BuzzerBeater Forums

Hellas - IV.5 > Season 22

Season 22

Set priority
Show messages by
This Post:
00
231539.70 in reply to 231539.69
Date: 2/19/2013 1:22:39 PM
Overall Posts Rated:
8585
μπραβο!εξαιρετικη προβλεψη η νικη των peristeri pushermen.παντως πιστευω η ομαδα σου θα κανει περιπατο και θα πετυχεις την ανοδο με σχετικη ευκολια.

Ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος έχει γαλήνη για να δέχεται τα πράγματα που δεν μπορεί να αλλάξει, έχει δύναμη για να αλλάξει τα πράγματα που μπορεί και σοφία για να μπορεί να καταλάβει τη διαφορά.
This Post:
00
231539.71 in reply to 231539.70
Date: 2/19/2013 4:03:32 PM
terastiousp
II.1
Overall Posts Rated:
32083208
Second Team:
White Walkers
ευχαριστω φιλε μου.. η αληθεια ειναι οτι οι αγωνιστικες καταστασεις των παικτων του πυρασου ηταν για κλαματα για αγωνα πλει οφ.... και ειναι κριμα γιατι πηρε την πρωτη θεση σε εναν πολυ δυνατο ομιλο...μαλιστα το περιστερι ηταν στον αυτοματο πιλοτο τις τελευταιες 10 μερες και μου κανει εντυπωση πως στην 2-3 ζωνη δεν επελεξε να παιξει τρεξε και σουταρε... αυτο ομως που μου κανει την μεγαλυτερη εντυπωση ειναι που οι σε λεο ενω ηξεραν οτι ο αντιπαλος τους ηταν στον αυτοματο πιλοτο 20 μερες πραγμα που σημαινει οτι ηξεραν τι παιχνιδια θα παιξει πως δεν επαιξαν 3-2 ζωνη στο τρεξε και σουταρε του αντιπαλου και τρεξε και σουταρε στην αμυνα 2-3 του αντιπαλου... πραγματικα μου φαινεται απιστευτο.....! εχασαν τζαμπα το παιχνιδι.... στα υπολοιπα παιχνιδια τωρα οπως τα περιμενα πανω κατω αν και σε καμια περιπτωση δεν περιμενα οι πιγκουινοι να κερδισουν με τοσο μικρη διαφορα τους αδιαφορους χωρις τον μαρινακη παρακαλω....πλεον για την ομαδα μου εφτασε το παιχνιδι της χρονια και ελπιζω οι παικτες μου να βγουν νικητες απο αυτο το ντερμπι για να πανε φουλ για την ανοδο καλη μου επιτυχια λοιπον :p...

Υ.Γ.1
η αληθεια ειναι οτι και το δικο σου παιχνιδι το περιμενα πιο ευκολο ασσο... η καινουργια ομαδα εχει αρχισει να με εκπλησει ευχαριστα και πιστευω αν συνεχισει ετσι σε λιγες σεζον θα ειναι τουλαχιστον iii κατηγορια....

Υ.Γ.2 παντως φιλε μου πιστευω πως για να πρωταγωνιστισεις τις επομενες σεζον στην κατηγορια θελεις επιγοντως αυξηση του γηπεδου... διαφορετικα η τριτη κατηγορια θα φανταζει πολυ δυσκολος στοχος....!

Last edited by τεράστιος at 2/19/2013 4:05:00 PM

Winter is coming...
This Post:
00
231539.72 in reply to 231539.71
Date: 2/20/2013 3:45:01 PM
Overall Posts Rated:
8585
εχτισα 3 θεωρεια και εχω μονο 70000.σκεφτομαι να πουλησω αλλον ενα παικτη βασικο γιατι βαριεμαι να περιμενω.οταν φερω το γηπεδο σε επιπεδο που θελω θα προχωρησω σε βελτιωση του ροστερ.ολα αυτα την νεα σεζον.

Ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος έχει γαλήνη για να δέχεται τα πράγματα που δεν μπορεί να αλλάξει, έχει δύναμη για να αλλάξει τα πράγματα που μπορεί και σοφία για να μπορεί να καταλάβει τη διαφορά.
This Post:
00
231539.73 in reply to 231539.71
Date: 2/21/2013 2:15:46 PM
Overall Posts Rated:
8585
αποφασισα να κατεβω κατηγορια και να πουλησω τους 3 βασικους και να σπαταλησω 700000 στην επεκταση γηπεδου. μετα θα μαζεψω λεφτα και θα εχω περιπου 110000 τυπικο εισοδημα.ετσι θα παρω 3 παικταραδες και θα εχω τη τελεια 5αδα και αν πεσω σε σχετικα ευκολο iv ομιλο θα ανεβω 3η.αυτο θα παρει καποιες σεζον αλλα αξιζει τον κοπο!τι λες?

Ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος έχει γαλήνη για να δέχεται τα πράγματα που δεν μπορεί να αλλάξει, έχει δύναμη για να αλλάξει τα πράγματα που μπορεί και σοφία για να μπορεί να καταλάβει τη διαφορά.
From: sonas

This Post:
00
231539.74 in reply to 231539.73
Date: 2/21/2013 2:51:26 PM
Overall Posts Rated:
5252
Γενικά είμαι θετικός στην ιδέα να κάνεις ένα βήμα πίσω για να κάνεις δυο βήματα μπροστά μετά από λίγο. Άλλωστε αυτό κάνω και εγώ 2 Season τώρα. Υπάρχουν όμως κάποια πραγματα που πρέπει να προσέξεις.
Η επέκταση του γηπέδου είναι ο μόνος τρόπος για να αυξήσεις τα έσοδα σου και κατ επέκταση να ανεβάσεις το επίπεδο της ομάδας. Σωστά δίνεις έμφαση σ αυτό. Ωστόσο οι οικονομικές προβλέψεις σου δεν είναι σωστές γιατί :
1) το TV contract της V κατηγορία είναι περίπου 35.000 αν θυμάμαι καλά
2) το Merchandise της V κατηγορία θα είναι πολύ χαμηλότερο και στην καλύτερη περίπτωση θα είναι 15.000
3) Η προσελευση στους αγώνες μειώνεται αισθητά μετά από έναν υποβιβασμό και μετα βίας φτάνει το 60% μετά από πολλές νίκες.

Στην καλύτερη περίπτωση το τυπικο εισοδημα της 5ης κατηγορίας θα φτάσει τις 80.000, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι περισσότερο.


From: sonas

This Post:
00
231539.75 in reply to 231539.74
Date: 2/21/2013 2:53:23 PM
Overall Posts Rated:
5252
Παρακάτω σου παραθέτω απόσπασμα από ένα κείμενο του kajabar, πολύ έμπειρου χρήστη, σχετικά με την καλύτερη δυνατή αναπτυξη μιας νέας ομαδας.. Το θεώρημα χρυσό εγχειρίδιο και το αποθήκευσα στον υπολογιστή μου. Ορίστε λοιπόν:


Βλέπεις εγώ θα σου γράψω ακριβώς ένα υπόδειγμα οικονομικής ανάπτυξης ομάδας που ξεκινάει το παιχνίδι, αλλά είναι ΑΔΥΝΑΤΟ αυτό να ακολουθηθεί από ΝΕΟ χρήστη, εκτός αν έρθει κατ'ευθείαν εδώ και το διαβάσει.
Εγώ προσωπικά δεν ασκολήθηκα με τα φόρουμ, παρά μόνο μετά από 2 σεζόν στο παιχνίδι!

Η ιδανική στιγμή να ανοίξεις ομάδα είναι λίγο πριν την off season κάθε περιόδου, αλλά αν δεν έχεις λογαριασμό, δεν ξέρεις καν πότε είναι αυτό!
Οι 18 παίκτες που παίρνεις στην αρχή είναι στη συντριπτική πλειοψηφία ΑΧΡΗΣΤΟΙ, οπότε θα πάορυμε αυτή την περίπτωση.
Με το που ξεκινάς έχεις 300 χιλιάρικα και θα πάρεις και άλλα 200 σε διάστημα 4 βδομαδων.
Αν σε έχουν ξεκινήσει σε 4η κατηγορία, πιθανότατα θα υποβιβαστείς. Αν μπορέις να σωθέις, ΜΗΝ σωθείς! Αλλά που να το ξέρεις αυτό αν είσαι νέος?
Αν σε έχουν σε 5η και μπορείς να ανέβεις, ΜΗΝ ανέβεις. Αλλά που να το ξέρεις αυτό αν είσαι νέος?

