BuzzerBeater Forums

BB Poland > Pytania i odpowiedzi vol. 11

Pytania i odpowiedzi vol. 11 (thread closed)

Set priority
Show messages by
This Post:
44
176431.655 in reply to 176431.654
Date: 6/26/2011 11:49:54 AM
Overall Posts Rated:
6262
Czy teoria, że 3-2 przeciwko LP i LI jest lepsza niż 2-3 jest gdzieś sprawdzona czy to tylko spekulacje?

Ja zakładam tak:

1. BB ma BARDZOOO wiele wspólnego z HT.

2.W HT system działania taktyk (4-4-2 czy inne) i wytycznych przedmeczowych (atak środkiem, skrzydłami) jest dokładnie opisany w dziale "Pomoc". Twórcy nie trzymają danych w tajemnicy i wprost piszą o jakie wartości procentowe zmienia się gra przy konkretnych założeniach taktycznych.

3. Ergo można założyć (choć to hipoteza), że w zależności od wybranej Taktyki w BB część bazowych ataków drużyny przenoszona jest na wybraną strefę. Jeżeli powiedzmy Base Offense zakłada równomierne atakowanie z trumny, obwodu i półdystansu (powiedzmy po 33%) - to Look Inside przenosi po 13% z obwodu i półdystansu pod kosz. I wychodzi, że LI = 20% obwód, 20% półdystans i 60% spod kosza. Dochodzi oczywiście element Tempa gry (LI vs LP) ale przypuszczam, że dotyczy on raczej skuteczności ( jakaś mała zmienna dodawana przy obliczaniu czy sam rzut jest celny).

4. Jestem przekonany, że silnik gry nie jest tak "mądry" jak zakładają tutaj niektórzy użytkownicy. Jeżeli moja drużyna zagra 2-3 przeciwko LI to drużyna przeciwna nie zmiażdży mnie z obwodu, bo silnik nie przewiduje sytuacji, kiedy ich trener "zajarzy" w trakcie meczu, że bronię strefą 2-3. Cały czas to będzie 20-20-60 w jego wykonaniu. I będzie parł pod kosz rujnując skuteczność własnych grajków.

5. Grając 3-2 przeciwko LI/LP panowie założyli tutaj, że podkoszowi przeciwnika będą odcięci od podań. Ja raczej skłaniam się do teorii, że silnik gry zakłada, że obwodowi grający LI/LP korzystają w dużej mierze ze skilla "Wejście pod kosz" +"Rzut z Bliska" zamiast "Podania" + "Rzut z Dystansu". To oczywiście hipoteza, ale nie bezpodstawna. Dość dobrze to widać w moim ostatnim meczu. Wszyscy obwodowi u mnie mają bardzo dobry JS i JR i OD ale Wejście pod Kosz i IS to masakra - od Tragiczny po Niezdarny. Efekt w meczu był taki, że SF w pewnym momencie miał skuteczność 1-9. Stąd teoria, że korzystał z D+IS zamiast JS+JR.

6. W tym samym meczu mój przeciwnik zagrał 3-2 przeciwko LP i...nie odciął mnie od podań. 20-10 w Asystach dla mnie. W przechwytach też szału nie zrobił. A dzięki temu, że zagrał 3-2 vs LP moi podkoszowi zrobili bardzo dobrą średnią z gry. Center 75% i PF 50%. Plus duża przewaga w Zbiórkach.

Pozdrawiam: Paraszczak

This Post:
00
176431.656 in reply to 176431.654
Date: 6/26/2011 12:33:25 PM
Overall Posts Rated:
3737
Ta, teorię podań znam już z zamierzchłych czasów, tylko, że sam nie zauważyłem by działało to w ten sposób. Być może przyczyna tego, że 3-2 jest ponad 2-3 w rozgrywkach światowych bierze się stąd, że niewielu gra 2-3? :) Jestem w stanie uwierzyć, że broniąc BO lepiej wyjdziemy stawiając 3-2 niż 2-3, ale na LI nie postawiłbym nic innego niż 2-3.

