίνηση να βάλεις τον Μανίκα PG γιατί ο δικός μου PG δεν είχε τόσο καλή εσωτερική άμυνα να τον αντιμετωπίσει,εξού και τα 8/16.Αν τον έπαιζε άλλος δεν θα έφτανε σε αυτούς τους πόντους.Και το λέω γνωρίζοντας στα σκιλ του δικού σου.Αν πάλι έπαιζε ο βασικός σου SG τα 31 σουτ που βάρεσαν οι δικοί σου γκαρντ θα είχαν χειρότερα ποσοστά γιατί θα έπαιρνε προσπάθειες και ο SG και πίστεψε με δεν θα είχε καλά ποσοστά.Σίγουρα βέβαια θα είχες καλύτερη άμυνα εικάζω.....Για τα μαθηματικά τέλος,νομίζω ότι όσα παιδιά βρίσκονται σε αυτήν την κατηγορία,ασχέτως πόσα χρόνια ασχολούνται με το παιχνίδι,θεωρώ ότι αντιλαμβάνονται όλοι πάνω κάτω κάποια στάνταρ του παιχνιδιού.Κανείς δεν είναι τυχαία εδώ....εγώ λοιπόν συμμερίζομαι την άποψη κάποιων ψαγμένων και λέω ότι είναι ΜΟΝΟ μαθηματικά.Το παιχνίδι δεν έχει καμία τεχνητή νοημοσύνη,βασίζεται σε εξισώσεις και αλγόριθμους.Αν εννοείς τύχη τους τραυματισμούς,πάω πάσο γιατί δεν το έχω βρει ακόμα,αλλά σίγουρα και εσύ με την εμπειρία σου θα έχεις παρατηρήσει ότι πολλές φορές έχει να κάνει με συγκεκριμένους παίκτες ´ή αγωνιστικές καταστάσεις,λεπτά συμμετοχών,γιατρούς και περιοδικότητα.

From: KILO

This Post:
00
293572.66 in reply to 293572.64
Date: 6/3/2018 1:16:18 PM
KOLINDRIANS
III.12
Overall Posts Rated:
2626
Αυτά είχα να πω,συγνώμη αν πλατίασα και κούρασα.Εύχομαι σε μελλοντικές κόντρες μας ακόμα πιο συναρπαστικές.Χρειάζεσαι πάντως μια ανανέωση πιστεύω,αν έχεις και τα λεφτά ευχής έργον!

From: johnny15

To: KILO
This Post:
00
293572.67 in reply to 293572.64
Date: 6/4/2018 8:12:45 AM
Batsi
III.2
Overall Posts Rated:
103103
Second Team:
Skoda Ξάνθη
Ένα γρήγορο ουδέτερο σύστημα

Εξωτερικό σύστημα είναι το τρέξε και σούταρε.. τόσες σεζόν έχω παίξει μάλλον όλα τα συστήματα και έχω άποψη και πλάνο για το καθένα.
Πλήρη την ομάδα σου δεν τη λες με 7 παίκτες,3 εκ των οποίων βάσει μισθού είναι 2ου επιπέδου ως αλλαγές.

Δυστυχώς δεν παίζει ρόλο ο μισθός..
Ότι ο Μουσούρης είναι 2ου επιπέδου κάτι θα ξέρεις παραπάνω :Ρ επίσης ο παίκτης που έβαλα στο 2 και χτύπησε είναι σούπερ για αλλαγή.
Όσο για τους ψηλούς σου,ο "μέτριος" δικός μου έχει καλύτερη Συγκομιδή σε πόντους και ριμπάουντ απο τους δικούς σου απο την αρχή της σεζόν

Έχεις ψηλό 76000 με σε.σουτ "συγκλονιστικό" και δεν έχεις και άλλες λύσεις.

