BuzzerBeater Forums

Βοήθεια – Ελληνικά > skopiani dialektos

skopiani dialektos

Set priority
Show messages by
This Post:
00
126641.97 in reply to 126641.88
Date: 1/8/2010 4:15:03 AM
Overall Posts Rated:
343343
Ο Ανάστος σου απάντησε. Δεν έχω πρόβλημα μαζί τους λόγω φυλής, αλλά λόγω πράξεων. Μίλησα για εκατέρωθεν χασάπηδες, δεν έβγαλα κανέναν εκτός. Βασικά τα έχω με οποιονδίποτε δεν σέβεται τον άνθρωπο, και με αυτό τον τρόπο αριστερίζω. Είμαι μεγάλος θαυμαστής του Σκανδιναβικού μοντέλου και ειδικότερα του Πάλμε, μιας και είχα την ευτυχία έστω και για λίγο να το ζήσω.

Όπως και να έχει θεωρώ άρρωστο να κρίνεται κάποιος για την καταγωγή του και όχι για τις πράξεις του.

This Post:
00
126641.98 in reply to 126641.95
Date: 1/8/2010 4:16:13 AM
Overall Posts Rated:
77
Αγαπητοί μου φίλοι,

Θα ήθελα να προτείνω κάτι και να ακούσω τις απόψεις σας για το θέμα (ιδίως του Johnny που είναι Κυπριος/Μακεδόνας). Λέω να δημιουργήσει κάποιος κομπιουτεράς ένα λίνκ ή κάποια επιστολή που θα υπογράφεται απο όσους θελήσουν να συμμετάσχουν και να το αποστείλλουμε στο υπουργείο εξωτερικών ή σε κάποιον άλλον αρμόδιο φορέα. Φυσικά θα μου πείτε (και δίκιο θα έχετε) οτι δεν θα φτάσει ποτέ εκεί που πρέπει. Γιαυτό θέλω και εσείς να σκεφτείτε κάποιον τρόπο να γίνει θέμα και να φτάσει εκεί που πρέπει, ώστε να δείξουμε οτι πλέον σαν ελληνικός λαός έχουμε δυσανασχετήσει με την εξωτερική πολιτική (άλλωστε στο "πακέτο" θα περιλαμβάνεται διαμαρτυρία για όλα τα θέματα που οι πολιτικοί μας και καλά ασχολούνται όπως: Κύπρος, Μακεδονικό, Αιγαίο, Θέμα Ανεξαρτησίας Κρήτης, Τσαμουριά, Δυτ. Θράκη κτλ.) . Ίσως άν έχουμε 2500 διαμαρτυρίες να πετύχουμε κάτι (δύσκολο, αλλά όχι ακατανόητο). Με λίγα λόγια να ευαισθητοποιήσουμε είτε μόνοι μας, είτε με κάποιους (αναλόγως σκεπτόμενους) ανθρώπους την ευρύτερη ελληνική κοινωνία που δυστυχώς κοιμάτι τον ύπνο του δικαίου. Περιμένω με ανυπομονησία τις απόψεις σας.

Φίλε Johnny, Άν το έλεγες για μένα "Όπως και να έχει θεωρώ άρρωστο να κρίνεται κάποιος για την καταγωγή του και όχι για τις πράξεις του", απλά παρέθεσα γεγονότα λέγοντας οτι δεν μπορούμε να λέμε οτι οι Εβραίοι σφάζονται, όταν σφάζουν επι δεκαετίες χειρότερα. Οι ίδιοι έχουν δημιουργήσει μίσος εναντίον τους, δεν τους φταίει κανεις.

ΦΙΛΙΚΑ - ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Last edited by Δημήτρης at 1/8/2010 4:24:56 AM

This Post:
00
126641.99 in reply to 126641.95
Date: 1/8/2010 4:16:53 AM
MACEDONIANS
III.14
Overall Posts Rated:
241241
Παρι σου εδωσα δικαιωμα διαχειρίσεις για να κανεις αποδοχη τις αιτησεις και εσυ

This Post:
00
126641.100 in reply to 126641.99
Date: 1/8/2010 4:20:51 AM
Overall Posts Rated:
113113
Παρι σου εδωσα δικαιωμα διαχειρίσεις για να κανεις αποδοχη τις αιτησεις και εσυ


To πρόσεξα ;-)

From: Tyfonas
This Post:
00
126641.101 in reply to 126641.100
Date: 1/8/2010 7:06:46 AM
MACEDONIANS
III.14
Overall Posts Rated:
241241
Για οσους υποστιρικτες θελουν να εγγραφουν στη ομοσπονδια εδω http://www.buzzerbeater.com/community/fedoverview.aspx?fe...