This Post:
00
176431.657 in reply to 176431.655
Date: 6/26/2011 12:38:49 PM
Overall Posts Rated:
12061206
Twój ostatni mecz nie wnosi nic ciekawego do tematu, bo Twoja drużyna była o jakieś dwie klasy lepsza od rywala. Twoja gra była fioletowa (czyli 78 lub 5,8) a jego granatowa (57 lub 3,8). Do tego masz dwa razy wyższe pensje. Typowy meczyk na wygranie czterdziestoma punktami. Czyli pokpiłeś bo zgubiłeś dziewiętnaście ;-)

Czyli reasumując, tak jak mówiłem wcześniej, wszystko sprowadza się do tego, że lepiej bronić tam, gdzie rywal się nie spodziewa ;-)

Hattricka nie ma co porównywać, tam drużynę w meczu opisuje 7 parametrów i tyle i tylko one się liczą. Wszystkie skille zawodników się sumują (forma i kondycja jest modyfikatorem) i w efekcie wychodzi 7 liczb (one mogą się zmieniać w czasie meczu, ale to nie zmienia faktu, że jest ich tylko 7, no może 9, jeśli doliczymy pośrednie rzuty wolne). Nie liczy się rozkład skilli u zawodników, liczy się tylko ich suma ważona, niezależnie w jaki sposób została osiągnięta (czyli nie ma znaczenia np. czy masz słabego bramkarza i dobrych obrońców czy średniego bramkarza i obrońców, jeśli robią taką samą obronę).W akcji biorą udział tylko 4 liczby i wykonywane są dwa obliczenia, najpierw rywalizuje pomoc, a następnie wybrany atak z obroną. Tyle. Dochodzą jeszcze jakieś detale w stylu eventów i SP. Do tego wszystkich akcji jest tylko kilkanaście a nie około dwieście.

W BB każdy skill u każdego zawodnika gra rolę (kondycja i forma też jest modyfikatorem), a więc drużynę opisuje 50 parametrów i każdy z nich odgrywa rolę zarówno niezależną oraz zespołową. Pomijam już nawet takie detale jak osobiste, bo to się dzieje trochę obok głównej rozgrywki, trochę podobnie jak eventy w HT. Do tego modyfikator hali, entuzjazmu i nastawienia działa inaczej w różnych kwartach. No i jest więcej zmian. W HT te modyfikatory są raz dodane do jednego parametru (z siedmiu) i gotowe, sumy pośrednie się nie liczą.

This Post:
00
176431.659 in reply to 176431.657
Date: 6/26/2011 1:51:04 PM
Overall Posts Rated:
6262
@ King. Strasznie upraszczasz temat. Grałem TIE na wyjeździe, gdybym zagrał CT to byłoby Twoje +40 - to takie moje uproszczenie. Wolę nabijać Entuzjazm do końca sezonu niż małe punkty, bo i tak już nic nie przegram.

Poszperałem troszkę i znalazłem inny mecz. Byki Hajnówka @ Klawisz (sorry nie potrafię linkować tych cyferkowych odnośników). Byki mają kadrę lepszą od mojej o 3 klasy i grają cały czas LI. Pensje wyższe i inne takie. Gość przegrał tylko 2 mecze w sezonie i generalnie wielymi krokyma zmierza po awans. Oba przegrał przeciwko 2-3. 4 razy grał przeciwko 3-2 i wszystko wygrał. Uważam, że gdybym zagrał 3-2 to by mnie po prostu zmasakrował.

Co do HT - nie powiedziałem, że te gry są takie same. Powiedziałem, że baaardzo wiele rozwiązań z HT jest zaimplementowanych tutaj i jest spore prawdopodobieństwo, że podobnie jest z mechaniką Taktyk.