Διώχνεις ακόμα και τους 18!!! παίκτες σου πριν την οικονομική ανανέωση, απολύοντας ή πουλώντας τους.
Αν είναι να πουληθούν 2 χιλιάρικα και ο μισθός τους είναι 4, απέλυσέ τους. Κρίμα να πληρώσεις 4 για να πάρεις 2, δεν νομίζεις? Αλλά που να ξέρεις πόσο πωλείται ένας παίκτης ή πόσο να τον αγοράσεις όταν είσαι νέος?

Και για να μην τα ξαναγράφω συνέχεια, σε όλες τις κινήσεις μου θα εννοείται στο τέλος πως ένας νέος δεν θα το γνωρίζει.

Τσιμπάς παίκτες στην off season με 8-9 άμυνες, 6 περιφερειακούς και 4 ψηλούς με τιμή αγοράς όχι πάνω από 70 χιλιάρικα το ΠΟΛΥ, ηλικία αδιάφορη μέχρι 31 όμωςμ ώστε να γίνει 32 την επόμενη σεζόν. Μέσο όρο αγοράς 30 χιλιάρικα.

Αν δεις τις πρώτες μεταγραφές μου στη δική μου ομάδα, θα δεις πως ο πιο ακριβός είχει κοστίσει 58.000, τώρα που ξανάρχισα το παιχνίδι.

Αν έχεις την τύχη να είσαι σε 5η μόνο με bot, τότε Party. Τσιμπάς 4 ιδιίας θέσης, 18χρονους, που θα γίνουν 19χρονοι και κανείς δεν τους θέλει λόγω αναμονής ντραφτ, όπως είχα κάνει εγώ και παράλληλα τσιμπάς και προσωπικό επιπέδου 2, και γυμνατή 4άρι.

Ήδη έχεις φάει τα πρώτα 300 χιλιάρικα και με το κέρδος από την πρώτη οικονομική ανανέση παίρνεις το προσωπικό.
Μέσα σε 2 βδομάδες έχεις φτιάξει ομάδα και προσωπικό και τσιμπάς και 3 σαπάκια ντραφτ γιατί θα τελειώνει και η σεζόν.

Θεωρούμε σάπια τα ντραφτ και τα ξαποστέλνουμε ή κρατάμε 1 αν είναι καλό.

Την τρίτη μας βδομάδα στο παιχνίδι μπαίνουμε στη νέα αγωνιστική σεζόν και έχουμε ομάδα ανόδου και παράλληλα 4 προπονήσιμους.

Βγάζεις 80 χιλιάρικα την εβδομάδα μέσο όρο, προπονείς 4 παίκτες και παράλληλα παίρνεις και 2-3 προκρίσεις στο κύπελο (2 μποτ δεν είναι δύσκολο να σου κάτσουν)

100 το κύπελο και (80*14=1.120) και 100 χιλιάρικα μέσο όρο σε κάθε έναν από τους 4 που θα πουλήσεις σε μία σεζόν (4*100=400), έβγαλες 1.5+ μύριο σε μία σεζόν, όχι άσχημα.

Αν θυμάμαι καλά είχα βγάλει κάτι παραπάνω εγώ.


Σπρώχνεις 1.175.000 στο γήπεδο και πας
4500
1500
150
15

Σου μένουν 3 κατοστάρικα και 2 της ανόδου 5 για να πάρεις 4 παίκτες στη θέση εκείνων που πούλησες με 100 χιλιάρικα τον καθένα περίπου με 9-10 πλέον άμυνες και 8+ πάσα.

Διώχνεις τον 4άρι προπονητή και παίρνεις και κει 2άρι.

Δεν ανεβαίνεις όπως εγώ, αλλά τανκάρεις, έχοντας ομάδα που θα παραμείνει στην IV, αλλά θα βγάζει 90 χιλιάρικα την εβδομάδα. (14*90=1,26) + 2 προκρίσεις κυπέλου (2*50=100), έσοδα 1,36 μύριο
Πλέον δίνεις και 10.000 την εβδομάδα για 2 πόντους acouting, που όμως ΔΕΝ θα τους χαλάσεις σε αυτή τη σεζόν, αλλά τους μαζεύεις για την επόμενη

Σπρώχνεις σταδιακά το χρήμα στο γήπεδο. 1.360.000 και πας
6000
2500
250
25

3 σεζόν στο παιχνίδι

συνεχίζεται...