2ο φάουλ που μιλάς για στατιστικά.. παίζω εξωτερικά και ουδέτερα δεν τον έχω να σκοράρει προφανώς. Επίσης κάτω δεξιά υπάρχει κάτι που σου λέει τα συνολικά σκιλλς του παίκτη .. πίστεψε με δηλώνουν σε μεγάλο βαθμό την ποιότητα του παίκτη.
Νομίζω ότι το θέμα με τους ψηλούς δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυσης,είμαι σίγουρα ανώτερος με μια πολύ δυνατή τετράδα ψηλών

Ίδιες άμυνες οι ψηλοί μας που γνωρίζω επιθετικά διαφορετική παίκτες.. ο Σισοβίτης είχε κάτω από 10 εσ.σουτ αλλά υπάρχει κι άλλος τρόπος να παίζεις το παιχνίδι από το εσ. σουτ

From: johnny15

To: KILO
This Post:
00
293572.68 in reply to 293572.63
Date: 6/4/2018 8:14:57 AM
Batsi
III.2
Overall Posts Rated:
103103
Second Team:
Skoda Ξάνθη
Χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σου,αυτά που γράφεις πάνω από κάποια κομμάτια των γραπτών μου,είτε δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που γράφω,είτε αποτελούν προσωπικές σου απόψεις οι οποίες δεν αναιρούν αυτά που γράφω.

Έχω απαντήσει ακριβώς σε ότι γράφεις ούτε προσωπική γνώμη ούτε τίποτα. Σου είπα με στοιχεία πως έγυρε η πλάστιγγα υπερ σου.

From: johnny15

To: KILO
This Post:
00
293572.69 in reply to 293572.65
Date: 6/4/2018 8:19:53 AM
Batsi
III.2
Overall Posts Rated:
103103
Second Team:
Skoda Ξάνθη
εγώ λοιπόν συμμερίζομαι την άποψη κάποιων ψαγμένων και λέω ότι είναι ΜΟΝΟ μαθηματικά.

Και εγώ σου λέω με σιγουριά ότι υπάρχει παράγοντας τύχη σε κάθε ματς εξού και το καθαρό σκορ που βγαίνει από το φύλλο αγώνα.. δεν ξέρω ποιος ''ειδικός'' σου είπε πως δεν παίζει ρόλο στα παιχνίδια η τύχη αλλά μάλλον δεν ήταν τόσο.
επίσης οι τραυματισμοί είναι τυχαίοι δεν έχουν να κάνουν με αγωνιστικές καταστάσεις λεπτά κλπ μόνο με το γιατρό που κυρίως βέβαια προβλέπει καλύτερη την αντιμετώπιση τους.
Αν πάλι έπαιζε ο βασικός σου SG τα 31 σουτ που βάρεσαν οι δικοί σου γκαρντ θα είχαν χειρότερα ποσοστά γιατί θα έπαιρνε προσπάθειες και ο SG και πίστεψε με δεν θα είχε καλά ποσοστά.Σίγουρα βέβαια θα είχες καλύτερη άμυνα εικάζω.

Εδώ κι αν πέφτεις έξω αλλά δεν θα πούμε κι όλα τα σκιλλ των παικτών .. μπορεί σε λίγο καιρό να τους πουλήσω.

From: KILO

This Post:
00
293572.70 in reply to 293572.69
Date: 6/4/2018 12:24:44 PM
KOLINDRIANS
III.12
Overall Posts Rated:
2626
Σε αυτά σου τα μηνύματα όντως απάντησες σε αυτά που έγραφα,εκτός και αν στα προηγούμενα δεν ξέρω να διαβάζω καλά ελληνικά.Όσο για το σύστημα οφείλω να ζητήσω ένα μεγάλο συγνώμη ,γιατί από κεκτημένη ταχύτητα είχα στο μυαλό μου το σπρώξιμο μπάλας.Έχεις δίκιο και επειδή εδώ δεν είμαστε για να κρίνουμε ποιος "την έχει μεγαλύτερη",αλλά για να ανταλλάσουμε απόψεις και να κάνουμε το χαβαλέ μας,ζητάω άφεση.....Χωρίς να λέω για ειδικούς και μη και επειδή δεν κατάλαβες το ύφος που έγραψα ότι όλα τα παιδιά που είναι εδώ έχουν κάποια στάνταρ (κοινώς δεν είναι τυχαία εδώ),δεν αναιρώ τις γνώσεις σου,ούτε τις εμπειρίες σου,ούτε τα σκιλ σου,ούτε ποιους γνώρισες σε φόρουμ και τι σου είπαν,αλλά άσε με σε παρακαλώ να έχω γνώμη μου,τις εμπειρίες μου και αυτούς που γνώρισα εγώ στα φόρουμ και να υποστηρίζω ευθαρσώς ότι το παιχνίδι δεν βασίζεται στην τύχη