This Post:
00
126641.102 in reply to 126641.101
Date: 1/8/2010 7:28:19 AM
Overall Posts Rated:
3535
Φίλοι και κυρίως ο Δημήτρης σας υπενθυμίζω ότι το θέμα είναι η μετάφραση του site από τους σκοπιανούς. Η γλώσσα τους και η ονομασία τους είναι εθνικό θέμα και όχι πολιτικό. Θα σας παρακαλέσω να επικεντρωθούμε σε αυτό και μονο. Απο χθες το απόγευμα σας παρακολουθώ να μιλάτε για χίλια δυο άσχετα πράγματα. Εκτός θέματος νήματα και πολιτικού περιεχομένου θα διαγράφονται και θα επακολουθήσουν οι ανάλογες συνέπειες λυπάμαι που με οδηγείτε σε αυτή την στάση σε ένα τέτοιο θέμα.

This Post:
00
126641.103 in reply to 126641.102
Date: 1/8/2010 9:22:53 AM
Overall Posts Rated:
77
Αγαπητέ Βασίλη,

Τελικά προσπαθούμε να κάνουμε μια κουβέντα και τελικά ενώ πρότεινα κάτι (σωστό, λάθος, εύκολο, δύσκολο, ο καθένας κρίνει) θα φτάσουμε στο σημείο να κουκουλώσουμε το θέμα. Εντάξει, πήρε μια διαφορετική τροπή το θέμα και πήγε εκεί που δεν είχε και τόση σχέση, αλλά με το να στοχοποιούμε άτομα δεν νομίζω οτι λύνεται το θέμα. Σου θυμίζω επίσης οτι τα εθνικά θέματα τα χειρίζονται, δυστυχώς, πολιτικοί άρα έχουν άμεση σχέση. Συνεπώς εθνικό θέμα = και πολιτικό (όχι μόνο όμως). Με το να απειλούμε λέγοντας "περί συνεπειών", το μόνο που κάνουμε είναι να λογοκρίνουμε τελικά τον διάλογο όσων έχουν την άποψη, το θάρρος να εκφράζονται και ουσιαστικά να μην αφήνουμε κανένα ίχνος ελευθερίας έκφρασης & λόγου. Τελείως λανθασμένη τοποθέτηση, πιστεύω, η συνεχής επισήμανση των "λαθών" και των "κακών" του καθενός άπο εμάς που τολμά να εκφράζει μια άποψη. Αποπροσανατολίζει απο το κεντρικό θέμα, ετεροκαθορίζει τις προτεραιότητες του φόρουμ & ουσιαστικά τρομοκρατεί όποιους προσπαθούν να δώσουν ανάλυση & βάθος σε ορισμένα θέματα (και υπάρχουν απ' ότι κατάλαβα αρκετοί). Διαφωνώ κάθετα με τη λογική σου, αγαπητέ Βασίλη. Και θεωρώ οτι αφού, όπως λές, έβλεπες απο χθες να ξεφεύγει το θέμα απο αυτό απο το οποίο ξεκίνησε, θα έπρεπε εσύ ο ίδιος να κόψεις την λανθασμένη πορεία και να επαναφέρεις το φόρουμ στο θέμα χωρίς να ανοίξει περαιτέρω. Συζητάμε με 1-2 παιδιά (Johnny, Ανάστος κτλ), λέμε ενδιαφέροντα πράγματα (συμφωνώντας & διαφωνώντας, αυτό είναι θεμιτό) και τελικά μας τραβάς και τα αυτιά (κυρίως τα δικά μου) που προσπαθούμε να βρούμε άκρη ξεφεύγοντας για λίγο απο το θέμα. Εντάξει, δεν είναι και έγκλημα, φίλε μου.Πάνω στη συζήτηση μπορεί να ξεφύγεις και απο το θέμα, μην τραγικοποιούμε τα πράγματα, διότι η κωμωδία απο την τραγωδία τελικά απέχουν πάρα πολύ λίγο. Εδώ και τόσες ώρες κανένας απο τα υπόλοιπα παιδιά δεν έγραψε κάτι για το θέμα. Θέλω να ελπίζω οτι δεν τους έκοψες τη φόρα εσύ με αυτό που είπες, αλλά ήταν απασχολημένα. Θα ήθελα να σου ζητήσω να αναρωτηθείς αν με τη λογική που ακολουθείς ωφελείς τη διενέργεια γόνιμου και εποικοδομητικού διαλόγου.