@ Banan:
Niemcy - Izrael:
1. Niemcy nabiły przewagę na Free Throws
2. Izrael miał ocenę "wybitny" jeśli chodzi o Rzut z Bliska. Gdyby Niemcy zagrali 2-3 to by się skończyło 86-50. To takie drugie uproszczenie :)
3. 18-18 w Asystach przy "Płynności ataków" 8-6 dla Niemców - gdzie tu odcięcie od podań?
4. 10/2 Straty/Przechwyty Niemców do 6/6 Izraelczyków. Częściej to Niemcy tracili piłkę i częściej Izrael nabijał przechwyty. Teoria z odcięciem podań nie sprawdza się w statystykach kompletnie.

Uważam, że w jednym meczu pracuje za dużo zmiennych, żeby jednoznacznie ocenić co lepsze na LI/LP. W każdym meczu każdy znajdzie po kilka przykładów dla podparcia swojej teorii (przykład Niemcy-Izrael). Spróbuję to przetestować na naprawdę reprezentatywnej próbie 2 meczy i dam znać.

pozdrawiam: Paraszczak


This Post:
00
176431.660 in reply to 176431.659
Date: 6/26/2011 2:08:22 PM
Overall Posts Rated:
12061206
Byki przegrały pierwszy mecz na wyjeździe przeciwko mocniejszej drużynie (tak wynika ze statów, może wystawiły słabszy skład). Drugi mecz przegrały też na wyjeździe i to przeciwko większemu nastawieniu z porównywalną drużyną (przynajmniej tak wynika ze statów). Strefa to był tylko dodatek w tych meczach.

Poza tym na niższych poziomach strefa działa lepiej bo często obie drużyny są niezrównoważone i często wystarczy, że jedna z nich osiągnie przewagę na wybranych pozycjach i to wystarczy, bo inne nie są zagrożeniem. Często też niezrównoważenie nie pozwala przeciwnej drużynie wykorzystać słabości rywala. I często też można świadomie wykorzystać jakąś słabość rywala. Na wyższych poziomach to nie przechodzi, jeśli zawodnicy na wszystkich pozycjach są równomiernie rozwinięci.

Nikt nie mówił, że na LI najlepsze jest 3-2. Ja z Bananem powiedzieliśmy tylko, że 3-2 jest lepsze niż 2-3 ;-)

This Post:
11
176431.662 in reply to 176431.661
Date: 6/26/2011 2:30:23 PM
Overall Posts Rated:
6262
"Są trzy rodzaje prawd: cała prawda, tylko prawda i g.... prawda"

Uważam, że 3-2 vs LI > 2-3 vs LI to to trzecie.:)

pozdrawiam: Paraszczak



P.S. Skończmy offtop bo to wątek z pytaniami.

This Post:
00
176431.663 in reply to 176431.662
Date: 6/26/2011 2:35:07 PM
Overall Posts Rated:
12061206
Ale to nie jest offtop tylko dyskusja na pytanie która ze stref jest lepsza na LI ;-)

From: kozlik4

This Post:
22
176431.665 in reply to 176431.664
Date: 6/26/2011 4:25:36 PM
KS Goldena
PLK
Overall Posts Rated:
40804080
Second Team:
KS Golden Grizzlies
ale z jednego meczu się zrobił się temat rzeka:))) Nie ma bata gram tylko LI jak ktoś zagra 3-2 ze mną to aż mi szkoda przeciwnika,jak ktoś zagra 2-3 też raczej nie przegrywam ,z mtm to nigdy nie wiadomo wiec sami wyciągajcie wnioski...Dodam że gram LI od bardzo dawna z jedną przerwą dziwną:P...Tymczasem wracam na balety...


Jeden Twój mecz jest szczególnie ciekawy w kontekście tej dyskusji (35680409)

@B.B.King
Nikt nie mówił, że na LI najlepsze jest 3-2. Ja z Bananem powiedzieliśmy tylko, że 3-2 jest lepsze niż 2-3 ;-)

Przecież Ali24 gra cały czas pod kosz:D Trzeba było dać 3-2 i w PP grałbyś dalej;-))

Advertisement