From: sonas

This Post:
00
231539.76 in reply to 231539.75
Date: 2/21/2013 2:54:02 PM
Overall Posts Rated:
5252

συνεχίζεται...

Πάλι στην 4η πάμε για 300 χιλιάρικα στο γήπεδο για να πάμε στο ικανοποιητικό
7500
2500
250
25

Έχουμε ήδη μαζέψει 28 πόντους scouting και πάμε για άλλους 28 με 10 χιλιάρικα την εβδομάδα.
Υπολογίζω πάλι σε 1,36 ετήσια έσοδα, με τις πλεόν φιδωλές προβλέψεις, γιατί θα έχει μεγαλώσει το γήπεδο αλλά το ρεκόρ σου θα είναι χειρότερο γιατί πρέπει να μείνεις σε χαμηλές θέσεις και θα έχεις χαμηλότερη θέαση.

Έχεις χώσει 300 στο γήπεδο, σου έχει μείνει 1 μύριο και 56 πόντοι scouting.

Θα ξέρεις πριν το τέλος της σεζόν αν υπάρχει ντραφτ 18χρονος με Α+ προπτική, οπότε σε αυτή την περίπτωση θα πέσεις επίτηδες 8ος για να διαλέξεις πρώτος.

Αν όλα έχουν πάει καλά στην 4η σεζόν σου στο παιχνίδι, δηλαδή 1 ημερολογιακό χρόνο μέτα, θα είσαι 5η κατηγορία με 6άρι προπονητή (το μύριο που περίσσευε) και με ντράφτ 9+ προοπτικής!

Γήπεδο ομάδας τρίτης κατηγορίας, που σιγά σιγά θα πηγαίνει προς το ιδανικό
9000
3000
300
30

Δεν είναι ουτοπικά όλα τα παραπάνω. Τα έχω κάνει στην πράξη πριν στα γράψω.

From: sonas

This Post:
00
231539.77 in reply to 231539.76
Date: 2/21/2013 2:59:56 PM
Overall Posts Rated:
5252
Το κείμενο αναφέρεται κυρίως στο πως θα καταφέρεις να αναπτυχθεις οικονομικά και να πάρεις πολυ καλο προπονητη και να έχεις τη δυνατοτητα να τον συντηρησεις. Αφορα δηλαδη την προοπτικη προπονησεις μικρων draft για την εθνικη όμως μπορεις να πάρεις κάποιες γενικές ιδέες για τον τρόπο επεκτασης του γηπέδου. Ελπίζω να σε βοηθησα και να κάνεις τις σωστες επιλογες... :)

This Post:
00
231539.78 in reply to 231539.77
Date: 2/21/2013 7:37:21 PM
terastiousp
II.1
Overall Posts Rated:
32083208
Second Team:
White Walkers
κοιτα Γιωργο... το ποστ του Θανου ειναι πολυ χρησιμο το εχω διαβασει και εγω οταν το εγραψε ο μεγαλος Γιαννης( kajabbar)...! απο εκει και περα ομως εγω εχω να προτεινω και μια αλλη λυση...! για εμενα δεν ειναι απολυτως απαραιτητο να πεσεις για να κανεις οικονομια....! εγω στην θεση σου θα εμενα φετος και θα εβλεπα την δυναμικοτητα του ομιλου του χρονου.... αν εισαι λιγο τυχερος θα υπαρχει μια ομαδα που θα μπορεις να την βαλεις απο κατω με σχεδον ανυπαρκτο ροστερ....!! δηλαδη για εμενα ξεπουλας μετα τα πλει αουτ.. ολη την επομενη χρονια μαζευεις χρημα (πολυ περισσοτερο απο το χρημα που θα μαζευες στην v κατηγορια και στο τελος κανεις 2-3 καλες φθηνες μεταγγραφες των 35 ετων και πανω και μενεις κατηγορια χωρις να πεσεις....! δες την ομαδα [PAOK4] τι εκανε την σεζον 20....!! ηταν πολλες σεζον στασιμος στην iii κατηγορια και την επομενη χρονια κρατησε μια 4αδα παικτων για να μεινει ισα ισα κατηγορια και την σεζον 21 και 22 απο εκει που απλα η καλυτερη του πορεια ηταν τα πλει οφ τωρα κανει πρωταθλητισμο....! εγω φετος αν δεν επαιρνα τον πορτογαλλο στο τελος το εισοδημα μου ηταν περιπου στις 60.000 πανω διατηρωντας ενα ακριβο ροστερ που εκανε πρωταθλητισμο παρακαλω....!!! γενικα ψαξε παικτες φθηνους σχετικα με τα σκιλλ τους ( το ριμπαουντ και η εμβελεια αλματος ανεβαζουν κατα κυριο λογο τον μισθο ενος παικτη) και ανεβαζε σιγα σιγα το γηπεδο....! θα σου προτεινα αγορες παικτων στο στιλ Esperos Papanastasatos και Mak Yin Yang που ειναι δικοι μου παικτες....! θα σου στειλω τα σκιλλ τους να δεις αναλογια μισθου και ικανοτητας.... σαν μια συμβουλη αυτα απο εμενα....!!!!