From: KILO

This Post:
00
293572.71 in reply to 293572.69
Date: 6/4/2018 12:48:38 PM
KOLINDRIANS
III.12
Overall Posts Rated:
2626
Όσον αφορά τον ψηλό σου και τα 76000 μισθό,εννοούσα πως ο "μέτριος" δικός μου με 61000$ έχει +1 στα 3 βασικά σκιλ των ψηλών και από αυτά σε πόντους και ριμπάουντ(παρόλο που είναι τρομερός) έχει καλύτερα στατιστικά.Δεν έχω κάτι να κρύψω,θα τον ξαναβγάλω αύριο για πώληση.Φυσικά δεν θα βγάλουμε στη φόρα όπως είπες τα σκιλ των υπολοίπων παικτών,αλλά σε κάθε περίπτωση δεν θες να καταλάβεις ότι εσύ μπορεί να λες ότι στο SG έχεις φοβερό παίκτη και τον βρήκες με μισθό κάτι πάνω από 30000$ και έχει απίθανα σκιλς,αλλά και οι αντίπαλοι σου μπορεί να έχουν και αυτοι τέτοιους παίκτες με αντίστοιχο μισθο value for money.Αν μπορείς να βρεις καλούς παίκτες όπως ο Μανίκας σου με μισθό 20-25 χιλιάρικα λιγότερα,να μου το πεις και μένα....Συμφωνώ φυςικά ότι ο μισθός δεν παίζει καθοριστικό ρόλο στην ικανότητα του παίκτη(το εξήγηςα πριν και με τους ψηλούς μας)αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε σύγκριση του δικού μου και του δικού σου SG σε κανέναν πλανήτη!!

From: KILO

This Post:
00
293572.72 in reply to 293572.69
Date: 6/4/2018 1:02:57 PM
KOLINDRIANS
III.12
Overall Posts Rated:
2626
Τέλος δεν εξήγησες τίποτα για το πως έγυρε η πλάστιγγα υπέρ μου..Τα πρώτα σου μηνύματα να θυμίσω (και για αυτό ξεκίνησα να γράφω) ήταν πως έχασες (???)ενώ έχεις πλήρη ομάδα και ότι και πέρυσι όταν έδεσε η ομάδα σου ήσουν αήττητος και ότι αφού κέρδισες τον 1ο μας που έχει μόνο 2 ήττες,άρα μάλλον πρέπει απο εδω και στο εξής να μας κερδίσεις όλους του ομίλου(αυτό έβγαινε απο τα συμφραζόμενα)....Όπως σου είπα και σε προηγούμενο μήνυμα προσπάθησε να καταλάβεις πως και οι άλλοι παίζουν το παιχνίδι και οι άλλοι βλέπουν τις αδυναμίες των αντιπάλων και οι άλλοι αγοράζουν καλούς παίκτες με χαμηλούς σχετικά μισθούς.Όσο τώρα για το ότι δεν συμφωνείς με την ένσταση μου ότι η ομάδα σου με 7 παίκτες (έστω και ασχέτως σκιλς) δεν είναι πλήρης,εδώ δεν έχω επιχείρημα,σου εύχομαι γρήγορα στην I κατηγορία