Υ.Γ. Απόλυτη δημοκρατία δεν υπήρξε , δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει ποτέ. Αλλά μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο.

ΦΙΛΙΚΑ - ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Last edited by Δημήτρης at 1/8/2010 9:27:22 AM

This Post:
00
126641.104 in reply to 126641.103
Date: 1/8/2010 9:32:52 AM
Overall Posts Rated:
3535
file dimitri to anaferomaste se kommata sygkekrimena,na katigoreis dimosia politikous arxigous kai na anferesai se CIA den exoun kamia apolitos sxesi me to paixnidi...to afisa na ekselixthei to thema mono kai mono giati eixa tin elpida oti tha katalavete apo moni sas oti ksefige kai epeidi ontos einai logiko mesa apo tin kouventa kai ton dialogo na ksefeygei.an thereis oti kanate mia epikodomitiki sizitisi tote mporeite na tin sinexisete mesa apo prosopika minimata pou den tha "logokrinonte" apo kanenan.edo apagoreyete,oxi apo emena alla apo kanones.an den sou aresoun aytoi oi kanones apeythinsou stous BB kai pes tous thelo na fgalo proeklogiko logo sto forum kai an se afisoun kanena provlima apo emena.

This Post:
00
126641.105 in reply to 126641.104
Date: 1/8/2010 9:39:03 AM
Overall Posts Rated:
77
Δεν νομίζω, φίλε Βασίλη, οτι θέλω να βγάλω προεκλογικό λόγο. Λάθος κατάλαβες, με παρεξήγησες. Άν ήθελα, θα είχα ήδη γίνει βουλευτής (είμαι και στην ηλικία για κάτι τέτοιο). Τέλος πάντων. Εγώ πρότεινα κάτι πιο πάνω. Όποιος θεωρεί οτι συμφωνεί μαζί μου ή έχει κάτι άλλο να προτείνει ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα. Να δούμε αν όντως μπορούμε να καταφέρουμε κάτι σε αυτό το καυτό θέμα. Εύχομαι σε όλα τα παιδιά ΚΑΛΟ ΣΚ και άν πρόκειται να φύγουν για να πάνε κάπου, να προσέχουν.

ΦΙΛΙΚΑ - ΔΗΜΗΤΡΗΣ

This Post:
00
126641.106 in reply to 126641.105
Date: 1/8/2010 10:15:09 AM
Overall Posts Rated:
5050
Δεν διάβασα όλα τα προηγούμενα, ίσως να έχω την ίδια άποψη με κάποιον.

Αυτό που δεν ανέχομαι στην όλη φάση είναι η εντύπωση που μένει στο Γαλλάκι, το Ισπανάκι, το Γερμανάκι, το ακόμη χειρότερο Αμερικανάκι που πάνε ακόμη σχολείο και μαθαίνουν ακόμη Ιστορία (γιατί μεγαλος πληθυσμός στο ΒΒ είναι ακόμη μαθητές, σωστά?)
Μια φορά συνάντησα έναν συνομήλικό μου Άγγλο και έφερε η κουβέντα τα Σκόπια. Του έλεγα πως τα Σκόπια δημιουργούν πρόβλημα. Μου απάντησε: ''You mean Macedonia?'' Αμέσως (σαφώς νευριασμένος) του εξήγησα για την ελληνικότητα της Μακεδονίας με εύλογα επιχειρήματα*. Αν και αυτός κατάλαβε και με υπερασπίστηκε μετά εμβάθυνα και συνειδητοποίησα πως όλοι οι συνομήλικοί του ξέρουν την Macedonia και όχι τα Skopjie ή έστω Former Yugoslavian Republic.

*Η περσινή μας φιλόλογος μας ανάγκασε να έχουμε ανά πάσα στιγμή έτοιμα 5 επιχειρήματα για την Ελληνικότητα της Μακεδονιας. Στην προκειμένη περίπτωση αισθάνθηκα περήφανος.

This Post:
00
126641.107 in reply to 126641.106
Date: 1/8/2010 3:07:04 PM
Overall Posts Rated:
1010
δεν θελω να δημιουργω καταστασεις αλλα θα σας πω υπαρχουν πολλα ειδη καθηγητων!!εγω θυμαμαι μια που μας εκανε κειμενα πρωτη γυμνασιου και ελεγε οτι τα σκοπια ο χωρος εκει περα ειναι μακεδονια!!!αν ειναι δυνατον!!!!και θυμαμαι εναν καθηγητη οπως και η φιλολογος του ricky!!!

Advertisement