Last edited by τεράστιος at 2/21/2013 7:40:41 PM

Winter is coming...
This Post:
00
231539.79 in reply to 231539.78
Date: 2/22/2013 10:03:27 AM
Overall Posts Rated:
8585
paidia efxaristw gia tis simboyles sas alla exw apofasisei ti 8a kanw.parola afta 8a labw ypopsi afta p m eipate gia th sunexeia.

Ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος έχει γαλήνη για να δέχεται τα πράγματα που δεν μπορεί να αλλάξει, έχει δύναμη για να αλλάξει τα πράγματα που μπορεί και σοφία για να μπορεί να καταλάβει τη διαφορά.
This Post:
00
231539.80 in reply to 231539.79
Date: 2/23/2013 6:27:43 AM
terastiousp
II.1
Overall Posts Rated:
32083208
Second Team:
White Walkers
Δευτερος γυρος των πλει οφ σημερα και εχουμε πολυ μεγαλα παιχνιδια....

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ - ΜΠΛΕ ΟΜΙΛΟΣ

crazy pinguin vs terastiousp : νομιζω ειναι το ντερμπι της χρονιας και αυτο που ειναι πιο πιθανο να κρινει την ομαδα που θα ανεβει την κατηγορια... μετα απο την αποτυχια στον ιδιο ημιτελικο της σεζον 21 η ομαδα μου σημερα εχει μια ακομα ευκαιρια να αποδειξει πως ειναι αξια για την ανοδο... (αν ειναι :p) ολα ανοιχτα σε αυτο το πολυ μεγαλο παιχνιδι σημερα δεν υπαρχει καποια προβλεψη... λογω καρδιας θα πω ασσος μακαρι να βγει :p

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ - ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΟΜΙΛΟΣ


Peristeri Pushermen vs Los Angeles/ : αν ηταν ενεργοι οι 2 χρηστες θα μιλουσαμε για ενα ακρως ενδιαφερον παιχνιδι τακτικα που θα κρινει το αλλο εισιτηριο για τον τελικο....! νομιζω ομως οτι αφου και οι 2 χρηστες εχουν να συνδεθουν καιρο οποτε φαινονται και τα συστηματα που θα παιξουν σημερα οι λος αντζελες θα κανουν περιπατο με το τρεξε και σουταρε απεναντι στην 2-3 ζωνη....εχουμε βεβαια 5 ωρες περιπου ακομα για την εναρξη οποτε τα δεδομενα ισως αλλαξουν...

ΠΛΕΙ ΑΟΥΤ(2ος αγωνας)

APAIXTOS B.C. vs Smoking Grasshopers : (1-0) μετα την αποφαση του Γιωργου να πεσει κατηγορια νομιζω οτι το σημερινο παιχνιδι θα ειναι ενας περιπατος για την νεοφωτιστη ομαδα... μεινει να δουμε αν αλλαξει γνωμη.. προλαβαινει ακομα :p


aotf-aom vs S.O.N1-0) και εδω καθαρο διπλο αφου και ο Θανος εχει παρει την αποφαση του καιρο τωρα... μονο ερωτιματικο αν η ομαδα αοτφ αομ στειλει επιτηδες την σειρα σε 3ο παιχνιδι...

οι δικες σασ προβλεψεις?

Last edited by τεράστιος at 2/23/2013 6:31:55 AM

Winter is coming...
Advertisement