From: johnny15

To: KILO
This Post:
00
293572.73 in reply to 293572.70
Date: 6/4/2018 1:16:31 PM
Batsi
III.2
Overall Posts Rated:
103103
Second Team:
Skoda Ξάνθη
αλλά άσε με σε παρακαλώ να έχω γνώμη μου,τις εμπειρίες μου και αυτούς που γνώρισα εγώ στα φόρουμ και να υποστηρίζω ευθαρσώς ότι το παιχνίδι δεν βασίζεται στην τύχη

Απλά στο λέω επειδή τα χω μελετήσει αρκετές σεζόν πριν αυτά και σύμφωνα με όλα που χω δει από έμπειρους μάνατζερ είναι γνωστό ότι υπάρχει και τέτοιο παράγοντας.. εξού κι αν επαναληφθεί το ίδιο ματς (ίδιες καταστάσεις , ενθουσιασμό , τακτική , παίκτες , καταστάσεις κλπ) δεν θα ρθει το ίδιο σκορ. Δεν σου είπα ποτέ ότι νικάει ο τυχερό και δεν έχουν σημασία τα άλλα :Ρ προφανώς μετράνε αλλά όπως σου εξήγησα αν παίξουμε ακριβώς έτσι σήμερα (με ίδιους τραυμ κλπ) το σκορ δεν θα είναι ίδιο (δεν λέω για αποτέλεσμα παράδειγμα δίνω).
Εκτός αν έχει γίνει κάποια τεράστια αλλαγή στη μηχανή που δεν ανακοινώθηκε είμαι απόλυτα σίγουρος για τα πάνω , όντως σε ρωτάω ποιος είπε ότι δεν παίζει παράγοντας τύχης στα ματς γιατί έχω διαβάσει από τους πιο ψαγμένους και καταξιωμένους το αντίθετο. Ίσως μπορεί να πάρει θέση κι ο GM της παρέας άμα διαβάσει τη διαφωνία μας.

From: johnny15

To: KILO
This Post:
00
293572.74 in reply to 293572.71
Date: 6/4/2018 1:23:24 PM
Batsi
III.2
Overall Posts Rated:
103103
Second Team:
Skoda Ξάνθη
από αυτά σε πόντους και ριμπάουντ(παρόλο που είναι τρομερός) έχει καλύτερα στατιστικά

Αυτό δεν λέει κάτι. Ως καλύτερος ριμπάουντερ (15 έναντι 13) βοηθάει περισσότερο στον τομέα αυτόν. Το ότι μαζεύει περισσότερα ο 13αρης έχει να κάνει με διαφορετικά συστήματα που παίζουμε διαφορετικές συνθέσεις αντιπάλους κλπ αλλά καλύτερο τον κάνουν τα σκιλλς όχι τα στατς. Για τους πόντους σου είπα δεν τον έχω για σκοράριμα .. προφανώς κι ο δικός σου παίρνει και περισσότερες προσπάθειες.
Συμφωνώ φυςικά ότι ο μισθός δεν παίζει καθοριστικό ρόλο στην ικανότητα του παίκτη(το εξήγηςα πριν και με τους ψηλούς μας)αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε σύγκριση του δικού μου και του δικού σου SG σε κανέναν πλανήτη!!

Τόσο παιχταράς ; :Ρ
Δεν σου είπα ότι είναι καλύτερος ο δικός μου δεν γνωρίζω τα σκιλλς αλλά ενδέχεται κάτι να κάνει καλύτερα .. όπως και στα 3-4ρια μας . Εσύ μίλησες για καλύτερη ποιοτικά ομάδα που δεν γνωρίζω να σου πω από ρόστερ αν έχεις δίκιο αλλά εσύ δείχνεις σίγουρος. Πάντως παίζουν ρόλο εκτός από τους παίκτες και πως τους έχεις ταιριάξει και τι τακτικές επιλέγεις. Τέλος πάντων σε βάθος χρόνου φαίνεται η ομάδα δυστυχώς δεν θα παίξουμε μάλλον στα ίσια με αυτές τις 2 ομάδες για να μάθουμε (αφού είχα τους τραυματισμούς που αναμφίβολα μου χειροτέρευσαν την επίδοση).

Advertisement