Lengyelország Közép-Kelet-Európában fekszik. Európai viszonylatban közepes méretű ország, területe: 312.685 km². Lakossága igen jelentős, meghaladja a 38 millió főt. Fővárosa Varsó, mely a 2,2 milliós lakosságával az ország legnagyobb városa is egyben. A jelentősebb városokat az iparvidékeken és a Balti-tenger partján találjuk. Ezek: Lódz, Krakkó, Boroszló, Poznan, Szczecin, Gdansk, Gdynia…stb. Államformája elnöki köztársaság, és közigazgatásilag 16 vajdaságra osztható. A lakosság jelentős része, 97%-a lengyel, a fennmaradó 3%-on pedig a németek, ruszinok, ukránok, fehéroroszok osztoznak. Egyetlen hivatalos nyelv a lengyel. Vallási összetételben is homogénnek tekinthető, mivel a lakosság 95%-a római katolikus. Jelentős még a részesedése az ortodoxoknak és az evangélikusoknak. Fizetőeszközként a zloty-t használják. A „Keleti Blokk” egyik legfejletlenebb állama.
Lengyelország földrajza
Lengyelország 7 országgal határos, ezek: Németország, Csehország, Szlovákia, Ukrajna, Fehéroroszország, Litvánia és Oroszország exklávéja, Kalinyingrád. Ez a viszonylag nagy területű ország három nagy területegységre bontható. Legnagyobb kiterjedésű, az ország északi és középső részét elfoglaló Lengyel-alföld. Ezen a vidéken folyik leginkább a mezőgazdasági termelés. Ettől délre helyezkedik el a Lengyel-középhegység, ahol a nagy ipari központokat és bányákat találjuk. A harmadik nagy tájat a Kárpátok lejtői alkotják. Itt helyenként 2000 m magas területek is vannak, és erre a tájra hegyvidéki éghajlat a jellemző. Az ország legmagasabb pontja az 2499 m magas Rysy. Az ország többi részére nedves kontinentális klíma a jellemző. Vízrajzát tekintve a két nagy folyó, a Visztula és az Odera, valamint kisebb mellékfolyóik a meghatározók. A Lengyel-alföld északi részén találjuk a Lengyel-tóvidéket, melyek a jégkorszak termékeiként jöttek létre. Az országban található több, mint 9000 tó többsége is ide tartozik. A 300 km hosszú tengerpartján már a középkorban létesült számos fontos kereskedő város. Ezek a kikötők manapság is jelentős kereskedelmet bonyolítanak. Tengerpartját különböző turzásformák díszítik.
Lengyelország számos természetes és mesterséges látnivalóval szolgál a turisták számára. Kulturális emlékeinek nagy részét, és épületállományát a második Világháború szinte teljesen elpusztította, de az újjáépítések során új látnivalók születtek. Az országot legkönnyebb közutakon megközelíteni, mivel azok viszonylag jól kiépítettek és jó minőségűek. A vasúti összeköttetés is jónak mondható. Az ország egyetlen nemzetközi repülőtere a fővárosban található, de a nagyobb városok közötti légiközlekedés is megoldható a 8 repülőtérnek köszönhetően. A Balti-tengeren keresztül is jól megközelíthető, sőt az ország belsejében lévő Varsóig a Visztulán hajóval fel is lehet utazni. Természetes látnivalók közül említésre méltó a Mazuri-tóhátság, mely a turisták körében az egyik elsőrendű célpont. A tengerpart is igen kedvelt a külföldiek körében. Érdekes túrákat kínál a Kárpátok, és a Lengyel-középhegység. Történelmi emlékek közül a várak, várromok, kastélyok és templomok a kiemelendők. Ilyen pl.: Nedec vára. Mesterséges látnivalók közül érdemes megemlíteni a Wieliczkai sóbányát, amely lenyűgöző nagyságú termekkel várja az ide látogatókat. A Balti-tenger partján található kikötővárosok tanúskodnak a Hansa múltról. Az itteni városok épületállománya sajátos, jellegzetes. Az ország nagyobb településein a szocialista időszak hagyott leginkább nyomokat. Mára már a modern épületek is megjelentek, sok bevásárlóközponttal és irodaházzal találkozhatunk a városokban. Az egykori központokban még megtalálhatók az uralkodóházak fényét tükröző épületek, paloták. Országszerte állítottak emléket a koncentrációs táborokban legyilkolt zsidó tömegeknek. Ezek közül is a leghíresebb, a legnagyobb koncentrációs tábor, Auschwitz, aminek a helyén kialakított „múzeum” működik. Itt megdöbbentő képet kapunk a hajdani pusztításról és embertelen körülményekről.
folyt köv.